Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Να και η δική μου λίστα απ'όσες αεροπορικές θυμάμαι...
Aegean
Air France
Air India
Alitalia
Astra Airlines
Air Lanca
Bangkok airways
Blue Air
British Airways
Buta Air
Cebu Pacific Air
Delta Airlines
Easyjet
Egypt Air
Ellinair
Emirates
Indigo Air
Jet Air
Mea
Olympic Airways
Precision Air
Ryanair
Singapore Airlines
Skyexpress
Spice Jet
Thai Airways
Transavia
Turkish Airlines
Wizz Air

Πολλές από αυτές ήταν άψογες όπως Aegean, Turkish, Singapore, Thai, Emirates. Απογοήτευση ήταν η Air France είχα μεγάλες προσδοκίες..
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
1 Aegean Airlines
2 Turkish Airlines
3 Ryanair
4 Scoot
5 Olympic Air
6 Pegasus Airlines
7 Sibir Airlines
8 Cambodia Angkor Air
9 VietJet Air
10 Alitalia

Εντάξει δεν έχω ταξιδέψει και με πολλές αλλά απο αυτές με διαφορά καλύτερη ειναι η Turkish και μετά η Aegean. To inflight entertainment, το φαγητό (τιμιότατο) και το πως λειτουργησε η εταιρεία σε αναποδιές με άφησαν απολύτως ευχαριστημένη. Την aegean δεν τη συγκρινω καν στο επίπεδο υπηρεσιών μέσα στο αεροσκάφος με την turkish. Μετριο φαγητό, μικρότερες μερίδες και πιο περιορισμένες επιλογές σε ποτά ενώ το inflight entertainment είναι ανύπαρκτο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Olympic
Egypt Air
Tunis Air
Thai
Singapore Airlines
Emirates
SriLankan Airlines
PIA
Air India
Alitalia
Lufthansa
SAS
British
Aegean
Easyjet
Ryanair
Wizzair
Flydubai
Vietjet
Turkish Airlines
Jetstar
Air Asia
Avianca
Swiss
Gulf Air
Qatar Airways
Air Serbia
TAROM
Austrian
Malev
Czech airlines

Πιο ανετη μου φάνηκε η Singapore.
Πιο αβολα καθίσματα η jetstar.
Η πιο τραυματικη εμπειρία η πτηση με PIA το 1998 Αθήνα - Ισλαμαμπάντ αν δεν κανω λαθος που μου εδωσαν πισω καθισματα. Ηταν απο τις πτησεις που επιτρεπόταν το κάπνισμα στις πισω θέσεις. Επισης μυριζαν και τα φαγητα και ηταν αστα να πάνε σε ολη τη πτηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αegean (36)
Olympic air (7)
Ολυμπιακη (2)
Ryanair (34)
Transavia (1)
Easyjet (10)
Volotea (4)
TΑP (2)
Airfrance (4)
Wizz air (2)
Monarch (2)
Cronus (3)
SAS (3)
Norwegian (1)
Pegasus (1)
Airfrance (4)
Swiss (1)
Vueling (2)
Alitalia (1)
Malev (2)

Πιο πολυ απο ολες μου αρεσαν Aegean και Air France.Η Norwegian επισης για το wifi και τον τυπο του αεροσκαφους (dreamliner).
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Aegean airlines
Olympic airlines
Astra airlines
Austrian airlines
Air Malta
Lufthansa
Ryanair
EasyJet
Eurowings
KLM
Avianca
SAS
Iceland air
LC Perou
Aero Paracas
Alitalia
Air Serbia
Και με μία ακόμα έχω πετάξει από το BEG, αλλά είχα τόσα νεύρα που μας είχαν στο περίμενε 8 ώρες χωρίς να μας λένε το γιατί και χάσαμε και την ανταπόκριση, που το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχε έναν ήλιο (όχι τον ήλιο της Βεργίνας) και σιέλ χρώμα γύρω από τον ήλιο.


Αγαπημένες αεροπορικές είναι η KLM και η SAS γιατί με πήγαν σε μέρη που ποθούσα να πάω χρόνια πριν!

Η μασκότ όλων των παραπάνω είναι η Aero Paracas, γιατί ήταν η πρώτη φορά που πετούσα με τσέσνα. Μοναδική εμπειρία :haha:
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Ryanair (25)
Turkish Airlines (5)
Aegean Airlines (4)
Emirates (2)
Swiss International Air Lines (2)
easyJet (2)
Azerbaijan Airlines (2)
Wizz Air (1)

Σε παρένθεση ο συνολικός αριθμός πτήσεων.
Όλα καλά με όλες, με εξαίρεση 2-3 πτήσεις της Ryanair που ήταν κάποιοι πιωμένοι φωνακλάδες και οι αεροσυνοδοί δεν έκαναν κάτι να τους συνετίσουν.
Emirates πολύ μπροστά σε όλα, άλλα το θεωρώ ψιλό λογικό
 
Last edited:

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Όσες θυμάμαι στα γρήγορα, άντε να ξεχνάω κανα δυο, δεν είναι και πολλές.

Ryanair
Aegean
Wizz air
Lufthansa
Turkish airlines
Iberia
British airlines
Pegasus airlines

Πιο πολύ μου άρεσε η Turkish και λιγότερο η ryanair.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τώρα εγώ τι έρχομαι να καταγράψω, θα καταγράψω παρόλα αυτά!! :)

Μέχρι στιγμής έχω πετάξει με:
Aegean
Alitalia
Easy Jet
Lufthansa
Olympic Air
Ryanair
Tarom
Turkish
Vueling

Σαν γενική εντύπωση θα συμφωνήσω και εγώ ότι καλύτερες θεωρώ Aegean και Turkish, με την Turkish βέβαια να έχω να την τιμήσω από 2012 (πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει) και με την Aegean στην τελευταία μόνο πτήση (5 μέρες πίσω) να είναι η χειρότερή μου εμπειρία ever (γενικά κάτι πρέπει να παίζει το τελευταίο διάστημα με την Aegean και τις καθυστερήσεις δεδομένου και του μηνύματος του CEO που ελήφθη εχθές).

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ακόμη και με τις low cost, σχεδόν πάντα ήταν όλες στην ώρα τους, απρόσμενα δεν μου έχουν τύχει, οι πτήσεις ήταν πολύ καλές και στην τελική πάντα έχω στο μυαλό μου και τι έχω πληρώσει κάθε φορά για να πετάξω. Για τα χρήματα λοιπόν που κατά καιρούς έχω δώσει το χειρότερό μου εξακολουθεί να είναι η τελευταία μου πτήση με Aegean (Μάλαγα-Αθήνα).
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αγαπημένες αεροπορικές είναι η KLM και η SAS γιατί με πήγαν σε μέρη που ποθούσα να πάω χρόνια πριν!
Δε θυμάμαι με πόσες αεροπορικές έχουμε πετάξει, και βασικά δε δίνω σημασία κιόλας, να πω την αλήθεια.
Αλλά, με καλύπτει πλήρως η παραπάνω πρόταση. Αγαπημένες χαλαρά η Aeroflot που μας πήγε Καμτσάτκα και η Icelandair.
Επίσης, μπορώ να πω ότι λάτρεψα τις πτήσεις με το Dreamliner της Scoot, αισθανόμουν "ποιοτικά", δεν ξέρω πώς να το εκφράσω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στο χτεσινό μου post έγραψα για την εμπειρία μου, αλλά ξέχασα να παραθέσω τη σχετική μου λίστα με τις αεροπορικές που έχω ταξιδέψει με μια σχετική χρονολογική σειρά από τα παλιότερά μου στα πιο πρόσφατά μου ταξίδια. Είναι λοιπόν:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ
Olympic Air
KLM
British Airways
Virgin Atlantic
Austrian Airlines
AEGEAN
EasyJet
Cronus Airlines
Emirates
Air-Berlin
Swiss
SAS
Ryanair
Sky Express
Alitalia

By far όπως προανέφερα την πιο ωραία εμπειρία (και το πιο ωραίο in-flight service) την βίωσα με την EMIRATES (τουλάχιστον τότε το 2004). Ειδική μνεία αξίζουν και η VIRGIN ATLANTIC του τότε (2000) με την επιλογή μενού και ταινιών που είχε, αλλά και τα ιδιαίτερα πολλά μουσικά κανάλια για πτήση εντός Ευρώπης (α...ξέχασα και τα φοβερά παγωτάκια της για επιδόρπιο:bleh:) καθώς επίσης και η παλιά κραταιά μας ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ τουλάχιστον τη δεκαετία του 80. Δεν ξέρω εάν ίσως είναι οι μνήμες που εξωραΐζονται με το πέρασμα των χρόνων όταν μεγαλώνουμε, θυμάμαι όμως σαν παιδάκι που ταξίδεψα (τη δεκαετία του 80) σε συγγενείς μου μετανάστες σε Ελβετία και Γερμανία, ότι ο κρατικός μας αερομεταφορέας είχε εξαιρετική ποιότητα φαγητού και γενικότερα καλό in-flight service (συν το ότι ήταν από τις πλέον ασφαλείς εταιρίες - σύμφωνα με τα τότε στατιστικά)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
με την Aegean στην τελευταία μόνο πτήση (5 μέρες πίσω) να είναι η χειρότερή μου εμπειρία ever (γενικά κάτι πρέπει να παίζει το τελευταίο διάστημα με την Aegean και τις καθυστερήσεις δεδομένου και του μηνύματος του CEO που ελήφθη εχθές).
2 στις 2 πτησεις σε ενα μηνα με καθυστερηση, η δευτερη επιπλεον 45 λεπτα στον ιμαντα παραλαβης στην Αθηνα και ειχα και priority!! Εστειλα διαμαρτυρια, πηρα ενα συγγνωμη μονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom