Περού Με τις "ευλογίες" του Βιρακότσα και της Πατσαμάμα…στο Περού!

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ναι, έχεις δίκιο...
Εγω την πατησα με το ταξιδι μου Βιετναμ-Σιεμ Ριπ. Δεν ειχα κρατησει σημειωσεις και πλεον ουτε τα μισα δε θυμαμαι. Ακομα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να ψαξω κρατησεις και email να θυμηθω προγραμματα κλτ πριν χαθουν ολα στη ληθη! Αλλα αυτο απαιτει πια πολυ χρονο και προσπαθεια. Δεν ειναι το ιδιο ευκολο με το να καταγραψεις το ταξιδι με το που επιστρεψεις που θυμασαι ολα τα συναισθηματα, διαλογους και λεπτομερειες! Τετοια ταξιδια πρεπει να τα καταγραφουμε κυριως για μας τους ιδιους...
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μου αρεσει πολυ η ιστορια σου!Ειχα διαβασει μονο την αρχη,μολις ολοκληρωσα και τα υπολοιπα κεφάλαια(και περιμενω με αγωνια τη συνεχεια)Ποσο πολυ θελω να παω και εγω στο Περου...Μπραβο σου που εκπληρωσες εναν σημαντικο ταξιδιωτικο σου στοχο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγω την πατησα με το ταξιδι μου Βιετναμ-Σιεμ Ριπ. Δεν ειχα κρατησει σημειωσεις και πλεον ουτε τα μισα δε θυμαμαι. Ακομα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου να ψαξω κρατησεις και email να θυμηθω προγραμματα κλτ πριν χαθουν ολα στη ληθη! Αλλα αυτο απαιτει πια πολυ χρονο και προσπαθεια. Δεν ειναι το ιδιο ευκολο με το να καταγραψεις το ταξιδι με το που επιστρεψεις που θυμασαι ολα τα συναισθηματα, διαλογους και λεπτομερειες! Τετοια ταξιδια πρεπει να τα καταγραφουμε κυριως για μας τους ιδιους...
Το ταξίδι μου είναι ήδη καταγεγραμμένο σε ημερολόγιο που κράτησα, σε σημειώσεις μου, σε όλα τα αποκόμματα εισιτηρίων και αποδείξεων, σε mail, οδηγούς μουσείων και αρχαιολογικών χώρων που επισκέφτηκα, σε επεξηγήσεις εκθεμάτων και όχι μόνο, σε βιβλία που διάβασα πριν κάνω το ταξίδι, αλλά και μετά (και θα διαβάσω και άλλα για το Περού και όχι μόνο), στις φωτογραφίες μου φυσικά, κ.ο.κ.! Σε όλα αυτά βασίστηκα για να γράψω τα ιστορικά στοιχεία που υπάρχουν στην ιστορία, και για μένα αποτελούν μέρος του ταξιδιού μου, αλλά και όλα τα υπόλοιπα κομμάτια της ιστορίας. Πχ, οτι έχω γράψει για τον αρχαιολογικό χώρο Pachacamac, είναι απο το συνοδευτικό οδηγό που σου δίνουν στο μουσείο, όταν βγάζεις το εισιτήριο για το μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο. Το μετέφρασα και το μετέφερα στην ιστορία. Τυχόν λάθη, συγχωρήστε τα μου παρακαλώ!
Η καταγραφή αυτή απαιτεί πολύ χρόνο! Αλλά η έλλειψη χρόνου, δεν είναι η αιτία που έχει μείνει μετέωρη η ιστορία. Σιγά σιγά μπορώ να την ολοκληρώσω.

Όσον αφορά τα συναισθήματα, δεν νομίζω οτι θα ξεχάσω ποτέ πως ένιωσα πχ όταν πρώτο αντίκρισα το Μάτσου Πίκτσου μπροστά μου ή τις πυραμίδες της ιερής πόλης του Καράλ! Ακόμα και φωτογραφίες υπάρχουν που δείχνουν τα γέλια και τα δάκρυα χαράς! Ούτε θα ξεχάσω την στεναχώρια μου που αναγκάστηκα να βγάλω απο το πρόγραμμα μας το Chavin de Huantar και όχι μόνο, γιατί απλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά....έπρεπε να διαλέξω....και πολλά άλλα συναισθήματα, που απλά θα πρέπει να πάθω αλτσχάιμερ για να τα ξεχάσω!

Δεν νιώθω την ανάγκη οτι πρέπει να καταγράψω δημόσια τα συναισθήματα μου. Το "δημόσια" έχει και κάποιο αντίκτυπο, τα αποτελέσματα του οποίου μπορεί να μην είναι και τόσο καλά....Αυτό που σίγουρα νιώθω την ανάγκη να κάνω, είναι να δώσω πληροφορίες! Είτε είναι πρακτικές πληροφορίες, είτε οικονομικές, είτε ιστορικές, θα είναι πληροφορίες, που ακόμα και έναν ταξιδιώτη να βοηθήσουν, τότε δεν θα έχει πάει χαμένος ο κόπος μου να τις γράψω! Αυτό έκανα και με το ταξίδι μου στην Ισλανδία. Συγκέντρωσα όλες τις πληροφορίες που θεωρώ οτι μπορεί να είναι χρήσιμες, τις έγραψα αναλυτικά και τις μετέφερα σε αντίστοιχο νήμα εδώ στο φόρουμ.

Το έχω σκεφτεί και ξανα σκεφτεί πολλές φορές....δεν θέλω να μείνει μισή η ιστορία, γιατί δεν αρμόζει αυτό στο χαρακτήρα μου! Επίσης το φόρουμ έχει τους δικούς του κανόνες (τυπικούς και άτυπους) και αυτό δεν είναι θετικό πάντα. Ίσως την συνεχίσω, αλλά με άλλη μορφή....θα δω τι θα κάνω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Μου αρεσει πολυ ο τροπος που εκφραζεις το λογο και καποια στοιχεια του χαρακτηρα σου που μπορω να διακρινω!
Νομιζω οτι υποψιαζομαι τους λογους που πιθανον να μη εχεις "διαθεση" οπως λες!
Το σημαντικοτερο ειναι να την εχεις καταγραψει για σενα. Απο κει κ περα οπως νιωθεις πραττεις...
Οπως κ να χει, εκτιμω πολυ ο,τι πληροφορια εχεις προσφερει ως τωρα και με κανει ηδη να ονειρευομαι τα μερη αυτα!
Τα ιστορικα που παραθετεις βοηθουν πολυ γιατι δεν αφορουν μονο τους Ινκας και ειναι πολυ ωραιο που ειναι τοση πληροφορια συγκεντρωμενη! Βοηθουν στο να σχηματισεις συνολικη εικονα και βαλεις τους χρονους και πολιτισμους σε μια σειρα μες το κεφαλι σου!
Εχω ξεκινησει ηδη παραλληλα και το διαβασμα αρχιζοντας με τα βασικα " Ινκας - Ιστορια & Πολιτισμος" και θα συνεχισω με ενα βιβλιο που εχω βαλει στο ματι " Θρυλοι & Παραδοσεις".
Κοινως, με εχεις ξεσηκωσει και εμπνευσει!
Ελπιζω να την βρεις και εσυ παλι την εμπνευση και διαθεση σου και να συνεχισεις το διαμαντακι σου!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου αρεσει πολυ ο τροπος που εκφραζεις το λογο και καποια στοιχεια του χαρακτηρα σου που μπορω να διακρινω!
Νομιζω οτι υποψιαζομαι τους λογους που πιθανον να μη εχεις "διαθεση" οπως λες!
Το σημαντικοτερο ειναι να την εχεις καταγραψει για σενα. Απο κει κ περα οπως νιωθεις πραττεις...
Οπως κ να χει, εκτιμω πολυ ο,τι πληροφορια εχεις προσφερει ως τωρα και με κανει ηδη να ονειρευομαι τα μερη αυτα!
Τα ιστορικα που παραθετεις βοηθουν πολυ γιατι δεν αφορουν μονο τους Ινκας και ειναι πολυ ωραιο που ειναι τοση πληροφορια συγκεντρωμενη! Βοηθουν στο να σχηματισεις συνολικη εικονα και βαλεις τους χρονους και πολιτισμους σε μια σειρα μες το κεφαλι σου!
Εχω ξεκινησει ηδη παραλληλα και το διαβασμα αρχιζοντας με τα βασικα " Ινκας - Ιστορια & Πολιτισμος" και θα συνεχισω με ενα βιβλιο που εχω βαλει στο ματι " Θρυλοι & Παραδοσεις".
Κοινως, με εχεις ξεσηκωσει και εμπνευσει!
Ελπιζω να την βρεις και εσυ παλι την εμπνευση και διαθεση σου και να συνεχισεις το διαμαντακι σου!
Διάβασε και το The Conquest of the Incas. Εθιστικό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Διάβασε και το The Conquest of the Incas. Εθιστικό.
Tέλεια! Φαντάζομαι το βρίσκω μόνο στα αγγλικά έτσι; Είναι και 700 σελίδες... :shock:
Θα μου βγει λίγο η ψυχή αλλά θα το τολμήσω γιατί για να το λες εσύ που έχεις κάνει διατριβή στους λατινοαμερικάνους, κάτι θα ξέρεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tέλεια! Φαντάζομαι το βρίσκω μόνο στα αγγλικά έτσι; Είναι και 700 σελίδες... :shock:
Θα μου βγει λίγο η ψυχή αλλά θα το τολμήσω γιατί για να το λες εσύ που έχεις κάνει διατριβή στους λατινοαμερικάνους, κάτι θα ξέρεις...
Ε υπάρχει και στα Ισπανικά, αλλά καλύτερα στο πρωτότυπο, Αγγλικά δηλαδή. Βίβλος.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ε υπάρχει και στα Ισπανικά, αλλά καλύτερα στο πρωτότυπο, Αγγλικά δηλαδή. Βίβλος.
Σ' ευχαριστώ για το tip. Γιατί τα ισπανικά άλλωστε τα μιλάω φαρσί και θα ήταν η πρώτη μου επιλογή! :haha::haha:
Θα τα ξεκινήσω πάντως το 2020 οπότε πιστεύω τα βασικά θα τα ξέρω όταν θα πάω με το καλο...
Βοηθάνε πολύ ρε γαμώτο! Ο μισός πλατήτης τα μιλάει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ' ευχαριστώ για το tip. Γιατί τα ισπανικά άλλωστε τα μιλάω φαρσί και θα ήταν η πρώτη μου επιλογή! :haha::haha:
Θα τα ξεκινήσω πάντως το 2020 οπότε πιστεύω τα βασικά θα τα ξέρω όταν θα πάω με το καλο...
Βοηθάνε πολύ ρε γαμώτο! Ο μισός πλατήτης τα μιλάει...
Ε ο μισός δεν είναι, το 7% του παγκόσμιου πληθυσμού είναι, αλλά τέλος πάντων μπορούμε να πούμε ότι είναι το 50% των ομορφότερων ανθρώπων του πλανήτη :xalara:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ε ο μισός δεν είναι, το 7% του παγκόσμιου πληθυσμού είναι, αλλά τέλος πάντων μπορούμε να πούμε ότι είναι το 50% των ομορφότερων ανθρώπων του πλανήτη :xalara:
Ε καλα βρε Γιωργο, σχημα λογου κ εσυ! 20 και βαλε χωρες, συν αλλες τοσες που δεν ειναι επισημη αλλα μπορεις μια χαρα να συνεννοηθεις (μπακαλιστικα στα λεω παλι ξερω:bleh:). Και σιγουρα το 50% αυτων που θελω εγω να επισκεφθω.
50% των ομορφοτερων ε; Ισως τι να πω... Εμενα η διαστροφή μου ειναι οι ασιατισσες! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom