Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το καλύτερη, αλήθεια αφορά τι; τύπος αεροσκάφους; σερβις και IFE; ομορφιά αεροσυνοδών; ακρίβεια πτήσεων;
Αν θα τα ιεραρχούσα, θα έβαζα πρώτα την τιμή, μετά το πρόγραμμα πτήσεων, την ακρίβεια, την άνεση (αν είναι πολύωρο ταξίδι), το φαϊ, την διασκέδαση και τέλος όλα τα υπόλοιπα.
Γενικά δεν έχω κόλλημα με τις εταιρείες. Πετάω με όποια πετάει φθηνότερα ή στις βολικότερες ώρες
Δύσκολο κομμάτι να ανακαλέσω όλες τις αεροπορικές που έχω πετάξει, γενικά όμως οι εταιρίες του κόλπου (πρώτα Etihad, μετά emirates και έπεται η Qatar) ήταν για μένα οι καλύτερες αν και δεν έχω πετάξει με Singapore, Cathay, Asiana κλπ που θεωρούνται κορυφαίες.
Aπό πρόσφατες εμπειρίες η πτήση της Νέας Ολυμπιακής για Κάιρο ήταν εξαιρετική απ'όλες τις απόψεις και οι χειρότερες της Yemenia (σαν αεροσκάφος που διαλυόταν εξ'ων συνετέθη στο εσωτερικό του), το mood και τα στενά καθίσματα στην Egypt air και η Afriqiyah για τις καθυστερήσεις και τις χαμένες αποσκευές
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Άντε με κάνατε να ανοίξω και εγώ ηλεκτρονικό ημερολόγιο πτήσεων...άντε να βάλεις 14 χρόνια πτήσεις εκεί μέσα...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αλήθεια προσέχετε τις/τους αεροσυνοδούς; Έχω μείνει άναυδη! Εν γένει δεν φημίζομαι για την παρατηρητικότητά μου, αλλά και πάλι! Τις γυναίκες ούτε καν, από άνδρες νομίζω ότι είχε ωραίους η Egyptair, αλλά μπορεί και όχι. Φαντάζομαι πάντως ότι αν είχα δει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό θα το είχα προσέξει, τι στο καλό!
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Εχω πετάξει με 35 εταιρείες (άντε να μου ξέφυγαν καναδυό), κάποιες από τις οποίες δεν υπάρχουν πλέον - έκλεισαν ή συγχωνεύθηκαν.
Aegean, Air France, Alitalia, American Airlines, Austrian, Tyrolean, British Airways, Continental, Croatia Airlines, Cyprus Airways, Czech Airlines, Delta, EL AL, Iberia, Air Nostrum, Lufhansa, Lufthansa City Line, Malev, MEA, Olympic Airways, Olympic Air, SAS, Swiss, TAP, Turkish Airlines, US Air, United, Easyjet, Cronus, KML, Helvetic Airlines, Crossair (απορρόφησε την πτωχευμένη Swissair), Air Greece, Apollo Airlines, Northwest (απορροφήθηκε από τη Delta)

Οι καλύτερες εντυπώσεις διαχρονικά από τη Swissair, Aegean, Lufthansa, Turkish
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
KLM μάλλον εννοείς, όχι KML, ε?

Α, και τυπικά η Crossair και η Swiss είναι η ίδια εταιρία....
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Οντως KLM εννοούσα...

Οσο για την Crossair, ναι τυπικά είναι η Swiss. Πριν την πτώχευση όμως της Swissair υπήρχε ως ξεχωριστή εταιρεία κι έκανε κοντινές πτήσης κυρίως Κεντρική Ευρώπη. Εγώ τη χρησιμοποιούσα πολύ συχνά στα ταξίδια μου στη Νίκαια της Γαλλίας.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αλήθεια προσέχετε τις/τους αεροσυνοδούς; Έχω μείνει άναυδη! Εν γένει δεν φημίζομαι για την παρατηρητικότητά μου, αλλά και πάλι! Τις γυναίκες ούτε καν, από άνδρες νομίζω ότι είχε ωραίους η Egyptair, αλλά μπορεί και όχι. Φαντάζομαι πάντως ότι αν είχα δει κάτι πραγματικά εντυπωσιακό θα το είχα προσέξει, τι στο καλό!
Φυσικά!
Έχεις ταξιδέψει με Delta? Ε, πως να μην παρατηρήσεις τις γερασμένες αεροσυνοδούς;; ΠΟυ υποθέτεις ότι μάλλον έπρεπε να χουν βγεί σε σύνταξη, αλλά ίσως αυξήθηκαν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης;

Έχεις ταξιδέψει με etihad? Πώς να μην παρατηρήσεις τη φινέτσα τους; (ειδικά όταν προηγουμένως έχεις μπεί σε πτήση της Delta που προανέφερα).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φυσικά!
Έχεις ταξιδέψει με Delta? Ε, πως να μην παρατηρήσεις τις γερασμένες αεροσυνοδούς;; ΠΟυ υποθέτεις ότι μάλλον έπρεπε να χουν βγεί σε σύνταξη, αλλά ίσως αυξήθηκαν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης;

Έχεις ταξιδέψει με etihad? Πώς να μην παρατηρήσεις τη φινέτσα τους; (ειδικά όταν προηγουμένως έχεις μπεί σε πτήση της Delta που προανέφερα).
Φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο χαρακτηριστικό των αντρών μάλλον (το να τσεκάρουν τις αεροσυνοδούς). Με etihad δεν έχω ταξιδέψει, αλλά με Delta που λες ούτε που θυμάμαι αν ήταν γερασμένες ή όχι. Βασικά την δουλειά τους να κάνουν και είμαι χαρούμενη. Από εκεί και πέρα αν έχω διάθεση "οφθαλμόλουτρου" προτιμώ να χαζεύω τους συνεπιβάτες.:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μιας και η κουβέντα μετατοπίστηκε ελαφρά στο θέμα των αεροσυνοδών, να σημειώσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Στις 4 τελευταίες πτήσεις μου με Swissair το ποσοστό των αεροσυνοδών που ήταν gay ξεπερνούσε το 80% !!! Σημαίνει, άραγε, κάτι αυτό?

taver (ως συχνός "χρήστης"), έχεις να πεις τίποτα? Τυχαίο, ή... ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μιας και η κουβέντα μετατοπίστηκε ελαφρά στο θέμα των αεροσυνοδών, να σημειώσω κάτι που μου έκανε εντύπωση: Στις 4 τελευταίες πτήσεις μου με Swissair το ποσοστό των αεροσυνοδών που ήταν gay ξεπερνούσε το 80% !!! Σημαίνει, άραγε, κάτι αυτό?

taver (ως συχνός "χρήστης"), έχεις να πεις τίποτα? Τυχαίο, ή... ?
Μα κατά παράδοση οι άνδρες αεροσυνοδοί είναι συχνά gay! Πέρα από το ότι έχω παρατηρήσει και η ίδια (που όπως είπα δεν το έχω και πολύ με την παρατηρητικότητα) μου το έχουν πει και gay φίλοι μου! Και μάλιστα παίζουν και τρελά εναέρια φλερτ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υποκειμενικό το θέμα, όπως είπε κ ο hydronetta. ο καθένας έχει τα κριτήριά του. έχω πετάξει με καμιά 40ριά εταιρείες. θα έβαζα πρωτους τους εμίρηδες λόγω IFE κυρίως αλλά η ψυχρότητα του προσωπικού με σταματά.
και φυσικά η καλύτερη ήταν και είναι η Alitalia. άψογο προσωπικό, τέλειο φαγητό, αξιοπρεπέστατο IFE, προσωπικό πάντα δίπλα σου, ανθρώπινο, σαν της ΟΑ κάποτε..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
και φυσικά η καλύτερη ήταν και είναι η Alitalia. άψογο προσωπικό, τέλειο φαγητό, αξιοπρεπέστατο IFE, προσωπικό πάντα δίπλα σου, ανθρώπινο, σαν της ΟΑ κάποτε..
Για την ιστορία απλώς, και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, να αναφέρω ότι η προσωπική μου εμπειρία με την παραπάνω εταιρία, ουδόλως συνηγορεί για ο,τιδήποτε αναφέρθηκε... (εκτός του ότι, πράγματι, η ΟΑ το πάλαι ποτέ - αλλά και σήμερα - τα είχε/έχει όλ' αυτά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom