Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Μετά την ολοκλήρωση των διακοπών μου οφείλω να καταγράψω ότι η booking ήταν άψογη!!!Και να γιατί!!!Ήμουν πολύ τυχερή!!! Επιτρέψτε μου να είμαι λίγο αναλυτική...

Λοιπόν, καθότι θέλαμε να επισκεφθούμε φέτος το καλοκαίρι τη Σαντορίνη και μάλιστα τον Δεκαπενταύγουστο (δυστυχώς λόγω αδείας), έψαξα από αρκετά νωρίς τα καταλύματα..Θέλαμε και στην καλντέρα να έχει θέα , στην Οία ή στο Ημεροβίγλι και να ναι και ωραίο έξω και μέσα, και από όλα γενικώς!Οπότε ήμουν πεπεισμένη ότι στη διαμονή θα πληρώσουμε αρκετά...
Να σου όμως, αναζητώντας τα ξενοδοχεία στο booking, είδα κάτι περίεργο. Για 4 ημέρες σε σουίτα σπηλια στο Ημεροβίγλι, με εσωτερικό jacuzzi και θεα καλντερα , 270 ευρώ! Φυσικά είχε σβησμένη μια τρελή τιμή....
Θεώρησα ότι επρόκειτο για λάθος και συζητώντας με μια αγαπημένη φίλη συμφορουμίτισσα, ήμουν έτοιμη να τους στείλω mail για να τους ρωτήσω. Ευτυχώς με απέτρεψε και πείστηκα να το κλείσω παρόλο που ήταν πολύ νωρίς με μη επιστρέψιμη χρέωση.
Εννοείται και μέσα σε 2 ώρες με πήραν τηλ από το booking και μου είπαν ότι έγινε λάθος...Το λάθος έγινε φυσικά από τον ξενοδόχο, ο οποίος ο καημένος αντί να βάλει 670 την βραδιά ξέχασε ένα μηδενικό και έβαλε 67!
Στην πρόταση από τον ξενοδόχο να πληρώσω τα μισά (δηλαδή 300 περίπου τη βραδια) δεν συμφώνησα και η κοπέλα από το booking με διαβεβαίωσε ότι είναι υποχρεωμένος ο ξενοδόχος να μου βρει κατάλυμα σε αυτήν την τιμή με παρόμοιες παροχές.
Βέβαια κρατούσα μικρό καλάθι..
Και όμως!!Την επόμενη μέρα με πήρε ένας άλλος υπάλληλος από τα κεντρικά ίσως (γιατί μιλούσαμε στα αγγλικα) και μου έκανε την πρόταση να μείνω στο ίδιο ξενοδοχείο με την ίδια τιμή απλά σε άλλο δωμάτιο που έχει προσωπικό jacuzzi έξω και όχι μέσα. Τι διαφορά...!!! Εννοείται και ζήτησα φωτογραφίες (καθότι δεν ήξερα που θα με έβαζαν εντέλει) και μου τις έστειλαν αμέσως. Με πήρε επίσης και πάλι τηλέφωνο για να τσεκάρει ότι ήμουν ικανοποιημένη.

Και πάλι όμως μέχρι να πάω στο κατάλυμα κρατούσα μικρό καλάθι...Αν και γνώριζα ότι εφόσον είχα την κράτηση μέσω της booking, λογικά δεν θα είχα πρόβλημα.
Το δωμάτιο ήταν ακριβώς το ίδιο με τις φωτο.. Και ομολογώ ότι φάνηκα απίστευτη τυχερή!
Ξέρω οτι με μισείτε που έκλεισα δωμάτιο στο Ημεροβίγλι, με όλα τα συναφή στα 67 ευρω την ημέρα!

Οπότε ηθικό δίδαγμα???Ψάξτε για λάθη!!Και κάντε άμεσα την κράτηση.. ;)

Η booking καταπληκτική, παρόλο που πολλές φορές είναι πιο ακριβή..!!Αν είχε γίνει αυτό μεμονωμένα, σιγά μην μου έδιναν το δωμάτιο! :D
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μετά την ολοκλήρωση των διακοπών μου οφείλω να καταγράψω ότι η booking ήταν άψογη!!!Και να γιατί!!!Ήμουν πολύ τυχερή!!! Επιτρέψτε μου να είμαι λίγο αναλυτική...

Οπότε ηθικό δίδαγμα???Ψάξτε για λάθη!!Και κάντε άμεσα την κράτηση.. ;)

Η booking καταπληκτική, παρόλο που πολλές φορές είναι πιο ακριβή..!!Αν είχε γίνει αυτό μεμονωμένα, σιγά μην μου έδιναν το δωμάτιο! :D
Μπράβο, όντως ήσουν πολύ τυχερή μέσα στην "ατυχία/μπλέξιμο" που είχες. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να ευγνωμονείς τόσο το booking com γι΄αυτό -που σίγουρα συνεργάστηκε άψογα σε αυτή την περίπτωση- αλλά κυρίως τον ξενοδόχο που δέχτηκε να σε φιλοξενήσει σε αυτή την τιμή.. Δε γνωρίζω βέβαια τι επιπτώσεις θα είχε το αντίθετο στη συνεργασία του με το booking ούτε τι συμφωνία έχουν κάνει μεταξύ τους.

Οπότε θα έλεγα ότι καλύτερα να μη ρισκάρουμε με τέτοια λάθη αν είναι μη επιστρέψιμη η χρέωση γιατί ποτέ δε ξέρεις σε ποιον θα πέσεις και αν θα κλάψεις ή θα γελάσεις στο τέλος..

Καλό φθινόπωρο!!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να ευγνωμονείς τόσο το booking com γι΄αυτό -που σίγουρα συνεργάστηκε άψογα σε αυτή την περίπτωση- αλλά κυρίως τον ξενοδόχο που δέχτηκε να σε φιλοξενήσει σε αυτή την τιμή.. Δε γνωρίζω βέβαια τι επιπτώσεις θα είχε το αντίθετο στη συνεργασία του με το booking ούτε τι συμφωνία έχουν κάνει μεταξύ τους.
Ο ξενοδόχος, δυστχώς γι αυτόν, δεν είχε άλλη επιλογή οπότε έπρεπε να δώσει ένα δωμάτιο με παρόμοιες παροχές, σύμφωνα και με τον Κανονισμό. Επαγγελματίες πάντως και το booking και ο ίδιος.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Καλησπέρα σας, ψάχνοντας ξενοδοχεία για Φλωρεντία και Ρώμη έπεσα πάνω σε αυτό το site http://www.only-apartments.com/
έχει κλείσει κάποιος apartment από δώ? Πιστεύετε πως θα ήταν ασφαλές να κάνω κράτηση? Βλέπω πως οι τιμές, ειδικά για Φλωρεντία είναι πολύ καλές.
Ευχαριστώ πολύ.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Σ' ευχαριστώ πολύ, διάβασα τα reviews απ' το tripadvisor και απ' ότι φαίνεται δεν είναι site εμπιστοσύνης.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
εχουν κλεισει παρα πολλοι ρωσοι απο αυτο το σαιτ .Απο οτι διαβαζω δεν εχουν κανενα προβλημα.
Στο tripadvisor που είδα από πάνω είδα ότι οι περισσότεροι είχαν κάποιο πρόβλημα.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Αχ, τι κρίμα που είχε τόσα αρνητικά σχόλια αυτό το σάιτ... είναι αποτρεπτικό, όσο να πεις!!

Μιας και λέμε για σάιτ που μπορείς να κλείσεις διαμερίσματα ή γενικώς κάτι άλλο εκτός από ξενοδοχεία, να πω ότι στο Άμστερνταμ, κλείσαμε από εδώ http://www.houseboathotel.nl/ μια από τις μαούνες στα κανάλια και ήταν άψογοι στις συμφωνίες τους!
Ότι ακριβώς έταξαν, ότι βλέπαμε στη φωτογραφία και η συνάντηση στην ώρα που είπαμε! Μας είχαν κολλήσει και χαρτάκι στην πόρτα της βάρκας σε περίπτωση που ερχόμασταν νωρίτερα να τους πάρουμε τηλέφωνο να έρθουν κι εκείνοι.
Κανένα πρόβλημα....
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
καλησπερα για το hotelopia εχετε καμια γνωμη?βρηκα το ιδιο ξενοδοχειο 50 ευρω ποιο φτηνα απο μπουκινγκ...ευχαριστω!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Καλησπερα!ετοιμαζομαι για Ρωμη και εχω βρει το ξενοδοχειο που θελω σε πολυ χαμηλες τιμες σε σχεση με booking στο otel.com και στο getaroom.com .Τα εχει χρησιμοποιησει καποιος ενα απο αυτα?Ειναι αξιοπιστα?Με προβληματιζει πως ειναι σελιδες απο ΗΠΑ και ανησυχω μηπως σε τυχει καμια στραβη και μετα αντε να βγαλω ακρη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom