Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.783
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα παράπονα αφορούν την ποιότητα του ξενοδοχείου, την αξιοπιστία στην πληρωμή, παραπλανητικές φωτογραφίες, τι ακριβώς;
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Ότι ενώ έκαναν την κράτηση κανονικά μέσω του site άρα υπήρχαν και διαθέσιμα δωμάτια, όταν πήγαν στο ξενοδοχείο κάπου στο βόλο δεν υπήρχε διαθέσιμο δωμάτιο και ο ιδιοκτήτης τους "π'εταξε" σε ένα άθλιο hotel συναδέλφου χωρίς να ανταποκρίνεται στην τιμή που είχαν ήδη πληρώσει.
Βέβαια, όπως τα έγραφε ο αναγνώστης μου φάνηκε περισσότερο σαν να ήταν λαμογιά του ιδιοκτήτη και όχι του site. Απλά όμως συνεχίζω να ανησυχώ είτε μη μου συμβεί αυτό απο λάθος του ξενοδοχείου είτε κι αν μου συμβεί τί γίνεται ποιά είναι τα δικαιώματά μου?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βέβαια, όπως τα έγραφε ο αναγνώστης μου φάνηκε περισσότερο σαν να ήταν λαμογιά του ιδιοκτήτη και όχι του site.
Συγνώμη αλλά παραπάνω λες ότι διάβασες για αναξιοπιστία του booking.com και τώρα λες ότι μάλλον ήταν λαμογιά του ιδιοκτήτη και όχι του site. :xmas_eek:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Από εχθές διαβάζω σε ενα άλλο blog (με γενική θεματολογία) πολύ γνωστό είμαι σίγουρη σε όλους σας - δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω- παράπονα από κάποιους για την αναξιοπιστία του booking.com. Η αλήθεια είναι οτι δεν συμμερίζομαι την άποψη 1-2 ατόμων που έκαναν τα παράπονα αλλά από την άλλη το ξανασκέφτομαι υπερβολικά πολύ τώρα που θέλω να κάνω κράτηση για Μόναχο!!
Εσείς τί λέτε άδικα ανησυχώ?? pleeeeeease help....
1-2 ατομα ειναι η εξαιρεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.783
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν συμβαίνει συχνά να πας σε ένα ξενοδοχείο με κράτηση και να μην υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο, λόγω overbooking, το οποίο είναι και νόμιμο (αλλά όχι ευχάριστο). Υποχρέωση του ξενοδοχείου είναι να σε στείλει σε ισάξιο ή ανώτερης κατηγορίας ξενοδοχείο. Το booking δε φέρει ευθύνη ούτε για το overbooking που έκανε ο ξενοδόχος της αρχικής κράτησης (ευθύνη του ξενοδοχείου είναι να δηλώσει αν έχει διαθέσιμα ή όχι στο booking) ούτε για το πού σε έστειλε λόγω του overbooking ο εν λόγω ξενοδόχος. Αν όντως το ξενοδοχείο που τους έσετιλαν δεν είναι ισάξιο, αν προσφύγουν στη δικαιοσύνη θα πάρουν αποζημίωση, έχει γίνει αμέτρητες φορές.
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Συγνώμη αλλά παραπάνω λες ότι διάβασες για αναξιοπιστία του booking.com και τώρα λες ότι μάλλον ήταν λαμογιά του ιδιοκτήτη και όχι του site. :xmas_eek:
Ναι, έτσι όπως το εμφάνιζε στον τίτλο ήταν σχόλιο που αφορούσε την αναξιοπιστία του site. Από την αρχή τόνισα οτι δεν συμμερίζομαι την άποψη του αναγνώστη γιατί μου φάνηκε οτι δεν έφταιγε το site αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι η άποψή μου είναι η σωστή γι' αυτό διατηρώ τις αμφιβολίες μου και ζήτησα τη βοήθεια των συμφορουμιτων!
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
γεια σας και απο μενα καλη χρονια εγω ανακαλυψα το trivago ειναι το πιο φθηνο και σου δινει την δυνατοτητα συγκρισης
 

evars

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χονγκ Κονγκ
αναζητηση ξενοδοχειων στην Ρώμη

Μπορείτε να με βοηθήσετε για ξενοδοχείο στην Ρώμη αρκετά οικονομικό?θα ήθελα να είναι σχετικά κέντρο αλλά αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι παλιάς κατασκευής.....
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μπορείτε να με βοηθήσετε για ξενοδοχείο στην Ρώμη αρκετά οικονομικό?θα ήθελα να είναι σχετικά κέντρο αλλά αυτά που έχω δει μέχρι τώρα είναι παλιάς κατασκευής.....
Μα όταν μιλάμε για Ρώμη και ειδικότερο κέντρο, εννοείται ότι θα είναι παλιάς κατασκευής.... Ομως αυτό τι σε πειράζει? Φοβάσε μην έχει στοιχειώσει? Η Ρώμη είναι γεμάτη ξενοδοχεία. Καλά και κακά. Σίγουρα όμως ακριβότερα από άλλους προορισμούς, βλέπεις ο νόμος προσφοράς και ζήτησης.... Εγώ είχα μείνει στο HOTEL SERENA, στο Τέρμινι που εξυπηρετούν και οι συγκοινωνίες, και είχα πετύχει μέσω Booking, αρκετά καλή τιμή... Αν έχεις χρόνο, ψάξε αρκετά στο web, σίγουρα κάτι καλό θα πετύχεις... Καλά να περάσεις...

Α ! κοίτα και εδώ
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...5%F5%F7%E1%F1%E9%F3%F4%E7%EC%E5%ED%EF%E9.html
 

mpananias

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα,
Έχω κανονίσει να πάω τον Μάρτιο στη Ρώμη!
Χτες ψάχνωντας στο ιντερνετ για να βρω την καλύτερη τιμή για το ξενοδοχειο
Augusta Lucilla Palace - καλές κριτικές στο tripdvisor.com και στο booking.com βρηκα ενα site δεξιά απο το google στις διαφημησεις - τουριστικο γραφειο - Gerofotis Travel και σε σχέση με το booking.com, agoda.com, hotelclub.com το έχει 213 euro φθηνότερα για συνολική διαμονή! Το εψαξα και στο hotelscombined.com και το έχουν 12 euro πιο ακριβα και απο sites που δεν ξέρω την αξιοπιστια τους!
Το ξέρει κανείς αυτό το γραφειο? δεν είναι και το πιο ωραιο site που έχω δει! Αυτο το .travel τι ειναι? ουτε .gr ουτε .com!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.139
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΚΤο εψαξα και στο hotelscombined.com και το έχουν 12 euro πιο ακριβα και απο sites που δεν ξέρω την αξιοπιστια τους!
Δε γνωρίζω να υπάρχει κάποιο αναξιόπιστο site στο hotelscombined. Για το κάθε Gerofotis Travel (χωρίς να το έχω ξανακούσει ποτέ το συγκεκριμένο), όμως, θα ανησυχούσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.883
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom