Βιετνάμ Κίνα Μογγολία Μογγολία-Βιετνάμ-Κίνα ή κατι σε ανατολή τέλος παντων, ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Νομίζω ότι κάποιος από το φόρουμ θα μπορούσε να οργανώσει ένα από τα ταξίδια που ανέφερες και να φτιάξετε ένα γκρουπάκι travelstories... άλλα φόρουμ το έχουν κάνει γιατί όχι και εδώ?
αυτή είναι μια εξαιρετική ιδέα, εγώ έχω εκδηλώσει ήδη το ενδιαφέρον μου, θα ταν υπέροχο να μαζευτούμε ορισμένοι συμ-φορουμίτες και να κάνουμε ένα ταξίδι , όχι μόνο προς ανατολή , αλλά γενικά.
- Δευκαλίων με λαμβάνεις ?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
κατά την γνώμη μου αν μιλάς μόνο για 12 μέρες μην κάνεις συνδυασμούς.
Διάλεξε μόνο μια χώρα και πάλι οριακά θα είναι.
συμφωνω με την ioanna ..οι δωδεκα μερες ειναι οριακα λιγες για εκει .καντες τουλαχιστον δυο εβδομαδες . το κοστος της αεροπορικης μετακινησης να το υπολογιζεις απο αθηνα στα 650 - 700 euro περιπου για μπανγκοκ και ενα ακομη προορισμο εντος ινδοκινας.( πχ λαος η καμποτζη ).
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Νομίζω ότι κάποιος από το φόρουμ θα μπορούσε να οργανώσει ένα από τα ταξίδια που ανέφερες και να φτιάξετε ένα γκρουπάκι travelstories... άλλα φόρουμ το έχουν κάνει γιατί όχι και εδώ?

Γιατί όπως είπαμε και σε άλλο ποστ, αυτό απαγορεύεται.
Για γκρουπάκι, πρέπει να απευθυνθείτε σε νόμιμο τουριστικό γραφείο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν ο καθένας πληρώσει το μερίδιό του, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαγορεύεται.
Το γκρουπάκι έχει την έννοια ότι κάποιοι θα ταξιδέψουν παρέα, όχι ότι κάποιος θα αναλάβει όλες τις διαδικασίες.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αν ο καθένας κάνει κράτηση για τον εαυτό του, τότε είναι οκ.
Αλλά τόοτε δεν θα έχουν όλοι την ίδια τιμή, οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για γκρουπάκι.
Για να κλείσεις τιμή για γκρουπ, πρέπει να γίνει μία κράτηση με ένα PNR.
Οπότε ένας παίρνει την ευθύνη, ένας πρέπει να πληρώσει, ένας θα παραλάβει τα παραστατικά, ένας θα πρέπει να κόψει αποδείξεις στους υπόλοιπους. Πως όμως θα κόψει αποδείξεις χωρίς άδεια λειτουργίας? Και στα γραφεία πλέον, δεν κόβονται διάτρητες, αλλά ηλεκτρονικές που ελέγχονται από το ΣΔΟΕ.
Επιπλέον τα φορολογικά έχουν αγριέψει και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά "μαγκιά" χωρίς να σε τσιμπήσει το ΣΔΟΕ. Ξέχνα τις παλιές εποχές που όλα ήταν πιο εύκολα και όλοι έκαναν τα στραβά μάτια.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια ερωτηση μια και φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα:
Δε μπορει ο Χ να εμφανιστει σε καποιο πρακτορειο και να διεκδικησει καλυτερες τιμες απ' οτι σε μεμονομενο ταξιδι πχ δυο ατομων, επειδη θα φερει για παραδειγμα 15 ατομα και παραλληλα οι κρατησεις να γινουν σε δεκαπεντε κωδικους η PNR -οτι και αν σημαινει αυτο;
Πως γινονται δηλαδη οι σχολικες εκδρομες (ας αφησουμε το θεμα των παρατραγουδων, σε αυτες που ολα βαινουν καλως και ειναι πολλες αυτες): δεν κανει ο καθε μαθητης για λογαριασμο του κρατηση στο πρακτορειο. Καπως αλλιως ρυθμιζεται το θεμα.
Sorry για το off topic.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όχι, απαγορεύεται από την τουριστική νομοθεσία.
Πρέπει να είναι φορέας που να μπορεί να οργανώσει βάσει νόμου εκδρομή, όπως σύλλογος, σωματείο, σχολείο, ενορία κλπ. Αλλά πάντα πρέπει να απευθύνεται σε νόμιμο γραφείο που να μπορεί να κόβει νόμιμες αποδείξεις.
Όλα τα άλλα μπορούν να γίνουν, π.χ. να πας και να οργανώσεις κάτι για 15 φίλους σου, αλλά αυτό γίνεται παράνομα. Αν το μάθει ο ΗΑΤΤΑ για παράδειγμα, θα καταγγείλει και σένα και το γραφείο που απευθύνθηκες.
Αυτό στην κοινή γλώσσα λέγεται "πειρατικό ταξίδι", γιατί μεσολαβεί κάποιος που δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει.
Θα διαπιστώσεις ότι πολλά γραφεία εσωτερικού τουρισμού (κοινοί λωφορειατζήδες που διακινούν προσωπικό εργοστασίων, σχολεία κλπ) που μέχρι τώρα μπορούσαν να πάνε εκδρομή στο εξωτερικό - γιατί έκαναν τα στραβά μάτια στα σύνορα - σήμερα δεν μπορούν, γιατί ζητιούνται επίσημα παραστατικά με σφραγίδες κλπ.
Πρέπει να το αναλάβει γραφείο γενικού τουρισμού, που έχει επίσημη άδεια, που έχει πληρώσει εγγυητικές υπέρ ΕΟΤ, που πληρώνει σε επιμελητήρια και κρατάει άλλα βιβλία για την εφορία.
Όποιος νομίζει ότι είναι κλειστό επάγγελμα κάνει λάθος, μπορεί ο καθένας να ανοίξει γραφείο γενικού τουρισμού, αρκεί να έχει τα εχέγγυα:
Γραφειακό χώρο τουλάχιστον 30 τ.μ. όλο τον εξοπλισμό - γραφεία - επιπλα - φαξ - υπολογιστές - φωτοτυπικά κλπ -, άδεια από την τουριστική αστυνομία και την πυροσβεστική, εγγυητική επιστολή στην ΕΤΕ, τουλάχιστον απολυτήριο λυκείου, αποδεδειγμένες γνώσεις ξένων γλωσσών και ένα σωρό άλλα που μου διαφεύγουν.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εντυπωση μου κανει αυτο που λες. Ισως δεν διατυπωσα ομως καλα αυτο που εχω κατα νου: Δεν εννοω οτι ο μεσολαβων θα βγαλει καποιο κερδος για τον εαυτο του, αλλα στην ουσια θα ειναι η "φωνη" των δεκαπεντε φιλων του, οι οποιοι λογω αριθμου ζητουν καλυτερη τιμη απο αυτην που θα ειχαν αν πηγαινε ο καθενας μεμονομενα. Εννοειται οτι οι αποδειξεις η τα τιμολογια θα κοπουν για τον καθενα φιλο ξεχωριστα. Οποτε κατι τετοιο δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν επιτρεπεται. Στην ουσια αναφερομαι σε ενα ειδος διαπραγματευσης: "ειμαστε δεκαπεντε ατομα τι καλυτερη τιμη μπορειτε να μας κανετε" πραγμα το οποιο πολυ συχνα συμβαινει σε πολλες επιχειρησεις.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Θα ψάξω να βρω το άρθρο που το αναφέρει και θα επανέλθω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Oι αεροπορικές εταιρείες δίνουν τη δυνατότητα να κλείσεις εισιτήρια μέχρι εννιά συνήθως άτομα στην ίδια κράτηση. Αυτό δηλ. είναι παράνομο?
Αν εγώ έχω οχταμελή οικογένεια, είναι παράνομο να κλείσω σε όλους εισιτήρια?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
παιδια να ρωτησω κατι? γιατι φτασαμε να μιλαμε για 9 -15 ατομα απο τη στιγμη που κανενας δεν εχει εκδηλωσει ενδιαφερον εκτος απο μενα ??? Υπαρχει περιπτωση να ερθει και μια φιλη μου οποτε ειμαστε 2 , μονο που αυτη δεν εχει ξαναταξιδεψει και δε μπορω να αναλαβω ολοκληρη την ευθυνη της αποκλειστικα. Θελω κανενας συμφορουμητης να ερθει για παρεα ή παλι στην Ευρώπη θα τη βγάλω το καλοκαίρι????
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom