Ινδία Μετρώντας ιερές αγελάδες στην Ινδία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Το "ζωντανή πόλη" ισχύει, και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό. Κατά τα άλλα, η Jodhpur για μας ήταν:
- Η πρώτη εμπειρία μας με τη σκόνη. Ένα απροσδιόριστο σύννεφο σκόνης και ρύπων που κατοικοεδρεύει στο κέντρο των μεγάλων πόλεων της Ινδίας.
- Στο κέντρο, το πρώτο σημείο που είδαμε, ήταν μια πλατεία, με ένα μεγάλο ρολόι αγγλικού αποικιακού στύλ στο κέντρο της (αντίστοιχη υπήρχε και στη Udaipur, αλλά αυτό εδώ είναι μεγαλύτερο, ομορφότερο κεντρκότερο). Εκεί, κάθε λογής έμποροι και μικροπωλητές, μηχανάκια, tuk-tuk, αυτοκίνητα, αγελάδες, σκύλοι δημιουργούσαν ένα απερίγραπτο χάος, 10 φορές εντονότερο από οτιδήποτε είχαμε δει πιο πριν. Δυο τετράγωνα πιο κει, τα στάσιμα νερά μιας γούρνας (κανάλι με κλειστές πύλες) μάζευαν ένα σωρό βρωμιές, και κουνούπια σε άλλες εποχές....
- Η αγορά όντως τεράστια, και πολύ ζωντανή. Αν και δύσκολα τη χαίρεσαι, από το άγχος για την επιβίωση που σου δημιουργούν τα συνεχώς διερχόμενα μηχανάκια...
- Όταν το βράδυ επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο, στη νέα πόλη, τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα, επικρατούσε συγκριτικά περισσότερη τάξη και καθαριότητα (συγκριτικά, πάντοτε - κι εδώ, φυσικά, δεν υπήρχε στεγνός τοίχος). Τα γλυκά από ένα κατάστημα με όνομα Jodhpur sweets, 3-4 τετράγωνα μακρυά από το ξενοδοχείο μας, ήταν περίφημα... (δυστυχώς δεν είχαν gelato που έψαχνε ο Samion...).
Έχοντας προηγηθεί η (απαισιότατη) Άγκρα, η Τζαϊπούρ μου φάνηκε παιχνιδάκι από άποψη σκόνης και μπόχας... Μου άρεσε πολύ και ευτυχώς δεν είχε τόοοσους τουρίστες όσους π.χ. στη Τζαιπούρ...

(Υ.Γ. ελπίζω να μην ενοχλεί που γράφουμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του από τα δικά μας ταξίδια στην Ινδία...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
varioAthens said:
(Υ.Γ. ελπίζω να μην ενοχλεί που γράφουμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του από τα δικά μας ταξίδια στην Ινδία...)
Μα τι λες.τωρα? Αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ..ολοι μας εχουμε δικες μας εμπειριες κ ειναι ενδιαφερον να τις ανταλλασσουμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
Και όμως ναι, πήγαμε και στη Jodhpur. Υπάρχουν αρχεία και καταγραφές.... (Στη Jaipur σ' αυτό ψάχναμε Lassie, όχι gelato...)
Πρωτος πρωτος εγω εκανα κ εχω με ημερομηνια τη σχετικη φωτο..αν το λες εσυ οκ. Τοτε μαλλον θα ηθελα συνεχως gelato..Μια και τα γλυκα τους ηταν απο αδιαφορα εως κακα. Και το Lassie επισης..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρωτος πρωτος εγω εκανα κ εχω με ημερομηνια τη σχετικη φωτο..αν το λες εσυ οκ. Τοτε μαλλον θα ηθελα συνεχως gelato..Μια και τα γλυκα τους ηταν απο αδιαφορα εως κακα. Και το Lassie επισης..
Βασικά αυτό εδώ πρέπει να ηταν το μαγαζί (κρίνοντας από τη διεύθυνση...):
Welcome !

Δεν είχε παγωτό, αλλά είχε ωραιότατα γλυκάκια...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πραγματικα τα γλυκα στην ινδία ειναι χείριστα!!
πήρα αρκετές φορες να δοκιμάσω ..ατυχώς!!
ενα που εμοιαζε με σουδάκι δεν δαγκωνόταν κάν...το πέταγα στον τοίχο και δεν έσπαγε..βέβαια ήταν υγειινό με αλευρια και μπαχάρια ολικής αλλα αν το είχαν σε ζουμι θα ήταν καλύτερα..
γράψτε και αλλα παιδια να σημειώνω γιατί το ρατζαστάν με καλεί!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πραγματικα τα γλυκα στην ινδία ειναι χείριστα!!
πήρα αρκετές φορες να δοκιμάσω ..ατυχώς!!
ενα που εμοιαζε με σουδάκι δεν δαγκωνόταν κάν...το πέταγα στον τοίχο και δεν έσπαγε..βέβαια ήταν υγειινό με αλευρια και μπαχάρια ολικής αλλα αν το είχαν σε ζουμι θα ήταν καλύτερα..
γράψτε και αλλα παιδια να σημειώνω γιατί το ρατζαστάν με καλεί!!
Δεν ξέρω πως είναι στο νότο, αλλά αυτά που δοκιμάσαμε εμείς ήταν εξαιρετικά. Βρίσκω και στην Αθήνα, στο ζαχαροπλαστείο Μίλαν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4. Pushkar

Ο δρόμος μακρύς κι ανιαρός. Τουλάχιστον είναι σχετικά καλός και δεν κουράζει.


Η κίνηση όχι τόσο μεγάλη, τα επικίνδυνα προσπεράσματα αραιά και μας δίνεται έτσι η ευκαιρία για διακεκομμένο υπνάκο στα καθίσματα του Tata.


Τα χαϊμαλιά που κρέμονται μπροστά τα βάζουν για καλή τύχη μια και ήταν καινούριο.. Αν και καινούριο, απέχει παρασάγγας από αυτοκίνητα τέτοιας κατηγορίας που κυκλοφορούν στην Ευρώπη. Θορυβώδες, αδύναμο, με μέταλλο στις κολώνες και σπαρτιάτικο εσωτερικό με τα δικά μας μέτρα βέβαια.. Αντίστοιχα υστερούν και τα ευρωπαϊκά οχήματα που κατασκευάζονται εκεί. Όπως τα Fiat και τα BMW. Καμία σχέση με αυτά που ξέρουμε, συγκρίσιμα μόνο με τα κινέζικα αδελφάκια τους. Όνειρο μακρινό το ΙΧ για το μέσο ινδό. Ακόμα και ένα από τα σπαρτιάτικα μηχανάκια που κατακλύζουν τη χώρα (Bajaj, Honda ινδικής κατασκευής κ.ά.) απαιτεί πολύ χρόνο εργασίας..
Η στάση σε ένα από τα δεκάδες μαγαζιά του δρόμου, μας επιτρέπει να πάρουμε ένα τσάι. Δυστυχώς αγγλικής φίρμας.. Φτάνουμε στα αδιάφορα περίχωρα του Pushkar, πόλη μύθος και για τους ινδουιστές και για τους χίπις. Στο κέντρο της υπάρχει μια σχεδόν στρογγυλή λίμνη που σύμφωνα με το μύθο δημιουργήθηκε όταν ο Brahma πέταξε εκεί τα πέταλα ενός λωτού. Ευρωπαϊκό charm και μυστικισμός σύμφωνα με τον οδηγό. Τίποτε από τα δύο δεν αντιλήφθηκα. Η έλλειψη κίνησης, η σχετική απουσία της αφόρητης βρωμιάς των άλλων πόλεων και κάποια στιλάτα μαγαζιά με έκαναν να τη συμπαθήσω πάντως.


Ακόμα και οι μικροπωλητές δεν είναι τόσο φορτικοί.

Ήταν και η πρώτη πόλη που είδαμε τόσους τουρίστες συγκεντρωμένους.
Γύρω από τη λίμνη υπάρχουν τα ghat και κέντρα για meditation, reiki, yoga..προφανώς για τουρίστες..


Το κέντρο της το γυρίσαμε άνετα με τα πόδια. Αρχιτεκτονική ενδιαφέρουσα.

Αρχίζουμε τη βόλτα γύρω από τη λίμνη. Συμπαθητικά καφέ με υψηλές τιμές και αρκετούς τουρίστες. Σε ένα με πιο χίπικο στυλ είδαμε και το special Lassi. Το Lassi είναι ένα ρόφημα σαν μιλκ σεικ λευκού χρώματος που γίνεται σπέσιαλ και καφεοειδές με την προσθήκη μαριχουάνας.. Το έπινε ένας νεαρός άνετα σε τραπεζάκι στον κεντρικό πεζόδρομο..
Η ηρεμία της λίμνης μας τραβά για ένα απογευματινό καφέ στη νότια πλευρά της λίμνης. Η θέα πολύ ωραία.


Δυστυχώς λόγω του περασμένου της ώρας δεν είδαμε ούτε τελετές, ούτε λουόμενους.


Εκεί που τελειώνει η λίμνη υπάρχει πολύ βρωμιά στο νερό και 1-2 στενά μετά αρχίζει πάλι η εξαθλίωση..

Επιχειρούμε να μπούμε σε ένα ναό, Jain temple, που φαίνεται ενδιαφέρον απέξω, αλλά οι φορτικοί φύλακες των παπουτσιών που πρέπει υποχρεωτικά να βγάλουμε και η θέα της υπερβολικά βρώμικης σκάλας που πρέπει να ανεβούμε μας αποθαρρύνει και παίρνουμε το δρόμο για το σημείο συνάντησης με τον οδηγό μας..


Μου άρεσε το Pushkar, αλλά όχι για να μείνω. Ένα πέρασμα ήταν αρκετό. Μια στάση που αξίζει σίγουρα τον κόπο.




 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επιτέλους !!!
το παιδι μιλησε ---ουγκ!!!!!!!!!
οαση στο μιζερο μεσημέρι μου!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μετα απο τόσο καιρο οι αγελάδες ψοφησαν και έχουν αρχίσει ήδη να βρωμανε
Μα τι ταχυτης .... :bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom