Μάλτα Μια χαρά είναι η Μάλτα!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Βαλέτα - Φαγητό, ποτό

Φαΐ.
Δεν θα σας πω ψέμματα. Κρατείστε μικρό καλάθι.

Παραδοσιακά street food είναι τα pastizzi. Σφολιατοειδή γεμιστά με ρικότα ή πουρέ αρακά. Μικρά και νόστιμα κοστίζουν μόλις 0,30.

(ναι θυμίζει τη ναπολιτάνικη sfogliatella)

Τα πουλάνε σε μαγαζάκια-τρύπες. Εμείς, εκτός από το Crystal Palace στο Rabat (έρχεται), πήραμε και από την πύλη της Βαλέτα. Εκεί έχει συγκεντρωμένα κιόσκια για φαγητό. Το κιόσκι για pastizzi λέγεται Millennium. Δίπλα ακριβώς είναι ένα κιόσκι που πουλάει mqaret. Τηγανισμένο φύλλο ζύμης γεμιστό με χουρμάδες. Δοκιμάστε. Εμένα μου άρεσε.

Φάγαμε μόνο στη Βαλέτα. Πολλά από τα εστιατόρια εκεί δεν ανοίγουν το βράδυ και όσα ανοίγουν δεν κάθονται μέχρι πολύ αργά (11μμ βαριά). Εμείς όμως τρώγαμε μόνο βράδυ, οπότε είχαμε ένα θεματάκι να βρούμε εστιατόριο. Οι τιμές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν φθηνές, όμως οι μερίδες είναι μεγάλες. Δηλαδή, με ένα κυρίως χορταίνεις. Το ψωμί υποτίθεται ότι είναι το δυνατό χαρτί της κουζίνας της Μάλτας και το κύριο παραδοσιακό πιάτο της το κουνέλι (δεν το τρώμε).

D' office Συμπαθητικό μέρος και φαγητό. Μέχρι εκεί. Έχει μεσημεριανό μενού με 12 ευρώ.

Nenu Πήγαμε 2 φορές. Έχει μαλτέζικα πιάτα και φτιάχνει σε στυλ πίτσας τη ftira με διάφορες γεμίσεις. Η ftira κανονικά είναι ένα επίπεδο ψωμί και συνήθως την χρησιμοποιούν σε σάντουιτς. Πολύ καλό vfm και ωραίος χώρος.




Το καλτ στοιχείο του συμπαθέστατου κατά τα άλλα εστιατορίου είναι η αναπαράσταση παραδοσιακού φούρνου που παρουσιάζεται σε ένα από τα δωμάτια του, η οποία περιλαμβάνει και κούκλες: τον φούρναρη, τη γυναίκα του κτλ. Μας έβαλαν να κάτσουμε δίπλα στη “χαρούμενη οικογένεια” και ίσως να φαντάζεστε τι κακός χαμός έγινε. Ευτυχώς, κανείς δεν φαινόταν να καταλαβαίνει τι λέγαμε.

Πήγαμε και σε αυτό: La Vallette, πάνω στην Repubblica, πολύ κοντά στο αρχαιολογικό μουσείο. Ένα μέρος με παππούδες και γιαγιάδες και ένα κάτασπρο άγαλμα του La Vallette να δεσπόζει στον χώρο.




Επίσης, έχει μπιλιάρδα και την έδρα της φιλαρμονικής της Βαλέτα (?).


Φοβερή ατμόσφαιρα, αλλά τα πιάτα που πήραμε ήταν σκυλόφαγο τουλάχιστον. Έπρεπε να είχαμε πάρει μόνο μπύρες...

Καφές - Ποτό
Και πάμε στο ποτό.
Είναι φθηνό.
Και ο καφές. Για καπουτσίνο δώσαμε μέχρι 1,8 σε τραπέζι!


Εξερευνήσαμε μόνο τη Βαλέτα, η οποία το βράδυ αδειάζει εντελώς. Ερημώνει θα έλεγα. Παρ' όλα αυτά έχει κάποια συμπαθητικά μέρη στη δικιά μας φάση.

Kantina. Δίπλα στο co-cathedral. Πολύ καλό σημείο για people watching. Μας φάνηκε και το πιο informal από τα υπόλοιπα καφέ στις κεντρικές πλατείες. Έχει και για να τσιμπήσεις το κατιτίς σου.




Inspirations. Πίσω από την όπερα. Επίσης στρατηγικό σημείο, με μεγάλη βεράντα. Κάτσαμε για καφέ, αλλά έχει και φαΐ. Ουσιαστικά είναι τμήμα του St James Cavalier.

Harbour cafe. Χαμηλά στη θάλασσα. Προσοχή γιατί μετά έχει ανέβασμα ή παίρνετε τον ανελκυστήρα. Βεράντα για άραγμα με θέα τις 3 Πόλεις.



Και απέναντι βλέπεις αυτό:


Djanko Jazz bar
, δεν παίζει όμως αυστηρά jazz. Στο υπόγειο μπορεί να έχει live-ακι. Εμείς πετύχαμε ένα τοπικό γκρουπ, με λιγοστούς, αλλά ένθερμους funs. 3 ευρώ το ποτό (μονή δόση). Μόνο βράδυ.


Cugar. Απέναντι από το Djanko. Μικροσκοπικό και άκρως χαλαρό. Βγάζει λίγα τραπεζάκια στα σκαλάκια της Repubblica. 2,5 ευρώ το ποτό και 1,5 ευρώ η μικρή μπύρα. Έχει και λίγα (χορτοφαγικά) σνακ. Δοκιμάσαμε την ftira maltija που ήταν ένα φραντζολάκι γεμιστό, μούρλια.





Μας άρεσε αλλά δεν κάτσαμε το Cafe Society που βρίσκεται σε πολύ ωραίο σημείο και βγάζει τραπεζάκια έξω, εδώ:




Από μπύρα: έχουν την τοπική lager cisk και αυτήν προτιμούν (μια χαρά είναι). Η ίδια εταιρία βγάζει και άλλα είδη: blue label και hopleaf ale.

Α! Και το νερό της βρύσης είναι αφαλατωμένο. Εννοείται ότι δοκίμασα, για να έχω άποψη (μπλια).

 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρά τα συνήθη απαξιωτικά σχόλια για αυτήν τη μικροσκοπική νησιωτική χώρα της Μεσογείου
Έτσι, πές τα!

H χώρα είναι καταπληκτική με πληθώρα πραγμάτων να δεις και να κάνεις, πολύ διαφορετικών μεταξύ τους, γεμίζεις μια εβδομάδα, μια πολύ πηχτή εβδομάδα. Αγαπημένο μέρος το Hypogeum, το οποίο όμως συνήθως θέλει κράτηση εβδομάδες πριν, δέχονται πολύ περιορισμένο αριθμό τουριστών καθημερινά, κλείνεις online. Μιλάμε για μνημείο από το 3.000 π.Χ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypogeum_of_Ħal-Saflieni

Σόρι για την παρένθεση, συνεχίστε!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ακόμα μια ιστορια για Μαλτα, πολυ χαίρομαι! Συνέχισε γρήγορα, πετάω μεθαύριο! :p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Πράγματι....μια χαρά είναι η Μάλτα!:)
Είχα πάει πριν αρκετά χρόνια και είχα περάσει πολύ ωραία.Με είχε εντυπωσιάσει η Μντίνα...
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ακόμα μια ιστορια για Μαλτα, πολυ χαίρομαι! Συνέχισε γρήγορα, πετάω μεθαύριο! :p
Εδώ θα σε στεναχωρήσω. Η συνέχεια μετά το Πάσχα. Έχουμε και μια Βαλένθια να χαρούμε :D

Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Βαλέτα περπατιέται, μόνο και άνετα. Δεν είναι πολύ μεγάλη. Έχει και καλή ρυμοτομία. Υπάρχουν μόνο λίγα μίνι-λεωφορεία.
Έχουν πολύ πυκνό δίκτυο λεωφορείων. Η αφετηρία τους είναι έξω από τα τείχη της Βαλέτα. Σε γενικές γραμμές τηρούν τα ωράριά τους και είναι στην ώρα τους. Οι αποστάσεις στο νησί δεν είναι μεγάλες, οπότε η μετακίνηση με λεωφορείο δεν είναι κουραστική. Όμως, σε μήνες και ώρες αιχμής είμαι σίγουρη ότι θα γεμίζουν, ιδίως στις "τουριστικές" γραμμές.

Αγαπημένο μέρος το Hypogeum, το οποίο όμως συνήθως θέλει κράτηση εβδομάδες πριν, δέχονται πολύ περιορισμένο αριθμό τουριστών καθημερινά, κλείνεις online. Μιλάμε για μνημείο από το 3.000 π.Χ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypogeum_of_Ħal-Saflieni
Μάλλον θα καταλάβει το τελευταίο κεφάλαιο ;).
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Όντως παρεξηγημένη η Μάλτα. Το μόνο ίσως που της λείπει είναι οι ωραίες παραλίες. Αλλά οι μεγαλιθικοί ναοί της, το Υπόγειο, ο Καραβάτζιο και οι μαγικές Βαλλέτα, Μντίνα και Βικτώρια το αναπληρώνουν με το παραπάνω και την κάνουν προορισμό που μπορεί να επισκεφθεί κανείς όλο το χρόνο.

ΥΓ. Τα λεωφορεία παραδόξως στην αιχμή της καλοκαιρινή περιόδου δεν ήταν ποτέ υπερβολικά γεμάτα, εκτός από μία φορά στο Βαλλέτα-Σλιέμα που δεν μπορούσε να πάρει ανάσα κανείς. H Βαλλέτα είναι πολύ μικρή σε έκταση (και σε πληθυσμό) και μόνο οι μικρές ανηφόρες να δυσκολέψουν κάποιον.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πολύ ωραία περιγραφή! Από παλιά είχα την επιθυμία να επισκεφθώ αυτό το μικρό νησί - κράτος αλλά κάπου δίσταζα και όλο το ανέβαλα.
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια.
Η Βαλέττα περπάτημα εύκολα και γενικα τα ΜΜΕ ειναι καλα σε πανε παντου.Δε χρειάζεται αν πας με γκρουπ.

Πολυ ο όροφο νησι απο τα αγαπημένα μου ταξιδια!Η Βαλέτα πανεμορφη,εγω έμεινα στο hotel Osborne στο κέντρο και σχετικά κοντα στην πύλη.Μου άρεσαν ολα εκει,θελω να ξαναπαω.Και φυσικα μπάνιο στην golden beach!
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επειδή έβλεπα ότι λόγω της υπερβολικής οικοδόμησης νομίζα ότι επικρατεί κάποιο χάος και οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες.
Αλήθεια τα ΜΜΜ πως είναι?
Μπορεί ένας μεμονωμένος επισκέπτης να κυκλοφορήσει εύκολα στην πόλη ή θα κουραστεί μέχρι να εξοικειωθεί με το σύστημα μετακινήσεων?
Η Βαλέτα περπατιέται ή χρειάζεται ΜΜΜ?
Γενικά η χρήση των λεωφορείων πως είναι? είναι εξυπηρετικά?
Έχουν πολύ πυκνό δίκτυο λεωφορείων. Η αφετηρία τους είναι έξω από τα τείχη της Βαλέτα. Σε γενικές γραμμές τηρούν τα ωράριά τους και είναι στην ώρα τους. Οι αποστάσεις στο νησί δεν είναι μεγάλες, οπότε η μετακίνηση με λεωφορείο δεν είναι κουραστική. Όμως, σε μήνες και ώρες αιχμής είμαι σίγουρη ότι θα γεμίζουν, ιδίως στις "τουριστικές" γραμμές.
ΥΓ. Τα λεωφορεία παραδόξως στην αιχμή της καλοκαιρινή περιόδου δεν ήταν ποτέ υπερβολικά γεμάτα, εκτός από μία φορά στο Βαλλέτα-Σλιέμα που δεν μπορούσε να πάρει ανάσα κανείς. H Βαλλέτα είναι πολύ μικρή σε έκταση (και σε πληθυσμό) και μόνο οι μικρές ανηφόρες να δυσκολέψουν κάποιον.
Η Βαλέττα περπάτημα εύκολα και γενικα τα ΜΜΕ ειναι καλα σε πανε παντου.Δε χρειάζεται αν πας με γκρουπ.
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Κρίμα που ταλαιπωρήθηκες, εγώ πήγα το Μάϊο του 2008,μαλλον ήμουν νεότερη και δεν πολυκατάλαβα απο ταλαιπωρία. Η αλήθεια είναι, τώρα που τα θυμάμαι, ότι τα λεωφορεία, εκείνα τα παλιά τα κίτρινα, ήταν συχνά γεμάτα και αργούσαν αλλά μάλλον έιχα ενθουσιαστεί με τον τόπο και το πρέβλεψα.
Αυτοκίνηντο ούτε τόλμησα να σκεφτώνα νοικιάσω λόγω της αντίθετης απο εμάς οδήγησης.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Είχα διαβάσει κάπου λίγο καιρό αφότου επιστρέψαμε (2014/5?) ότι η εταιρία υπεύθυνη για τα λεωφορεια άλλαξε, με αποτέλεσμα η κατάσταση να αλλάξει προς το χειρότερο. Μάλλον γι αυτό είχες μια τέτοια εμπειρία. Εμείς ούτε μια φορά δεν είχαμε καθυστέρηση η κάποιο πρόβλημα καθόλη την εβδομάδα που κάτσαμε τον Αύγουστο πέραν του γεμάτου λεωφορείου στο Βαλλεττα Σλιεμα. Μάλιστα τότε υπήρχαν και λεωφορεία που σε πήγαιναν σε πολλά μέρη του νησιού από Σλιεμα που δεν είχαν αφετηρία τη Βαλλεττα για να μοιράσουν τον κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.428
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom