Υεμένη Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια χώρα που τη λέγαν Υεμένη

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

"Θάλαττα, θάλαττα"

Η επόμενη μέρα προβλεπόταν μακρά και το κοντέρ έπρεπε να γράψει αρκετά χιλιόμετρα. Τελικός προορισμός η παραλία του Bir Ali στις ακτές του Ινδικού ωκεανού στον κόλπο του Aden.





Ξεκινώντας νωρίς το πρωί πήραμε το δρόμο βόρεια, με στάση στην πόλη Jibla, άλλο ένα κόσμημα της υεμενίτικης αρχιτεκτονικής, φωλιασμένη στην κορφή ενός λόφου.








Με χιλιόχρονη ιστορία, η πόλη έγινε γνωστή σαν κέντρο Ισλαμικών σπουδών ειδικά την εποχή της βασίλισσας Arwa al-Sulayhi που έχτισε τζαμιά σχολεία, δρόμους και γέφυρες, κάτι που της χάρισε και το προσωνύμιο «Η μικρή βασίλισσα του Σαβά»







Στο ομώνυμο τζαμί της βασιλίσσης κάναμε μια μικρή περιήγηση στους εξωτερικούς χώρους για να περπατήσουμε στη συνέχεια στα δρόμους της παλιάς πόλης συνοδεία παιδιών που έδειχναν να απολαμβάνουν την παρουσία μας.
Τα παιδιά στην Υεμένη θα μου αφήσουν πάντα μια γλυκειά ανάμνηση. Ήταν φασαριόζικα, χαμογελαστά και το μόνο επίμονο αίτημά τους ήταν «σούρα, σούρα» (φωτογραφία) ή «κάλαμα, κάλαμα» (στυλό, για να γράφουν).








Από την Jibla ξεκίνησε ο εφιάλτης. Κύριος οίδε τι είδους πολεμοχαρείς φύλαρχοι καιροφυλαχτούσαν και τα μπλόκα του στρατού ήταν συχνά με τη συνοδεία ενόπλου επιβεβλημένη. Όταν μάλιστα σε κάποιο κομμάτι της διαδρομής προπορεύτηκε ένα τζιπ με ενόπλους να κραδαίνουν απειλητικά ένα οπλοπολυβόλο, ανατρίχιασα σύγκορμος. «Μα πού στα κομμάτια είχα έρθει;»



Η αδρεναλίνη είχε χτυπήσει κόκκινο καθώς είχα τη συνεχή αγωνία ότι σε κάθε στροφή του δρόμου ελοχεύει το κακό. Όμως όλα κύλησαν ομαλά και με εμφανή ανακούφιση τους αποχαιρετήσαμε μαζί με ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό ως μπαξίσι για τις υπηρεσίες τους.




Η κάθοδος από το ψηλό οροπέδιο προς τον ωκεανό μας επιφύλασσε κι ανεπανάληπτες εικόνες θαρρείς και πετούσαμε πάνω από τα σύννεφα.








Τα άνυδρα βουνά ή τα γόνιμα wadi εναλλασόμενα μ'εντυπωσιακά χωριά έδωσαν τη θέση τους σε ηφαίστεια κι αμμώδεις εκτάσεις.






Σταδιακά όσο πλησιάζαμε στη θάλασσα άρχισαν να πληθαίνουν και τα ψαροχώρια με τις αναλογες πραμάτειες τους.




Φτάσαμε στη παραλία του Bir Ali με σχετική καθυστέρηση καθώς μας έπιασε λάστιχο στο δρόμο. Ήταν η μόνη περίπτωση που μου φάνηκε χρήσιμος ο ένοπλος συνοδός μας καθώς έβαλε ένα χεράκι.
Ίσα που προλάβαμε το φως του ήλιου πριν πέσει το δειλινό κι η θάλασσα σαν σειρήνα μας κάλεσε στην αγκαλιά της, πριν απολαύσουμε σιωπηλοί τα υπέροχα χρώματα του ηλιοβασιλέματος.










Δείπνησαμε στο γειτονικό χωριό Bir Ali. Η διαδικασία γνωστή. Φρέσκο ψάρι από την αγορά, ψήσιμο και φαγητό με τα χεράκια μας πάνω στην εφημερίδα- τραπεζομάντηλο. Μην χάνουμε και τις καλές μας συνήθειες!





Ο μπαρμπα Πάνος σταμάτησε για λίγο, έβγαλε ένα γλυκό αναστεναγμό γεμάτο νοσταλγία και συνέχισε...





Η διαδρομή δίπλα από τον ωκεανό απέκτησε ενδιαφέρον καθώς η φύση μεταμορφώθηκε. Μαυριδερά βουνά ορθώνονταν στον ορίζοντα σιωπηλοί μάρτυρες της ηφαιστειογενούς δραστηριότητας στην περιοχή.







Κάπου εκεί στα χαμένα ξαφνικά το μάτι μας πήρε μια μεγάλη ομάδα αφρικανών.
"Είναι Σομαλοί λαθρομετανάστες που καταφθάνουν με πλοιάρια από τη χώρα τους" μας εξήγησε ο Σουλτάν. Διερωτήθηκα πόσο απελπισμένος μπορεί να έιναι κανείς για να αναζητά τη γη της επαγγελίας στην Υεμένη, μια από τις φτωχότερες χώρες του κόσμου. Γιατί για να διασχίσουν όλη την έρημο και να βρεθούν στο Ριγιάντ της Σαουδικής Αραβίας το έκοβα χλωμό.




Φτάσαμε στην Al Mukalla ένα από τα σημαντικότερα λιμάνια της Υεμένης, όπου και κάναμε μια στάση για ένα πλούσιο πρωινό με κατσικάκι σερβιρισμένο παραδοσιακά πάνω σε εφημερίδα.





Παρά την ιστορία της, η πόλη δείχνει σχετικά σύγχρονη κι αδιάφορη.
Κι επειδή κάθε λιμάνι και καημός, ο Σουλτάν προσφέρθηκε να μας βρει "παρέα" καθώς στην Al Mukalla πλεονάζουν οι μοναχικές υπάρξεις των οποίων οι σύζυγοι έχουν ξενιτευτεί και χρειάζεται να συμπληρώσουν το οικογενειακό εισόδημα.

Αρνηθήκαμε ευγενικά, κάναμε μια μακρά στάση για να γίνει το απαραίτητο σερβις στο αυτοκίνητο ατενίζοντας ένα γοητευτικό πυργόσπιτο πάνω σ'ενα βράχο και συνεχίσαμε.


"Σ'ένα wadi γεμάτο θαύματα παιδιά μου!" είπε ο μπαρμπα Πάνος και το πρόσωπό του φωτίστηκε



 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Eξαιρετικός ο πρόλογος και το μήνυμα που περνάει σε όλους μας!!!!:clap:
Ευγε!!!
Την περίμενα πως και πως αυτήν την ιστορία σου ...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eξαιρετικός ο πρόλογος και το μήνυμα που περνάει σε όλους μας!!!!:clap:
Ευγε!!!
Την περίμενα πως και πως αυτήν την ιστορία σου ...
Το χρωστούσα και αφού το περίμενες τόσο στην αφιερώνω με όλη μου την αγάπη
Επειδή η Υεμένη (όσο θα συνεχίσει να υπάρχει) έχει κάτι από ανατολίτικο παραμύθι, είπα να φτιάξω ένα πρόλογο ανάλογο. Κάθε ομοιότητα με άτομα ή τετράποδα δεν είναι φανταστική… :(
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια φορα κι εναν καιρο ηταν ενα γουρουνι που μας χαριζε υπεροχες ιστοριες!
Ετσι θα λεω στο γιο μου οταν θα του διαβαζω τις ιστοριες σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μια φορα κι εναν καιρο ηταν ενα γουρουνι που μας χαριζε υπεροχες ιστοριες!
Ετσι θα λεω στο γιο μου οταν θα του διαβαζω τις ιστοριες σου.
Ευτυχώς σ'αυτό το φόρουμ έχεις μπόλικο υλικό ν'αφηγηθείς ιστορίες πολλές πολλές νύχτες παρέα με το αγγελούδι σου.
Κι άσ'το ακόμα στην αθωότητά του… προσπέρασε το πρόλογο. Τι να μπλέκει με μνημόνιο, εφ'άπαξ κι αρρώστιες… κράτα το παραμύθι στην ιστορία και τις εικόνες στη συνέχεια. Αυτά είναι και με θλίψη βαθειά το γράφω, που πιθανώς να μην μπορέσει να τα γνωρίσει, αν το επιδιώξει, σ'ενα κόσμο που αλλάζει προς το χειρότερο
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εφημερίς "Σάπια Νέα"
φύλλο 453
Σωτήριον ετος 2016


Σάλος έχει ξεσπάσει στην Ελλάδα, μετά απο τις αποκαλύψεις ότι γνωστό μέλος ταξιδιωτικού φόρουμ και πολίτης υπεράνω κάθε υποψίας , επί χρόνια ολόκληρα είχε ταχθεί με το μέρος των τζιχαντιστών, είχε ασπαστεί το Κοράνι και δρούσε υπογείως ως επίκουρος των παράνομων δράσεων της παγκόσμις ισλαμικής οργάνωσης "Μουτζαχεντίν αγάπη μου".

Ο κατηγορούμενος, με πρόφαση ότι αγαπάει τα ταξίδια, είχε οργώσει χώρες όπως Αφγανιστάν, Υεμένη , Μαυριτανία κλπ... ενώ γλυκοκοίταγε και την Σομαλία την οποία δεν πρόλαβε να επισκεφτεί αφού τον συνέλαβαν.
Με ορμητήριο την Αθήνα, ταξίδευε στις πιο πάνω ισλαμικές χώρες και έδιδε ζωτικές πληροφορίες που αφορούσαν την Δύση, όπως για παράδειγμα την χειμερινη κολλεξιόν του Ντιόρ ή -ακόμα χειρότερα- την μυστική συνταγή τζατζικίου και γύρου, ενω παράλληλα διακινούσε (ή δρούσε ως μεσολαβητής) αντίστοιχες ενημερώσεις στα κατά τόπους μέλη της οργάνωσης.
Εικάζεται ακόμα ότι ήταν επικεφαλής αλλά και δημιουργός μιας νέας εξτρεμιστικής σέκτας με το όνομα "Ο Αλλάχ προτιμά την Ryan Air", αλλά αυτό δεν εχει ακόμα διευκρινιστεί απο την αντιτρομοκρατική με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες.

Τέλος, ο ύποπτος , ως σατανικό μυαλό, έπραττε μερικά ταξίδια σε χώρες όπως Ιταλία, Ισλανδία κλπ, για λόγους απλώς "ξεκαρφώματος", δηλαδή να μην κινήσει τις υποψίες των Αρχων.
Το ρεπορτάζ συνεχίζεται και οι εξελίξεις αναμένονται συγκλονιστικές, αφού μέχρι και ο κ. Ομπάμιας, αλλά και ο κ. Μπούτιν ζήτησαν εξηγήσεις για την ολιγωρία και την μη δραση της ΕΥΠ απο την ελληνική Κυβέρνηση.

Για τα "Σάπια Νέα"
ο δημοσιογράφος Σοφοκλής Μεροληψίας
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εφημερίς "Σάπια Νέα"
φύλλο 453
Σωτήριον ετος 2016


Σάλος έχει ξεσπάσει στην Ελλάδα, μετά απο τις αποκαλύψεις ότι γνωστό μέλος ταξιδιωτικού φόρουμ και πολίτης υπεράνω κάθε υποψίας , επί χρόνια ολόκληρα είχε ταχθεί με το μέρος των τζιχαντιστών, είχε ασπαστεί το Κοράνι και δρούσε υπογείως ως επίκουρος των παράνομων δράσεων της παγκόσμις ισλαμικής οργάνωσης "Μουτζαχεντίν αγάπη μου".

Ο κατηγορούμενος, με πρόφαση ότι αγαπάει τα ταξίδια, είχε οργώσει χώρες όπως Αφγανιστάν, Υεμένη , Μαυριτανία κλπ... ενώ γλυκοκοίταγε και την Σομαλία την οποία δεν πρόλαβε να επισκεφτεί αφού τον συνέλαβαν.
Με ορμητήριο την Αθήνα, ταξίδευε στις πιο πάνω ισλαμικές χώρες και έδιδε ζωτικές πληροφορίες που αφορούσαν την Δύση, όπως για παράδειγμα την χειμερινη κολλεξιόν του Ντιόρ ή -ακόμα χειρότερα- την μυστική συνταγή τζατζικίου και γύρου, ενω παράλληλα διακινούσε (ή δρούσε ως μεσολαβητής) αντίστοιχες ενημερώσεις στα κατά τόπους μέλη της οργάνωσης.
Εικάζεται ακόμα ότι ήταν επικεφαλής αλλά και δημιουργός μιας νέας εξτρεμιστικής σέκτας με το όνομα "Ο Αλλάχ προτιμά την Ryan Air", αλλά αυτό δεν εχει ακόμα διευκρινιστεί απο την αντιτρομοκρατική με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες.

Τέλος, ο ύποπτος , ως σατανικό μυαλό, έπραττε μερικά ταξίδια σε χώρες όπως Ιταλία, Ισλανδία κλπ, για λόγους απλώς "ξεκαρφώματος", δηλαδή να μην κινήσει τις υποψίες των Αρχων.
Το ρεπορτάζ συνεχίζεται και οι εξελίξεις αναμένονται συγκλονιστικές, αφού μέχρι και ο κ. Ομπάμιας, αλλά και ο κ. Μπούτιν ζήτησαν εξηγήσεις για την ολιγωρία και την μη δραση της ΕΥΠ απο την ελληνική Κυβέρνηση.

Για τα "Σάπια Νέα"
ο δημοσιογράφος Σοφοκλής Μεροληψίας
:haha::haha::haha: :clap::clap::clap: (κρίμα που δεν ακούγεται και γέλιο από την οθόνη)
The jihadi pig
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κρύβε λόγια βρε βρωμόστομη @dim kyr...
Η δε μυστική συνταγή τζατζικίου και γύρου είναι αντιπροσωπευτικότατη της δυτικής κουλτούρας. Μ' αρέσεις... :cool:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
προλογος????? Αριστουργημα..
χωρα??????? μοναδικη ...
γραφη??????? δεν υπαρχουν λογια!!!!!!!!!!
υποδοχη????????? dim Kyr εισαι μοναδικη...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ρε jihadi pig έλεος δηλαδή! Δεν φτάνει που μας σακάτεψες με το Αφγανιστάν, ήρθες τώρα να ρίξεις την χαριστική βολή με την Υεμένη; Μα με την ΥΕΜΕΝΗ;;; Το νάμπερ γουαν απωθημένο μου; Ο νταλκάς και το σεκλέτι μου;

Κι αν νομίζεις ότι θα συγκινηθώ επειδή ξεκινάς με την εικόνα του καλοκάγαθου και τάχα μου ανύμπορου παραμυθά γουρουνοπαππού, είσαι βαθειά νυχτωμένος. Σε αντιπαθώ και σε φθονώ γι αυτό το ταξίδι από την άκρη της χοντρουλής μουσούδας σου μεχρι την τιρμπουσόν ουρά σου. :icon_evil: Αχ το είπα και φχαριστήθηκα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ρε jihadi pig έλεος δηλαδή! Δεν φτάνει που μας σακάτεψες με το Αφγανιστάν, ήρθες τώρα να ρίξεις την χαριστική βολή με την Υεμένη; Μα με την ΥΕΜΕΝΗ;;; Το νάμπερ γουαν απωθημένο μου; Ο νταλκάς και το σεκλέτι μου;
Κι αν νομίζεις ότι θα συγκινηθώ επειδή ξεκινάς με την εικόνα του καλοκάγαθου και τάχα μου ανύμπορου παραμυθά γουρουνοπαππού, είσαι βαθειά νυχτωμένος. Σε αντιπαθώ και σε φθονώ γι αυτό το ταξίδι από την άκρη της χοντρουλής μουσούδας σου μεχρι την τιρμπουσόν ουρά σου. :icon_evil: Αχ το είπα και φχαριστήθηκα.
κάθε λέξη και νταλκάς
κάθε φωτό και σεκλέτι
:twisted::twisted::twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom