Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρνεο
Το Παρίσι είναι μαγική πολή και πρέπει να μείνεις μήνες για να το χορτάσεις ΄΄ολα όσα είπαν τα παλιδια είναι υπέροχα και από κει και πέρα είναι το προσωπικό γούστο απλά να είσαι προετοιμασμένος στις περιπλανήσεις σου ότι οι Γάλλοι και ειδικά οι παρισιάνοι δεν είναι και οι πιο φιλικοι προς τους ξένους ειδικά αν δεν μιλάς γαλλικά το πιο πιθανό είναι να σε αγνοήσουν οπότε να είσαι καλά πληροφορημένος για το που θα πας. Αν θες στ αλήθεια να γνωρίσεις την παρισιάνικη ζώη και αν σ αρέσει αυτό το είδος μουσικής να πας οπωσδήποτε σε Τζαζ μπαρ είναι τα κατεξοχήν μαγαζία που διασκεδάζουν οι παρισιάνοι κάποια έχει και στα στενάκια της Μοντμαρτης ονόματα δεν θυμάμαι να σου πω.

Καλησπερα σε ολους.Σε 2 εβδομαδες απο σημερα θα παω στο παρισι.Θα ηθελα λοιπον μια μικρη βοηθεια σχετικα με τα μερη που αξιζει να δει κανεις.Με δεδομενο οτι το ταξιδι το εχω παρει απο ενα γραφειο ταξιδιων εχει στανταρ το λουβρο,πυργο αιφελ,γιουροντισνει,βολτα με καραβι στον σηκουανα και μια γρηγορη ξεναγηση στη πολη θα ηθελα να μου πει καποιος συγκεκριμενα μερη που αξιζει κανεις να δει στο παρισι.Σημειωνω οτι το ξενοδοχειο μου ειναι στι κεντρο και πολυ κοντα σε μετρο και οτι εχω 2 μονο μερες τελειως ελευθερες και επειδη κατανοω οτι το παρισι εχει απειρα ενδιαφεροντα πραγματα να κανεις και να δεις(γι'αυτο το διαλεξα) θα ηθελα να μου πει καποιος "εμπειρος" απο παρισι τι αξιζει να δω αυτες τις 2 μερες.Αντιλαμβανομαι οι μερες αυτες δεν φτανουν γι'αυτο και αναζητω κατι το ιδιαιτερο και σε αλλη επισκεψη μου στο παρισι να δω και τα υπολοιπα.Τελος και μια γνωμη για νορμανδια καθως υπαρχει προαιρετικη εκδρομη που μπορω να αγορασω και να παω και μια μερα εκει.Ευχαριστω πολυ!
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Προετοιμάζομαι κ γω για το ταξίδι μου στο Παρίσι την περίοδο των Χριστουγέννων...Σε μια αναζήτηση μου στο internet έπεσε το μάτι μου στην Μεσαιωνική πόλη Provins μια ώρα από το Παρίσι..την έχει επισκεφθεί κανένας να μου δώσει καμία πληροφορία αν αξίζει να πάω???Ευχαριστω...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Φιλε birlas,δεν εχω επισκεφθει την εν λογω πολη αλλα εχεις τοσα πραγματα να δεις στο Παρισι κ ιδιως περιοδο Χριστουγεννων που πιστευω οτι δεν αξιζει καν να το σκεφτεσαι
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Μιας και πρόκειται να είμαι και εγω στο Παρίσι για 4 ημέρες (οπωσ προανέφερα σε άλλο post) Θέλω λίγο να με διαφωτήσετε σχετικά με τισ κάρτεσ για τα μέασα μεταφοράς. Θα φτάσω στο Charles de Gaulle σάββατο 8:00 το βράδυ και θα αναχωρίσω Πέμτη πρωί. Η πτήση μου την Πέμτη είναι 7:20 το πρωί!!!! Αξιζει νομίζετε να βγάλω την κάρτα NAVIGON ή την PARIS VISITE; Απο πού μπορώ να τισ προμιθευτω; Για την πρωινη πτίση τησ Πέμτης πιστεύετε οτι τόσο πρωί θα υπάρχει συγκυνωνία δεδομένου οτι πρέπει να είμαιστο αεροδρόμιο περίπου στις 6:00 το πρωι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μιας και πρόκειται να είμαι και εγω στο Παρίσι για 4 ημέρες (οπωσ προανέφερα σε άλλο post) Θέλω λίγο να με διαφωτήσετε σχετικά με τισ κάρτεσ για τα μέασα μεταφοράς. Θα φτάσω στο Charles de Gaulle σάββατο 8:00 το βράδυ και θα αναχωρίσω Πέμτη πρωί. Η πτήση μου την Πέμτη είναι 7:20 το πρωί!!!! Αξιζει νομίζετε να βγάλω την κάρτα NAVIGON ή την PARIS VISITE; Απο πού μπορώ να τισ προμιθευτω; Για την πρωινη πτίση τησ Πέμτης πιστεύετε οτι τόσο πρωί θα υπάρχει συγκυνωνία δεδομένου οτι πρέπει να είμαιστο αεροδρόμιο περίπου στις 6:00 το πρωι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καληπέρα!είχα πάει Παρίσι 4 ημέρεσ και γύρισα πριν μια εβδομάδα.Θα σου συνιστούσα να πάρεις μια 10αδα εισιτήρια (γιατί ένα ένα θα σου έρθουν πολύ ακριβότερα) και θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.Νομίζω η κάρτα για τόσες λίγες μέρες δεν αξίζει τον κόπο.Εκτός και αν έχεις σκοπό να πάς σε όλα τα Μουσεία!Για επίσκεψη σε 2-3 μουσεία δε σε συμφέρει.Από το αεροδρόμιο στο Παρίσι το εισιτήριο είναι διαφορετικό και κοστίζει 8,50 ευρώ (κάπου τόσο).Τόσο πρωί δεν θυμάμαι καθόλου αν έχει συγκοινωνία.Πάντως αν αποφασίσεις να προμηθευτείς την κάρτα τη βρίσκεις σε σταθμους μετρό και αεροδρόμιο.Επίσης αν αποφασίσεις για κάρτα, το Παρίσι προσφέρει πολλες και διαφορετικές κάρτες οπότε ψάξε στο forum εχει πολλα post με το ίδιο θέμα.
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εμεις που ημασταν 4 ατομα μας συμφερε πιο πολυ να παρουμε ταχι παρα το λεωφορειακι τις air france που παει αεροδρομιο κ μεταφερει κοσμο απο ολες τις αεροπορικες κ φευγει απο ηλισια πεδια...να προσεξετε καλα απο ποιο terminal φευγει η αεροπορικη σας διοτι εαν κατεβετε λαθος μπορει και να χασετε την πτηση που λεει ο λογος....
Για φαγητακι σχετικα οικονομικα και καλα στην οδο rue Cler metro etoile militaire---περαπατηστε την εχει πολλα
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η οργάνωση του ταξιδιού προχωράει μία χαρά μόνο που έχω απογοητευτεί λίγο κοιτάζοντας τον καιρό!!!! Λέει ότι όλες τις μέρες θα βρέχει.. Να δω τι θα δούμε και τι φωτογραφίες θα βγάλουμε με την βροχή!
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Απο την εμπειρία σας όσοι έχετε πάει για πείτε μου παρακαλώ στον πύργο του Αϊφελ συνήθωσ γίνετα ιχαμόσ απο κόσμο; Αξίζει κανείς να περιμένει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά το βρίσκω τελείως αδιάφορο σημείο (διότι μνημείο δεν είναι...). Απ' την άλλη, αν δεν ανέβεις, δεν έχεις και άποψη, οπότε ανεβαίνεις, συνειδητοποιείς τι πατάτα είναι και λες ΟΚ, το είδα κι αυτό στη ζωή μου και ικανοποίησα την περιέργειά μου. Κάποιες φορές έχει πολύ κόσμο, άλλες φορές δεν περιμένεις ούτε λεπτό. Αν πας μες στις γιορτές θα έχει τρελή ουρά...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Απο την εμπειρία σας όσοι έχετε πάει για πείτε μου παρακαλώ στον πύργο του Αϊφελ συνήθωσ γίνετα ιχαμόσ απο κόσμο; Αξίζει κανείς να περιμένει;
Αφού θα πας για να δεις τον Πυργο απο κοντά δες και αν έχει μικρή ουρά περίμενε και ανέβα.Η θέα ειδικά το βράδυ είναι όμορφη, ωστόσο δε νομίζω ότι είναι κάτι τόσο φοβερό ωστε να σε κάνει να περιμένεις 1 και 2 ώρες σε τεράστιες ουρές.Συμπερασματικά η γνώμη μου είναι οτι αν είναι να μην περιμένεις ανέβα, αν έχει ουρά καλύτερα άστο.Δε θα χάσεις και πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom