Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
twinkie η λεξη μεταναστης την θεωρω πολυ ακυρη, πιο ευστοχο θα ηταν "ανησυχο πνευμα" αν ηθελες καπως να το χαρακτηρισεις!!
Δεν ξέρω για ποιούς λόγους μετακόμισες μόνιμα στη Βιέννη γι' αυτό και την χρησιμοποιήσα. Δεν νομίζω πως εμπεριέχει κάποια "προσβολή" ή είναι άκυρη, συγνώμη αν το πήρες έτσι. Αλλωστε, είναι κοινώς αποδεκτή ως έννοια- από τη στιγμή που μιλάμε για μόνιμη εγκατάσταση σε κάποια ξένη χώρα. Όπως και αν έχει, εύχομαι να τα έχεις βρει όλα όπως τα περίμενες ή κι ακόμα καλύτερα.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Δεν ξέρω για ποιούς λόγους μετακόμισες μόνιμα στη Βιέννη γι' αυτό και την χρησιμοποιήσα. Δεν νομίζω πως εμπεριέχει κάποια "προσβολή" ή είναι άκυρη, συγνώμη αν το πήρες έτσι. Αλλωστε, είναι κοινώς αποδεκτή ως έννοια- από τη στιγμή που μιλάμε για μόνιμη εγκατάσταση σε κάποια ξένη χώρα.
μην ανυσηχεις καθολου, δεν το πηρα καπως, αλοιμονο!! απλα μια παρατηρηση εκανα! διατυπωσα περισσοτερο το πως αισθανομαι εγω! :D
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Yorgos 2008-2011

Εγώ έχω ζήσει λίγο έξω, σε χώρες αρκετά διαφορετικές:
Το μήνυμά σου είναι πολύ παλιό(2008) αλλά εγώ το διάβασα σήμερα (2011) και απλά .....εντυπωσιάστηκα!!!Τι απίθανη και ενδιαφέρουσα ζωή!!Εύχομαι η ζωή σου να συνέχισε έτσι .....ωραία, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για σένα.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
neraida πες μας λεπτομέρειες για την Βιέννη αξίζει να ζεις εκεί ? Το επίπεδο εργασίας, ζωής τη λεει ? τι δουλεία κάνεις εκεί πως τη βρήκες?
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
neraida πες μας λεπτομέρειες για την Βιέννη αξίζει να ζεις εκεί ? Το επίπεδο εργασίας, ζωής τη λεει ? τι δουλεία κάνεις εκεί πως τη βρήκες?
τωρα το αν αξιζει, αυτο δεν μπορω να το απαντησω με σιγουρια, η κατασταση του καθενος ειναι διαφορετικη, για μενα μπορω μονο να μιλησω με σιγουρια και να πω οτι πραγματικα αξιζει.

ειναι πολυ σχετικα ολα ... μπορει η Βιεννη να ειναι μια πολυ ωραια πολη για να ζει κανεις, αλλα αν εσυ ερθεις για παραδειγμα και βρεις ενα σπιτι που δεν σου αρεσει, μια δουλεια που δεν σου αρεσει, δεν μπορεις να κανεις παρεες γιατι δεν ξερεις την γλωσσα ή για οποιοδηποτε λογο, τοτε....

θελει και λιγο τυχη και πολυ ψαξιμο...:)

και παλι ομως ειναι αρχη για μενα και ειναι κατι καινουριο με αποτελεσμα ναι μεν να περναω καλα αλλα να το σκεφτομαι κιολας, κλεινω τρεις μηνες τελος του μηνα, ηρθα βασικα για το καλοκαιρι και λεω να μεινω περισσοτερο!
παντα μια προσπαθεια για μενα ειναι ενα βημα παραπανω, δεν εχω να χασω τιποτα!
δουλειες υπαρχουν, αλλα αν δεν ξερεις την γλωσσα ειναι προβλημα μεγαλο..
εξαρταται παντα τα προσοντα που διαθετεις και τι δουλεια ψαχνεις εσυ..:)

εγω στην αρχη ειχα βρει μια απαισια δουλεια και παραιτηθηκα μετα απο 2 μερες, μετα απο μια βδομαδα ομως ξεκινησα να δουλευω στα μουσεια, θα δουμε..;)

τις βρηκα και τις δυο δουλειες μετα απο πολυ ψαξιμο.. γιατι οποιος ψαχνει βρισκει!! τωρα τι βρισκει....??!!!:roll:
ειναι ωραια παντα οπως και να χει..:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ειναι πολυ παραγοντες.
Αν και θεωρω ως σημαντικοτερο το αν πας μονος/μονη ή οχι, την γλωσσα , και κυριως αν σου αρεσει / ταιριαζεις με τα δεδομενα της χωρας.
τροπος ζωης, κουλτουρα, κλιμα κλπ κλπ

Και επισης τι στερεοτυπα εχεις.

αν πας στην Χ χωρα, με την αποψη οτι ολοι οι κατοικοι ειναι ξενερωτοι, μουντρουχοι κλπ κλπ δεν νομιζω να περασεις και πολυ καλα οτι σπιτι ή δουλεια και αν βρεις
οπως επισης αν δεν γουσταρεις το κρυο και πας στην Σουηδια...
 

anazitisi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία ή Φινλανδία (ίσως)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδονησία (δεν έχω πάει)
Ποια χώρα να επιλέξει κανείς για να ζήσει;

Είμαι νέο μέλος αν και συμβουλεύομαι το site πριν ταξιδέψω.

Με απασχολεί το θέμα της φυγής από τη χώρα αν και την αγαπώ, η οποία δείχνει στους πολίτες της ένα σκληρό πρόσωπο, με τη στήριξη κάποιων ευνοημένων από πολιτκές και απατεώνων.

Θα ήταν ενδιαφέρον, ωστόσο, να καταγραφούν συγκεκριμένες εμπειρίες όσων έζησαν/ ζουν σε μια ξένη χώρα/ πόλη ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεται ένα ταξίδι. Θέματα όπως ευκαιρίες για εργασία, αναπτυσσόμενοι τομείς απασχόλησης, δυνατότητα αναζήτησης δουλειάς από την Ελλάδα μέσω διαδικτύου, τιμές ενοικίασης σπιτιού, κόστος ζωής, αντιμετώπιση των Ελλήνων, περίθαλψη, περιβάλλον κ.λπ. Το να γράψει κανείς ότι του αρέσει π.χ. η Βαρκελώνη επειδή έκανε ένα ταξίδι εκεί (κι εγώ σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να μείνω στη Βαρκελώνη μόνιμα), δε βοηθάει ιδιαίτερα αυτόν που σκέφτεται την Ισπανία ως τόπο διαμονής.

Όσον αφορά το είδος της εργασίας, θέμα για το οποίο ειπώθηκαν πολλά, καθένας επιλέγει αυτό που μπορεί ευχάριστα να κάνει και αυτό με το οποίο θεωρεί ότι κερδίζει τόσα όσα θα τον ωθήσουν να εγκαταλείψει τη χώρα.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Δεν θα πήγαινα ποτέ στη Βαρκελώνη να ζήσω. Μπορεί να είναι ωραίος τουριστικός προορισμός αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έφευγα από την Ελλάδα για τους (επίσης) μισθούς πείνας της Ισπανίας.
Προτιμώ τη Γερμανία, σταθερές αξίες, σίγουρα πράγματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν θα πήγαινα ποτέ στη Βαρκελώνη να ζήσω. Μπορεί να είναι ωραίος τουριστικός προορισμός αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έφευγα από την Ελλάδα για τους (επίσης) μισθούς πείνας της Ισπανίας.
Προτιμώ τη Γερμανία, σταθερές αξίες, σίγουρα πράγματα.
Τελειωσε το καλοκαιρι στη Ροδο ή εκλεισε το γραφειο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom