Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.158
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμείς ή εσύ; Με 3 χιλιαρικάκια κι ο μπάρμπας μου ο Μήτσος φτιάχνει ολόιδιο:bleh:
Ασε που μπορει στη φατσα ο μπαρμπα Μητσος να ειναι και ωραιοτερος...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οι εταιρίες με τις οποίες έχω πετάξει είναι οι εξής: Olympic Airways, Olympic Air, Air Greece, Aegean Airlines, Cronus, Athens Airways, Macedonian Airlines, Hellas Jet, Brussels Airlines, Swiss International, Swiss European, SAS, Lufthansa, Augsburg Airways, Lufthansa Cityline, Germanwings, KLM, Air France, Alitalia, Malev, FlyNiki, Icelandair, Air Baltic, Pegasus, SkyEurope, Ryanair, Easyjet.
Αν και τα δρομολόγια που έχω κάνει είναι όλα εντός Ευρώπης, και άρα οι διαφορές στο service μικρές, ως καλύτερη μπορώ να πω τη Niki. Ως χειρότερη τώρα, την πάλαι ποτέ SkyEurope.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μέχρι στιγμής έχω πετάξει με: Olympic Air, Olympic Airways, Olympic Airlines, Aegean, CSA, Lufthansa, Alitalia, Alpi Eagles, Swissair, Swiss International, Crossair, Singapore, Iberia, United. (σύνολο 14)

Καλές αναμνήσεις έχω από όλες, για διαφορετικούς λόγους.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Aeromexico,Aegean,Olympic,Cronus,Lufthansa,Alitalia,Air France,Singapore,Thai,Virgin,KLM,Transavia,Czech airlines,Swiss,British,Qantas,Jetstar,Tiger airways,AirAsia,Air Berlin,Thui,Sky Europe,Air Arabia,Flylal,Air Baltic,Clickair,Easy jet,Air Europa,Air Comet,LAN,Aerolineas Argentina,Qatar,Southern China airlines,Jordan Airlines,Blue air,Iceland air,Iceland express,Mexicana,Frontier,Delta airlines,Pineaple,Ryan air,Turkish airlines,Scenic ,Egypt.
45 στον αριθμό απο 70 αεροδρόμια σε 261 πτήσεις (121 εσωτερικό 140 εξωτερικό-κρατάω αρχείο).Μεγαλύτερη συνεχόμενη πτήση 14 ώρες και 15 λεπτά (IST-LAX).
Καλύτερη αεροπορική ? χμ δύσκολο να πείς (όπως λέει και ο Taver) δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Αλλά αν μου έλεγαν πια πτήση απόλαυσα περισσότερο θα έλεγα το Αθήνα - Σιγκαπούρη με την Singapore airlines (ίσως γιατί ήταν Business class) το 1998.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Olympic, Aegean, Lufthansa, Swiss, Cyprus
Emirates, Qatar, Singapore, Thai
Air Asia, Ryanair, ThomsonFly

Στα μεγάλα ταξίδια, η Qatar λίγο καλύτερη απο Singapore
Για ευρώπη, θα έλεγα Aegean
Το πιο περίεργο πάντως ταξίδι με αεροπλάνο ήταν όταν με φόρτωσαν σε ένα C-130 κ με πήγαν στη Κύπρο (φανταριλίκι) ---

Καλύτερες αεροσυνοδοί, Singapore κ Aegean :clap:
Χειρότερες by far Swiss κ Ryanair

Πιο κουλό αεροδρόμιο το Coventry (μια "αποθήκη" με 3 check-in κ τον πίνακα ανακοινώσεων στο κυλικείο !!!)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και της Ιμπερια τωρα που θυμαμαι ηταν κακασχημες!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ελληνικές: Aegean, Athens Airways, Macedonian Airlines, Olympic (παλαιά και νέα)
Λοιπές: Aer Lingus, Alitalia, British Airways, Cyprus, Lufthansa, Malev, Swiss
Τόσο λίγες που τις έβαλα και αλφαβητικά!
Συνεπώς, δεν εκφέρω γνώμη ως προς την ποιότητά τους. Μόνο την προσωπική μου εμπειρία από τις πτήσεις. Μακράν χειρότερη η πτήση με την British, λόγω της απότομης καθόδου κατά την προσγείωση, με αποτέλεσμα να ουρλιάζουμε όλοι στο αεροπλάνο από τον πόνο στα τύμπανα. [Τα ακριβή αίτια του πόνου ισως τα αναπτύξουν οι περισσότερο ταξιδεμένοι, καθώς εγώ και "καράβι αταξίδευτο" είμαι και ξανθιά (ολίγον)]
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.401
Cronus, Μonarch, Τap portugal, Swiss, Air france, Iberia, Easyjet, Malev, οι ξένες και με χρονολογική σειρά, και φυσικά aegean και Olympic air στην Ελλάδα.
Τρομακτικότερη εμπειρία το πρωινό στις 5.30 το πρωί στη Monarch από λουκάνικα, τηγανιτές πατάτες, φασόλια και μπέικον! Ευτυχώς που τότε επιτρεπόταν ακόμη το κάπνισμα μέσα στο αεροπλάνο(!) και καπνίζαμε αρειμανίως με μια γιαγιάκα δίπλα μου για να αντέξουμε το σκηνικό.
Μου είχε αρέσει το σέρβις στη swiss- πριν μια δεκαετία περιλάμβανε ποτήρι σαμπάνια, τυρία και σοκολάτες από καταπληκτικά χαμογελαστές αεροσυνοδούς στην οικονομική θέση, ως καλωσόρισμα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
για να δούμε πλάκα πλάκα: τις olympic (δεν ξέρω να τις ξεχωρίζω), aegean, iberia, luftahansa, egypt, csa, malev, mea, gulf, cyprus, tunis (βαριέμαι να ψάξω αν όντως λεγόταν έτσι), lot,.... μάλλον αυτές... πόσες είναι; 12
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Πρέπει να έχω πετάξει με γύρω στις 70+...

Δεν νομίζω ότι η κριτική μου σε συγκεκριμένες εταιρίες θα ήταν δίκαιη γιατί έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που πέταξα μαζί τους (πχ. Alitalia long haul πάνω από 10).

Για εμένα υπάρχει μόνο ένα κριτήριο για τις long haul πτήσεις - αν η θέση είναι fully flat στη business. Γι'αυτό και εταιρίες που έχουν άριστες κριτικές από άλλους (πχ. Asiana, ANA, Korean, Thai, etc) εμένα με αφήνουν αδιάφορο.

Οι καλύτερες για εμένα σε long haul που έχω πετάξει αρκετές φορές μαζί τους: BA και Cathay. Για αεροπορικές που δεν έχω πετάξει πάνω από 2-3 φορές: Malaysian, Air Canada, Virgin και LAN. Η νέα business της Iberia είναι επίσης πάρα πολύ καλή (με πολύ καλές αεροσυνοδούς και φοβερό κρασί που έγινα λιώμα στην επιστροφή από το Santiago). Long haul economy έχω να πετάξω εδώ και αρκετό καιρό (με εξαίρεση τη LAN) οπότε δεν σχολιάζω.

Short Haul (economy): Kingfisher, AeroGal, LAN, BA, A3, DragonAir, Midwest Express (κάποτε...) .

Από Ελληνικές η Athens Air με είχε εντυπωσιάσει θετικά.

Η χειρότερη αεροσυνοδός που έχω πετύχει πότε ήταν στη Singapore (!) και η συγκεκριμένη πτήση είναι η χειρότερη business πτήση που είχα. Χειρότερη economy: ATH-ATL με Delta πριν χρόνια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ελληνικές: Aegean, Athens Airways, Macedonian Airlines, Olympic (παλαιά και νέα)
Λοιπές: Aer Lingus, Alitalia, British Airways, Cyprus, Lufthansa, Malev, Swiss
Τόσο λίγες που τις έβαλα και αλφαβητικά!
Συνεπώς, δεν εκφέρω γνώμη ως προς την ποιότητά τους. Μόνο την προσωπική μου εμπειρία από τις πτήσεις. Μακράν χειρότερη η πτήση με την British, λόγω της απότομης καθόδου κατά την προσγείωση, με αποτέλεσμα να ουρλιάζουμε όλοι στο αεροπλάνο από τον πόνο στα τύμπανα. [Τα ακριβή αίτια του πόνου ισως τα αναπτύξουν οι περισσότερο ταξιδεμένοι, καθώς εγώ και "καράβι αταξίδευτο" είμαι και ξανθιά (ολίγον)]
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%EF%F5%EB%F9%EC%E5%ED%E1-%E1%F5%F4%E9%E1.html

Δες αυτο Αρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom