Βουλγαρία Μια βόλτα ως τη Σόφια – Σαντάνσκι. Δε θα "ξαναπάρω"!

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
;;;

Λίγο αντιφατικό δεν είναι να συμφωνείτε όλοι ότι είναι ωραίες φωτό αλλά χάλια χώρα (εκτός αν εννοείται τον ουρανό). Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η Σόφια δεν είναι η ομορφότερη πόλη στον κόσμο, είναι όμως πιο ανθρώπινη από την Αθήνα τουλάχιστον.
Πιο ανθρώπινη;;; Σε ποιο τομέα;;;

Που όταν πήγα ήταν Χριστούγεννα και σου έδεινε την εικόνα ότι μόλις είχε τελειώσει ο βομβαρδισμός της... :D Ουτε ένα στολίδι, ούτε ένα Φωτάκι, κατι βρε παιδάκι μου που να δειχνει μια γιορτινη ατμόσφαιρα.

Είναι η χειρότερη "Ευρωπαϊκή πόλη" που έχω επισκεφτεί!
Η αμέσως επόμενη χειρότερη (αλλά με πολλά θετικά, και πολύ οφορφιά σε κάποια σημεια της) που έχω πάει είναι η Βουδαπέστη (Χριστουγενα) ! που απο σύμπτωση την έχω φωτογραφίσει χιονισμένη... και φαίνεται καταπληκτική! Αλλά γι' αυτην θα μιλήσω άλλη φορά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον μας ενδιαφερει πολυ η αποψη σου για την Βουδαπεστη και να μιλησεις συντομα θα ελεγα ,γιατι εχω διαβασει εδω μεσα πολυ καλες κριτικες για Βουδαπεστη.Εσυ θα κανεις την ανατροπη μαλλον.
 

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
re:

Λοιπον μας ενδιαφερει πολυ η αποψη σου για την Βουδαπεστη και να μιλησεις συντομα θα ελεγα ,γιατι εχω διαβασει εδω μεσα πολυ καλες κριτικες για Βουδαπεστη.Εσυ θα κανεις την ανατροπη μαλλον.
:) είπα ότι έχει θετικά στοιχεία και αρκετές ομορφιές. Απλά για τα δικά μου δεδομένα, και κρίνοντας πάντα από το συνολικό ταξίδι - περιήγηση μου σ' αυτή, τη θεωρώ από τις χειρότερες Ευρωπαϊκές Πόλεις που έχω επισκεφτεί.

...μάλλον θα πρέπει να κάτσω να γράψω σύντομα...
Έχω και αρκετό φωτογραφικό υλικό & videos.
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
:) είπα ότι έχει θετικά στοιχεία και αρκετές ομορφιές. Απλά για τα δικά μου δεδομένα, και κρίνοντας πάντα από το συνολικό ταξίδι - περιήγηση μου σ' αυτή, τη θεωρώ από τις χειρότερες Ευρωπαϊκές Πόλεις που έχω επισκεφτεί.

...μάλλον θα πρέπει να κάτσω να γράψω σύντομα...
Έχω και αρκετό φωτογραφικό υλικό & videos.
Περιμένω με ανυπομονησία τα σχόλιά σου για τη Βουδαπέστη, την οποία σκέφτομαι να επισκεφτώ το Πάσχα. ότι αναφέρεις για τη Σόφια και το Σαντάνσκι τα προσυπογράφω πλήρως, με την εξής παρατήρηση:
είχα επισκεφτεί τη Σόφια το 1990 σε μία κρίσιμη για τη χώρα στιγμή, αυτή της μετάβασης από το ένα καθεστώς στο άλλο. Η κατάσταση που αντικρίσαμε ήταν απελπιστική. Βρώμικοι δρόμοι, άδειες βιτρίνες, κόσμος να προσπαθεί να μας πουλήσει αντικείμενα τησ ιδιωτικής του ζωής, ζητιάνοι σχεδόν παντού και μία γενικότερη αίσθηση παραίτησης και παρακμής.
Πριν από δύο χρόνια βρέθηκα για επαγγελματικούς λόγους εκεί και για μισή μέρα είχα την ευκαιρία να την περπατήσω. Παρόλο που συνεχίζει να μη μου αρέσει ως τουριστικός προορισμός, χαιρόμουν διότι η διαφορά με την εικόνα του παρελθόντος ήταν πολύ έντονη. Μακάρι να συνεχίσει η ανάπτυξή τους και να αναδείξουν την πόλη τους, κάτι που φαντάζει αυτή τη στιγμή αρκετά μακρινό
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Την άλλη μέρα 28/12 πέρασα και γώ τα σύνορα συμφορουμίτη GIANNISK και είπα ακριβως το ίδιο για τον έλεγχο των συνόρων, αλλά με κάλυψε ο tripakias. Δεν αγόρασα βινιέτα το ξέχασα παρόλο που το γνώριζα αλλά δεν με σταμάτησε και κανείς. Προορισμός το Μπάνσκο, αλλά πετάχτηκα μια μονοήμερη στη Σόφια. Η Σόφια χωρίς βέβαια να με εντυπωσιάσει, μου άφησε θετική εντύπωση, ίσως να έφταιγε και το χιόνι. Τράβηξα και γώ πάνω κάτω τις ίδιες φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο καλά όσο εσύ. Ένα τρίωρο περπάτημα στο κέντρο και μετά έκανα το λάθος και πήγα στο Mall για καφέ και φαγητό, 6 χλμ Νοτιοανατολικά του κέντρου όπου γινόταν πανικός μέρες που ήταν.
Για τους δρόμους τώρα, μου θυμίζουν κακούς επαρχιακούς Ελληνικούς δρόμους (επειδή κάναμε μια Εγνατία και άντε την ΠΑΘΕ κουτσουρεμένη δεν αποκτήσαμε ξαφνικά δρόμους).
Για Σαντάνσκι μια απο τα ίδια μπήκα για συνάλλαγμα σε τράπεζα και έφυγα άρον άρον.
Συνάλλαγμα μόνο σε τράπεζα και με εθνοcash.
Για Μπάνσκο μπορεί να γράψω στα σχετικά topic αν και νομίζω ότι έχει εξαντληθεί το θέμα. Στη Σοφια θα ξαναπήγαινα για να τη δω καλύτερα και να πάω και στη Βίτοσα.
Στην επιστροφή πέρασα και απο το χωριό Melnik. Απλά χλωμό.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Κρίμα...μου έκοψες τη διάθεση...ήταν στα υπόψιν ίσως για το Πάσχα!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Παντως οντως δεν βρισκεις τιποτα απολυτως να αγορασεις στη Σοφια!!! Μετα απο 3 ωρες που προσπαθουσαν απελπισμενα να αγορασω ¨"κατι" ετσι για πλακα, πηρα τελικα με 25 ευρω κατι πεδιλακια "μπουλγκαρι" και πραγματικα ηταν ΧΑΛΙΑ! Με χτυπησαν αμεσως και δεν τα φορεσα ξανα! Πολυ κακη ποιοτητα! Τα 25 ευρω που εδωσα ηταν πααααρα πολλα....
Προσοχη θελουν και τα ταξι. Χαλια οδηγοι! Απο το sardika ειχα παρει μονο μερικα φτηνα πραγματακια καλα, τυπου μπερσκα και ζαρα....
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Μετα απο 3 ωρες που προσπαθουσαν απελπισμενα να αγορασω ¨"κατι"

Απο το sardika ειχα παρει μονο μερικα φτηνα πραγματακια καλα, τυπου μπερσκα και ζαρα....
Με αυτά που γράφεις θα δημιουργηθεί ρεύμα προς Σόφια. Αφού υπάρχει αγορά να της αφιερώνεις 3-4 ώρες τι άλλο θέλεις;

Μή ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία Βουλγαρική, βαλκανική, μεσόγεια πόλη χώρας 7,5 εκ. του πρώην ανατολικού μπλοκ.
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνία
Συγχαρητήρια για την περιγραφή σου αλλά και για τις εκπλητικές φωτογραφίες. Επειδή σκέφτομαι να πάω με αμάξι στο Βουλγαρία εντός του μήνα αποφεύγω κατόπιν αρνητικών εντυπώσεων των μελών του φόρουμ για Μπανσκο και Σαντάσκι. Ποια μέρη θα μου προτείνατε δεδομένου ότι ο χρόνος παραμονής μου στη Βουλγαρία θα περιοριστεί κατά βούληση. Δεν με περιορίζει κάτι. Ποιές περιοχές είναι αξιόλογες και άξιες για επίσκεψη. Εχω ακουσει καλά λόγια για το Βελίκο Τάρνοβο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συγχαρητήρια για την περιγραφή σου αλλά και για τις εκπλητικές φωτογραφίες. Επειδή σκέφτομαι να πάω με αμάξι στο Βουλγαρία εντός του μήνα αποφεύγω κατόπιν αρνητικών εντυπώσεων των μελών του φόρουμ για Μπανσκο και Σαντάσκι. Ποια μέρη θα μου προτείνατε δεδομένου ότι ο χρόνος παραμονής μου στη Βουλγαρία θα περιοριστεί κατά βούληση. Δεν με περιορίζει κάτι. Ποιές περιοχές είναι αξιόλογες και άξιες για επίσκεψη. Εχω ακουσει καλά λόγια για το Βελίκο Τάρνοβο.
Πάρε μερικά bullets (πρέπει να τα ψάξεις λίγο παραπάνω, δεν προλαβαίνω να τα αναλύσω) από μέρη που μ' αρέσανε όταν πήγα:

- Veliko Tarnovo
- Melnik
- Koprivishitsa
- Plovdiv
- Smolyan/Shiroka Laka/Pamporovo
- Blagoevgrad/Rila Monastery
- Bansko (για μια βόλτα εκτός σεζόν στο παλιό χωριό)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom