Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.899
εγω παλι (στα 30 μου!!) λεω να αφησω την δουλεια μου .. προς την ανοιξη να παρω μερος σε καποιο εθελοντικο προγραμμα που παντα ηθελα προς ασια μερια .. και τον σεπτεμβρη να κατευθυνθω προς ολλανδια (που την λατρευω) να ξεκινησω ενα master και αν ολα πανε καλα να μεινω μονιμα!!!!!!!! :xmas_biggrin: ελπιζω να τα καταφερω!!!!!
με ολες μου τις ευχες:xmas_wink:
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Εγώ πάλι λέω να φύγω προς Βρυξέλλες μεριά.... Να τελειώσω εκεί τις σπουδές μου και αν όλα πάνε καλά να μείνουμε μόνιμα με την (επερχόμενη) οικογένεια....
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εγω παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μετακινηθω για καποιο διαστημα βαρκελωνη , γιατι δυστυχως δε μπορω να μεινω παντου!!! πραγματικά εφευγα αυριο, ψαχνω δουλεια ή ο,τιδηποτε τελος παντων και βγαζω εισιτηριο!!!α νξερετε κατι , πειτε το!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για όποιον είναι σχετικά γνώστης του θέματος:
ενδιαφερόμαστε να αγοράσουμε ένα διαμερισμα στη Γερμανία, είτε στο Βερολίνο είτε στο Μόναχο. Για το Βερολίνο γνωρίζω ότι είναι σχετικά εύκολο, και θέλει μόνο το ψάξιμο που θέλει και στην Ελλάδα(ερευνα αγορας/περιοχης/καταστασης κατοικιας κλπ). Το αρνητικό της πόλης αυτής είναι ότι δεν έχουμε εκεί κάποιον τώρα μόνιμα, και έτσι θα πρέπει να πέσει πολύ πήγαινε-έλα. Ειδικά οι γονείς μου που δεν γνωριζουν την πόλη, θα πρέπει να βασιστούν εξ ολοκλήρου πάνω μου, αλλά πλέον θα μένω εκτός Ελλάδος.

Στο Μοναχο από την άλλη, έχουμε αρκετούς φίλους που μένουν μόνιμα εκεί, έχουμε ζήσει και εμείς για πάνω από ένα έτος στην πόλη, αλλά υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα: από όσο ξέρουμε τα σπίτια είναι πολύ πιο ακριβά, και το δεύτερο και σημαντικότερο είναι ότι δεν γνωρίζουμε τη νομοθεσία για εκείνη την πόλη (η κάθε περιοχή στη Γερμανια έχει μερικές φορές άλλη νομοθεσία σε κάποια πράγματα, άλλους νόμους κλπ )
Όποιος θα μπορούσε να πει τη γνώμη του ή έχει κάποιες ειδικότερες γνώσεις, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μπορούσε να απαντήσει.
ευχαριστώωωω
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.899
εγω παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μετακινηθω για καποιο διαστημα βαρκελωνη , γιατι δυστυχως δε μπορω να μεινω παντου!!! πραγματικά εφευγα αυριο, ψαχνω δουλεια ή ο,τιδηποτε τελος παντων και βγαζω εισιτηριο!!!α νξερετε κατι , πειτε το!
με το καλο να μας ερθεις
αν χρειαστεις κατι στειλε πμ:D
 
M

member 4986

Guest
Εγώ πάντως σε κανα χρόνο φεύγω για Σικάγο η Νεα Υόρκη, με συνταξιδιότες η χωρίς, όποιος θέλει ερχεται και Άντε γειά!! χαχαχα
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
εγω παλι (στα 30 μου!!) λεω να αφησω την δουλεια μου .. προς την ανοιξη να παρω μερος σε καποιο εθελοντικο προγραμμα που παντα ηθελα προς ασια μερια .. και τον σεπτεμβρη να κατευθυνθω προς ολλανδια (που την λατρευω) να ξεκινησω ενα master και αν ολα πανε καλα να μεινω μονιμα!!!!!!!! :xmas_biggrin: ελπιζω να τα καταφερω!!!!!


Και εγώ μαζί σου!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Μόνιμη κατοικία σίγουρα όχι η Ελλάδα.
Είμαι 30 χρονών και θυμάμαι όταν ήμασταν πιτσιρικάκια τα Καλοκαίρια κοιμόμασταν στη βεράντα. Τώρα κλειδώνουμε, κλειδώνουμε, κλειδώνουμε...
Έχω ξενερώσει που ζω σε ένα μέρος και εννοείται αποτελώ μέρους αυτού, συνυπεύθυνη και όλα τα σχετικά που πλέον σιχαίνομαι. Όχι επειδή δεν έχει φυσική ομορφιά, όχι επειδή δεν έχει καλό κλίμα (προς το παρόν), όχι επειδή έχει πάει κάτι στραβά στη ζωή μου και θέλω να την κάνω.
Αλλά επειδή ζω σε ένα μέρος που δεν υπάρχει αμφίδρομος σεβασμός πολίτη - κοινωνίας. Που θεωρώ δεδομένο ότι για να βγάλω συμπαθητικά χρήματα θα πρέπει να δουλεύω 12 ώρες κάθε μέρα, χωρίς χρόνο για ποιότητα ζωής που εγώ θέλω να έχω, δεν ξέρω τι να πρωτοπώ γενικά.. Δεν θίγω πρόσωπα, δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι με φοβερή προσωπικότητα κτλ γιατί δεν είναι το θέμα μου να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις, δεν θέλω να καταλήξω εκεί.
Εκφράζω μία άποψη που σχηματίστηκε μεγαλώνοντας ψάχνοντας τον τρόπο ζωής που θέλω να κάνω.
Ειλικρινά ελπίζω όσο είμαι ακόμα εδώ να μην μου ανατρέψει η φαντασία της ζωής τα πράγματα.
Είμαι εκτός θέματος ;;
Ελπίζω όχι.
Θέλω λοιπόν να ζήσω σε ένα μέρος που 1) έχει μόνιμα ή σχεδόν τον περισσότερο χρόνο Καλοκαίρι (ναι για μένα το κλίμα είναι φοβερό κριτήριο εφόσον ο Χειμώνας με μελαγχολεί τρελλά) 2) να μην έχει εγκληματικότητα (θέλω να αισθάνομαι όσο μπορώ ασφαλής)
Δεν ξέρω πότε θα γίνει το βήμα αυτό. Δεν θέλω να κάνω επιπόλαιες κινήσεις. Ίσως σε ένα μήνα, ίσως σε έναν χρόνο.. αλλά αυτός είναι στόχος ζωής.:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.478
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom