Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Ναι ομως εγω την γνωμη μου ειπα και πολυ ευγενικα.Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο λογος να κανουμε μεταξι μας κριτικη για ενα σαιτ που δεν εχω γραψει τοποτε κακο εκτος οτι "Μη επιστρέψιμη τιμή• Περιλαμβάνει πρωινό" και οτι καποιο παιχνιδι πεζεται με τους δικιγορους η τους μεσιτες.
Αυτοι που δουλευουν μεσα μεσα στο booking τα γνωριζουν καλυτερα.
Εγω μονο υποψιαζομαι.
Είναι πιθανό να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι το "μη επιστρέψιμη τιμή" αναφέρεται μόνο σε προσφορές. Δηλαδή το ίδιο δωμάτιο για τις ίδιες μέρες, στο δίνει με π.χ. 50 ευρώ τη μέρα εαν επιλέξεις το "μη επιστρέφόμενη τιμή" ή αλλιώς στο χρεώνει με 60 ευρώ αλλά με δικαίωμα ακύρωσης της κράτησης. Μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση στη συνεννόηση ανάμεσα στην ιδιοκτήτρια και το booking και γίνεται τόσος ντόρος για το τίποτα;
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Κι εγώ το έχω απορία, οι όροι στο booking είναι σαφείς και ποτε δεν μου έτυχε να υπάρχει διαφορά μεταξύ όσων έλεγε το booking και όσων ίσχυαν στην κράτηση.

Αν κι έχω χρησιμοποιήσει το booking αρκετές φορές και συνεχίζω να το ξαναχρησιμοποιώ αν κι εφόσον με συμφέρει βέβαια για τη δεδομένη κράτηση, βρήκα πέρυσι το καλοκαίρι μια αναντιστοιχία με όσα έγραφε.
Σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο στην Κων/πολη, έγραφε πως δεν υπάρχει προ-χρέωση και πληρώνεις από κοντά. Και στη σειρά "Αποδεκτές πιστωτικές κάρτες" έγραφε : "visa - Το ξενοδοχείο έχει δικαίωμα να προ εγκρίνει πιστωτικές κάρτες πριν από την κράτηση"
Δώσαμε το νούμερο με την κράτηση για την προ-έγκριση, όντως δεν χρεώθηκε τίποτα, πήγαμε με τη visa, είχε όλο το ποσό μέσα και την τελευταία μέρα που εμφανιστήκαμε χαρωποί στη ρεσεψιόν, μας είπαν ότι παίρνουν μόνο μετρητά!! Ανοίξαμε παρέα τη σελίδα του ξενοδοχείου τους στο booking, τους δείξαμε το κείμενο και μας είπαν ότι ποτέ δεν έπαιρναν κάρτες, και ποτέ δεν είχαν τα μηχανάκια. Ευτυχώς είχαμε ακόμα μετρητά και τους πληρώσαμε!!
Θεώρησα όμως ότι μπορεί να μην ήταν φταίξιμο του booking, αλλά του ξενοδοχείου. Το έγραψα στα σχόλια να το γνωρίζουν οι υπόλοιποι, έστειλα και εμαιλ στο booking , αλλά είναι ακόμα εκεί "Αποδεκτές πιστωτικές κάρτες : visa "!!
Δεν ξέρω ποιός είναι υπεύθυνος γι'αυτό - πιθανόν το ξενοδοχείο - αλλά ναι, είδα διαφορά μεταξύ όσων έλεγε το booking και όσων ίσχυαν στην κράτηση!
Το επόμενο ξενοδοχείο είναι αλήθεια ότι το έκλεισα πάλι από το booking, και καλού κακού έστειλα εμαιλ στο ξενοδοχείο και τους ρώτησα αν δέχονται κάρτες για να είμαστε σίγουροι!! Δεν μου είναι κόπος να διευκρινίζω κάποιες λεπτομέρειες με ένα μήνυμα ή ένα τηλεφώνημα αν μπορώ να πετύχω καλύτερες τιμές από μια μηχανή κράτησης δωματίων!
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Ουπς....χίλια συγνώμη... δεν είδα ότι θέλατε να κλείσετε το θέμα.... δεν θα ήθελα να ξανασκαλίσω θέμα που αποφασίστηκε να τερματιστεί .... δεν διάβασα μέχρι το τέλος τα ποστ...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ουπς....χίλια συγνώμη... δεν είδα ότι θέλατε να κλείσετε το θέμα.... δεν θα ήθελα να ξανασκαλίσω θέμα που αποφασίστηκε να τερματιστεί .... δεν διάβασα μέχρι το τέλος τα ποστ...
Το θεμα του φορουμ ειναι"μηχανες αναζητησης ξενοδοχειων"και το καθε μελος γραφει την γνωμη του και καλα εκανες που εγραψες την δικη σου εμπειρια.O α_nikos ηθελε να απλως να τερματισει την, μεταξυ των δυο,συζητηση...
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Εμεις μεταξυ μας μας την συζητηση προς το παρον σταματησαμε γιατι δεν βρισκουμε ακρη.
Τωρα τις συμβουλες που μας εχεις γραψει θα μας χρειαστουν.
Τετοια θεματα δεν κλεινουν γιατι πολλοι θα χρειαστουν διαφορες συμβουλες για την booking.

"Αποδεκτές πιστωτικές κάρτες : visa "!!
εδω λογικα φταιει το ιδιο το ξενοδοχειο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μαλλον,εδω θελει μια διευκρινηση,απο το booking....ναι στις πιστωτικες καρτες,visa πχ για προεγκριση,
αλλα στο ξενοδοχειο πληρωνετε μονο μετρητα...
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
...αφού δεν έπλυνα πιάτα τελικά, όλα καλά!! Είναι που δεν βγαίνει κι εύκολα η μυρωδιά απ'το κεμπάπ... :p

Μιλώντας για μηχανές αναζήτησης, μια φορά έκλεισα και με το Agoda, και δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά εκτός από τη μία εκείνη μοναδική φορά, όποτε το ξανακοίταξα, δεν με συνέφερε σε τιμές....
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το booking είναι πολύ βολικό επειδή παρουσιάζει πολύ όμορφα το κάθε ξενοδοχείο με αναλυτικές πληροφορίες, φωτογραφίες, κριτικές. Δεν είναι πάντα το φθηνότερο, γι αυτό και είναι χρήσιμες ορισμένες μεταμηχανές αναζήτησης, όπως to hotelcombined. Έχω βρει ξενοδοχεία με πολύ μεγάλες διαφορές στις τιμές μεταξύ των διαφόρων sites.
Για να είναι κανείς σίγουρος, αμέσως μετά την κράτηση, ή 1-2 μέρες μετά, στέλνει e-mail στο ξενοδοχείο ή τηλεφωνεί σε αυτό για να επιβεβαιώσει την κράτηση κι έχει πάντα αντίγραφα της κράτησης μαζί του. Έχω κλείσει διάφορα ξενοδοχεία, ακόμα και από σχετικά άγνωστες σελίδες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα έτσι.
Οι μη επιστρέψιμες χρεώσεις κλπ αναφέρονται σε προσφορές των ίδιων των ξενοδοχείων, αν ξέρει κάποιος ότι θα πάει σίγουρα, τον συμφέρει γιατί είναι χαμηλότερες οι τιμές σε σχέση με τις κρατήσεις που έχεις δικαίωμα ακύρωσης..
 

Edessa 72

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Εγώ ψάχνω μέσω booking αλλά διασταυρώνο την τιμή από το scyscanner για το πιο site έχει τις καλύτερες χρεώσεις
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγώ ψάχνω μέσω booking αλλά διασταυρώνο την τιμή από το scyscanner για το πιο site έχει τις καλύτερες χρεώσεις
Το booking ειναι για ξενοδοχεια και το skyscanner ειναι για αεροπορικα εισητηρια...η κανω λαθος?

υ.γ συγνωμη....εκ των υστερων ειδα οτι το skyscanner εχει και ξενοδοχεια...δεν το ειχα προσεξει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom