Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

Mpampis07

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, βρήκα από την eDreams εισιτήρια Θεσσαλονική-Χανιά για 19 Φεβρουαρίου με Ryanair 18 ευρώ, ενώ από το σάιτ της Ryan έχει 27. Έχει κανείς από εδώ προσωπική εμπειρία; Στο group τους στο facebook πάντως πέφτει κράξιμο για διπλές χρεώσεις, ακυρωμένα εισιτήρια χωρίς να τους ενημερώσουν και χωρίς επιστροφή χρημάτων...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Εχω μια ερωτηση...Υπαρχει καποια μηχανη αναζητησης ή καποιο σαιτ που να δειχνει γενικα φτηνες πτησεις προς αλλες χωρες?
Να βαζεις για παραδειγμα το αεροδρομιο που αναχωρεις ή τη χωρα και να σου δειχνει φτηνες πτησεις προς οποιεσδηποτε χωρες...νομιζω ειναι πολυ χρησιμο για καποιους που απλα θελουν να επισκεφθουν το εξωτερικο με λιγοτερα εξοδα...χωρις να εχουν καποιο συγκεκριμενο προορισμο στο μυαλο τους.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εχω μια ερωτηση...Υπαρχει καποια μηχανη αναζητησης ή καποιο σαιτ που να δειχνει γενικα φτηνες πτησεις προς αλλες χωρες?
Να βαζεις για παραδειγμα το αεροδρομιο που αναχωρεις ή τη χωρα και να σου δειχνει φτηνες πτησεις προς οποιεσδηποτε χωρες...νομιζω ειναι πολυ χρησιμο για καποιους που απλα θελουν να επισκεφθουν το εξωτερικο με λιγοτερα εξοδα...χωρις να εχουν καποιο συγκεκριμενο προορισμο στο μυαλο τους.
το skyscanner
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ποιες είναι οι πληροφορίες σας για το realtrip?
Φιγουράρει στην πρώτη θέση ως προς τις καλύτερες τιμές που μου βγάζει το skyscanner αλλά το site μου βγάζει λίγο "ό,τι να 'ναι"
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Να ρωτήσω κάτι? Γιατί το skyscanner δεν υπολογίζει την ryanair πια στην σύγκριση αερ.εταιρειών για καλύτερες τιμές?
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Το site της airtickets ειναι στα καλα του η το χουν διαλυσει εντελως ? Παω να κλεισω αεροπορικα με 66 ευρω και οταν παω για επιβεβαιωση μου λεει η τιμη αλλαξε και ειναι στα 218 ? Παμε καλα ?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Το site της airtickets ειναι στα καλα του η το χουν διαλυσει εντελως ? Παω να κλεισω αεροπορικα με 66 ευρω και οταν παω για επιβεβαιωση μου λεει η τιμη αλλαξε και ειναι στα 218 ? Παμε καλα ?
Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει,οταν κανεις την επιλογη σου απο το πινακακι με -+3 μερες η οταν σου δειχνει οτι υπαρχουν 2,3 θεσεις ακομη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το site της airtickets ειναι στα καλα του η το χουν διαλυσει εντελως ? Παω να κλεισω αεροπορικα με 66 ευρω και οταν παω για επιβεβαιωση μου λεει η τιμη αλλαξε και ειναι στα 218 ? Παμε καλα ?
Συνηθισμένο φαινόμενο και σε αυτό και σε άλλα site του ίδιου τύπου και απίστευτα σπαστικό! Εγώ πλέον τσεκάρω πρώτα τις τιμές από τα sites των αεροπορικών εταιριών και αν η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη στα sites τύπου airtickets κτλ. δεν μπαίνω καν στον κόπο να κοιτάξω. Είναι σίγουρα πλασματική η τιμή.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Συνηθισμένο φαινόμενο και σε αυτό και σε άλλα site του ίδιου τύπου και απίστευτα σπαστικό! Εγώ πλέον τσεκάρω πρώτα τις τιμές από τα sites των αεροπορικών εταιριών και αν η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη στα sites τύπου airtickets κτλ. δεν μπαίνω καν στον κόπο να κοιτάξω. Είναι σίγουρα πλασματική η τιμή.
Δεν ξερω να σας το εξηγήσω , ενας κομπιουτερας θα μας τα πει καλλίτερα..., αλλα θα σας το πω εμπειρικά.. Μπαινω σε ενα "Χ" site και κλεινω ενα εισιτηριο για 88,00 ευρώ...την επομενη μερα ξαναμπαινω στο ιδιο και κλεινω για τον ιδιο προορισμο παλι με 88,00 ευρώ για μια φιλη..εχω δει οτι υπάρχουν 3 διαθέσημες θεσεις..και ετσι λεμε και στη τριτη της παρεας να ερθει μαζι μας στο ιδιο ταξιδι...μπαινω ξανα στο ιδιο "Χ" site μετα απο μια ωρα! απο την δευτερη αγορα...και μου βγαζει νεα τιμη 30 ευρώ ακριβότερα...για την ιδια προηγουμενη πτηση...Καπου ειχα διαβασει χωρις να πολυ καταλαβω κατι για cookies... τηλεφωνω λοιπον στη τριτη της παρεας να μπει στο ιδιο site για να κανει κρατηση απο το δικο της lap-top KAI!!!..σε αυτην βγαζει ακομη διαθέσιμο Το εισητηριο με τα 88 ευρώ με δυο διαθέσιμες θεσεις το οποίο και κλεινει . την ιδια στιγμη μπαινει και η δευτερη της παρεας απο το δικο της ακομη ενα διαθεσιμο στα 88,00 (δεν το κλεισαμε) ανω απο τον δικομου εμπαινα και εβλεπα μονο διαθέσιμα στη τιμη των 118,00!! ευρώ...Λοιπόν κατι παιζει με αυτα τα cookies...που πρεπει να μαθουμε να σβηνουμε απο το browser μας οταν επισκεπτόμαστε συχνα το ιδιο site.....Τωρα αν τα λεω και λιγο λαθος..συγνωμη αλλα δεν ειμαι και κομπιουτερας..μανιώδης με τα φτηνα εισιτήρια ειμαι! :) :) ΥΓ τα εισιτηρια ειναι για Ηρακλειο-Παρισι τον Οκτωβριο!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Άκρως διδακτική η εμπειρία σου και θα την πάρω υπόψη μου την επόμενη φορά. Εγώ όμως αναφερόμουν σε κάτι άλλο: βλέπω εισιτήρια φτηνά και τα επιλέγω και στο επόμενο ή παρεπόμενο βήμα, καμιά φορά και όταν δίνω τα στοιχεία των επιβατών, μου βγάζει μήνυμα ότι η τιμή δεν ισχύει, έχει αλλάξει. Μιλάω για τρανταχτές διαφορές μεταξύ των αρχικών και τελικών τιμών. Μάλιστα οι τελικές είναι πάντα ίδιες πάνω κάτω με αυτές που δίνουν οι αεροπορικές εταιρίες. Εγώ αυτό το λέω "κράχτης".
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom