Βουλγαρία Μια βόλτα ως τη Σόφια – Σαντάνσκι. Δε θα "ξαναπάρω"!

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Μήπως μπορεί κανείς να προτείνει αξιοθέατα μέσα στη πόλη της Σόφιας; μουσεία, συνοικίες, κλπ?
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Εντύπωση μού έκανε, η έλλειψη κάποιου μουσείου (ή έστω τομέως μουσείου) αφιερωμένου στον μακεδονικό αγώνα (τους).
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Νομιζω οτι η Σοφια ειναι λιγο παρεξηγημενη.Σιγουρα δεν ειναι Παρισι,Ρωμη κλπ,ομως σαν πολη μονο αδιαφορη δεν ειναι.Αναμεσα στ αλλα,μου αρεσε πολυ το μουσειο Εθνικης Ιστοριας και η εκκλησια της Μπογιανα-σχετικα κοντα μεταξυ τους αλλα 10 χλμ εξω απ την πολη.Οπως ηδη εχει αναφερθει,εντυπωσιακο το χωριο Κοπριφστιτσα-καπως ετσι- που εχει μαγαλη ιστορικη αξια για τους Βουλγαρους.
Έχεις δίκιο, είναι αρκετά παρεξηγημένη! Εμάς μας άρεσε! Είναι γεμάτη πάρκα και μουσεία, είναι πεντακάθαρη (ούτε γόπα κάτω), και χαλαρή πόλη. Εμένα προσωπικά αυτά μου λείπουν από την Αθήνα.:( Έχει και μια γλυκιά μελαγχολία! Ότι πρέπει για ένα κοντινό - και φθηνό- προορισμό για να χαλαρώσει κανείς, να ευχαριστηθεί βόλτες και καλό φαγητό - γλυκό-παγωτό κλπ!! Τα μουσεία είναι αρκετά -όρεξη να 'χει κανείς! Επίσης είναι γεμάτη βιβλιοθήκες και ενδιαφέρουσα ιστορία! Η Φιλιππούπολη επίσης μας άρεσε πολύ, πολύ γραφική.
Στη Σόφια το μόνο που με φρίκαρε ήταν οι ταξιτζήδες! :mad:
Εμείς πάντως θα ξαναπηγαίναμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom