Ινδία Μετρώντας ιερές αγελάδες στην Ινδία

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτή η ψόφια αγελάδα που περιγραφεις παραπάνω , είχε ψοφησει μάλλον τη μέρα που ξεκινήσες να γράφεις την ιστορία .... Ένας μήνας κοντεύει να περάσει απο το προηγούμενο πόστ σου !!
Ελπίζουμε να συνεχίσεις σύντομα


Υ.Γ. Ιταλικος καφές στην Ινδία ;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευαγγελια said:
Αυτή η ψόφια αγελάδα που περιγραφεις παραπάνω , είχε ψοφησει μάλλον τη μέρα που ξεκινήσες να γράφεις την ιστορία .... Ένας μήνας κοντεύει να περάσει απο το προηγούμενο πόστ σου !!
Ελπίζουμε να συνεχίσεις σύντομα

Υ.Γ. Ιταλικος καφές στην Ινδία ;
Πολυ πιο φυσιολογικό μου ακούγεται να πιει κάποιος ιταλικό καφέ στην Ινδία παρα να πίνει καφε απο τα starbucks στην Κωνσταντινούπολη

Συμφωνουμε απόλυτα όμως στο θέμα με την ψόφια αγελάδα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υ.Γ. Ιταλικος καφές στην Ινδία ;
δεν έχω εξάρτηση από τον καφέ. ήταν σαφής απαίτηση του taver που όπως ξέρεις όταν ζητά καφέ πρέπει να τον έχει εκείνη τη στιγμη..:haha:
ενημερωτικά κ μόνο, ο καφές, όπου πίναμε, ήταν χάλια. οπότε με το που βρήκαμε ένα καφε, έστω τουριστικό, με ιταλική μηχανή και ιταλικό καφέ (illy) μπήκαμε τρέχοντας..
ως γνωστόν μόνο στην Ιταλία ξέρουν από καφέ.:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πολυ πιο φυσιολογικό μου ακούγεται να πιει κάποιος ιταλικό καφέ στην Ινδία παρα να πίνει καφε απο τα starbucks στην Κωνσταντινούπολη

Συμφωνουμε απόλυτα όμως στο θέμα με την ψόφια αγελάδα
Μη τα λες σε μένα .... Στον αρχικό πόστερ και στον συνταξιδιωτη του να τα πεις
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Stefano προχωρα ..σε ακολουθουμε κατα ποδας.
ΥΓ Το φιλοθεαμων κοινο θα επιθυμουσε (παρακαλουσε) να διαβασει και ορισμενα σχολια του φιλτατου συνταξιδιωτου.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
KLEOPATRA said:
Stefano προχωρα ..σε ακολουθουμε κατα ποδας.
ΥΓ Το φιλοθεαμων κοινο θα επιθυμουσε (παρακαλουσε) να διαβασει και ορισμενα σχολια του φιλτατου συνταξιδιωτου.
Οι συμπάθειες τελικα δεν κρύβονται !!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ. Ιταλικος καφές στην Ινδία ;
Γιατί όχι?

Στη Νότια Ινδία, έχουν ένα καφέ φίλτρου φτιαγμένο με γάλα (που όπου τον έβρισκα τον προτιμούσα). Η Βόρεια Ινδία όμως δεν έχει κάποιο τοπικό τρόπο παρασκευής. Η χώρα έχει φυτείες και παραγωγή καφέ, βέβαια, αλλά δεν βρήκαμε κάπου να σερβίρουν καφέ από τοπική ποικιλία (επωνύμως τουλάχιστο).

Με δεδομένο ότι έχουμε και μια εξάρτηση από την καφεΐνη (Είμαι ο taver και είμαι καλά), γιατί όχι Ιταλικός καφές?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
να πω την αμαρτια μου και εγω επεσα με τα μουτρα σε ενα ιταλικο καφε μετα την 25 μερα νεροπλυματος...επισης προετοιμασμενη για ελλειψη καφεινης ειχα παρει μαζι μου και στικακια φρεντο...

Η Jodhpur μου φανηκε ενδιαφερον και ζωντανη πολη και 3 μερες εκει δε με κουρασαν... Στις 5 το πρωι που εφτασα με τρενο ο σταθμος και η γυρω περιοχη ηταν θλιβερα, αλλα στη παλια πολη η ανατολη του ηλιου ελουζε τα μπλε σπιτακια και ειχε μια απιστευτη ηρεμια..ξαφνικα αρχισαν σιγα σιγα να στηνονται παγκοι και ολη η περιοχη ειχε μετατραπει σε ενα τεραστιο παζαρι.... Στις ταρατσες των σπιτιων εβλεπες μαμαδες με παιδια που κοιμοντουσαν εκει τα καλοκαιρινα βραδια και ξυπνουσαν με τις πρωτες ακτινες του ηλιου... Απο το κεντρο κατω ανεβαινωντας προς το καστρο καθε στενακι σε γοητευε , καθε πορτα καθε κτιριο ειχε τη δικια του ομορφια. Τη τριτη μερα πεσαμε και στη γιορτη ανεξαρτησιας της χωρας...
Ολη η πολη ηταν τοσο ζωντανη και προσωπικα μου φανηκε πιο αληθινη με την εννοια λιγοτερο τουριστικη απο αλλες στο ρατζασταν νε ολα τα καλα/κακα που αυτο συνεπαγεται...

περιμένουμε τη συνεχεια!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να πω την αμαρτια μου και εγω επεσα με τα μουτρα σε ενα ιταλικο καφε μετα την 25 μερα νεροπλυματος...επισης προετοιμασμενη για ελλειψη καφεινης ειχα παρει μαζι μου και στικακια φρεντο...

Η Jodhpur μου φανηκε ενδιαφερον και ζωντανη πολη και 3 μερες εκει δε με κουρασαν... Στις 5 το πρωι που εφτασα με τρενο ο σταθμος και η γυρω περιοχη ηταν θλιβερα, αλλα στη παλια πολη η ανατολη του ηλιου ελουζε τα μπλε σπιτακια και ειχε μια απιστευτη ηρεμια..ξαφνικα αρχισαν σιγα σιγα να στηνονται παγκοι και ολη η περιοχη ειχε μετατραπει σε ενα τεραστιο παζαρι.... Στις ταρατσες των σπιτιων εβλεπες μαμαδες με παιδια που κοιμοντουσαν εκει τα καλοκαιρινα βραδια και ξυπνουσαν με τις πρωτες ακτινες του ηλιου... Απο το κεντρο κατω ανεβαινωντας προς το καστρο καθε στενακι σε γοητευε , καθε πορτα καθε κτιριο ειχε τη δικια του ομορφια. Τη τριτη μερα πεσαμε και στη γιορτη ανεξαρτησιας της χωρας...
Ολη η πολη ηταν τοσο ζωντανη και προσωπικα μου φανηκε πιο αληθινη με την εννοια λιγοτερο τουριστικη απο αλλες στο ρατζασταν νε ολα τα καλα/κακα που αυτο συνεπαγεται...

περιμένουμε τη συνεχεια!!!!
Το "ζωντανή πόλη" ισχύει, και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό. Κατά τα άλλα, η Jodhpur για μας ήταν:
- Η πρώτη εμπειρία μας με τη σκόνη. Ένα απροσδιόριστο σύννεφο σκόνης και ρύπων που κατοικοεδρεύει στο κέντρο των μεγάλων πόλεων της Ινδίας.
- Στο κέντρο, το πρώτο σημείο που είδαμε, ήταν μια πλατεία, με ένα μεγάλο ρολόι αγγλικού αποικιακού στύλ στο κέντρο της (αντίστοιχη υπήρχε και στη Udaipur, αλλά αυτό εδώ είναι μεγαλύτερο, ομορφότερο κεντρκότερο). Εκεί, κάθε λογής έμποροι και μικροπωλητές, μηχανάκια, tuk-tuk, αυτοκίνητα, αγελάδες, σκύλοι δημιουργούσαν ένα απερίγραπτο χάος, 10 φορές εντονότερο από οτιδήποτε είχαμε δει πιο πριν. Δυο τετράγωνα πιο κει, τα στάσιμα νερά μιας γούρνας (κανάλι με κλειστές πύλες) μάζευαν ένα σωρό βρωμιές, και κουνούπια σε άλλες εποχές....
- Η αγορά όντως τεράστια, και πολύ ζωντανή. Αν και δύσκολα τη χαίρεσαι, από το άγχος για την επιβίωση που σου δημιουργούν τα συνεχώς διερχόμενα μηχανάκια...
- Όταν το βράδυ επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο, στη νέα πόλη, τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα, επικρατούσε συγκριτικά περισσότερη τάξη και καθαριότητα (συγκριτικά, πάντοτε - κι εδώ, φυσικά, δεν υπήρχε στεγνός τοίχος). Τα γλυκά από ένα κατάστημα με όνομα Jodhpur sweets, 3-4 τετράγωνα μακρυά από το ξενοδοχείο μας, ήταν περίφημα... (δυστυχώς δεν είχαν gelato που έψαχνε ο Samion...).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα γλυκά από ένα κατάστημα με όνομα Jodhpur sweets, 3-4 τετράγωνα μακρυά από το ξενοδοχείο μας, ήταν περίφημα... (δυστυχώς δεν είχαν gelato που έψαχνε ο Samion...).
πήγαμε και σε τετοιο? το gelato δεν το έψαχνα εδω?
Jaipur sweets shop
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom