Μια πολη ετοιμη για ΟΛΑ!

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
νομίζω ότι όταν πάω στη νέα υόρκη (λέμε τώρα...) θα πάω παντού, εκτός από τα μέρη που περιγράφεις!

τους έλληνες τους βλέπω κι εδώ... ! ας αξιοποιήσω κάπως αλλιώς το υπερατλαντικό μου...
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Συγνώμη συνονόματη, εγώ την άποψη μου εξέφρασα και η συνέχεια είναι γνωστή. Ας τελειώσει εδώ και από τη μεριά μου sorry για την δική μου συμπεπριφορά.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Ειρήνη υμίν! Μην εξάπτεσθε αγαπητοί μου φίλοι και συνταξιδιώτες!
Γνώμη μου είναι πως αν κάποιος όταν βρίσκεται στο εξωτερικό, είτε για διακοπές είτε σε μόνιμη φάση, θέλει να έχει κοντά του συμπατριώτες, με γεια του με χαρά του. Προσωπικά, όταν ζούσα έξω και συναντούσα τυχαία Έλληνες, στην αρχή τους πλησίαζα, έπειτα ωστόσο δεν μου έκανε καμία εντύπωση. Ίσως ακούγεται λίγο περίεργο ή σνομπ, όμως δεν ήθελα να έχω και πολλές επαφές με Έλληνες εκεί -στο κάτω κάτω, βρίσκεσαι σε έναν ξένο τόπο, ευκαιρία να γνωρίσεις μια άλλη κουλτούρα. Αλλά είπαμε, ο κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει με τον δικό του τρόπο τις διάφορες καταστάσεις.
Μια απορία: μιλώντας για την κουζίνα στη Νέα Υόρκη, θα ήθελα να ακούσω και άλλα πράγματα πέρα από το ότι έχει... καλύτερα κινέζικα από την Αθήνα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

Perastikos30

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Με το που μπαινεις σε αυτο υπαρχει σαν διακοσμιτικο ενας τηλεφωνικος θαλαμος. Μπαινεις μεσα στον θαλαμο, σηκωνεις το τηλεφωνο και πατας το μοναδικο κουμπι που υπαρχει. Ξαφνικα ο τοιχος ανοιγει σαν πορτα και εμφανιζεται μια κοπελα με μια λιστα στο χερι " Παρακαλω εχετε κανει κρατηση??? (στα αγγλικα εννοειται!!)..... Σκεφτειτε οτι ουτε στο site του μπαρ δεν υπαρχει η διευθυνση... Το ονομα του ακομη πιο αστειο: PDT (Please Don't Tell).........

πιο ισοπεδωτικες κριτικες δεν εχω διαβασει.. μιλαμε για το θαψιμο!!
PDT - - East Village - New York Magazine Bar Guide
παντως γεγονος πρεπει να ειναι πως στην Νεα Υορκη τα βλεπεις ολα!! ορεξη να χεις!!χεχε
 
Μηνύματα
8
Likes
0
δημήτρη , θα ήθελα όταν μπορέσεις να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία εισαγωγής για μεταπτυχιακό σε κάποιο πανεπιστήμιο. Εγω συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για πληροφορική. Πέσμου τα κριτήρια επιλογής, πχ. βαθμός πτυχίου, επίπεδο ΄γλώσσας και δίδακτρα μεταπτυχιακού, διάρκεια και γενικά κόστος διαβίωσης και περίοδος υποβολής δικαιολογητικών
ευχαριστώ
 

γιουλα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
τι τελεια πολη πρεπει να ειναι η νεα υορκη, δεν ειναι ομως πολυ ακριβη; στοιχημα οτι ο καφες στο μανχαταν θα ειναι πιο φθηνος απο τη γλυφαδα..
 

CRISTOS20

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
νεα υορκη σπουδες

Χαιρετω την κοινοτητα του Travelstories! :clap:

Με λενε Δημητρη και εδω και μερικους μηνες εχω ερθει στη Νεα Υορκη για μεταπτυχιακες σπουδες. Στο διαστημα που ειμαι στη ΝΥ (6 μηνες) εχω παει σε διαφορα μερη και εχω καταληξει στο γεγονος οτι μπορει να υπαρχουν και καλυτερες πολεις απο την Αθηνα (!!!)....τουλαχιστον μία!

Το πανεπιστημιο μου ειναι μεσα στο Μανχαταν, στην βορειοδυτικη πλευρα, με αποτελεσμα να ειμαι 30 λεπτα περιπου (με μετρο) μακρυα από το "κεντρο" της πολης. Το δικτυο του μετρο ειναι φοβερο και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι οπου και να εισαι μεσα στο Μανχαταν εχει σταση μετρο το πολυ 5 λεπτα με τα ποδια. Βεβαια οταν μπεις στο μετρο για πρωτη φορα παθαινεις ενα σοκ απο την.... καθαριοτητα, αλλα ας μην το αναλυσω περαιτερω το θεμα!

Ο καιρος χαρακτηριζεται γενικως απο ακραιες καταστασεις. Το χειμωνα ειναι ιδιαιτερα βαρυς ( αυτες τις μερες παιζαμε μονο με αρνητικες θερμοκρασιες!!!) και το καλοκαιρι πολυ ζεστος και σε συνδυασμο με την υγρασια, αποπνικτικος... Αυτο που μου εκανε φοβερη εντυπωση ειναι το φθινοπωρο γιατι τα φυλλα στα δεντρα παιρνουν κατι απιστευτους χρωματισμους και η βολτα στο Central Park ειναι ονειρωδης. Ακομη και να εχεις πολυ διαβασμα ( σεναριο που ειναι εξαιρετικα πιθανο εως σιγουρο!!) μπορεις για 20 λεπτα να πας μια μικρη βολτα στο παρκο,να χαλαρωσεις , να σκεφτεις οτι υπαρχει φως στο τουνελ :bleh: και μετα να επιστρεψεις με γεματες μπαταριες για να συνεχισεις.

Την νυχτερινη ζωη της πολης και αλλα θεματα θα τα αναλυσω στην πορεια γιατι τωρα πλακα πλακα πρεπει να παω μαθημα! Θα προσπαθησω να γραφω αρκετα συχνα στο blog! Οποιος θελει να ρωτησει κατι ή να σχολιασει με μεγαλη μου χαρα! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω οποτε δειχτε λιγη επιεικεια!!:shock:
καλησπέρα δημήτρη με λένε χρήστο και είμαι από θεσσαλονίκη. θα ήθελα να με ενημερώσεις σχετικά με την νέα υόρκη για προγράμματα σπουδών που κατά την γνώμη σου αξίζουν . είμαι 35 χρονών και εδώ θεσσαλονίκη δεν βλέπω πολλές ευκαιρίες. πρόσσφατα επισκέφτηκα τη νέα υόρκη και μου άρεσε πολύ. *************
δεν επιτρέπεται η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Και τελικά, αυτήν την περίοδο που τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα στην Ελλάδα, κατά πόσο είναι εύκολο να πας στη Νέα Υόρκη για εργασία??? Όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει...
 

candygirl20

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Χαιρετω την κοινοτητα του Travelstories! :clap:

Με λενε Δημητρη και εδω και μερικους μηνες εχω ερθει στη Νεα Υορκη για μεταπτυχιακες σπουδες. Στο διαστημα που ειμαι στη ΝΥ (6 μηνες) εχω παει σε διαφορα μερη και εχω καταληξει στο γεγονος οτι μπορει να υπαρχουν και καλυτερες πολεις απο την Αθηνα (!!!)....τουλαχιστον μία!

Το πανεπιστημιο μου ειναι μεσα στο Μανχαταν, στην βορειοδυτικη πλευρα, με αποτελεσμα να ειμαι 30 λεπτα περιπου (με μετρο) μακρυα από το "κεντρο" της πολης. Το δικτυο του μετρο ειναι φοβερο και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι οπου και να εισαι μεσα στο Μανχαταν εχει σταση μετρο το πολυ 5 λεπτα με τα ποδια. Βεβαια οταν μπεις στο μετρο για πρωτη φορα παθαινεις ενα σοκ απο την.... καθαριοτητα, αλλα ας μην το αναλυσω περαιτερω το θεμα!

Ο καιρος χαρακτηριζεται γενικως απο ακραιες καταστασεις. Το χειμωνα ειναι ιδιαιτερα βαρυς ( αυτες τις μερες παιζαμε μονο με αρνητικες θερμοκρασιες!!!) και το καλοκαιρι πολυ ζεστος και σε συνδυασμο με την υγρασια, αποπνικτικος... Αυτο που μου εκανε φοβερη εντυπωση ειναι το φθινοπωρο γιατι τα φυλλα στα δεντρα παιρνουν κατι απιστευτους χρωματισμους και η βολτα στο Central Park ειναι ονειρωδης. Ακομη και να εχεις πολυ διαβασμα ( σεναριο που ειναι εξαιρετικα πιθανο εως σιγουρο!!) μπορεις για 20 λεπτα να πας μια μικρη βολτα στο παρκο,να χαλαρωσεις , να σκεφτεις οτι υπαρχει φως στο τουνελ :bleh: και μετα να επιστρεψεις με γεματες μπαταριες για να συνεχισεις.

Την νυχτερινη ζωη της πολης και αλλα θεματα θα τα αναλυσω στην πορεια γιατι τωρα πλακα πλακα πρεπει να παω μαθημα! Θα προσπαθησω να γραφω αρκετα συχνα στο blog! Οποιος θελει να ρωτησει κατι ή να σχολιασει με μεγαλη μου χαρα! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω οποτε δειχτε λιγη επιεικεια!!:shock:
δημητρη εγω θα σε ρωτησω κατι ασχετο με την πολη..αν δε σε πειραζει να μου απαντησεις φυσικα...ποσο ειναι τα tuition fees στο πανεπιστημιο σου για μεταπτυχιακες σπουδες? ειμαι νομικη αθηνας και σκεφτομαι μεταπτυχιακο στην αμερικη/νεα υορκη απλα δεν εχω ιδεα περι των διδακτρων και γενικα του κοστους ζωης των φοιτητων εκει...αν δε θες να απαντησεις εδω, στειλε μου προσωπικο μηνυμα αν φυσικα *****
σε ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων...!
Εφη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δημητρη εγω θα σε ρωτησω κατι ασχετο με την πολη..αν δε σε πειραζει να μου απαντησεις φυσικα...ποσο ειναι τα tuition fees στο πανεπιστημιο σου για μεταπτυχιακες σπουδες? ειμαι νομικη αθηνας και σκεφτομαι μεταπτυχιακο στην αμερικη/νεα υορκη απλα δεν εχω ιδεα περι των διδακτρων και γενικα του κοστους ζωης των φοιτητων εκει...αν δε θες να απαντησεις εδω, στειλε μου προσωπικο μηνυμα αν φυσικα θελεις...ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@hotmail.com
σε ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων...!
Εφη
Χωρίς ΤΑ (Teaching Assistance), RA (Research Assistance) ή άλλου είδους υποτροφία, απλά ξέχασέ το. Τα μετράς σε πολλές δεκάδες, ίσως και σε εκατοντάδες χιλιάδες δολάρια, ειδικά αν πρόκειται για καλά πανεπιστήμια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.197
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom