Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Μονο απο το app στο κινητο και μονο αφου προπληρωσεις σου δινει το δικαιωμα να περασεις τον κωδικο (η δωρεαν ακυρωση παραμενει, αν ακυρωσεις επιστρεφονται τα λεφτα σε 3 εργασιμες). Επισης μονο στα καταλυματα με μωβ ενδειξη οτι περναει ο κωδικος, θα τα δεις στην αναζητηση με φαρδια πλατια μωβ γραμματα.

Screenshot_20220220-123049_Hotelscom.jpg
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λίγο προσοχή με το Hotels.com.
Έχω πάει Dubai και δεν είχαν την κράτηση μου. Μπήκα στο δωμάτιο μετά από 3 ώρες και μετά από πολλά μηνύματα μου.
Έχω πάει Κωνσταντινούπολη και ενώ είχα πληρώσει δωμάτιο με πρωϊνό δεν το έβλεπαν στο ξενοδοχείο (αυτό έγινε σε 2 ξενοδοχεία). Μετά από αλλεπάλληλα μηνύματα καταλήξαμε να μην μας αναγνωρίσουν οτι είχαμε κλείσει δωμάτιο με πρωϊνό.
Από τότε σταμάτησα να κάνω κρατήσεις με το Hotels.com.
Ωραίες οι δωρεάν διαμονές αλλά αν είναι να μου χαλάνε τη διάθεση σε κάθε ταξίδι, προτιμώ να την πληρώνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Μετα απο 10δες διαμονες, ειχα δωρεαν αναβαθμισεις πιο συχνα απο αλλες μηχανες.
Τα δωρεαν πρωινα αναγραφονται στην κρατηση, δεν ετυχε ποτε να ψαχνουν να "δουν" η να "αναγνωρισουν" κατι που εχω στην εφαρμογη και μπορω να το δειξω. Ουτε ετυχε ποτε να ρωτησω με αλλεπαλληλα μηνυματα αν "βλεπουν" αυτο που εχω στην εφαρμογη.
Περιεργες διαδικασιες ακολουθειτε, εντυπωση μου κανει.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω κωνσταντινουπολη ειχα κλεισει σε ενα χοστελ, ηταν ελαχιστα πιο φθηνα απο μπουκινγκ. παω στο χοστελ και μου λενε δεν συνεργαζομαστε με χοτελς, τους δειχνω την κρατηση και αρχιζουν και γελανε με την τιμη (που οντως ηταν φτηνο, δεν θυμαμαι λεπτομερειες, αλλα ελαχιστο πιο φτηνο απο μπουκινγκς). τελικα απο το χοστελ μας βρηκαν εκει κοντα, δεν θυμαμαι καθολου την απαντηση του χοτελς γιατι αν βρω λυση βαριεμαι να κανω μανουρα, μου ειχαν πει θα μου δωσουν καποια αποζημιωση ή κουπονι ή δεν θυμαμαι τι και δεν ασχοληθηκα. δεν ξερω ομως ποιος εφταιγε, δεν το τραβηξα, αφου βρεθηκε λυση πολυ γρηγορα απο μενα ηταν οκ
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μετα απο 10δες διαμονες, ειχα δωρεαν αναβαθμισεις πιο συχνα απο αλλες μηχανες.
Τα δωρεαν πρωινα αναγραφονται στην κρατηση, δεν ετυχε ποτε να ψαχνουν να "δουν" η να "αναγνωρισουν" κατι που εχω στην εφαρμογη και μπορω να το δειξω. Ουτε ετυχε ποτε να ρωτησω με αλλεπαλληλα μηνυματα αν "βλεπουν" αυτο που εχω στην εφαρμογη.
Περιεργες διαδικασιες ακολουθειτε, εντυπωση μου κανει.
Εγώ τις ακολουθώ? Τι σημαίνει "περίεργες διαδικασίες"? Τις διαδικασίες, περίεργες ή μη, τις καθορίζουν τα ξενοδοχεία και οι σελίδες του τύπου Hotels.com κλπ και τις ακολουθούν οι πελάτες. Εσείς δηλαδή μπορείτε να ακολουθήσετε μια διαφορετική διαδικασία από αυτή που ορίζουν αυτοί και πως?
Είπα συγκεκριμένα πράγματα.
Αν θέλετε μπορώ να ψάξω και στην εφαρμογή να σας βρω ποια ξενοδοχεία ήταν.
Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Εννοω οτι το ειδος την κρατησης το επιβεβαιωνει το μειλ και η εφαρμογη, 2 πηγες. Δεν το ερμηνευει ο ρεσεψιονιστ κατα το δοκουν. Ουτε η hotels κατα το δοκουν. Δεν στελνω ποτε μηνυμα στο ξενοδοχειο για να απαντησουν τι βλεπουν.
Σε καθε απορια η hotels απανταει.
Υπαρχει και το ανθρωπινο λαθος, βεβαια, να νομιζεις οτι πατησες το κουμπι με το πρωινο.
Παντως αν δεν το γραφει το επιβεβαιωτικο μειλ, τοτε μαλλον δεν κλειστικε με πρωινο εξ αρχης.
Η hotels το ειπε? Εστειλε μειλ που εγραφε με πρωινο αλλα δεν το εβλεπε?
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εννοω οτι το ειδος την κρατησης το επιβεβαιωνει το μειλ και η εφαρμογη, 2 πηγες. Δεν το ερμηνευει ο ρεσεψιονιστ κατα το δοκουν. Ουτε η hotels κατα το δοκουν. Δεν στελνω ποτε μηνυμα στο ξενοδοχειο για να απαντησουν τι βλεπουν.
Σε καθε απορια η hotels απανταει.
Υπαρχει και το ανθρωπινο λαθος, βεβαια, να νομιζεις οτι πατησες το κουμπι με το πρωινο.
Παντως αν δεν το γραφει το επιβεβαιωτικο μειλ, τοτε μαλλον δεν κλειστικε με πρωινο εξ αρχης.
Η hotels το ειπε? Εστειλε μειλ που εγραφε με πρωινο αλλα δεν το εβλεπε?
Στο Dubai δεν είχαν καν κράτηση για μένα στο ξενοδοχείο.
Δεν στέλνω ούτε εγώ ποτέ μήνυμα στο ξενοδοχείο για να απαντήσουν τι βλέπουν.
Με την Hotels μιλούσα. Το ανθρώπινο λάθος γίνεται και από την Hotels και πολύ συχνά από ότι φαίνεται, γιατί ενώ αυτοί παραδέχτηκαν το λάθος τους δεν κατάφεραν να πείσουν το ξενοδοχείο να μου δώσει πρωϊνό και μου έδωσαν κάποιο κουπόνι.
Όταν εγώ όμως έφτασα 10 το βράδυ στο Dubai με ένα παιδί 6 ετών μαζί μου, ταλαιπωρημένο και περίμενα 3 ώρες μέχρι να ξεκαθαρίσουν το λάθος τους και όταν αναγκάστηκα να μιλάω με chat 3 ώρες για ένα κωλοπρωϊνό (σε 2 ξενοδοχεία) και τελικά να μην το πάρω, να τα χέσω τα κουπόνια και την μία διανυκτέρευση δωρεάν μετά από 10.
Αν εσύ έχεις τόσο γερά νεύρα και δεν σε νοιάζει η ταλαιπωρία που θα υποστούν οι άνθρωποι που είναι μαζί σου, πάω πάσο.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ναι κι εγω τσατ και πρηξιμο και αναμονη, μολις μου ειπαν απο το χοστελ να παω ενα δωματιο εκει κοντα αντε γεια λεω, ειμαι στην Πολη και θα τσαταρω με χοστελς, ουτε καν. ειδα το δωματιο μου αρεσε, πληρωσα, τελειωσε. με το κουπονι δεν ασχοληθηκα, επρεπε και γι αυτο εγω να ασχοληθω, να παρω τηλ να κανω, να δειξω. απλα αν ξανακλεισω με χοτελς θα στειλω και στο ξενοδοχειο, δεν τους εμπιστευομαι ξανα
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εμάς στη Βολιβία σε ξενοδοχείο ενώ είχαμε κλείσει απο Hotels μας είπας ότι δε συνεργάζονται με την εταιρεία και ότι η μόνη πλατφόρμα που συνεργάοζνται είναι ηbooking. Κάναμε κράτηση εκείνη την ώρα. Παρόμοια, σε άλλη κράτηση ενώ είχαμε άλλο τύπο δωματίου μας έδωσαν άλλο. Εννεοίται δεν απάντησαν ποτέ απο το Hotels ούτε σε email ουτε σε μήνυμα. Γενικά είναι λίγο ότι να ναι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και σε εμένα πάντως μια φορά στην Ισπανία, σε ibis, ενώ η κράτηση ήταν με πρωινό, στο ξενοδοχείο δεν έβλεπαν το πρωινό και πως θα μιλούσαν με τη hotels.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από ότι φαίνεται, τελικά δεν είμαι ο μόνος που είχα προβλήματα.
Όλοι περίεργες διαδικασίες ακολουθήσαμε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Μα ειχαμε απροβληματιστες διαμονες καμια 40ρια ως τωρα, γιατι να με απασχολει η ταλαιπωρια απο τυχαια γεγονοτα που συνεβησαν κατ εξαιρεση σε καποιον αλλον?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom