Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
μονιμη κατοικια στο εξωτερικο?
οχι ευχαριστω!
Θα προτιμουσα μη μονιμη κατοικια στο εξωτερικο.
Για να το διατυπωσω αλλιως: μονιμη κατοικια στο εξωτερικο, ναι, αλλα οχι σε μια συγκεκριμενη χωρα. Απο χωρα σε χωρα και να μενω οσο θελω στην καθεμια. 6 μηνες? 1 χρονο? Αναλογως. Τοτε θα ημουν πραγματικα ευτυχισμενος!
 

vlasis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.Εγώ και ο ξάδερφός μου αποφασίσαμε οτι θέλαμε να φύγουμε απο αυτήν τη χώρα διότι δεν μας εκφράζει κοινωνικά,πολιτικά και ποιότητα ζωής.Σαν πρώτη ιδέα στο μυαλό μας ήρθε η Αμερική διότι απλά μας αρέσει ο τρόπος ζωής εκεί.Αν και τώρα διαβάζωντας εδώ βλέπω οτι υπάρχουν και άλλες επιλογές.Βασικός παράγοντας που επιλεξαμε ΗΠΑ είναι μεν η γλώσσα αλλά και η κουλτούρα (οση μπορει να βρει κανείς).Είχαμε στο στενο μυαλό μας αρχικά μονο πόλεις όπως ΝΥ και Λος ανζελες αλλά μετα απο ψάξιμο βλέπω οτι ίσως δεν θέλω να ζήσω σε μια τέτοια μεγαλούπολη αλλά κάποια που συνδυάζει μεγαλούπολη και ηρεμία.Είδαμε πολεις όπως βοστώνη σικάγο όστιν οι οποίες φαινοντε πολύ ιδανικές.Τεσπα για να μιν πολυ λογό εχω πιάσει ήδη δουλειά και βάζω οτι χρήμα βγάζω στην ακρη μπήκα στη διαδικασία "μετανάστευσης" οσον αφορα εγγραφα και λοιπα το οποιο είναι το μονο που με φοβίζει αλλα δεν παιζει να με σταματήσει ,αν και θα παρει αρκετο καιρο.Υπάρχει κανείς που να έχει παει σε καποιες απο τις παραπανω πολεις στις ΗΠΑ ή σε αλλες να με διαφωτήσει?(οσον αφορα ποιοτητα ζωης κλπ)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ευκολη ερώτηση!! Σαιντ λούις στην Σενεγάλη. Για όλους έχει η μαμά Αφρική.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Έχοντας πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό και δουλεύοντας χρόνια με σχετικά καλό μισθό έχω συνειδητοποιήσει ότι Δεν με ενδιαφέρει αν θα παώ να δουλέψω ως ενα φοβερό και τρομερό στέλεχος για να βγάλω χρήματα. Έχουν αλλάξει τα στανταρτς μου σε αυτό τα βλέπω τελείως διαφορετικά τα πράγματα γνωρίζοντας ανθρώπους να έχουν κάνει θαύματα μόνο με λίγο έξυπνες κινήσεις. Όταν λέω ότι δεν θέλω να κάνω επιπόλαιες κινήσεις αυτό εννοώ... ότι το ψάχνω πριν φύγω..:):)
συμφωνω...εχοντας πτυχιο και μεταπτυχιακο και εγω, ψαχνω με την γυναικα μου να φυγουμε σε καποια Ευρωπαικη χωρα, αλλα οχι φυσικα να δουλεψω σαν μεγαλοστελεχος...

μαλιστα τελευταια κοιτουσα για δουλειες σε αεροδρομιο...απο τον χωρο εστιασης (να ψηνω μπιφτεκια) ως ramp agent...θα πει καποιος: πεφτεις χαμηλα...ναι και;;;
σκασιλα μου...ουτε αγχος, ουτε στοχοι, ουτε εγνοιες...ουτε προβληματα που μου λεει ο γιατρος (οπως σημερα) οτι οφειλονται σε ψυχοσωματικες καταστασεις...αγχος , στρες κλπ...
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΝΝΗ
Βιεννη uber alles

Επειδη η μεταναστευση ειναι δυσκολο πραγμα θα επελεγα να παω σε μια πολη στην οποια θα ηξερα οτι θα εχω ποιοτητα ζωης ανωτερη απο εδω. Συμφωνα με τελευταια ερευνα βγηκε σαν πρωτη σε πολλους τομεις αλλα κυριως στην ποιοτητα ζωης.. Ισως η μονη πολη απο οσες εχω επισκεφτει στην οποια θα εμενα..Η ΒΙΕΝΝΗ !!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα παιδιά.Εγώ και ο ξάδερφός μου αποφασίσαμε οτι θέλαμε να φύγουμε απο αυτήν τη χώρα διότι δεν μας εκφράζει κοινωνικά,πολιτικά και ποιότητα ζωής.
vlasi η τοποθέτηση που κάνεις έτσι οπως την εκφράζεις μου φαίνεται πέρα για πέρα αληθινή.
θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν τα κότσια να το κάνουν και όχι μονο να το λένε..
ξέρεις και εγω νιώθω ακριβώς το ίδιο με σένα αλλα δυστυχώς αυτή εδώ την στιγμή για διαφορους λόγους δεν μπορώ να το κάνω!!
άκουσα οτι στην ελλαδα ήδη αρχίζει να υπάρχει μεταναστευτικό ρεύμα οπως παλαιότερα...μάλιστα πρότειναν σαν πόλεις με καλό βιοτικό επίπεδο το βερολίνο και για χώρες οπως η ισλανδία..
καλή τύχη..μπράβο σου!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μονιμη κατοικια στο εξωτερικο?
οχι ευχαριστω!
Θα προτιμουσα μη μονιμη κατοικια στο εξωτερικο.
Για να το διατυπωσω αλλιως: μονιμη κατοικια στο εξωτερικο, ναι, αλλα οχι σε μια συγκεκριμενη χωρα. Απο χωρα σε χωρα και να μενω οσο θελω στην καθεμια. 6 μηνες? 1 χρονο? Αναλογως. Τοτε θα ημουν πραγματικα ευτυχισμενος!
Δικος μου εισαι εσυ!Και εγω ακριβως το ιδιο πραγμα θα ηθελα να εκανα.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Παιδιά, εγώ σε κάνα χρόνο υπολογίζω να βγώ στην σύνταξη (Θεού θέλοντος και ΔΝΤ επιτρέποντος)
Σκέπτομαι λοιπόν πολύ σοβαρά να φύγω γιά νότια Βουλγαρία, από Μπάνσκο καί κάτω.
Εκεί τα ακίνητα είναι στο 1/3 καί κάτω, από ότι εδώ, το κόστος ζωής σαφώς χαμηλότερο καί τα σύνορα ανοιχτά καί κοντά.
Ομως δεν ξέρω πώς είναι η ζωή εκεί, οί συνθήκες κτλ.
Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει? Θα με υποχρεώνατε. Ευχαριστώ.
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
η πιστωτικη σε πιστωνει( δηλ σου δινει λεφτα οταν δεν εχεις και τα πληρωνεις μετα με τοκο)
η χρεωστικη τραβα απο τα λεφτα που ηδη εχεις στον λογαριασμο σου.
ναι μπορεις να κανεις τα παντα με την χρεωστικη αρκει να υπαρχει χρημα στον λογαριασμο σου.
δεν μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom