Ηνωμένο Βασίλειο Μονοήμερη Εκδρομή έξω από το Λονδίνο

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό με τη μονοήμερη στο York μου θύμισε μια παρέα που έχω εδώ στο Λονδίνο η οποία ήταν έτοιμη να κλείσει εισιτήρια για Vanuatu για μια βδομάδα. Τελικά, για να τους πείσω καθώς ειν κι αγύριστα κεφάλια, απλά τους απέδειξα ότι όσες μέρες θα φάμε για να φτάσουμε εκεί, άλλες τόσες θα είναι και οι μέρες που θα κάτσουμε εκεί...
Δώσε τώρα πίσω τους κωδικούς στον πραγματικό kalspiro!
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Κι εγώ τις δύο φορές που πήγα στο Λονδίνο πήγαινα μονοήμερες. Cambridge, York, Bath τα πιο όμορφα που πήγα. Στο Bath είχα ενθουσιαστεί κι έμεινα εκεί αν και είχα προγραμματισμένο να επιστρέψω αυθημερόν.
Έχω χρόνια να πάω αλλά θυμάμαι ότι δεν μου πολυαρέσει το Λονδίνο και δεν με εμπνέει καθόλου να μείνω πολλές μέρες. Ίσως αλλάξω γνώμη το φθινόπωρο που προγραμματίζω να ξαναπάω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Δώσε τώρα πίσω τους κωδικούς στον πραγματικό kalspiro!
τάδε έφη το ΠΣΚ στην Taiwan. είπαμε κι εμείς τη σάχλα μας για την Bratislava και μας το κόλλησες τώρα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Έχουμε κάνει παρόμοια ημερήσια εκδρομή (2) από Λονδίνο ,αρχές Νοέμβρη του 2006 και ήταν μαγικά...Τα φθινοπωρινά χρώματα είναι υπέροχα στην περιοχή των λόφων cotswolds...Τα χωριά και κωμοπόλεις που εμείς επισκεφτήκαμε ήταν τα Great Tew,Woodstock(εκεί βρίσκεται το αρχοντικό Bleinheim palace),Stow on the wold,Bourton on the water και τέλος το Burford.Tο Great tew είναι μικροσκοπικό και έχει μια σειρά από αγροικίες με καλαμωτή σκεπή τόσο γραφικές!Αν ξαναπάω θα επισκεφτώ οπωσδήποτε και το Bibury που εξαιρέσαμε την προηγούμενη φορά...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
ότι σου είπε η Αλεξάνδρα. απειρό respect ούτως ή αλλως που εντόπισε το Great Tew (κάπου σα να νομίζω ότι έχω γράψει γι αυτό το χωριό αλλά δε θυμάμαι)
στην γύρω περιοχή αξίζουν επίσης τα Chipping Norton, Steeple Aston και η μεγάλη αγάπη Burton on the water
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ότι σου είπε η Αλεξάνδρα. απειρό respect ούτως ή αλλως που εντόπισε το Great Tew (κάπου σα να νομίζω ότι έχω γράψει γι αυτό το χωριό αλλά δε θυμάμαι)
στην γύρω περιοχή αξίζουν επίσης τα Chipping Norton, Steeple Aston και η μεγάλη αγάπη Burton on the water
Θα βγουν σε μία ημέρα όλα αυτά;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Στα Cotswolds έχει πάει κανείς σας με τρένα, λεωφορεία κτλ? Βλέπω ότι έχει σύνδεση με τρένο το Λονδίνο με Moreton in Marsh και από εκεί διάφορα λεωφορεία για τα υπόλοιπα χωριουδάκια. Γίνεται έτσι σε μια μέρα να επισκεφτεί κάποιος 4-5 από αυτά ή δύσκολο;
Θα κοίταγα για αυτοκίνητο αλλά σκέφτομαι την ανάποδη οδήγηση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια πολύ ωραια ιδέα για μονοήμερη εκδρομή από το Λονδίνο είναι και η πόλη του Μπράιτον. Είναι μια πόλη που προσωπικά την αγάπησα Παραλιακή, με πολύ ζωντάνια και όλων των ειδών τα μαγαζιά στην παραλία, απίστευτα γραφικά δρομάκια στο κέντρο (τα lanes) στα οποία βρίσκεις ωραίες pubs, και επιπλέον μια μεγάλη αποβάθρα (pier) όπου μπορείς να βρεις και να κάνεις σχεδόν τα πάντα (από ψώνια μέχρι καραόκε!!!). Το Μπράιτον υπήρξε θερινή κατοικία της βασιλικής οικογένειας το 19ο αιώνα (υπάρχει το θερινό παλάτι και είναι επισκέψιμο...ονομάζεται royal pavillioν), ενώ και σήμερα οι Λονδρέζοι το τιμούν τα ΣΚ του καλοκαιριού, αν και πιστεύω ότι είναι ωραίο όλες τις εποχές. Έχω βρεθεί και καλοκαίρι και χειμώνα και άνοιξη όταν ζούσα στην Αγγλία. Απέχει μόλις μία ωρα με τρένο από το σταθμό της Victoria στο Λονδίνο. Εξάλλου αρκετοί κάτοικοι του Μπράιτον εργάζονται στο Λονδίνο. Ακόμα το Μπράιτον έχει ωραία και ωραία πάρκα και μερικά ενδιαφέροντα μουσεία (μου άρεσε το μουσείο παιχνιδίων). Κοντά στο Μπράιτον βρίσκονται επίσης και μερικές άλλες πολύ όμορφες παραθαλάσσιες πόλεις όπως το Eastbourne & to Hastings
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στα Cotswolds έχει πάει κανείς σας με τρένα, λεωφορεία κτλ? Βλέπω ότι έχει σύνδεση με τρένο το Λονδίνο με Moreton in Marsh και από εκεί διάφορα λεωφορεία για τα υπόλοιπα χωριουδάκια. Γίνεται έτσι σε μια μέρα να επισκεφτεί κάποιος 4-5 από αυτά ή δύσκολο;
Θα κοίταγα για αυτοκίνητο αλλά σκέφτομαι την ανάποδη οδήγηση.
Μόνο με αυτοκίνητο για να χαρείς τη βόλτα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εντάξει. Και θα είμαι σαν τον Woody Allen στο Scoop. Που κάθε φορά που οδηγεί στο Λονδίνο λέει, επειδή οδηγούν ανάποδα, είναι σίγουρος ότι θα πεθάνει σε τροχαίο.
:lol:
όχι άνετα θα είσαι, πίστεψε στις δυνάμεις σου! Απλά καλύτερα να πάρεις αυτόματο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom