Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Παιδιά καλημέρα! Έξι μήνες νωρίτερα δεν νομίζω ότι είναι ακριβότερες οι τιμές. Εγώ κλείνω πάντα μήνες νωρίτερα με δωρεάν ακύρωση πάντα, και δεν έχω πετύχει ποτέ χαμηλότερη τιμή αργότερα! και μάλιστα οπότε το έχω αφήσει για αργότερα πάντα έχω χάσει... Πχ στη Βιέννη έκλεισα έξι μήνες νωρίτερα και από τότε το βρίσκω πολύ πάνω, αν εξαίρεσω το galahotels το οποίο το βγάζει πέντε ευρώ φθηνότερο αλλά με ακυρωτικά όμως... Εγώ μαζεύω λεφτά, κλείνω αεροπορικά και ξενοδοχείο για λίγους μήνες μετά, ώστε να μπορώ να μαζέψω τα χρήματα του ταξιδιού!

Sent from my ST18i using Tapatalk
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Παιδιά καλημέρα! Έξι μήνες νωρίτερα δεν νομίζω ότι είναι ακριβότερες οι τιμές. Εγώ κλείνω πάντα μήνες νωρίτερα με δωρεάν ακύρωση πάντα, και δεν έχω πετύχει ποτέ χαμηλότερη τιμή αργότερα! και μάλιστα οπότε το έχω αφήσει για αργότερα πάντα έχω χάσει... Πχ στη Βιέννη έκλεισα έξι μήνες νωρίτερα και από τότε το βρίσκω πολύ πάνω, αν εξαίρεσω το galahotels το οποίο το βγάζει πέντε ευρώ φθηνότερο αλλά με ακυρωτικά όμως... Εγώ μαζεύω λεφτά, κλείνω αεροπορικά και ξενοδοχείο για λίγους μήνες μετά, ώστε να μπορώ να μαζέψω τα χρήματα του ταξιδιού!

Sent from my ST18i using Tapatalk
Οι τιμές πέφτουν τραγικά 3-4 μέρες πριν την ημερομηνία που θέλει να κλείσει κανείς. Είναι λογικό τα πρακτορεία και τα ξενοδοχεία να ρίξουν τις τιμές στο κόστος και να είναι γεμάτοι, παρά να έχουν άδειες θέσεις και να εισπράττουν μηδεν χρήμα. Κάθε μέρα λαμβάνω νιουζλέτερ με προσφορές τις τελευταίας στιγμής και προσπαθώ να τις εκμεταλλεύομαι όσο μπορώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κι αν - λέμε, αν - το ξενοδοχείο (ή, ξενοδοχεία) που γουστάρεις σου δίνει μια πολύ ικανοποιητική τιμή 2 μήνες πριν την ημέρα που θέλεις, παίρνεις το ρίσκο να μην το κλείσεις, με την ελπίδα μήπως και το πετύχεις 4 μέρες πριν φτηνότερο? Κι αν δεν το βρείς? Κι αν αναγκαστείς να ψάχνεις τελευταία ώρα, με αποτέλεσμα είτε να φεσωθείς χοντρό νταβατζηλίκι ή να καταλήξεις σε καμμιά τρώγλη - πληρώνοντας, μάλιστα, τα ίδια λεφτά με τα οποία θα μπορούσες να είχες κλείσει σ' αυτό που ήθελες αρχικά?
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Κι αν - λέμε, αν - το ξενοδοχείο (ή, ξενοδοχεία) που γουστάρεις σου δίνει μια πολύ ικανοποιητική τιμή 2 μήνες πριν την ημέρα που θέλεις, παίρνεις το ρίσκο να μην το κλείσεις, με την ελπίδα μήπως και το πετύχεις 4 μέρες πριν φτηνότερο? Κι αν δεν το βρείς? Κι αν αναγκαστείς να ψάχνεις τελευταία ώρα, με αποτέλεσμα είτε να φεσωθείς χοντρό νταβατζηλίκι ή να καταλήξεις σε καμμιά τρώγλη - πληρώνοντας, μάλιστα, τα ίδια λεφτά με τα οποία θα μπορούσες να είχες κλείσει σ' αυτό που ήθελες αρχικά?
Δεν ξέρω σε τι σάτι μπαίνεις, αλλά στο expedia ούτε νταβατζήδες έχει, ούτε τρώγλες.

Έκλεισα προπαραμονή Πρωτοχρονιάς ξενοδοχείο για Κενμορ, σε μια από τις ακριβότερες περιοχές του Καναδά, για τις 2 του Γενάρη (3-4 μέρες νωρίτερα δηλαδή). Από $215, το πήρα για $100. Χωρίς ΦΠΑ αυτά. Ξενοδοχείο 4άστερο, ολοκαίνουριο (2010), πεντακάθαρο και στυλάτο. Μέχρι και σεντόνια Vera Wang είχε :haha:
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Κι αν - λέμε, αν - το ξενοδοχείο (ή, ξενοδοχεία) που γουστάρεις σου δίνει μια πολύ ικανοποιητική τιμή 2 μήνες πριν την ημέρα που θέλεις, παίρνεις το ρίσκο να μην το κλείσεις, με την ελπίδα μήπως και το πετύχεις 4 μέρες πριν φτηνότερο? Κι αν δεν το βρείς? Κι αν αναγκαστείς να ψάχνεις τελευταία ώρα, με αποτέλεσμα είτε να φεσωθείς χοντρό νταβατζηλίκι ή να καταλήξεις σε καμμιά τρώγλη - πληρώνοντας, μάλιστα, τα ίδια λεφτά με τα οποία θα μπορούσες να είχες κλείσει σ' αυτό που ήθελες αρχικά?
Για αυτό το λόγω ρωτάς σε ενα τουριστικό γραφειο τι τιμή μπορεί να στο δώσει κ πότε αρχίζουν τα ακυρωτικά, το κάνει κράτηση και αν οι τιμές πέσουν το γραφείο το ακυρώνει και το κάνει ξανα κράτηση στη νέα τιμή! Ουτε πιστωτικές κάρτες ούτε τίποτα!
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Δεν ξέρω σε τι σάτι μπαίνεις, αλλά στο expedia ούτε νταβατζήδες έχει, ούτε τρώγλες.

Έκλεισα προπαραμονή Πρωτοχρονιάς ξενοδοχείο για Κενμορ, σε μια από τις ακριβότερες περιοχές του Καναδά, για τις 2 του Γενάρη (3-4 μέρες νωρίτερα δηλαδή). Από $215, το πήρα για $100. Χωρίς ΦΠΑ αυτά. Ξενοδοχείο 4άστερο, ολοκαίνουριο (2010), πεντακάθαρο και στυλάτο. Μέχρι και σεντόνια Vera Wang είχε :haha:
Το expedia είναι ένα τεράστιο αμερικάνικο τουριστικό γραφείο με υποκαταστήματα σχεδόν σε όλο τον κόσμο!

Νταβατζήδες ισως να μην έχουν! "Πουλάει" ξενοδοχεία που τα συμβόλαια τα έχει κάνει το expedia η μέσω τεχνολογίας xml πουλάει μέσα απο την σελίδα της συμβόλαια άλλων μεγάλων τουριστικών γραφείων!

(τεχνολογία που την εκμεταλεύονται και τα ελληνικά τουριστικά γραφεία και πολλές φορές σε τιμές χονδρικής και όχι λιανικης που φαίνονται σε πολλά site)

Τρόγλες υπάρχουν παντού (booking.com, expedia.com κ.τ.λ)! π.χ Αν βάλεις στο google "worst hotels europe" θα βρεις σε πολλές σελιδες το ξενοδοχείο Park - london. Αν κοιτάξεις τις κριτικές και στο tripadvisor θα δείς οτι όντως ειναι τρώγλη! Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το πουλάει και το expedia!

Όταν λές ότι δεν πλήρωσες φπα τι εννοεις? Οτι δεν πληρωσες ελληνικό φόρο για την συναλλαγή σου ? Για γιατί απ' οσον ξέρω στον καναδά πληρώνεις tax + city txa 13 - 16 % :D. Εκτός και είχε επιπλέον εκπτωση ιση με το City tax - Μαρκετινικό κόλπο :D
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Το expedia είναι ένα τεράστιο αμερικάνικο τουριστικό γραφείο με υποκαταστήματα σχεδόν σε όλο τον κόσμο!

Νταβατζήδες ισως να μην έχουν! "Πουλάει" ξενοδοχεία που τα συμβόλαια τα έχει κάνει το expedia η μέσω τεχνολογίας xml πουλάει μέσα απο την σελίδα της συμβόλαια άλλων μεγάλων τουριστικών γραφείων!

(τεχνολογία που την εκμεταλεύονται και τα ελληνικά τουριστικά γραφεία και πολλές φορές σε τιμές χονδρικής και όχι λιανικης που φαίνονται σε πολλά site)

Τρόγλες υπάρχουν παντού (booking.com, expedia.com κ.τ.λ)! π.χ Αν βάλεις στο google "worst hotels europe" θα βρεις σε πολλές σελιδες το ξενοδοχείο Park - london. Αν κοιτάξεις τις κριτικές και στο tripadvisor θα δείς οτι όντως ειναι τρώγλη! Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο το πουλάει και το expedia!

Όταν λές ότι δεν πλήρωσες φπα τι εννοεις? Οτι δεν πληρωσες ελληνικό φόρο για την συναλλαγή σου ? Για γιατί απ' οσον ξέρω στον καναδά πληρώνεις tax + city txa 13 - 16 % :D. Εκτός και είχε επιπλέον εκπτωση ιση με το City tax - Μαρκετινικό κόλπο :D
Ευχαριστώ για την εξήγηση του expedia. Φαντάζομαι πως το ίδιο σάιτ έχει και reviews πελατών, όπως έχουν και άλλα παρόμοια σάιτ, για τα ίδια ξενοδοχεία. Πιστεύω πως αν πληρώσεις για 4άστερο και σου βγει τρώγλη, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου, γιατί δεν έκανες καλή έρευνα. Σε κάθε περίπτωση, το ίντερνετ είναι μπροστά σου.

Όσον αφορά στους φόρους του Καναδά, κάθε επαρχία έχει το δικό της φορολογικό σύστημα. City tax στην Aλμπέρτα δεν υπάρχει (ούτε το θυμάμαι στο Μοντρεάλ). Οι δημοτικοί φόροι μπαίνουν είναι κάτι αντίστοιχο του ΤΑΠ, και τους πληρώνεις εφάπαξ κάθε χρόνο. Φυσικά υπάρχουν και οι δημοτικοί φόροι που επιβαρύνουν τους οικιακούς λογαριασμούς.Το αντίστοιχο του ΦΠΑ, λέγεται GST (Goods & Services Tax) είναι μόλις 5% και πάντα προσμετράται στο ταμείο ή στο τσεκ άουτ. Σε άλλες επαρχίες υπάρχουν GST και HST (harmonized sales tax) που συνολικά ξεπερνούν το 10%.

Επίσης να πω πως πλήρωσα $13 (και κάτι) resort fee, που είναι κάτι σαν περιβαλλοντικός φόρος που πληρώνει το ξενοδοχείο, απλά επειδή διαθέτει πισίνες, σπα, κτλ.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά χαρά,παιδιά...Είμαι καινούριος στο φόρουμ,δεν το γνωρίζω ακομα καλά...Είμαι φοιτητής και επιθυμώ να κάνω ενα ταξίδι στο εξωτερικό με τον ξαδερφό μου επίσης φοιτητής,στο Λονδινο...Απλά επειδή θα είναι η πρώτη μας φορά που θα το επισκευτούμε θα ήθελα να μου προτίνατε κάποια περιοχή στο Λονδίνο που να κοιτάγαμε για ξενοδοχείο ώστε να μην είναι ακριβό ή ακομα καλύτερα και κάποιο ξενοδοχείο....Επειδή επιθυμούμε να μείνουμε γύρω στα 5 βράδια,θα θέλαμε να δώσουμε απο 50,60 το άτομο την βραδιά...αν γνωρίζει κάποιος ας μας βοηθήσει...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν ξέρω σε τι σάτι μπαίνεις, αλλά στο expedia ούτε νταβατζήδες έχει, ούτε τρώγλες.

Έκλεισα προπαραμονή Πρωτοχρονιάς ξενοδοχείο για Κενμορ, σε μια από τις ακριβότερες περιοχές του Καναδά, για τις 2 του Γενάρη (3-4 μέρες νωρίτερα δηλαδή). Από $215, το πήρα για $100. Χωρίς ΦΠΑ αυτά. Ξενοδοχείο 4άστερο, ολοκαίνουριο (2010), πεντακάθαρο και στυλάτο. Μέχρι και σεντόνια Vera Wang είχε :haha:
Μια χαρά έχει τρώγλες, απλώς - όπως παραδέχτηκες κι εσύ - πρέπει να διπλοτσεκάρεις ό,τι βλέπεις.
Γενικώς σε ταξίδια είναι κατά συνθήκη ωφέλιμο να κλείνεις είτε πολύ καιρό πριν είτε τελευταίες μέρες. Συνήθως στο ενδιάμεσο διάστημα είναι πιο αυξημένες οι τιμές. Αυτό που λες λοιπόν συχνά ισχύει (για το last minute) αλλά δε μπορεί να γίνει κανόνας γιατί πολύ απλά ρισκάρεις να μη βρεις τελικά αυτό που θες και να πληρώσεις εν δυνάμει περισσότερα για χειρότερο ξενοδοχείο. Επομένως ας μην το δίνουμε ως συμβουλή χωρίς υποσημειώσεις, γιατί κάποιο άπειρο στα ταξίδια μέλος μπορεί να το διαβάσει και να ψάχνεται μετά.

(Και ναι, έχω ρισκάρει πολλάκις να κλείσω last minute. Άλλες φορές κερδισμένη, άλλες φορές καμένη.)
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Μια χαρά έχει τρώγλες, απλώς - όπως παραδέχτηκες κι εσύ - πρέπει να διπλοτσεκάρεις ό,τι βλέπεις.
Γενικώς σε ταξίδια είναι κατά συνθήκη ωφέλιμο να κλείνεις είτε πολύ καιρό πριν είτε τελευταίες μέρες. Συνήθως στο ενδιάμεσο διάστημα είναι πιο αυξημένες οι τιμές. Αυτό που λες λοιπόν συχνά ισχύει (για το last minute) αλλά δε μπορεί να γίνει κανόνας γιατί πολύ απλά ρισκάρεις να μη βρεις τελικά αυτό που θες και να πληρώσεις εν δυνάμει περισσότερα για χειρότερο ξενοδοχείο. Επομένως ας μην το δίνουμε ως συμβουλή χωρίς υποσημειώσεις, γιατί κάποιο άπειρο στα ταξίδια μέλος μπορεί να το διαβάσει και να ψάχνεται μετά.

(Και ναι, έχω ρισκάρει πολλάκις να κλείσω last minute. Άλλες φορές κερδισμένη, άλλες φορές καμένη.)
Δεν ξέρω ποιος έδωσε συμβουλές, αλλά εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο.
Το ρίσκο είναι για τους ριψοκίνδυνους, το παίρνεις κι άμα χάσεις, τότε καλύτερα να έχεις μάθει να χάνεις. Στο κάτω κάτω της γραμμής, δε διαθέτω κάποιο βιβλιάριο κανόνων. Ούτε το κλείσιμο ξενοδοχείων είναι κλάδος των θετικών επιστημών, των οποίων τυγχάνω γνώστης και χρήστης. Μιλάω εκ προσωπικής πείρας, κρίνοντας από τα ταξίδια που έχω κάνει εδώ, από το σάιτ που χρησιμοποιεί η εταιρεία που δουλεύω και από εμπειρίες φίλων μου.

Αυτά και αποχωρώ, γιατί έχασα την υπομονή μου.

Καλά ταξιδάκια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλά.... άλλα γι' άλλα... Μόνο η battered_suitcase κατάλαβε τι ήθελα να πω...

"Νταβατζηλίκι" ήταν αυτό ακριβώς που έγραψε: Πολύ υψηλότερη τιμή (τις τελευταίες μέρες) για κάτι που ενάμισυ μήνα πριν το έβρισκες και 40% κάτω.

Κατά τα άλλα, ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις. Τίποτ' απ' όλ' αυτά που γράφετε δεν τα ήξερα - κι ας ταξιδεύω 30 χρόνια...

(άμα δεν έχει θέματα στο φόρουμ ν' ασχοληθείς, εδώ καταλήγεις ...)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά.... άλλα γι' άλλα... Μόνο η battered_suitcase κατάλαβε τι ήθελα να πω...

"Νταβατζηλίκι" ήταν αυτό ακριβώς που έγραψε: Πολύ υψηλότερη τιμή (τις τελευταίες μέρες) για κάτι που ενάμισυ μήνα πριν το έβρισκες και 40% κάτω.

Κατά τα άλλα, ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις. Τίποτ' απ' όλ' αυτά που γράφετε δεν τα ήξερα - κι ας ταξιδεύω 30 χρόνια...

(άμα δεν έχει θέματα στο φόρουμ ν' ασχοληθείς, εδώ καταλήγεις ...)


Ευχαριστώ babaduma γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είπα κάτι τρελό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.601
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom