Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καθε αλλο! Σε παρακολουθω κ δεν σε προλαβαινω!
Χμ... επαγγελμα detective... ουπς σορι, ιδιωτικος αστυνομικος:roll: ηθελα να πω... δεν ειναι κακο για το εξωτερικο...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
καλα μην το εχεις και σιγουρο αυτο....
Στέλεχος επιχείρησης με 800 ευρώ το μήνα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Υπάλληλος ναι, στέλεχος όχι.
Μην εισαι τοσο σιγουρη.....[/QUOTE]


Χμμμ...Δεν έχετε καθόλου άδικο σε αυτό...
Όπως λέει κι ένας φίλος μου..."Στις ημέρες μας ο,τι φοράει γραβάτα και κινείται, είναι ύποπτο ή χρωστάει.":D
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Εγω θα έφευγα ακόμα κι αν έβρισκα δουλειά με τα ίδια χρήματα, πολύ απλά γιατί σε αρκετές χώρες της ΕΕ οι υποδομές είναι καλύτερες και τα πάντα περισσότερο οργανωμένα. Δεν θα ανησυχούσα αν πχ μου κολλάει ένσημα ενώ εδώ πρέπει να το τσεκάρω, αλλά τι λέω εδώ οταν πηγαίνεις για συνεντευξη πρέπει να διευκρυνίζεις αν θα σου κολλάνε κανονικά!!! Πού αλλού στον κόσμο ακους να λένε οτι υπάρχει θέση αλλά δεν κολλάμε ένσημα ή δουλεύεις κανονικά και σε κολλάμε ημιαπασχόλησης?? και φυσικά αν πεις οχι ε δεν τρέχει κάτι γιατί "κρα κάνουν από πίσω σου για μια θέση,δεν θέλεις εσυ θα έχει ανάγκη άλλος". Όλα αυτά είναι υπαρκτά και γίνονται παντού και στις καλές θέσεις σε καλές εταιρίες, πιστέψτε με...
Διαφωνώ με την κοπέλα που έλεγε οτι δεν είμαστε ευπρόσδεκτη, στα εμπορικά κέντρα του Μονάχου και γενικά σε διάφορα μαγαζιά έβλεπα καθε λογής εθνικοτητες παρά Γερμανούς.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
γιατι τι νομιζεις κοπελια οτι μονο εμεις ειμαστε ρατσιστες?οι αλλοι δεν ειναι? ξερεις πως αντιμετωπιζουν τους ελληνες της γερμανιας οι γερμανοι?αν δεν ξερεις ρωτα καποιον που να ξερει.θα εισαι μεταναστης οπου κι αν πας.το αλλοδαπο.κι εγω αντιμετωπισα ρατσισμο εξω.να εκνευριζονται επειδη δε μιλουσα τελεια τη γλωσσα.λες κι επειδη πηγα στην χωρα τους επρεπε να μιλαω τελεια τη γλωσσα τους.
Το γενικευεις το θεμα.Οταν λες μονο εμεις ειμαστε ρατσιστες ποιους εννοεις?
Τον εαυτο σου? τους φιλους σου? το περιβαλλον σου?ποιους?Γιατι εγω
θεωρω οτι οι ελληνες δεν ειναι ρατσιστες.
Θελω να μου πεις εσυ που ξερεις πως μας αντιμετωπιζουν οι γερμανοι εμας τους ελληνες γιατι εγω αλλη εικονα εχω σχηματισει τα χρονια που ημουν
γερμανια.
Το οτι θα εισαι μεταναστης ειναι ενα γεγονος ε και?Αν σ ενοχλει που
εισαι μεταναστης κατσε σπιτι σου.
Λες οτι εκνευριζονται γιατι δεν μιλας την γλωσσα τους,ξερεις ποσοι
ελληνες εκνευριζονται οταν ερχονται στην Ισπανια γιατι δεν μιλανε
αγγλικα οι ισπανοι?
Τ οτι παντα θα υπαρχουν μεμονωμενα περιστατικα ειναι ενα γεγονος,
παντου υπαρχουν ακρεα στοιχεια.
Ζω στη ισπανια τα τελευταια χρονια και δεν αισθανθηκα ουτε μια
στιγμη ξενος.Θα μπορουσα να πω οτι απο την πρωτη στιγμη
μου φερθηκαν σαν να ειμαι ενας απο αυτους.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
.
Ζω στη ισπανια τα τελευταια χρονια και δεν αισθανθηκα ουτε μια
στιγμη ξενος.Θα μπορουσα να πω οτι απο την πρωτη στιγμη
μου φερθηκαν σαν να ειμαι ενας απο αυτους.
Σε αυτο θα συμφωνησω μαζι σου
Σε ρωταγανε στην αρχη τι σημαινει "χρονια και χρονια"?? (απο τη διαφημηση?).
Δεν ξερω αν εχει να κανει με το ταπεραμεντο η επειδη ακουν ελλαδα και γουσταρουν αλλα και εγω οταν ειχα πρωτπαει και ηξερα μονο 4 λεξεις οχι μονο με δεχτηκανε αλλα με βοηθησαν να μαθω τη γλωσσα τους και να προσαρμοστω.
Οι ισπανοι ομως ειναι "ρατσιστες" με τους sudacas (λατινο-αμερικανους) και τους moros (Μαροκινους).

Ολοι ειμαστε "ρατσιστες" με κατι αν το πατε ετσι η και πιως λεει οτι ο αλλος ειναι ρατσιστης??
Με τι κριτιρια αξιολογητε αυτο?

Πιστευω παντως οτι δεν πρεπει να γενικευουμε τον ορο,δεν αντιπρωσοπευεουν την καθε χωρα 1000-2000 η και 5000 ατομα.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
Το γενικευεις το θεμα.Οταν λες μονο εμεις ειμαστε ρατσιστες ποιους εννοεις?
Τον εαυτο σου? τους φιλους σου? το περιβαλλον σου?ποιους?Γιατι εγω
θεωρω οτι οι ελληνες δεν ειναι ρατσιστες.
Θελω να μου πεις εσυ που ξερεις πως μας αντιμετωπιζουν οι γερμανοι εμας τους ελληνες γιατι εγω αλλη εικονα εχω σχηματισει τα χρονια που ημουν
γερμανια.
Το οτι θα εισαι μεταναστης ειναι ενα γεγονος ε και?Αν σ ενοχλει που
εισαι μεταναστης κατσε σπιτι σου.
Λες οτι εκνευριζονται γιατι δεν μιλας την γλωσσα τους,ξερεις ποσοι
ελληνες εκνευριζονται οταν ερχονται στην Ισπανια γιατι δεν μιλανε
αγγλικα οι ισπανοι?
Τ οτι παντα θα υπαρχουν μεμονωμενα περιστατικα ειναι ενα γεγονος,
παντου υπαρχουν ακρεα στοιχεια.
Ζω στη ισπανια τα τελευταια χρονια και δεν αισθανθηκα ουτε μια
στιγμη ξενος.Θα μπορουσα να πω οτι απο την πρωτη στιγμη
μου φερθηκαν σαν να ειμαι ενας απο αυτους.
1oν ρατσιστες ειναι πολλοι ελληνες. εγω σιγουρα οχι.και σιγουρα δεν ημουν αναμεσα σε αυτους που πετουσαν αβγα στους μουσουλμανους που προσευχονταν στην αθηνα
2ον δεν εχω παει γερμανια,αλλα αυτο που ακουω καθε φορα ειναι οτι οι γερμανοι δεν εχουν και σε μεγαλη υποληψη τους ελληνες που ζουν εκει
3ον καθομαι σπιτι μου επειδη δε θελω να γινω μεταναστης
4ον αλλο γεγονος οτι οι ισπανοι που δουλευουν στον τομεα του τουρισμου δε μιλανε αγγλικα(που θα επρεπε) κι αλλο εγω που παω σαν φοιτητρια σε μια ξενη χωρα κι απλα δεν μιλαω τελεια τη γλωσσα να αντιμετωπιζω ειρωνικα βλεμματα-δεν καταλαβα τι συγκρινεις εδω τωρα
5ον για την Ισπανια συμφωνω κι εγω,οταν πηγα βαρκελωνη οι ανθρωποι ηταν πολυ ζεστοι κι ευγενικοι.δεν χωραει αμφιβολια για αυτο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Όσον αφορά το να "φύγετε να πάτε αλλού" :haha: να αφήσετε την Ελλαδίτσα, ναι καλό θα της κάνουμε αφού δεν είμαστε αρκετά ανήθικοι γι' αυτήν!

Την λατρεύω αυτή τη χώρα αλλά δεν μου αρέσει που οι φίλοι μου κρύβουν απο το βιογραφικό τους το μεταπτυχιακό τους, σύντομα το πτυχίο τους, έπειτα το απολυτήριο λυκείου...Που δεν μπορούν να βρουν δουλειά πουθενα!Που το εισιτήριο της easyjet είναι φτηνότερο απο τη βενζίνη που καίω και με καίει το μήνα για να πάω στη δουλειά μου!

Δεν θα με χαλούσε καθόλου να ζω στο Λονδίνο να δουλεύω στο star&^$s, να νοικιάζω με άλλους δυο, να πληρώνομαι 1500, να ζω σε μια χώρα οργανωμένη κ να πετάγομαι βολτίτσες στους παράδεισους που συνορεύει η uk!
Αναλογικά είναι το χειρότερο σενάριο που μπορώ να σκεφτώ γιατί η πραγματικότητα είναι οτι ακόμη και τώρα που παρουσιάζεται προβληματική η οικονομία τους, δεν φοβάμαι, θα μου αναγνώριζαν τα πτυχία και θα έλεγα πάρτα Λίζα κ καντα κορνίζα!

Όλοι λίγο πολύ ξέρουμε οτι θέλουμε να το κάνουμε, αν δεν το κάνουμε θα μας φάει το σαράκι, το ζήτημα είναι............έχουμε τα κότσια?Εγώ διακυβεύω πολλά δεν μπορώ προς το παρόν ;)
Οι νέοι κ ωραίοι προτείνω να..."run Forest run"
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το να αντιμετωπιζεις ειρωνικα βλεμματα για το οτι δεν μιλας την γλωσσα αψογα, το αντιμετωπισα και εγω εμεσα, οταν σπουδαζα στην Αγγλια...σε ενα περιστατικο μονο και με αφησε παντελως αδιαφορο...

πιο πολυ με δουλευαν οι φιλοι που ειχα εκει για το "λ" που λεμε στην ΘεσσαΛονικη, για το σε-με, για το καλαμακι και το σουβλακι....

γενικα δεν το θεωρω ρατσισμο αξιο λογου αυτο περι γλωσσας...λιγες φορες σαμπως στην Αθηνα ή θεσσαλονικη ακουγονται κοροιδευτικα σχολεια για καποιον που μιλαει καπως απο την επαρχια;; προσωπικη αποψη βεβαια ολα αυτα...

για μενα ρατσισμος ειναι να πας να ριξεις μολοτοφ σε στεκι Τουρκων ή ελληνικη ταβερνα, να πας να ζητησεις δουλεια και να σου πουνε: αντε ρε βρωμομεταναστη κλπ.
 

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
πολυ καλο το τοπικ αν και αργα μαλλον το διαβασα , σας ευχωμαι καλη τυχη και να πανε ολα δεξια παιδια .
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Γεια σας!!!

εχω τοσο καιρο να γραψω....
μιλαμε αιωνες.
καποιοι δεν θα με θυμουνται καν.αλλωστε ειχα συντομη παρουσια.

ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΣΟΥΗΔΙΑ!
:clap:

Ευχομαι να εισαι καλα εκει και να περνας καλα!!!!:lol:
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
εγω θα πηγαινα οπουδηποτε Αυστρια-Γερμανια-Ελβετια...

Εννοειται!!!!!!!Μαζι σου!!Και ειδικα Γερμανια-Αυστρια με την πανεμορφη φυση,την καταπρασινη,και την πειθαρχια(επιτελους) που δεν υπαρχει εδω...;)
Οποιος μενει εκει,ας μας διαφωτισει λιγακι,θα ηταν χαρα μας....:clap:
Το σκεφτομαι σοβαρα να παω Γερμανια ή Αυστρια να ζησω,ειναι το ονειρο μου.:bounce:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom