Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ήμουν στο τσακ να ανοίξω καινούριο θέμα.
Λοιπόν, έχω ένα θεματάκι με τα μίλια μου και είπα να το συζητήσω μήπως και κάποιος γνωρίζει την απάντηση.
Η κάρτα μου είναι Krisflyer. Έκανα ένα ταξίδι στη Νορβηγία με τη swiss μαζί με άλλους δύο φίλους οι οποίοι είναι μέλη του Royal Orchid Plus. Πετάξαμε οικονομική Y. Οι φίλοι μου πήραν τα μίλια τους, εγώ όμως όχι. Να το εκλάβω ως προσβολή; χεχε
Επικοινώνησα, προφανώς, και μου απάντησαν ότι η τάξη μου ήταν μη accruable. Από πότε, τους λέω, η Y δεν είναι accruable; Και μου απάντησαν ότι πρέπει να κοιτάξω την τάξη στο e-ticket. Δυστυχως, όμως, τα εισιτήρια τα είχαμε κλείσει μέσω ενός πρακτορείου και το e-ticket το πέταξα(μάλλον). Έτσι, το μόνο που μπορώ εγώ να δω είναι η τάξη στο boarding pass. Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορετική η τάξη στο e-ticket; Η αλήθεια είναι ότι μου έχει ξανατύχει αυτό, άρα όντως συμβαίνει. Όμως, ποιά τάξη είναι αυτή που μετράει τελικά; Αυτή του e-ticket ή αυτή του boarding pass. Και, εντέλει, γιατί αλλάζουν μερικές φορές;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η swiss στο BP τυπώνει την τάξη της καμπίνας (Economy:Y, Business:C, First:F), όχι την τάξη του εισιτηρίου.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Α, μάλιστα, να μια ωραία εξήγηση.
Όμως, παρόλ'αυτά, πώς γίνεται το ιδιο εισιτήριο να είναι accruable στη Royal Orchid plus και όχι στο Krisflyer;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ισως στη Royal Orchid plus να μην δινουν σημασια στην ταξη αλλα στο τμημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α, μάλιστα, να μια ωραία εξήγηση.
Όμως, παρόλ'αυτά, πώς γίνεται το ιδιο εισιτήριο να είναι accruable στη Royal Orchid plus και όχι στο Krisflyer;;
Στη Star Alliance τουλάχιστον, το κάθε πρόγραμμα έχει τους δικούς του κανόνες και τα δικά του Earning rates. Πολλά booking classes που κερδίζουν μίλια π.χ. στο Miles & More, δεν κερδίζουν τίποτα στο Miles & Bonus της Aegean.

Το Krisflyer έχει φήμη ως το πιο δύσκολο στο να δώσει μίλα από πτήσεις άλλων εταιριών της συμμαχίας (και μάλλον η χειρότερη δυνατή επιλογή προγράμματος για Ευρωπαίο ταξιδιώτη που η Singapore δεν τον εξυπηρετεί παρά μόνο ενίοτε....).
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Άρα, κάθε φορά θα πρέπει να ελέγχω αν η τάξη μου είναι accruable στο krisflyer και αν δεν είναι, να τα μαζεύω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα.
H Singapore εμένα με εξυπηρετούσε. Τώρα, όμως, απλώς περιμένω να συλλέξω τα μίλια μου, να τα εξαργυρώσω και ύστερα να πάρω άλλη κάρτα.
Το πρόγραμμα της swiss που είναι αυτή που με βολεύει περισσότερο το γνωρίζετε καθόλου;
Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές που εγώ παίρνω 861 μίλια, ας πούμε, για τη Ζυρίχη, ένας φίλος με το δικό τους πρόγραμμα παίρνει 500. Ποιά μπορεί να είναι η εξήγηση;
Το ίδιο έχω δει να συμβαίνει και με την Aegean.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άρα, κάθε φορά θα πρέπει να ελέγχω αν η τάξη μου είναι accruable στο krisflyer και αν δεν είναι, να τα μαζεύω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα.
H Singapore εμένα με εξυπηρετούσε. Τώρα, όμως, απλώς περιμένω να συλλέξω τα μίλια μου, να τα εξαργυρώσω και ύστερα να πάρω άλλη κάρτα.
Το πρόγραμμα της swiss που είναι αυτή που με βολεύει περισσότερο το γνωρίζετε καθόλου;
Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές που εγώ παίρνω 861 μίλια, ας πούμε, για τη Ζυρίχη, ένας φίλος με το δικό τους πρόγραμμα παίρνει 500. Ποιά μπορεί να είναι η εξήγηση;
Το ίδιο έχω δει να συμβαίνει και με την Aegean.
Η Swiss έχει Miles & More (κοινό πρόγραμμα με Lufthansa, Austrian, Brussels, LOT, κ.α.).
Οι διαφορές είναι και πάλι από τα διαφορετικά earning rates κάθε προγράμματος. Τα Ευρωπαϊκά προγράμματα εφαρμόζουν "fixed" earning rates εντός ευρώπης, με τον αριθμό μιλίων από κάθε πτήση να είναι σταθερός και ανεξάρτητος από την απόσταση, σε αντίθεση με τα Αμερικάνικα/Ασιατικά κλπ που πάντα τα μίλια προκύπτουν από την απόσταση (με κάποιο συντελεστή).
Βέβαια, από την άλλη, το τι μπορείς να κάνεις με 500 μίλα σε κάθε πρόγραμμα αλλάζει κι αυτό δραματικά...

Αν πετάς συχνά, αυτό που έχει κυρίως σημασία είναι με πόσα μίλα αποκτάς ανώτερο επίπεδο στο Frequent flyer πρόγραμμα, κάτι που σου εξασφαλίζει διάφορα προνόμια, όπως προσβάσεις σε Lounge, προτεραιότητα στις αποσκευές κλπ σε όλες τις εταιρίες της συμμαχίας. Από αυτή την άποψη, τα 3 καλύτερα προγράμματα στη Star Alliance είναι:
1. Aegean Miles & Bonus. Star Silver card με 3.500 μίλια (4000, αλλά τα 500 είναι το welcome bonux), και Gold card χωρίς ημερομηνία λήξης με 16.000 ακόμα.
2. Turkish Miles & Smiles. Gold card για ένα χρόνο με 35000 μίλια & καλά earning rates.
3. BMI Diamond club. Χαμηλά όρια, καλά earning rates, και σε λίγο καιρό θα παίξει λογικά και μετατροπή σε Miles & More, με επιπλέον προνόμια χωρίς πολύ κόπο...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ωραία. Σε αυτήν την περίπτωση, πιστεύεις ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω την κάρτα που έχω στην Aegean για το ταξίδι μου στο Σαν Φρανσίσκο και τις εγχώριες πτήσεις εκεί;
Πόσα μίλια θα κερδίσω στο λογαριασμό της Aegean με αυτή την πτήση. Η πτήση είναι πάλι με τη swiss.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραία. Σε αυτήν την περίπτωση, πιστεύεις ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω την κάρτα που έχω στην Aegean για το ταξίδι μου στο Σαν Φρανσίσκο και τις εγχώριες πτήσεις εκεί;
Πόσα μίλια θα κερδίσω στο λογαριασμό της Aegean με αυτή την πτήση. Η πτήση είναι πάλι με τη swiss.
Δες το booking class σου, δες στο site της A3 πόσα μίλια σου δίνει γι αυτό το booking class, κι αποφάσισε!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
χαχαχα Προφανώς, εννοούσα αν το standard ποσό ισχύει και για μακρινά ταξίδια; Ή αν ισχύει κάποιος άλλος περιορισμός. Δηλαδή, 1000 μίλια, ας πούμε, τη διαδρομή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
χαχαχα Προφανώς, εννοούσα αν το standard ποσό ισχύει και για μακρινά ταξίδια; Ή αν ισχύει κάποιος άλλος περιορισμός. Δηλαδή, 1000 μίλια, ας πούμε, τη διαδρομή.
Δεν ξέρω συγκεκριμένα το Miles & Bonus και τους περιορισμούς του (νομίζω πάντως ότι αυτή η διαδρομή είναι με συντελεσή επί των πραγματικών χιλιομέτρων - για ποιό συντελεστή ακριβώς, δεν έχω ιδέα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom