Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το ξέρω γιατι εμένα στην Ιταλία και πολλα Σαββατοκύριακα πηγαίναμε στα μέρη γύρω απο τη λίμνη του Κομο ,Lecco ,Bellagio, και τα λοιπά!!
Χειμώνα -καλοκαίρι έχουν κόσμο ακόμα και τα πιο μικρά χωριά και λειτουργούν κανονικά ολα!
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Εγώ γιατί θυμαμαι ότι πολλά ξενοδοχεία παρέμεναν κλειστά από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο - Απρίλιο? Εχω την εντύπωση ότι το έγραφαν στα προσπέκτους που έπαιρνα για να μου βρίσκονται για μελλοντική επίσκεψη!! Μέχρι και το villa serbeloni!
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
vickokka said:
Το ξέρω γιατι εμένα στην Ιταλία και πολλα Σαββατοκύριακα πηγαίναμε στα μέρη γύρω απο τη λίμνη του Κομο ,Lecco ,Bellagio, και τα λοιπά!!
Χειμώνα -καλοκαίρι έχουν κόσμο ακόμα και τα πιο μικρά χωριά και λειτουργούν κανονικά ολα!
Αρχές Νοέμβριου που πήγαμε Κomo,Bellagio φαγαμε σε καταπληκτικα εστιατόρια,ειναι απο τα ωραιότερα μέρη που εχω ταξιδέψει!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aν εξαιρέσεις το Como, που είναι μια κανονική πόλη, πάρα μα πάρα πολλά ξενοδοχεία ή εστιατόρια από τον Νοέμβρη μέχρι τον Μάρτη κλείνουν... ειδικά μεσοβδόμαδα τα πάντα σχεδόν είναι πεθαμένα...

Οι λίμνες είναι ένα μέρος που μπορείς να το χαρείς από τον Απρίλιο μέχρι βαριά βαριά τον Οκτώβρη... τους υπόλοιπους μήνες μια επίσκεψη εκεί είναι μάλλον χάσιμο χρόνου... ο καιρός χαλάει και βρέχει σε εκνευριστικό βαθμό... καλύτερα λοιπόν είναι όποιος θελήσει να κάνει κάποιο ταξίδι σε εκείνα τα μαγικά μέρη να το αφήσει για την άνοιξη...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σε ξενοδοχείο δεν έχει χρειαστεί να μείνω στην περιοχή αλλα είναι μέρη με πολλούς μόνιμους κατοίκους και λειτουργούν τα πάντα χειμώνα-καλοκαίρι!!εξαλλου δεν έχουν θάλασσα για να ειναι ο Νοέμβριος εκτος σεζόν , έχουν κόσμο όλο το χρόνο!
Βρίσκεις πολυ ωραία μέρη για φαγητό απο τα πιο απλά σε στυλ ταβέρνας μέχρι τα πιο ακριβα!!γυρω απο τη λίμνη του Κομο υπάρχουν δεκάδες και παραπάνω μικρά μέρη που βρίσκεις να μείνεις και να φας ,δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα στα πιο διαφημισμενα!
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
vickokka said:
Σε ξενοδοχείο δεν έχει χρειαστεί να μείνω στην περιοχή αλλα είναι μέρη με πολλούς μόνιμους κατοίκους και λειτουργούν τα πάντα χειμώνα-καλοκαίρι!!εξαλλου δεν έχουν θάλασσα για να ειναι ο Νοέμβριος εκτος σεζόν , έχουν κόσμο όλο το χρόνο!
Βρίσκεις πολυ ωραία μέρη για φαγητό απο τα πιο απλά σε στυλ ταβέρνας μέχρι τα πιο ακριβα!!γυρω απο τη λίμνη του Κομο υπάρχουν δεκάδες και παραπάνω μικρά μέρη που βρίσκεις να μείνεις και να φας ,δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα στα πιο διαφημισμενα!
Συμφωνώ απολύτως!Ταξιδι σημαινει πάω παντου ,ειμαι πάντως καιρου!Καθε εμπειρία ταξιδιωτική ειναι μοναδικη!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
vickokka said:
Σε ξενοδοχείο δεν έχει χρειαστεί να μείνω στην περιοχή αλλα είναι μέρη με πολλούς μόνιμους κατοίκους και λειτουργούν τα πάντα χειμώνα-καλοκαίρι!!εξαλλου δεν έχουν θάλασσα για να ειναι ο Νοέμβριος εκτος σεζόν , έχουν κόσμο όλο το χρόνο!
Βρίσκεις πολυ ωραία μέρη για φαγητό απο τα πιο απλά σε στυλ ταβέρνας μέχρι τα πιο ακριβα!!γυρω απο τη λίμνη του Κομο υπάρχουν δεκάδες και παραπάνω μικρά μέρη που βρίσκεις να μείνεις και να φας ,δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα στα πιο διαφημισμενα!
Υπερβολες..
Ο καιρος δεν βοηθαει (ομιχλη, βροχη, αχρωμα τοπια), αρκετα ξενοδοχειο υπολειτουργουν, αρκετα εστιατορια το βραδυ υπολειτουργουν επισης..
Κοσμο προφανως κ εχει (καπου πρεπει να πανε κ αυτοι που δεν πανε Αλπεις), προφανως λιγοτερο απο Ανοιξη-το οποιο βεβαια δεν ειναι κακο. Κ τελος αρκετα αξιοθεατα ειναι κλειστα..
Αλλο το Como, που ειναι μια πολη κ ολα λειτουργουν, κ αλλο οι λιμνες κ τα οποια χωριουδακια..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
piccolo_mondo said:
Υπερβολες..
Ο καιρος δεν βοηθαει (ομιχλη, βροχη, αχρωμα τοπια), αρκετα ξενοδοχειο υπολειτουργουν, αρκετα εστιατορια το βραδυ υπολειτουργουν επισης..
Κοσμο προφανως κ εχει (καπου πρεπει να πανε κ αυτοι που δεν πανε Αλπεις), προφανως λιγοτερο απο Ανοιξη-το οποιο βεβαια δεν ειναι κακο. Κ τελος αρκετα αξιοθεατα ειναι κλειστα..
Αλλο το Como, που ειναι μια πολη κ ολα λειτουργουν, κ αλλο οι λιμνες κ τα οποια χωριουδακια..
Συγγνώμη αλλα επειδή εχω ζήσει τη Λομβαρδια το λεω ότι και στα χωριά ζει κόσμος και μάλιστα κι αυτοί πανε για φαγητο το βράδυ δεν ζουν απομονωμένοι!!
Εξαλλου αρχικά ο φίλος μας δεν ρώτησε αν θα κάνει καλο καιρο,ούτε αν θα έχει κόσμο πλημμύρα!!ρωτησε απλά αν θα βρει ανοιχτά καφέ και εστιατόρια!!και φυσικά θα βρει...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συγγνώμη αλλα επειδή εχω ζήσει τη Λομβαρδια το λεω ότι και στα χωριά ζει κόσμος και μάλιστα κι αυτοί πανε για φαγητο το βράδυ δεν ζουν απομονωμένοι!!
Μα φυσικά και έχεις δίκιο, ταβέρνες ανοιχτές πρέπει να υπάρχουν, αλλά...

Και στα Κυκλαδονήσια ζει κόσμος τον χειμώνα και ασφαλώς και αυτοί πάνε για φαγητό κάπου το βράδυ... όλο και κάπου θα βρουν μια ταβέρνα... αν όμως κάποιος σου έλεγε αν είναι καλά να πάει τον Νοέμβρη στη Πάρο ή την Σίφνο εσύ τι θα έλεγες? Πήγαινε και θα περάσεις καλά?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συμφωνώ απολύτως!Ταξιδι σημαινει πάω παντου ,ειμαι πάντως καιρου!Καθε εμπειρία ταξιδιωτική ειναι μοναδικη!
Θεϊκό!! Ξέρεις τι είναι να μαζεύεις λεφτά ένα χρόνο να κάνεις ένα ταξιδάκι και προς χάριν της ταξιδιωτικής εμπειρίας, να πας στην Ινδία την εποχή των τυφώνων, στον Καναδά καταχείμωνο και στην Αφρική κατακαλόκαιρο??? Τι διάολο, δεν σκέφτεστε καθόλου πριν γράψετε?
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Traveller said:
Θεϊκό!! Ξέρεις τι είναι να μαζεύεις λεφτά ένα χρόνο να κάνεις ένα ταξιδάκι και προς χάριν της ταξιδιωτικής εμπειρίας, να πας στην Ινδία την εποχή των τυφώνων, στον Καναδά καταχείμωνο και στην Αφρική κατακαλόκαιρο??? Τι διάολο, δεν σκέφτεστε καθόλου πριν γράψετε?
Προφανώς η απάντηση μου δεν σε ικανοποίησε!στο φόρουμ έχει ελευθερία έκφρασης λόγου και γράφουμε αυτα που μας εκφράζουν!Αν για εσενα ταξιδι σημαινει ξαπλώστρα και ομπρέλα , καλα να περνάς!
Εχω ζήσει απίστευτη εμπειρία στην Κούβα ξεκινώντας απο την Αβανα και περνώντας με ταξι Την Μαλεκον,να ξεσπάσει καταιγίδα και να καλύπτουν τα κύματα της θάλασσας το Ταξι!Η εμπειρία!
Στην ταυλανδη στην ζούγκλα για σαφάρι να βρέχει καταρακτωδως!
Αυτές ειναι ταξιδιωτικές εμπειρίες!!!!2
Και λίγη ευγένεια στο πως γράφουμε δεν βλάπτει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom