Περού Με τις "ευλογίες" του Βιρακότσα και της Πατσαμάμα…στο Περού!

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Παρα πολύ ωραία, «στρωτή» ιστορία. Άνοιξα και ένα Πίσκο που είχα κρατημένο απο τον Σεπτέμβρη του 2016 (πως πέρασε έτσι ο καιρός...) απο το Κούσκο και συνεχίζω ανάγνωση....

B8FD7B8C-5B45-4FA8-8A3B-FF7338205C2E.jpeg

Στην υγειά...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παρα πολύ ωραία, «στρωτή» ιστορία. Άνοιξα και ένα Πίσκο που είχα κρατημένο απο τον Σεπτέμβρη του 2016 (πως πέρασε έτσι ο καιρός...) απο το Κούσκο και συνεχίζω ανάγνωση....

View attachment 264175
Στην υγειά...
Στην υγειά σου! Να έχεις πάντα καλά ταξίδια, όπως τα επιθυμείς!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
chicha morada [] και από εκείνη τη στιγμή, μέχρι να φύγουμε από τη χώρα, το έπινα συνέχεια. Είναι πεντανόστιμο!!! Το τσίτσα είναι η μπύρα των Ίνκας, από ζύμωση μοβ καλαμποκιού. Νομίζω ότι οι Ίνκας δεν ήξεραν να σουρώνουν
Υπάρχει και το Chicha de jora, που γίνεται από κίτρινο καλαμπόκι και έχει 1-3 βαθμούς αλκοόλ. Την πίνανε οι Ίνκας στα φεστιβάλ τους και την πουλάνε ακόμα σε κάποια μέρη. Την βρήκα μόνο μια φορά σε ένα μικρό εστιατόριο και την βρήκα θαυμάσια - μετά μου εξηγήσανε ότι για την παραγωγή των σακχάρων από το καλαμπόκι χρησιμοποιούνται τα σάλια του παραγωγού!

Καλό σημειο διάλεξες για `cliffhanger'! Περιμένουμε την δεύτερη σεζόν...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Υπάρχει και το Chicha de jora, που γίνεται από κίτρινο καλαμπόκι και έχει 1-3 βαθμούς αλκοόλ. Την πίνανε οι Ίνκας στα φεστιβάλ τους και την πουλάνε ακόμα σε κάποια μέρη.
Πριν το ταξίδι ήξερα απλά οτι η τσίτσα (σκέτο) είναι η μπύρα των Ίνκας και δεν ήξερα τι εμφάνιση έχει. Όταν δοκίμασα chicha morada νόμιζα στην αρχή οτι αυτό είναι η λεγόμενη μπύρα ή είναι κάποια παραλλαγή της τέλος πάντων. Οπότε γελούσα και έλεγα οτι οι Ίνκας δεν ήξεραν να σουρώνουν :)
Αργότερα, όταν κάναμε τουρ με ξεναγό στην ιερή κοιλάδα, η ξεναγός μου άνοιξε τα μάτια και μου είπε και πως την έφτιαχναν την μπύρα....μπλιάχ! Είναι περιττό να σου πω οτι δεν δοκίμασα τη παραδοσιακή μπύρα των Ίνκας.....Καλοί οι Ίνκας, αλλά μέχρι εκεί.-
Ο χυμούλης πάντως τα σπάει :)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πολυ ωραία ιστορία!!!! Μπράβο αντε παμε παρακάτω γιατι μας αφησες εκει που απο το υψόμετρο μας κόπηκε η ανάσα....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πολυ ωραία ιστορία!!!! Μπράβο αντε παμε παρακάτω γιατι μας αφησες εκει που απο το υψόμετρο μας κόπηκε η ανάσα....
:) Την ανάσα μου την ξαναβρήκα αφού έμεινα άυπνη όλο το βράδυ στο λεωφορείο....και όπως αποδείχτηκε στο τέλος, το υψόμετρο το άντεξα μια χαρά, όσο δεν κοιμόμουν σε αυτό!
Χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο προσαρμογής πχ στο Πούνο για να κοιμηθώ χωρίς να ξυπνώ για να σηκωθώ, να πάρω ανάσα και να ξανα κοιμηθώ. Επίσης ανακάλυψα οτι όσο πιο μεγάλη ανάσα έπαιρνα τόσο λιγότερο με ωφελούσε...οπότε κανονικές και σταθερές ανάσες!

Αν χρειάζεσαι κάτι και μπορώ να σε βοηθήσω, θα το κάνω αρκεί να γνωρίζω την απάντηση :)

Για να συνεχιστεί η ιστορία, θα πρέπει να έχω και την κατάλληλη διάθεση, η οποία δεν υπάρχει πλέον....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
:) Την ανάσα μου την ξαναβρήκα αφού έμεινα άυπνη όλο το βράδυ στο λεωφορείο....και όπως αποδείχτηκε στο τέλος, το υψόμετρο το άντεξα μια χαρά, όσο δεν κοιμόμουν σε αυτό!
Χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο προσαρμογής πχ στο Πούνο για να κοιμηθώ χωρίς να ξυπνώ για να σηκωθώ, να πάρω ανάσα και να ξανα κοιμηθώ. Επίσης ανακάλυψα οτι όσο πιο μεγάλη ανάσα έπαιρνα τόσο λιγότερο με ωφελούσε...οπότε κανονικές και σταθερές ανάσες!

Αν χρειάζεσαι κάτι και μπορώ να σε βοηθήσω, θα το κάνω αρκεί να γνωρίζω την απάντηση :)

Για να συνεχιστεί η ιστορία, θα πρέπει να έχω και την κατάλληλη διάθεση, η οποία δεν υπάρχει πλέον....
Κάπως έτσι ένιωθα και εγώ όταν πήγαμε Θιβέτ .. την ημέρα ήταν πιο κουραστικά αλλά οκ το βράδυ ξυπνούσα συχνά .. Θα ζητήσω τη βοήθεια σου γιατί φαίνεται επιτέλους πως τον Ιούλιο θα καταφέρω να κάνω το πολυπόθητο ταξίδι στο Περού.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Για να συνεχιστεί η ιστορία, θα πρέπει να έχω και την κατάλληλη διάθεση, η οποία δεν υπάρχει πλέον....
Εεεε τετοια κάνετε και δεν με ακούτε ολοι εσείς με τις ατελείωτες ιστορίες!!!! Καθίστε γράψτε οταν έχετε όρεξη γιατί να τι μπορείς να πάθεις μετά...... αχ αχ!!!!! Οκ πέρα από την πλάκα έχεις δίκιο, οπότε ίσως κάποια αλλη στιγμή να γίνει και αυτό.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Για να συνεχιστεί η ιστορία, θα πρέπει να έχω και την κατάλληλη διάθεση, η οποία δεν υπάρχει πλέον....
Ααα δε μου τα λες καλά ! Ξέρουμε ότι ετοιμάζεσαι για... Αλλά πράγματα αλλά θέλουμε συνέχεια από Περού, αντε κ έχω καιρό να σε διαβάσω :rolleyes-80::clap:

Υ.Γ Όταν είσαι ready :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom