Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι με το συγκεκριμένο bonus system έχω αγοράσει τα τελευταία 2 χρόνια ένα business εισιτήριο για Λονδίνο και ένα απλό για Ρόδο και έχω και υπόλοιπο πόντων που μου φτάνουν για ένα εισιτήριο Αμερική, Καναδά, Μέση Ανατολή ή Αυστραλία. Και δεν είμαι υπερκαταναλωτική, μιλάω για χρήση της κάρτας σε καθημερινές αγορές που όλοι μας κάνουμε.
Για να καταλάβουμε για τι τάξη μεγέθους μιλάμε, μπορείς να μας πεις πόσα μίλια χρειάζεται κάθε μια από τις περιπτώσεις που ανέφερες πιο πάνω;
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Για να καταλάβουμε για τι τάξη μεγέθους μιλάμε, μπορείς να μας πεις πόσα μίλια χρειάζεται κάθε μια από τις περιπτώσεις που ανέφερες πιο πάνω;
Για το business εισιτήριο για Λονδίνο εξαργύρωσα 37.000 πόντους και για το απλό για Ρόδο, 19.000 πόντους. Αυτήν τη στιγμή έχω υπόλοιπο λίγο πάνω από 60.000 πόντους, οι οποίοι επαρκούν για υπερατλαντικό εισιτήριο ή Ανατολή (άμεσα μετατρέψιμοι σε μίλια). Οι πόντοι μαζεύονται πολύ γρήγορα. Το σημαντικό είναι ότι προέρχονται από αγορές που ούτως ή άλλως θα έκανα (βενζίνη, super market κλπ). Εκτός όμως από τις αγορές, πολύ συχνά παίζουν έκτακτες προσφορές με δώρο πόντους. Πχ, αν μέσα σε 2 μήνες βάλεις 3 φορές βενζίνη αξίας τουλάχιστον 90 ευρώ συνολικά, έχεις 5.000 πόντους δώρο.
Πιστεύω βέβαια πως αν κάποιος είναι επιρρεπής στις αγορές και ξεφεύγει εύκολα χρησιμοποιώντας πιστωτική, καλό είναι να αποφύγει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Ενδείκνυται μόνο για εγκρατείς;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για το business εισιτήριο για Λονδίνο εξαργύρωσα 37.000 πόντους και για το απλό για Ρόδο, 19.000 πόντους. Αυτήν τη στιγμή έχω υπόλοιπο λίγο πάνω από 60.000 πόντους, οι οποίοι επαρκούν για υπερατλαντικό εισιτήριο ή Ανατολή (άμεσα μετατρέψιμοι σε μίλια). Οι πόντοι μαζεύονται πολύ γρήγορα. Το σημαντικό είναι ότι προέρχονται από αγορές που ούτως ή άλλως θα έκανα (βενζίνη, super market κλπ). Εκτός όμως από τις αγορές, πολύ συχνά παίζουν έκτακτες προσφορές με δώρο πόντους. Πχ, αν μέσα σε 2 μήνες βάλεις 3 φορές βενζίνη αξίας τουλάχιστον 90 ευρώ συνολικά, έχεις 5.000 πόντους δώρο.
Πιστεύω βέβαια πως αν κάποιος είναι επιρρεπής στις αγορές και ξεφεύγει εύκολα χρησιμοποιώντας πιστωτική, καλό είναι να αποφύγει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Ενδείκνυται μόνο για εγκρατείς;)
Μιλάμε, δηλαδή, για πάνω από 100000 πόντους, ήτοι κατανάλωση 25-100 χιλ. ευρώ! Ας πάρουμε έναν μέσο όρο το 2 (από το 1-4 που είπες πιο πάνω), πάμε στις 50 χιλ. Ακόμη και οι μισοί να ήταν από προσφορές πεντοχίλιαρων, 25000 ευρώ για καθημερινά, καταναλωτικά αγαθά, πόσοι και σε πόσο χρονικό διάστημα ξοδεύουν άραγε?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλά δεν είναι και απαραίτητο αυτό...
Παράδειγμα. 8000 πόντοι για πάνω από 200 ευρώ στο Βασιλόπουλο... Κάνουν και κάτι τέτοια που και που...
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Αγαπητέ Babaduma, δυστυχώς δεν μπορώ να εξηγήσω λεπτομερώς στο forum τη λειτουργία του συγκεκριμένου προγράμματος. Άλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός του θέματός μας. Μία μελέτη των αντίστοιχων καταχωρήσεων στο site της τράπεζας θα βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται να κατανοήσει πολύ καλά τη λογική του συγκεκριμένου bonus system.
Θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα. Με την κάρτα Bonus American Express Premium, για κάθε ευρώ στη BP ή στο Βασιλόπουλο παίρνεις 8 πόντους. Φαντάζομαι ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που δίνουν 200 ευρώ το μήνα στο super market και 200 ευρώ το μήνα για βενζίνη. Αν το υπολογίσεις, σε ένα χρόνο, έχεις συγκεντρώσει 38.400 πόντους, μόνο από αυτα. Δε φαινεται τελικά τόσο δύσκολο, έτσι δεν είναι;;; Αν μάλιστα συνυπολογίσεις πόσους πόντους κερδίζεις από όλες τις άλλες συναλλαγές σου (σκέψου όσους βάζουν πετρέλαιο από BP!!), όπως και τους πόντους που δίνονται δώρο κάθε τόσο, θα δεις ότι η περίπτωση είναι συμφέρουσα. ;)
Άλλωστε, όπως προανέφερα, δεν πρόκειται για αγορές που δεν επρόκειτο να κάνω. Είτε είχα την κάρτα είτε όχι και στο super market θα πήγαινα και στο βενζινάδικο. Με χαλάει μετά από x μήνες να έχω τη δυνατότητα να αγοράσω κι ένα αεροπορικό εισιτήριο, πληρώνοντας μόνο τους φόρους; Και να σκεφτείς ότι προσωπικά δεν ψωνίζω στον ΑΒ γιατί δε με βολεύει. Για να είχα συγκεντρώσει τόσους πόντους μόνο από βενζίνη θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον ferrari...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως, χωρίς να έχω καμμία πιστωτική συνδεδεμένη με πρόγραμμα μιλίων, έχω βγάλει ως τώρα 2 business class διηπειρωτικά (κι όχι σε εύκολες ηπείρους...) κι έχω μαζεμένα μίλια και για ένα ακόμα business class για Ωκεανία (με κάνα-δυο στάσεις κιόλας στη διαδρομή....).
Το μυστικό τελικά είναι να πετάς πολύ :)
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Το μυστικό τελικά είναι να πετάς πολύ :)
Αααχχ taver...ποιος δεν το θέλει;;;;

Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα σου μοιάσουμε!!! :)

Να είσαι καλά και να δεκαπλασιάσεις τα κερδισμένα σου εισιτήρια:clap:
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Το σημαντικό είναι ότι προέρχονται από αγορές που ούτως ή άλλως θα έκανα (βενζίνη, super market κλπ).
Πού μπορούμε να βρούμε αυτή τη λίστα με τα καταστήματα? Στο σάιτ της Aegean αναφέρει μόνο για 2000 καταστήματα, δεν αναφέρει συγκεκρίμενα ποιά είναι. Αφορά και καταστήματα εξωτερικού ή μόνο Ελλάδας?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Πού μπορούμε να βρούμε αυτή τη λίστα με τα καταστήματα?
Alpha Bank Bonus

Επιλέγεις τις καρτέλες "Μεγάλοι Συνεργάτες" και "Συνεργαζόμενες Επιχειρήσεις". Στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις 1 ευρώ = 2 πόντοι. Στους μεγάλους συνεργάτες 1 ευρώ = 4 πόντοι. Για όλες τις υπόλοιπες αγορές σου, σε Ελλάδα ή εξωτερικό, 1 ευρώ = 1 πόντος. Τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις κάρτες Bonus. Από αυτές, η American Express Premium διπλασιάζει τους πόντους (δηλαδή τα παραπάνω ισχύουν x2) και η Aegean Bonus Visa σου παρέχει τη δυνατότητα να μετατρέψεις τους πόντους σε μίλια, ώστε να μην τους εξαργυρώνεις μόνο στην Aegean (όπως ισχύει με τους πόντους των υπολοίπων καρτών) αλλά και σε όλες τις εταιρείες μέλη της Star Alliance.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Να sai καλά! Πολύ χρήσιμα όσα αναφέρεις!!
--Τι άλλους κινδυνους πιστεύεις, εκτος από αυτόν της εγκράτειας που ανέφερες, ελλοχεύει η έκδοση της?
--A! Αν για παράδειγμα πληρώνω το νοίκι μου μέσω κάρτας - αυτόματα θα παίρνω 1 πόντο (δηλαδή 1 μίλι) για κάθε ευρώ η οι πόντοι μαζεύονται μονο από τις αγορές?
--Επίσης κάπου αναφέρει: 1 Ευρώ = 4 πόντοι Για κάθε Ευρώ μεταφοράς υπολοίπου στις κάρτες Bonus από άλλες κάρτες εκτός των καρτών εκδόσεως Alpha Bank. Αν είναι έτσι τότε κάνω κατάθεση σε άλλη τράπεζα και κάνω πάντα μια απλή μεταφορά στην alpha το αντίστοιχο ποσο ώστε σε όλες τις καταθέσεις να παίρνω αυτούς τους πόντους. Καταλαβαίνω κάτι λάθος??
--Πρόσεξα επίσης ότι και οι κρατήσεις μέσω booking είναι στο πρόγραμμα. Το αναφέρει στο site της aegean.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Τι άλλους κινδυνους πιστεύεις, εκτος από αυτόν της εγκράτειας που ανέφερες, ελλοχεύει η έκδοση της?
Προσωπικά, εδώ και δύο χρόνια που τις χρησιμοποιώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τις παρακολουθώ βέβαια συνέχεια μέσω web banking, αλλά γενικότερα νομίζω πως είναι αξιόπιστες κάρτες. Έχουν και δωρεάν συνδρομή για πάντα.

Αν για παράδειγμα πληρώνω το νοίκι μου μέσω κάρτας - αυτόματα θα παίρνω 1 πόντο (δηλαδή 1 μίλι) για κάθε ευρώ η οι πόντοι μαζεύονται μονο από τις αγορές?
Με οποιαδήποτε συναλλαγή μέσω της κάρτας παίρνεις πόντους (τους οποίους μπορείς να μετατρέψεις σε μίλια).

...τότε κάνω κατάθεση σε άλλη τράπεζα και κάνω πάντα μια απλή μεταφορά στην alpha...
Η μεταφορά υπολοίπου αναφέρεται σε οφειλές που ενδεχομένως έχει κάποιος σε κάρτες άλλων τραπεζών, όχι σε καταθέσεις. Αν π.χ. χρωστάς 300 ευρώ σε πιστωτική άλλης τράπεζας, μεταφέροντας το υπόλοιπο αυτό σε κάρτα bonus της alpha, παίρνεις 1.200 πόντους για μεταφορά υπολοίπου (1 ευρώ = 4 πόντοι).

Πρόσεξα επίσης ότι και οι κρατήσεις μέσω booking είναι στο πρόγραμμα.
Οι πόντοι από κρατήσεις μέσω booking αφορούν την Aegean Bonus Visa μόνο, όχι τις άλλες bonus.

Επίσης, εάν έχεις 2 ή περισσότερες πιστωτικές bonus, μπορείς να συγκεντρώνεις κάθε τόσο όλους τους πόντους σε μία. Επομένως, συμφέρει να έχεις a) την American Express Premium που σου διπλασιάζει τους πόντους και b) την Aegean Bonus Visa, την οποία θα χρησιμοποιείς όπου δεν δέχονται AmEx, καθώς και για να συγκεντρώνεις εκεί όλους τους πόντους και να τους μετατρέπεις σε μίλια. Τα μίλια αυτά δεν λήγουν, ενώ αυτά που συγκεντρώνεις από εισιτήρια της συμμαχίας, νομίζω πως λήγουν σε 12 μήνες. Ψάξτο.
Για επιβεβαίωση των παραπάνω αλλά και για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να καλέσεις και τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών της Alpha και της Aegean. Και για ότι άλλο θες να ρωτήσεις εδώ είμαστε! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom