Αυστρία Γερμανία Μοναχο - Σαλτσμπουργκ

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπορει να φανει μακαβριο αλλα οταν εισαι Μοναχο πηγαινε και μια βολτα απο το Νταχαου, διοτι παμε μπροστα αλλα δεν ειναι κακο να γνωριζουμε τι γινοταν καποια χρονια πριν εκει περα....το μουσειο ειναι μεσα στο τοτε στρατοπεδο συγκεντρωσης και ειναι ακριβως οπως τα βλεπουμε στις ταινιες...μονο που εκει οτι εγινε ηταν αληθινο....αξιζει να το επισκευτεις.
 

Coner2

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ/ΧΑΙΛΑΝΤΣ
Καλησπέρα σας.
Σήμερα αργά αποφάσισα να ψάξω τις τελευταίες λεπτομέρειες για το ταξίδι που θα κάνω με την γυναίκα μου και ένα φιλικό ζευγάρι στο Μόναχο την άλλη εβδομάδα.Ψάχνοντας έπεσα επάνω σε αυτό το site το οποίο με ενθουσίασε καθώς εδώ βρήκα πολλά από αυτά που έψαχνα.
Το ταξίδι το δικό μας ξεκινά αεροπορικώς για το Μόναχο με την πρωινή πτήση για να εκμεταλευτούμε όλη την πρώτη ημέρα καθώς φτάνουμε 08:15 ώρα Γερμανίας.
Με το αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε θα περάσουμε την επόμενη ημέρα στο Salzburg όπου θα μείνουμε μέχρι το απόγευμα.
Γενικά θα προσπαθήσουμε να δούμε όσο περισσότερα μέρη μπορούμε γύρω από το Μόναχο.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που οδηγώ στο εξωτερικό άν και έχω πάει αρκετές φορές θα ήθελα όποιος μπορεί να μου δώσει μερικές συμβουλές γενικά για την οδήγηση έξω.
Ξέρω ότι όταν περάσουμε τα σύνορα με Αυστρία πρέπει να προμηθευτώ μια Vinieta card για τις εκεί διαδρομές.
Άν κάποιος έχει κάνει την διαδρομή θα ήθελα να ακούσω την άποψή του καθώς και τις προτάσεις του.
Σχεδιάζω εδώ και καιρό το ταξίδι και δεν θα ήθελα να μου ξεφύγει κάτι.
Όλες οι διαδρομές είναι περασμένες στο GPS.
Ακόμα για για τις περιοχές κοντά στο Μόναχο όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.
Θα προσπαθώ να κρατάω ενήμερο το post σαν ένα είδος ημερολογίου όσο καιρό είμαι Γερμανία.

:clap::clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια.

Εφόσον το αυτοκίνητο είναι νοικιαστό, δες πρώτα αν έχει ήδη επάνω κολλημένη τη βινιέτα και αν σε καλύπτει για το σύνολο των ημερών που θα βρίσκεσαι σε αυστριακό έδαφος. Αν δεν έχει ή αν δε σε καλύπτει η διάρκειά της, μπορείς να την αγοράσεις από βενζινάδικο πριν ή μόλις περάσεις τα σύνορα των δύο χωρών. Μην περιμένεις να δεις κάτι ιδιαίτερο στην αλλαγή των συνόρων. Υπάρχουν μόνο κάποιες ταμπέλες που σε καλωσορίζουν στη χώρα. Άρα, έχε το νου σου να βρεις βενζινάδικο εγκαίρως.

Τέλος, αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα βρεις αρκετές από τις πληροφορίες που ζητάς. Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες για την περιοχή.

Κάποια χρήσιμα μπορεί να βρεις και στη δική μου ιστορία:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%E4%E9-%F3%F4%EF-%EC%F0%F5%F1%FC%EB%EF.html
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για την οποία σε ευχαριστώ ξανά καθώς με βοήθησε να "χτίσω" το Βαυαρικό μου πρόγραμμα το οποίο αν και αναβλήθηκε δεν ακυρώθηκε και θα πραγματοποιηθεί εν καιρώ.

Πιστεύω πως διαβάζοντάς την και με λίγο διαδικτυακό ψάξιμο δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ψαξε στο φορουμ και θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Η διαδρομη που ρωτας Μοναχο - Σαλτσμπουργκ δεν ειναι τιποτα. Απλα ακολουθεις την autobahn και βλεπεις γυρω γυρω το απεραντο πρασινο και τα τουνελ.

Παντως αν θες τη γνωμη μου για ωραια μερη, μεινε πιο πολυ στο Τυρολο παρα στη Βαυαρια. Υπ' οψιν οτι σε ορισμενα χιονοδρομικα μερη υπαρχουν διοδια - μη κανεις το λαθος να ανατωτηθεις γιατι εμεις στη ψωροκωσταινα πληρωνουμε διοδια σε ανυπαρκτους δρομους ταχειας κυκλοφοριας!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
δες και στις ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη την ιστορια του phanton "Bαυαρικες και Αυστριακες αλπεις.." ειναι πολυ ενδιαφερουσα.
γενικα το ταξιδι αυτο ειναι υπεροχο!!!!! καλα να περασετε!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η διαδρομη που ρωτας Μοναχο - Σαλτσμπουργκ δεν ειναι τιποτα. Απλα ακολουθεις την autobahn και βλεπεις γυρω γυρω το απεραντο πρασινο και τα τουνελ.
Βλέπεις σε αυτή τη διαδρομή τούνελ? :roll: Γιατί δε θυμάμαι κάτι τέτοιο?
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
αχ ειναι φανταστικο ταξιδι πραγματικα!!!
πριν απο 1 μηνα ημουνα μοναχο κ λιγο πιο πριν τυρολο
συμφωνω να μεινεις περισσοτερο τυρολο χωρις να ριξεις το μοναχο ομως γιατι ειναι κ αυτο πανεμορφο!!!!
μοναχο-σαλτσμπουργκ δεν ειναι τπτ, κανα 2ωρο αν θυμαμαι καλα, οπως επισης την ιδια ωρα κανεις κ για ινσμπρουκ αλλα προς αλλη κατευθυνση
απο τυρολο πολυ πολυ ωραια ειναι κ στο kitzbuhel κ στους καταρρακτες στο krimml
απο βαυαρια εκτος απο μοναχο μπορεις να πας στο νταχαου, στο neuschwanstein που ειναι λιγακι μακρια η προς βορεια νυρεμβεργη που ειναι κανα 2ωρο παλι..
γενικα εχει παρα παρα πολυ ωραια μερη η γερμανια κ η αυστρια για να γυρισεις
ορεξη κ λεφτα να εχεις............
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
βενζινη βαζε απο Αυστρια,ειναι σημαντικη η διαφορα :cool:
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
επειδη θα παω και εγω με αμαξι στο σαλτμπουργκ ξερει κανεις μηπως αν τα αλατορυχεια του hallein αν ειανι ιδια με του hallstat?σε ποια αξιζει να παω και ποση ωρα ειανι απο την πολη?για την τεραστια παγωμενη σπηλια εχει κανεις πληροφοριες?αξιζει και ποση ωρα ειναι απο το σαλτσμπουργκ.αν δεν με φτανει ο χρονος σε ποιο απο τα δυο να παω? ευχαριστω
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ξερει κανεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom