Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Τα εχει στα 695 ευρω απο tix.com. ενω απο το σαιτ της Qatar εχουν σχεδον διπλασια τιμη. Γι αυτο ειμαι λιγο προβληματισμενος. Απο τη μια σκεφτομαι οτι για να προτεινεται απο τη skyscanner λογικα θα ειναι οκ, απο την αλλη πρωτη φορα βλεπω την tix.com. Την γνωριζετε εσεις? Τι γνωμη εχετε για τον προβληματισμο μου?
Εγώ δεν θα το εμπισκευόμουν.Αν διαθέτεις τόσα χρήματα καλύτερα να πετάξεις με emirates,αλλιώς προτίμησε την scoot
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Εγώ δεν θα το εμπισκευόμουν.Αν διαθέτεις τόσα χρήματα καλύτερα να πετάξεις με emirates,αλλιώς προτίμησε την scoot
Παιδια επειδη μαλλον δεν καταλαβατε τι εννοω, μιλαω για την εταιρεια QATAR, η tix.com που αναφερω ειναι ταξιδιωτικος παροχος, οπως η petas.gr, pamediakopes κτλ. Το θεμα ειναι οτι ο παροχος αυτος ειναι καινουριος στη Skyskanner(απο οτι καταλαβα) γι αυτο ζηταω γνωμη.
Απο κει και περα, απο scoot εχουν εξαντληθει τα low badget εισιτηρια, εχει απο 800+. Θεωρω οτι η Qatar ειναι πιο αξιοπιστη εταιρεια + οτι προσφερει και checked buggages στην τιμη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@anttheo η ερώτησή σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Παιδια επειδη μαλλον δεν καταλαβατε τι εννοω, μιλαω για την εταιρεια QATAR, η tix.com που αναφερω ειναι ταξιδιωτικος παροχος, οπως η petas.gr, pamediakopes κτλ. Το θεμα ειναι οτι ο παροχος αυτος ειναι καινουριος στη Skyskanner(απο οτι καταλαβα) γι αυτο ζηταω γνωμη.
Απο κει και περα, απο scoot εχουν εξαντληθει τα low badget εισιτηρια, εχει απο 800+. Θεωρω οτι η Qatar ειναι πιο αξιοπιστη εταιρεια + οτι προσφερει και checked buggages στην τιμη.
Μα κι εγώ σαν ταξιδιωτικό πάροχο απάντησα οτι δεν θα το εμπιστευόμουν.Όσο για την Emirates μιλάω γενικά οτι την θεωρώ λίγο καλύτερη απο την Qatar.Αφού όμως αποκλείεις την Scoot δες και με την Tourkish.Πολύ αξιόπιστη εταιρία,με σχετικά λογικές τιμές και τέλειο φαγητό!!!!
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
καλησπερα παιδια, διαβαζω τα μηνυματα σας και εχω ξεσηκωθει για Μπαλι! Βρισκω σχετικα οικονομικα εισιτηρια με Qatar μεσω tix.com(απο skyscanner). Τη γνωριζετε την tix? Να προχωρησω σε αγορα αφοβα?
Μιας και τελικα εκανα την κινηση και αγορασα τα εισιτηρια εχω να πω το εξης.
Αγοραστε αφοβα μεσω της tix.com ειναι οντως νεος ταξιδιωτικος παροχος της skyscanner, ομως αρκετα γνωστος στο εξωτερικο κυριως για αγορες εισιτηριων για μεγαλες συναυλιες κτλ.
Αγορασα το εισιτηριο μου για πτηση με Qatar airlines σε τιμη 200 ευρω κατω απο τον 2ο οικονομικοτερο παροχο, στα 695 ευρω. Αμεσως μου ηρθε επιβεβαιωση κρατησης και αποδειξη αγορας και την επομενη μερα(σημερα) μου εσταλησαν τα ηλεκτρονικα εισιτηρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι άλλο θα διαβάσουμε.... Ότι δεν είναι καλή εταιρία η Qatar Airways πραγματικά δεν περίμενα να το δω μπροστά μου.

Δεν έχω ιδέα για το tix (η tix με τις συναυλίες είναι άλλη, απλή συνωνυμία), αλλά για να το εμπιστεύονται kayak.com κλπ μάλλον δεν πρέπει να είναι κάποια απάτη. Δικό σου το (όποιο) ρίσκο όμως. Μπορεί η εξυπηρέτηση να είναι ανύπαρκτη, ή μπορεί να τους ψάχνεις και να μην τους βρίσκεις αν κάτσει κάποια στραβή (π.χ. χάσεις κάποια ανταπόκριση χωρίς δική σου ευθύνη ή ακυρωθεί κάποια πτήση για λόγους ανωτέρας βίας), ή μπορεί να έχουν και το τέλειο service.
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδια επειδη μαλλον δεν καταλαβατε τι εννοω, μιλαω για την εταιρεια QATAR, η tix.com που αναφερω ειναι ταξιδιωτικος παροχος, οπως η petas.gr, pamediakopes κτλ. Το θεμα ειναι οτι ο παροχος αυτος ειναι καινουριος στη Skyskanner(απο οτι καταλαβα) γι αυτο ζηταω γνωμη.
Απο κει και περα, απο scoot εχουν εξαντληθει τα low badget εισιτηρια, εχει απο 800+. Θεωρω οτι η Qatar ειναι πιο αξιοπιστη εταιρεια + οτι προσφερει και checked buggages στην τιμη.
Eφόσον είναι από skyscanner δεν θα προβληματιζόμουν τόσο. Προφανώς για να γίνεις συνεργάτης του skyscanner θα πρέπει να πληροίς κάποια κριτήρια. Στείλε μας το url των δρομολογίων στο site να ρίξουμε μια ματιά γενικότερα.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιας μηχανής αναζήτησης πτήσεων να βρεις την ποιο οικονομική πτήση απο οποιοδήποτε κεντρικό αεροδρόμιο της Ευρώπης προς ενα συγκεκριμένο αεροδρόμιο στην Ελλάδα;
Το περιέργο πχ. είναι οτι βρίσκω προσφορές για να πετάξω Ιούλιο σε κάποιες πόλεις της Κεντρικής Ευρώπης απο ενα αεροδρόμιο (πχ. Θεσσαλονίκη) αλλά το αντίστροφο, δηλαδή η επιστροφή σε αυτό είναι φωτιά και λαύρα :)

Δοκίμασα ακόμα και με VPN (για να μην φαίνεται η χώρα στη μηχανή αναζήτησης) αλλά αποτέλεσμα το ίδιο !

Ισως κάποιο μεγάλο τουριστικό πρακτορείο του εξωτερικού που να δέχεται κλείσιμο εισιτηρίων απο Ελλάδα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που ζητάς δηλαδή multiple origin-single destination μέχρι πέρυσι δούλευε κανονικά στο ita matrix, από κάποια στιγμή και μετά σταμάτησε να δουλεύει όταν τα multiple origin airports ήταν σε διαφορετικές χώρες.
Οπότε σήμερα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις ψάξιμο βήμα-βήμα ανά χώρα με τη σχετική λίστα αεροδρομίων.

Βήμα 1: λίστα αεροδρομίων ανά χώρα Ευρώπης
  • Albania: TIA
  • Armenia: EVN
  • Austria: GRZ,INN,LNZ,SZG,VIE
  • Azerbaijan: GYD,KVD,NAJ
  • Bosnia and Herzegovina: SJJ
  • Belgium: BRU
  • Bulgaria: SOF,VAR
  • Belarus: MSQ
  • Switzerland: ACH,BSL,GVA,ZRH
  • Cyprus: ECN,LCA,PFO
  • Czech Republic: PRG
  • Germany: BRE,CGN,DRS,DUS,FDH,FKB,FMM,FMO,FRA,GWT,HAJ,HAM,LEJ,MUC,NUE,PAD,SCN,STR,SXF,TXL
  • Denmark: AAL,BLL,CPH
  • Estonia: TLL
  • Spain: ACE,AGP,ALC,BCN,BIO,FUE,IBZ,LCG,LPA,MAD,MAH,PMI,SPC,SVQ,TFN,TFS,VLC,XRY
  • Finland: HEL,IVL,KEM,KOK,KTT,LPP,OUL,POR,TKU,TMP,VAA
  • France: BIA,BIQ,BOD,CDG,CLY,GNB,LYS,MPL,MRS,NCE,ORY,SXB,TL S,XER
  • United Kingdom: ABZ,BFS,BHX,BRS,EDI,GLA,INV,LCY,LGW,LHR,LTN,MAN,NC L,NQY
  • Georgia: BUS,TBS
  • Guernsey: GCI
  • Gibraltar: GIB
  • Greece: AOK,ATH,CFU,CHQ,EFL,HER,JMK,JSI,JTR,KGS,KLX,KVA,MJT,PVK,RHO,SKG,SMI,VOL,ZTH
  • Croatia: DBV,PUY,RJK,SPU,ZAD,ZAG
  • Hungary: BUD
  • Ireland: DUB,NOC,SNN
  • Iceland: KEF
  • Italy: AOI,BDS,BGY,BLQ,BRI,CAG,CTA,FCO,FLR,GOA,LIN,MXP,NAP,OLB,PMO,PSA,RMI,SUF,TRN,TRS,VCE,VRN
  • Jersey: JER
  • Lithuania: KUN,PLQ,VNO
  • Luxembourg: LUX
  • Latvia: RIX
  • Moldova, Republic of: KIV
  • Montenegro: TGD
  • Macedonia, the Former Yugoslav Republic of: SKP
  • Malta: MLA
  • Netherlands: AMS,RTM
  • Norway: AES,BGO,HAU,KRS,OSL,SVG,TOS,TRD,TRF
  • Poland: GDN,KRK,KTW,LCJ,POZ,RZE,WAW,WRO
  • Portugal: FAO,FNC,LIS,OPO,PDL,TER
  • Romania: CLJ,IAS,OTP,SBZ,TSR
  • Serbia: BEG,PRN
  • Russian Federation: AER,DME,GOJ,HTA,KGD,KHV,KRR,KUF,KZN,LED,OVB,PEE,RO V,SVO,SVX,UFA,UUS,VKO
  • Sweden: ARN,BMA,GOT,KRN,OSD
  • Slovenia: LJU
  • Slovakia: KSC
  • Turkey: ADA,ADB,AOE,ASR,AYT,BJV,DLM,ESB,GZP,IST,SAW,SZF,TZ X
  • Ukraine: DNK,DOK,HRK,KBP,LWO,ODS,SIP
Βήμα 2: Eπιλογή one-way στο ita Matrix, στο Departing from κάνεις paste τη λίστα αεροδρομίων κάποιας χώρας όπως ακριβώς είναι πιο πάνω, στο Destination βάζεις SKG (Θεσ/νίκη), επιλέγεις ακριβής ημερομηνία ή ημερολόγιο lowest fares και no limit σε stops/extra stops.
https://matrix.itasoftware.com/

Bήμα 3: Search και το εργαλείο θα σου δώσει τις χαμηλότερες τιμές πτήσεων (όπως τις παρέχουν οι αεροπορικές) για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από όλα τα αεροδρόμια Γερμανίας προς Θεσ/νίκη. Πχ εμένα μου δίνει 89e ΝUE-SKG στις 11/07/19 και 18/07/19.

Βήμα 4: Επειδή αυτό το εργαλείο δε σου δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις πτήσεις παρά μόνο να δεις ποια είναι η χαμηλότερη τιμή, πρέπει έπειτα να πάρεις τα στοιχεία του δρομολογίου και να αναζητήσεις μια προσφορά σε άλλο εργαλείο πχ skyscanner, kayak κτλ. Πχ ψάχνοντας το παραπάνω δρομολόγιο στο skyscanner για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες μου το δίνει το pamediakopes 79e.

Tην ίδια διαδικασία πρέπει να επαναλάβεις και για άλλες χώρες που θες να τσεκάρεις αν έχουν φθηνές πτήσεις προς Θεσ/νίκη. Επίσης αυτό το εργαλείο δεν περιλαμβάνει αεροπορικές που δεν είναι μέλη ΙΑΤΑ όπως η Ryanair.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δες το azair.com. που βγαζει συνδυασμους loco πτησεων απο οποιοδηποτε αεροδρομιο προς συγκεκριμενο.
Ειναι πολυ δυσχρηστο ομως και φυσικα καλη τυχη, αφου οι επιστροφες προς Ελλαδα συμπιπτουν με το τουριστικο κυμα απο Ευρωπη και ειναι παντα φωτια και λαυρα απο παντου.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
εφόσον είναι από skyscanner δεν θα προβληματιζόμουν τόσο. Προφανώς για να γίνεις συνεργάτης του skyscanner θα πρέπει να πληροίς κάποια κριτήρια. Στείλε μας το url των δρομολογίων στο site να ρίξουμε μια ματιά γενικότερα.
Καθώς δεν μπορώ να μιλήσω με ονόματα (διότι είναι δημόσιο forum), δεν είναι κανόνας αυτό.
Υπήρξαν στο παρελθόν άθλιοι (από θέμα after sales) στο skyscanner προμηθευτές (και υπάρχουν μέχρι σήμερα).
Το νο1 κριτήριο είναι ο τζίρος , δεν θα κάτσει ένα site το οποίο λειτουργεί aggregator, να ελέγχει τα site που εμφανίζει στις αναζητήσεις.

Μπορεί κάποιο site (γκουχ γκουχ) να πουλάει κάτω του κόστους (π.χ. 5 ευρώ για να την αναζήτηση) αλλά στη συνέχεια να μην σηκώνουν το τηλέφωνο και άντε βγάλε άκρη από άλλη χώρα (ειδικά αν δεν απαντούν στα e-mail)

Γενικά προτιμάω πάντα ή να κλείνω από φίλο / γνωστό που δουλεύει σε πρακτορείο (και ας πληρώσω 10 - 20 ευρώ παραπάνω) αλλά ξέρω ότι θα σηκώσει το τηλέφωνο όταν τον χρειαστώ ή το site της αεροπορικής εταιρείας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom