Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για την ιστορία απλώς, και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, να αναφέρω ότι η προσωπική μου εμπειρία με την παραπάνω εταιρία, ουδόλως συνηγορεί για ο,τιδήποτε αναφέρθηκε... (εκτός του ότι, πράγματι, η ΟΑ το πάλαι ποτέ - αλλά και σήμερα - τα είχε/έχει όλ' αυτά).
ελπίζω η εμπειρία σου να περιελάμβανε διηπειρωτικό, για να είναι πιο ολοκληρωμένη..
και παρόλο που η δική μου εμπειρία με την ΟΑ είχε και διηπειρωτικό, πάλι την ΑΖ βάζω στην 1η θέση. η ΟΑ βέβαια είναι αμέσως μετά...
για το σήμερα λυπάμαι που δεν μπορώ να πω το ίδιο. η ΟΑ του σήμερα είναι αρκετά πιο κάτω από την παλιά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για την ιστορία απλώς, και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, να αναφέρω ότι η προσωπική μου εμπειρία με την παραπάνω εταιρία, ουδόλως συνηγορεί για ο,τιδήποτε αναφέρθηκε... (εκτός του ότι, πράγματι, η ΟΑ το πάλαι ποτέ - αλλά και σήμερα - τα είχε/έχει όλ' αυτά).
Εχω την ιδια αποψη για καθε λεξη αυτου του ποστ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιας και η κουβέντα μετατοπίστηκε ελαφρά στο θέμα των αεροσυνοδών, να σημειώσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Στις 4 τελευταίες πτήσεις μου με Swissair το ποσοστό των αεροσυνοδών που ήταν gay ξεπερνούσε το 80% !!! Σημαίνει, άραγε, κάτι αυτό?

taver (ως συχνός "χρήστης"), έχεις να πεις τίποτα? Τυχαίο, ή... ?
Με Swissair δε νομίζω να πέταξες πρόσφατα. Με Swiss international, ναι. Έχω πετύχει κι εγώ εκεί αρκετούς τουλάχιστον metrosexual και ενδεχομένως gay άνδρες, αλλά το 80% μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ελπίζω η εμπειρία σου να περιελάμβανε διηπειρωτικό, για να είναι πιο ολοκληρωμένη..
Η αλήθεια είναι, για να είμαι δίκαιος, ότι δεν είχα διηπειρωτική εμπειρία με την ΑΖ (αν πετούσε τότε που πήγα από Βρυξέλλες για ΝΥ θα την προτιμούσα έναντι της Delta οπωσδήποτε). Ίσως εκεί τα πράγματα να είναι καλύτερα, αλλά, ειλικρινά, δε θά'βλεπα το λόγο γιατί να έχει διαφορετική πολιτική η εταιρία και αντιμετώπιση το προσωπικό (εκπαιδεύεται διαφορετικά? Κάποια στιγμή, δεν θα μεταπηδήσουν κάποιοι απ' την Ευρώπη στα υπερατλαντικά? Σέ άλλες εταιρίες έτσι γίνεται. π.χ. Thai).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Με Swissair δε νομίζω να πέταξες πρόσφατα.
Να μην το νομίζεις, να είσαι σίγουρος. Πέρυσι τον Νοέμβριο (αν θες, να σου δώσω και τα νούμερα των πτήσεων). Βέβαια, σε σύγκριση με τον δικό σου αριθμό πτήσεων, ένας χρόνος πριν είναι "παλιά ξυνά σταφύλια"... :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ελπίζω η εμπειρία σου να περιελάμβανε διηπειρωτικό, για να είναι πιο ολοκληρωμένη..
και παρόλο που η δική μου εμπειρία με την ΟΑ είχε και διηπειρωτικό, πάλι την ΑΖ βάζω στην 1η θέση. η ΟΑ βέβαια είναι αμέσως μετά...
για το σήμερα λυπάμαι που δεν μπορώ να πω το ίδιο. η ΟΑ του σήμερα είναι αρκετά πιο κάτω από την παλιά.
Το ευχαριστω πατηθηκε κατα λαθος...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ελπίζω η εμπειρία σου να περιελάμβανε διηπειρωτικό, για να είναι πιο ολοκληρωμένη..
και παρόλο που η δική μου εμπειρία με την ΟΑ είχε και διηπειρωτικό, πάλι την ΑΖ βάζω στην 1η θέση. η ΟΑ βέβαια είναι αμέσως μετά...
για το σήμερα λυπάμαι που δεν μπορώ να πω το ίδιο. η ΟΑ του σήμερα είναι αρκετά πιο κάτω από την παλιά.
H δική μου εμπειρία περιελάμβανε υπερατλαντικό για ΝΥ με Alitalia και δεν έμεινα ευχαριστημένη. Μπορεί να έτυχε. IFE δεν υπήρχε (μια οθόνη ανά 9-12 επιβάτες, δε θυμάμαι ακριβώς πόσους, η οποία έπαιζε ταινίες), στενά καθίσματα, λίγο φαγητό. Δεν ήταν άσχημη εμπειρία, αλλά συγκρινόμενη με την KLM που είχα κάνει το ίδιο ταξίδι, έχανε κατά πολύ. Σημείωση: για το φαγητό δεν παραπονιέμαι για την ποιότητα, αλλά για την ποσότητα. Η KLM σέρβιρε εφάμιλλης ποιότητας φαγητά και ενδιάμεσα πολλές χαζομαρούλες που για μία κοιλιόδουλη σαν έμενα μετράνε πολύ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
έλα δεν τον ξέρεις?..:haha::haha:
The airline was kept alive until 31 March 2002
Swissair - Wikipedia, the free encyclopedia

Ceased operations31 March 2002

and who gives a sh..?
Μάλλον έχει δίκηο, ωστόσο (αν θέλουμε να ακριβολογούμε - όπως αυτός). Η παλιά Swissair έσπασε, χωρίστηκε, ό,τι έπαθε τελοσπάντων και θα έπρεπε να το προσδιορίσω επακριβώς (όπως εκείνος χωρίζει την European από την International). Αλλά, στην τελική, έχει τόσο μεγάλη σημασία? (αν και, κι εσύ τον ίδιο διαχωρισμό κάνεις επί της ουσίας για την "δικιά σου").
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον έχει δίκηο, ωστόσο (αν θέλουμε να ακριβολογούμε - όπως αυτός). Η παλιά Swissair έσπασε, χωρίστηκε, ό,τι έπαθε τελοσπάντων και θα έπρεπε να το προσδιορίσω επακριβώς (όπως εκείνος χωρίζει την European από την International). Αλλά, στην τελική, έχει τόσο μεγάλη σημασία? (αν και, κι εσύ τον ίδιο διαχωρισμό κάνεις επί της ουσίας για την "δικιά σου").
Όχι, δεν έχει σημασία. Ποιός του έδωσε? Έγραψα απλώς μία γραμμή που το κάλυπτε ολόκληρο:
Με Swissair δε νομίζω να πέταξες πρόσφατα. Με Swiss international, ναι.
και συνέχισα παρακάτω σ' αυτό που ήθελα να πω....

(Η Swiss European είναι η εταιρία που πετάει τα μικρά αεροσκάφη της Swiss, για τις κοντινές διαδρομές. Είναι κάτι σαν την Ολυμπιακή Αεροπλοΐα, τη Lufthansa Cityline ή την AF CityJet. Τη διαχωρίζω, ακριβώς επειδή ως άλλη εταιρία διαθέτει διακριτή άδεια λειτουργίας).
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος ετεροφυλόφιλος να καταλάβει αν ο αεροσυνοδός είναι γκέι εκτός και αν είναι υπερβολικά θηλυπρεπείς (που και πάλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι γκέι). Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να καταλάβει αν ο άλλος είναι metrosexual (όρος που υποδηλώνει περισσότερο καταναλωτικές συνήθειες παρά συμπεριφορά). Η αλήθεια είναι πάντως πως υπάρχουν πάρα πολλοί αρκετά θηλυπρεπείς (βλ. τρελή) αεροσυνοδοί σε διάφορες αεροπορικές. Και αυτό δυστυχώς ρίχνει λάδι στη φωτιά για το στερεότυπο των αντρών του επαγγέλματος. Σε άλλες (πχ. Virgin) σίγουρα υπάρχουν αρκετοί γκέι άντρες αλλά με πιο πολύ το "Soho look" παρά στη φωνή και στο κούνημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom