Μάλτα Μια χαρά είναι η Μάλτα!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Επίλογος

Η επόμενη μέρα, μετά την επίσκεψη στο Υπόγειο, ήταν η μέρα επιστροφής. Ξυπνήσαμε πολύ νωρίς και βγήκαμε στο μπαλκονάκι μας για μια τελευταία ματιά στην πόλη. Από την κάτω σειρά κτιρίων, από τους ψηλούς ορόφους, είδαμε να ρίχνουν πανέρια και σακούλες με σχοινί και μετά από λίγο να τα ανεβάζουν. Ψωμί, γάλα;

Φύγαμε όπως ήρθαμε, με το λεωφορείο.
Η εισαγωγή μας στην ελληνική πραγματικότητα συνέβη πολύ απότομα, πριν μπούμε καν στο αεροδρόμιο. Εκεί που γίνεται το τελευταίο τσιγάρο, πέσαμε σε μια οικογένεια σε υστερία. Μαντέψτε την εθνικότητα και που κάθισαν στο αεροπλάνο. Πίσω μας...

Και ο απολογισμός.
Περάσαμε ένα όμορφο, χαλαρό τετραήμερο σε μια πόλη-στολίδι, κάνοντας πολύ λίγες εξορμήσεις σε ωραίες πόλεις και ικανοποιήσαμε το αρχαιολογικό μας ενδιαφέρον με πρωτόγνωρα για μας μνημεία. Η εποχή ήταν ιδανική. Η Μάλτα μου άφησε την αίσθηση ηπιότητας και ηρεμίας. Σίγουρα δεν τη γυρίσαμε, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μας. Δεν μας γέννησε καμιά αγωνία να τα δούμε όλα, ούτε και κανά μαράζι που δεν τα είδαμε.

Με λίγα λόγια. Μια χαρά είναι η Μάλτα!


 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρά τα συνήθη απαξιωτικά σχόλια για αυτήν τη μικροσκοπική νησιωτική χώρα της Μεσογείου
Έτσι, πές τα!

H χώρα είναι καταπληκτική με πληθώρα πραγμάτων να δεις και να κάνεις, πολύ διαφορετικών μεταξύ τους, γεμίζεις μια εβδομάδα, μια πολύ πηχτή εβδομάδα. Αγαπημένο μέρος το Hypogeum, το οποίο όμως συνήθως θέλει κράτηση εβδομάδες πριν, δέχονται πολύ περιορισμένο αριθμό τουριστών καθημερινά, κλείνεις online. Μιλάμε για μνημείο από το 3.000 π.Χ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypogeum_of_Ħal-Saflieni

Σόρι για την παρένθεση, συνεχίστε!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ακόμα μια ιστορια για Μαλτα, πολυ χαίρομαι! Συνέχισε γρήγορα, πετάω μεθαύριο! :p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
Πράγματι....μια χαρά είναι η Μάλτα!:)
Είχα πάει πριν αρκετά χρόνια και είχα περάσει πολύ ωραία.Με είχε εντυπωσιάσει η Μντίνα...
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ακόμα μια ιστορια για Μαλτα, πολυ χαίρομαι! Συνέχισε γρήγορα, πετάω μεθαύριο! :p
Εδώ θα σε στεναχωρήσω. Η συνέχεια μετά το Πάσχα. Έχουμε και μια Βαλένθια να χαρούμε :D

Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Βαλέτα περπατιέται, μόνο και άνετα. Δεν είναι πολύ μεγάλη. Έχει και καλή ρυμοτομία. Υπάρχουν μόνο λίγα μίνι-λεωφορεία.
Έχουν πολύ πυκνό δίκτυο λεωφορείων. Η αφετηρία τους είναι έξω από τα τείχη της Βαλέτα. Σε γενικές γραμμές τηρούν τα ωράριά τους και είναι στην ώρα τους. Οι αποστάσεις στο νησί δεν είναι μεγάλες, οπότε η μετακίνηση με λεωφορείο δεν είναι κουραστική. Όμως, σε μήνες και ώρες αιχμής είμαι σίγουρη ότι θα γεμίζουν, ιδίως στις "τουριστικές" γραμμές.

Αγαπημένο μέρος το Hypogeum, το οποίο όμως συνήθως θέλει κράτηση εβδομάδες πριν, δέχονται πολύ περιορισμένο αριθμό τουριστών καθημερινά, κλείνεις online. Μιλάμε για μνημείο από το 3.000 π.Χ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypogeum_of_Ħal-Saflieni
Μάλλον θα καταλάβει το τελευταίο κεφάλαιο ;).
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Όντως παρεξηγημένη η Μάλτα. Το μόνο ίσως που της λείπει είναι οι ωραίες παραλίες. Αλλά οι μεγαλιθικοί ναοί της, το Υπόγειο, ο Καραβάτζιο και οι μαγικές Βαλλέτα, Μντίνα και Βικτώρια το αναπληρώνουν με το παραπάνω και την κάνουν προορισμό που μπορεί να επισκεφθεί κανείς όλο το χρόνο.

ΥΓ. Τα λεωφορεία παραδόξως στην αιχμή της καλοκαιρινή περιόδου δεν ήταν ποτέ υπερβολικά γεμάτα, εκτός από μία φορά στο Βαλλέτα-Σλιέμα που δεν μπορούσε να πάρει ανάσα κανείς. H Βαλλέτα είναι πολύ μικρή σε έκταση (και σε πληθυσμό) και μόνο οι μικρές ανηφόρες να δυσκολέψουν κάποιον.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Βαλέττα περπάτημα εύκολα και γενικα τα ΜΜΕ ειναι καλα σε πανε παντου.Δε χρειάζεται αν πας με γκρουπ.

Πολυ ο όροφο νησι απο τα αγαπημένα μου ταξιδια!Η Βαλέτα πανεμορφη,εγω έμεινα στο hotel Osborne στο κέντρο και σχετικά κοντα στην πύλη.Μου άρεσαν ολα εκει,θελω να ξαναπαω.Και φυσικα μπάνιο στην golden beach!
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Έχουν πολύ πυκνό δίκτυο λεωφορείων. Η αφετηρία τους είναι έξω από τα τείχη της Βαλέτα. Σε γενικές γραμμές τηρούν τα ωράριά τους και είναι στην ώρα τους. Οι αποστάσεις στο νησί δεν είναι μεγάλες, οπότε η μετακίνηση με λεωφορείο δεν είναι κουραστική. Όμως, σε μήνες και ώρες αιχμής είμαι σίγουρη ότι θα γεμίζουν, ιδίως στις "τουριστικές" γραμμές.
ΥΓ. Τα λεωφορεία παραδόξως στην αιχμή της καλοκαιρινή περιόδου δεν ήταν ποτέ υπερβολικά γεμάτα, εκτός από μία φορά στο Βαλλέτα-Σλιέμα που δεν μπορούσε να πάρει ανάσα κανείς. H Βαλλέτα είναι πολύ μικρή σε έκταση (και σε πληθυσμό) και μόνο οι μικρές ανηφόρες να δυσκολέψουν κάποιον.
Η Βαλέττα περπάτημα εύκολα και γενικα τα ΜΜΕ ειναι καλα σε πανε παντου.Δε χρειάζεται αν πας με γκρουπ.
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Κρίμα που ταλαιπωρήθηκες, εγώ πήγα το Μάϊο του 2008,μαλλον ήμουν νεότερη και δεν πολυκατάλαβα απο ταλαιπωρία. Η αλήθεια είναι, τώρα που τα θυμάμαι, ότι τα λεωφορεία, εκείνα τα παλιά τα κίτρινα, ήταν συχνά γεμάτα και αργούσαν αλλά μάλλον έιχα ενθουσιαστεί με τον τόπο και το πρέβλεψα.
Αυτοκίνηντο ούτε τόλμησα να σκεφτώνα νοικιάσω λόγω της αντίθετης απο εμάς οδήγησης.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Είχα διαβάσει κάπου λίγο καιρό αφότου επιστρέψαμε (2014/5?) ότι η εταιρία υπεύθυνη για τα λεωφορεια άλλαξε, με αποτέλεσμα η κατάσταση να αλλάξει προς το χειρότερο. Μάλλον γι αυτό είχες μια τέτοια εμπειρία. Εμείς ούτε μια φορά δεν είχαμε καθυστέρηση η κάποιο πρόβλημα καθόλη την εβδομάδα που κάτσαμε τον Αύγουστο πέραν του γεμάτου λεωφορείου στο Βαλλεττα Σλιεμα. Μάλιστα τότε υπήρχαν και λεωφορεία που σε πήγαιναν σε πολλά μέρη του νησιού από Σλιεμα που δεν είχαν αφετηρία τη Βαλλεττα για να μοιράσουν τον κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom