Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Λογικά κάνεις κάτι λάθος...βάζεις πρώτα τη χώρα? Μπορείς να πάρεις τη Delta τηλέφωνο και θα σε κάνουν μέλος.

Πετάς συχνά Αμερική όμως? Εαν δεν πετάς 2-3 φορές το χρόνο στην Αμερική με τη Δ σε συμφέρει να γίνεις μέλος κάποιας άλλης αεροπορικής της Skyteam (AF/KLM, etc) και να περάσεις τα μίλια αυτού του ταξιδιού εκεί...

Η alitalia είναι μια εταιρία που μου έκανε κλικ και έκανα τελικά εκεί account ελπίζω να είναι ok διαφορετικά πείτε σε ποια άλλη να κάνω :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μηπως μπορειτε να με πληροφορησετε μια και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα, πόσα ταξιδια το χρονο πρεπει να κανει καποιος για να αξιζει να μπει στη διαδικασια συλλογης μιλιων;
Μετρανε μονο τα ατομικα ή και τα ταξιδια της οικογενειας (πχ αν εχω κλεισει ταξιδι σε αλλο μελος της οικογενειας χρησιμοποιωντας ομως την δικη μου καρτα).
 

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Μηπως μπορειτε να με πληροφορησετε μια και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα, πόσα ταξιδια το χρονο πρεπει να κανει καποιος για να αξιζει να μπει στη διαδικασια συλλογης μιλιων;
Μετρανε μονο τα ατομικα ή και τα ταξιδια της οικογενειας (πχ αν εχω κλεισει ταξιδι σε αλλο μελος της οικογενειας χρησιμοποιωντας ομως την δικη μου καρτα).
Δεν έχω ιδέα...:(
και εγώ έτσι το ξεκίνησα για να δω τι είναι.
ας ελπίσουμε ότι κάποιος θα απαντήσει λεπτομερώς :)
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Μηπως μπορειτε να με πληροφορησετε μια και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα, πόσα ταξιδια το χρονο πρεπει να κανει καποιος για να αξιζει να μπει στη διαδικασια συλλογης μιλιων;
Μετρανε μονο τα ατομικα ή και τα ταξιδια της οικογενειας (πχ αν εχω κλεισει ταξιδι σε αλλο μελος της οικογενειας χρησιμοποιωντας ομως την δικη μου καρτα).
Όσα ταξίδια και αν κάνεις τον χρόνο δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να βγάλεις κάρτα, αντιθέτως κερδίζεις. Όσο περισσότερα ταξίδια τόσο περισσότερα μίλια.
Όσο για το δεύτερο ερώτημα, σε κάποιες εταιρείες όπως στην Olympic μετράνε, σε άλλες όχι πχ Aegean.
Η γνώμη μου είναι πως αν δεν κάνεις πολλά ταξίδια καλό είναι να επιλέξεις μια εταιρεία με την οποία πιστεύεις πως θα κάνεις τα περισσότερα και με βάση αυτό το σκεπτικό να βγάλεις την κάρτα που δίνει αυτή η εταιρεία…
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος του μεταξιού
πόσα ταξιδια το χρονο πρεπει να κανει καποιος για να αξιζει να μπει στη διαδικασια συλλογης μιλιων;
"Την ΜΠΛΕ κάρτα μπορείτε να την αποκτήσετε όταν συμπληρώσετε 4.000 μίλια σε χρονικό διάστημα 12 μηνών από την ημερομηνία της πρώτης χρονικά καταχωρημένης για Μίλια πτήσης (έγκυρα Μίλια)."
Το παραπάνω αναγράφεται στο site της Aegean, στο σημείο που αναφέρει τις πληροφορίες για το πρόγραμμα Miles&Bonus. Το πόσο εύκολα ή πόσο γρήγορα θα συγκεντρώσεις αυτά τα 4.000 μίλια εξαρτάται από τα ταξίδια που κάνεις. Πρόσεξε όμως τι μπορείς να κάνεις για να μη δυσκολευτείς καθόλου: Τον προηγούμενο χρόνο η Aegean προχώρησε σε νέα συνεργασία με την Alpha Bank, εκδίδοντας την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa. Με κάθε αγορά που κάνεις με τη συγκεκριμένη κάρτα μαζεύεις πόντους (από 1-4 για κάθε ευρώ). Τους πόντους αυτούς έχεις τη δυνατότητα να τους μετατρέψεις σε μίλια, τα οποία στη συνέχεια μπορείς να εξαργυρώσεις αγοράζοντας εισιτήρια οποιασδήποτε αεροπορικής ανήκει στη Star Alliance. Η συγκέντρωση των πόντων είναι πολύ πιο εύκολη από τη συγκέντρωση των μιλίων, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συγκετρώσεις 4.000 πόντους = 4.000 μίλια μέσα σε ένα χρόνο. Ταυτόχρονα με τη VISA λαμβάνεις και μία Miles&Bonus, όπου καταχωρείς τα μίλια σου, όταν μετατρέπεις τους πόντους από τις αγορές σου, σε μίλια.
Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι με το συγκεκριμένο bonus system έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια ένα business εισιτήριο για Λονδίνο και ένα απλό για Ρόδο και έχω και υπόλοιπο πόντων που μου φτάνουν για ένα εισιτήριο Αμερική, Καναδά, Μέση Ανατολή ή Αυστραλία. Και δεν είμαι υπερκαταναλωτική, μιλάω για χρήση της κάρτας σε καθημερινές αγορές που όλοι μας κάνουμε.

ΥΓ: Εννοείται πως πληρώνεις εσύ τους φόρους. Σε κοντινούς προορισμούς ίσως δεν είναι μεγάλο το όφελος, αλλά για πιο μακρινά ταξίδια, ή ταξίδια τελευταίας στιγμής, μπορείς να εξοικονομήσεις πολλά!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η alitalia είναι μια εταιρία που μου έκανε κλικ και έκανα τελικά εκεί account ελπίζω να είναι ok
η εταιρεια κ το προγραμμα της ειναι μια χαρα αλλα εσυ πρεπει να δεις αν σου ταιριαζει. υπάρχουν σημαντικες διαφορες μεταξύ όχι μονο των προγραμματων των συμμαχιών αλλα κ μεταξυ εταιρειών της ίδιας συμμαχίας. μεχρι να βρεθει ενας εθελοντης να μας τα συγκρινει κ να τα μαζεψει σε 1 πινακακι, τα συγκρινουμε μονοι μας κ αναλογα με τις αναγκες μας.
Εννοείται πως πληρώνεις εσύ τους φόρους.
ακόμα κ σε αυτό οι διαφορές είναι μεγάλες..ενδεικτικά από Αθήνα για Μαδρίτη 200+ η αστροσυμμαχία, 120 η ουρανιομαδα, 250 για Τυνιδα η μεν-150 η δε...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Βασικά 1η φορά πετάω (για Αμερική-εξωτερικό) αλλά έχω σκοπό να κάνω κάποια ταξιδάκια (άγνωστο το που) μπορώ δηλαδή να περάσω τα μίλια σε κάποια άλλη όπως λες που λογικά "συνεργάζονται" και ποια προτεινεις ? :)
Earning and Redeeming Miles (skyteam.com)

Εγώ θα έπαιρνα KLM/AirFrance για Skyteam...

Θα προσπαθήσω μια απο αυτές τις μέρες να αναλύσω τα διάφορα προγράμματα μιλίων. Προσωπικά είμαι φανατικό μέλος του oneworld κυρίως λόγω εταιριών και του γεγονότος ότι έχω ζήσει σε βάσεις της oneworld.

Συνοπτικά όμως το καλό των προγραμμάτων είναι όχι ότι κερδίζεις κάποια δωρεάν ταξίδια μια στο τόσο (αν και εγώ πλέων πετάω μόνο με τα μίλια μου) αλλά τα άλλα extra που κερδίζεις όταν ανεβαίνεις tiers (upgrades, lounges, check in, etc)
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος του μεταξιού
Συνοπτικά όμως το καλό των προγραμμάτων είναι όχι ότι κερδίζεις κάποια δωρεάν ταξίδια μια στο τόσο (αν και εγώ πλέων πετάω μόνο με τα μίλια μου) αλλά τα άλλα extra που κερδίζεις όταν ανεβαίνεις tiers (upgrades, lounges, check in, etc)
Μια και ανέφερες το συγκεκριμένο θέμα Zephx, να σημειώσω ότι αν κάποιος έχει την blue card του Miles&Bonus και τη συντηρεί με αγορές από την πιστωτική του, δεν μπορεί να αναβαθμιστεί σε χρυσό μέλος. Αυτό θα γίνει μόνο όταν τα μίλια τα κερδίζεις από αγορά εισιτηρίων των εταιρειών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μια ερώτηση και από εμένα...
πάω Αμερική σε λίγο καιρό και έβγαλα τα εισιτήρια είναι με delta airlines αυτό με τα μίλια δεν το έχω καταλάβει πως θα το κάνω μπήκα στο site της εταιρίας προσπάθησα να συμπληρώσω την φόρμα αλλά μου έβγαζε λάθος το postal code και ήταν υποχρεωτικό να το συμπληρώσω αλλά αφού είναι ελληνικό (φαντάζομαι δεν το δέχεται) τι μπορώ να κάνω? όποιος μπορεί ας βοηθήσει και όποιος δεν μπορεί απλά ας πεί μια ιδέα εγώ θα την αναλύσω-διαλύσω-ξεζουμίσω μην σου πω και αναδομήσω (έλεος ας με σταματήσει κάποιος) και όλο και κάτι θα πετύχω στην χειρότερη απλά θα την κατηγορήσω ως κακή ιδέα και θα το πάρω από την αρχή .:haha::haha::haha:

Βασικά παίζει ρόλο σε τι format γράφεις το zip code. Γράφεις πρώτα τα 3 ψηφία, αφήνεις ένα κενό και μετά τα άλλα δυο.
 

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ερωτημα που εχω ρε παιδια ειναι το εξης.μπορει να βγαλω με μια εταιρεια καρτα, αλλα να υπαρχουν προσφορες απο αλλες εταιρειες και να τις κανω χρηση και ετσι να μην ταξιδευω με την εταιρεια που εχω την καρτα. ετσι δεν θα παψει να με εξυπηρετει?
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
να μιλήσω για Olympic που έχω προσωπική εμπειρία και θα στο πω χοντρικά φίλε μου
για κάθε 5 ταξίδια με επιστροφή έχεις free 1 εισιτήριο εσωτερικού πλέον φόρων και για κάθε 11 ένα εξωτερικού
αξίζει να ασχοληθείς αν μέσα στη τριετία κάνεις αυτό τον αριθμό των πτήσεων γιατί έπειτα τα μίλια παραγράφονται
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για την Olympic να ενημερώσω αν δεν το ξέρετε, με πτήσεις που πραγματοποιεί η εταιρία, αλλά με αεροσκάφος της Delta τα μίλια προστίθενται μόνο ως επιβράβευσης, δεν τα βάζουν και αναβάθμισης.... αυτό τι σας λέει; Εγώ το έμαθα όταν...επέστρεψα απο Αμερική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom