Μια Κυριακή στη Λίμνη Δόξας και στα χωριά του Φενεού Κορινθίας

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Marydim, μηνα νοεμβρη και καθημερινη αξιζει καποιος να παει στη λιμνη;
γιατι να μην αξίζει :shock::shock: ισα ισα που δεν θα ε΄χει κόσμο καθόλου και αυτή την εποχή η φύση και τα δενδρα πέρνουν περίεργες αποχρώσεις και είναι τέλεια.
η απόλυτη ησυχία
πήγα εκει πέρσυ τον Νοεμβρη ΠΣΚ και ήταν τέλεια :D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μάλλον πρέπει να βασιστείς στα λεγόμενα του Χρήστου γιατί Νοέμβρη δεν έχω πατήσει το πόδι μου στο Φενεό.
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Φενεός δεν έχει καθόλου ελιές και έτσι δεν θα συναντήσεις την συνήθη ερημιά της πεδινής και ημιορεινής Κορινθίας κατά το Νοέμβρη.

 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Πριν από λίγο κοίταζα σημερινές φωτογραφίες, και ξετρελάθηκα... Υπέροχα χρώματα...
Μαλλόν τις δικές μου θα λέει ;-)
Φοβερά χρώματα είναι η αλήθεια.
Βρήκαμε καταπληκτικό φαγητό σε μια ταβέρνα στην άκρη του χωριού Γκούρα.
Προσοχή λίγο στις διασταυρώσεις ... από το Δερβένι μέχρι να φτάσετε δεν έχει πολύ καλές ταμπέλες και χάνεσαι εύκολα.
 

Attachments

Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
Απάντηση στο μήνυμα #21:
"Βλέπουμε μια ταμπέλα η οποία προειδοποιούσε για αλλεπάλληλες στροφές για ένα χιλιόμετρο. Συνεχίζοντας την ανάβαση, βρήκαμε δεύτερη ταμπέλα για αλλεπάλληλες στροφές (για άλλο ένα χιλιόμετρο). Δεν θυμάμαι πόσες τέτοιες ταμπέλες συναντήσαμε.

Πάντως θεωρώ βλακώδες το γεγονός ότι η αρχική (τουλάχιστον) ταμπέλα δεν είχε το σύνολο των χιλιομέτρων με τις αλλεπάλληλες στροφές. Τουλάχιστον να ξέρει ο κάθε ταξιδιώτης τι τον περιμένει."


Ε, προφανώς τους είχανε περισσέψει καμμιά δεκαριά πινακίδες (του ενός χιλιομέτρου με στροφές) από άλλη σήμανση και λένε που να παραγγέλνουμε άλλη τώρα... :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μαλλόν τις δικές μου θα λέει ;-)
Φοβερά χρώματα είναι η αλήθεια.
Βρήκαμε καταπληκτικό φαγητό σε μια ταβέρνα στην άκρη του χωριού Γκούρα.
Προσοχή λίγο στις διασταυρώσεις ... από το Δερβένι μέχρι να φτάσετε δεν έχει πολύ καλές ταμπέλες και χάνεσαι εύκολα.
Επειδη το εχω ξαναρωτησει το θεμα της διαδρομης ..παιδια ειναι εγγυτερα να ανεβεις στη Γκουρα απο Κιατο-Στυμφαλια και οχι απο Δερβενι.
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
Χαιρετώ κι εγώ τους συμφορουμίτες με μία ερώτηση. Πλησιάζουν οι μέρες για το επόμενο ταξίδι μου, που (όπως αναφέρεται και στο προφίλ μου) θα είναι: Στυμφαλία, Γκούρα, Φενεός, Λίμνη Δόξα κλπ εκεί γύρω και έχω ψιλομπερδευτεί σχετικά με το που να κλείσω δωμάτιο. Είδα ότι τα κυριότερα μέρη για διαμονή είναι τα: Μεσινό, Γκούρα, Τρίκαλα και Στυμφαλία. Δε θέλω να είναι ερημιά, δεν εννοώ να έχει μπαράκια - νυχτερινή ζωή και τέτοια αλλά να ύπάρχει ένας φούρνος μια ταβέρνα και μια καφετέρια (πχ). Επίσης παίζει και το οικονομικό ρόλο και το λέω αυτό γιατί γνωρίζω ότι τα πιό τουριστικά μέρη χτυπάνε τις τιμές. Τι προτείνετε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεν προτεινω Στυμφαλια ..μακριουτσικα ειναι απο τη λιμνη ..και εχει στροφιδι για να πηγαινοερχεσαι.Αυτο το Μεσινο δεν το θυμαμαι που ειναι.Να κοιταξεις Γκουρα-Φενεο (ειναι κ χωριο εκτος απο τη λιμνη).Επειδη παω παντα ημερησια εκδρομη ..δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο καταλυμα.
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νομος Γρεβενών (παντού)
ok, Σε ευχαριστώ πολυ! για το κατάλυμα θα βρω την άκρη. Θα πάω προς τις αρχές Δεκεμβρίου και μόλις γυρίσω θα αναφέρω πληροφορίες / εμπειρίες σχετικά.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πολύ όμορφη η διήγηση σου.Έχω πάει 2 φορές λίμνη Δόξα και θα ήθελα να προτείνω στους φίλους του φόρουμ σε όσους πάνε στη λίμνη Δόξα και σκοπεύουν να γυρίσουν από Ευρωστίνη-Δερβένι αξίζει να επισκεφθούν το εγκαταλειμμένο αλλά μόνιμα ανοιχτό μικρό μοναστήρι της Παναγίας του Βράχου.Το σημείο έχει χαρακτηριστεί και ως Μετέωρα της Πελοποννήσου και στάζει αγίασμα μέσα στους βράχους.Απέχει 1χλμ. μέτριο χωματόδρομο από το χωριό Κάτω Ταρσός.
 

Marianna23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πολύ ομορφη εκδρομή!!! Αξίζει να επισκευθείτε το περιβαλλοντικό μουσείο της Στυμφαλίας. Η λίμνη Δόξα τέλεια, έχει και άλογα για βόλτα γύρω απο τη λίμνη. Εμείς πήγαμε και στη ταβέρνα του Στάικου την οποία δεν τη συστήνω, πολύ ακριβή με μέτριο φαγητό, πολύ μικρές μερίδες και 50 ευρώ λογαριασμός χωρίς απόδειξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom