Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

el gato volador

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
εφυγα απο την ελλαδα πριν 11 χρονια, οταν το χρηματηστηριο ειχε φθασει εκει που ειχε φθασει, τα πηρα και εφυγα, μενω τον πιο πολυ καιρο στον Παναμα, Κεντρικη Αμερικη. Σαν την Ελλαδα μας ομως πουθενα φιλοι μου. βλεπω την κατσταση στην ελλαδα και αρχιζω να ειμαι παλι αισιοδοξος, σιγα σιγα μαζεβω παλι τα πραγματα απο εδω , αποφασισα να γυρισω ελλαδα, την πιο ομορφη χωρα της γης. ειμαι πια πολυ μεγαλος σε ηλικια για να αλλαξω και αυτοι εδω παρα πολλοι για να τους αλλαξω εγω. βαρεθηκα αδελφε, το ψωμι της ξενητιας ειναι πικρο.
για τον φιλο που ειπε για σενεγαλη αφρικη, τι λεει αραγε το μερος εκει? απο δουλειες πως ειναι?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Παιδιά, εγώ σε κάνα χρόνο υπολογίζω να βγώ στην σύνταξη (Θεού θέλοντος και ΔΝΤ επιτρέποντος)
Σκέπτομαι λοιπόν πολύ σοβαρά να φύγω γιά νότια Βουλγαρία, από Μπάνσκο καί κάτω.
Εκεί τα ακίνητα είναι στο 1/3 καί κάτω, από ότι εδώ, το κόστος ζωής σαφώς χαμηλότερο καί τα σύνορα ανοιχτά καί κοντά.
Ομως δεν ξέρω πώς είναι η ζωή εκεί, οί συνθήκες κτλ.
Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει? Θα με υποχρεώνατε. Ευχαριστώ.
προς το παρον το κοστος ζωης ειναι οντως χαμηλο
αλλα επειδη και αυτοι βαλκανιοι εινια αρχισαν να ξυπνανε

βεβαια σε ενα χρονο σιγα την διαφορα
παντως για διαμερισμα εκει, αν εθς να αγορασεις υπαρχουν πολυ καλες τιμες ακομα... απλα πρεπει να βρεις καποιον εμπιστοσυνης να τα κανονισεις
 

CLEAN LIFE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα σε ολους , ετσι οπως εχουν κανει τα πραματα στην ελλαδα μας και εχοντας οικογενεια σκεφτομαι να μεταναστευσω μαλλον Καναδα , ξερει κανεις τιποτα για την ποιοτητα ζωης , κοστος ζωης , εργασια στο βανκουβερ ή στο τοροντο , ευχαριστω εκ των προτερων
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Καλημερα σε ολους , ετσι οπως εχουν κανει τα πραματα στην ελλαδα μας και εχοντας οικογενεια σκεφτομαι να μεταναστευσω μαλλον Καναδα , ξερει κανεις τιποτα για την ποιοτητα ζωης , κοστος ζωης , εργασια στο βανκουβερ ή στο τοροντο , ευχαριστω εκ των προτερων
...μία από τις 2-3 καλύτερες επιλογές στο κόσμο. Ειδικά η Δυτική Ακτή, Βρετανική Κολομβία...κλπ. Παράδεισος!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όπως τα λες είναι, πάντως δεν είναι εύκολο να βρεις δουλειά, εγώ ψάχνω κανά εξάμηνο Καναδά και δε βρίσκω κάτι.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ναι, δεν είναι εύκολο να βρεις δουλειά σήμερα. αν βρεις όμως δουλειά και διαθέτεις μυαλό και τύχη μπορείς να κάνεις μια καλή ζωή εκεί.
τρεις θείοι είναι εκεί (στο βανκούβερ) από πολλά χρόνια και έχουν φτιαχτεί και ζουν σε σπίτια με τεράστιες εκτάσεις γης..
πάντως από ότι μας λένε και εκεί έχουν δυσκολέψει τα πράγματα τώρα πια
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όπως τα λες είναι, πάντως δεν είναι εύκολο να βρεις δουλειά, εγώ ψάχνω κανά εξάμηνο Καναδά και δε βρίσκω κάτι.
Καταλαβαίνω τη λογική σου, έτσι ακριβώς σκέφτονται και τα παιδιά μου. Θα ψάξουν, όταν έρθει η ώρα, έστω ένα πρώτο χαμηλό (μισθολογικά, αλλά και γενικότερα σαν συνθήκες) ξεκίνημα και μετά θα τολμήσουν. Εγώ σαν προηγούμενης γενιάς "αγωνιστής" ή "τυχοδιώκτης", θα ξεκινούσα πολύ πιο εύκολα, αρκεί να μου άρεσε η περιοχή και να είχα ένα μικρό κεφάλαιο (φυσικότατα πουλώντας το σπίτι μου, το χωράφι μου ή/και το αμάξι μου). Τη δουλειά θα την έβρισκα επί τόπου ή θα την δημιουργούσα !!! Το πολύ μέσα σ' ένα χρόνο θα ζούσα αξιοπρεπώς. Βέβαια πριν την τελική μου "μετακόμιση", θα είχε προηγηθεί ένα 15μερο αναγνωριστικό ταξίδι. Θέλει μέτριες ικανότητες, μικρό κεφάλαιο, εργατικότητα και Πίστη!!!(με όποια έννοια θέλετε). Αλλά σε όλα αυτά παίζουν καθοριστικά ο χαρακτήρας, οι καταβολές, οι εμπειρίες, οι ανάγκες, το ζόρι, κλπ του καθενός. Δεν μπορείς να δώσεις την "συνταγή" της Ζωής σου σε κανέναν άλλο, αφού είναι άλλος και όχι εσύ. Μόνο ιδέες μπορείς να δώσεις....(πχ. κοιτάξτε εδώ: http://www.ausfis.org/_sys/EN/lp_big_blue.aspx?af=UACO_General_puzl728)........ και να πάρεις.
Αν το πιστεύεις ...δεν υπάρχει περίπτωση, υγιής να είσαι και δεν χάνεσαι
 

CLEAN LIFE

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα και σας ευχαριστω , ψαχνοντας εδω και μια 'βδομαδα περιπου, η μονη ''αρνητικη'' αναφορα για τον Καναδα ειναι αυτη ΒΗΜΑ ΑΛΙΑΡΤΟΥ: ΕΛΛΑΔΑ-ΚΑΝΑΔΑΣ, ΙΔΟΥ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ! εδω περιγραφεται ο Καναδας σαν την Αθηνα περιπου με την διαφορα οτι πληρωνεις μεχρι και τον αερα που αναπνεεις , ισχυει κατι τετοιο? γιατι εχοντας δυο μικρα παιδια δεν φευγεις ετσι απλα , και υποτιθεται οτι πας για κατι καλυτερο (αν οχι για σενα τουλαχιστον για τα παιδια σου ), και δεν εχω προβλημα με τις εκαστοτες δυσκολιες γιατι εμεις οι ελληνες ποτε και που τα βρηκαμε ευκολα? και μαλλον εδω ειναι ισως πιο δυσκολα απο οτι εξω , τουλαχιστον εκει θα υπαρχει και ενα φως στο τελος του τουνελ , ετσι θελω να ελπιζω, γιατι εδω, ουτε αυτο μας αφησαν πλεον- δυστυχως- , και παλι ευχαριστω παιδια,
Υ.Γ. Οτι πιστευετε οτι μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
με εναν καναδο που μιλουσα στις διακοπες παντως, μου τα περιεγραψε οχι ευκολα, αλλα πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα

σε τελικη αναλυση ας πληρωνω τον αερα που αναπνεω, αλλα θα ειναι καθαρος
θα πληρωνω το νερο, αλλα δεν θα ειναι οπως στα οινοφυτα....
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
διαλέγω βορεια ευρώπη σουηδία νορβηγία κλπ. ... και ας βλέπω τον ήλιο με κύαλια
 

geleonti

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μια από τα ίδια και εγω παιδιά ,λέω με το που τελειωσω τις σπουδες Ελλάδα να την κάνω για Βόρεια μάλλον Αυστρία που ξέρω και τη γλώσσα και να κάτσω μόνιμα αλλα προυπόθεση να βρω θεση για μεταπτυχιακό και να δουλέψω για να μείνω
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
με εναν καναδο που μιλουσα στις διακοπες παντως, μου τα περιεγραψε οχι ευκολα, αλλα πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα

σε τελικη αναλυση ας πληρωνω τον αερα που αναπνεω, αλλα θα ειναι καθαρος
θα πληρωνω το νερο, αλλα δεν θα ειναι οπως στα οινοφυτα....
Τα είπες ΟΛΑ!!!! :clap::clap::clap:
(και δεν πληρώνεις καθόλου τον...αέρα ...και είναι και καθαρός!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom