Ινδονησία Μπαλί τοπικές εκδρομές

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Δεν θυμαμαι, κάπου εκεί στα κλασικά, 30+ για 8ώρες+
Ρώτα τον για ένα ημερίσιο πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις κ για το οποίο έχεις προσφορά και από αλλού και βλέπεις.
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Μεσω του familybalitours που λετε μπορω να επιλεξω εγω τον οδηγο που θελω; πχ τον Gede που προτεινετε;
Δεχονται παζαρια οι οδηγοι του familybalitours; αχαχα τα 32€ που λετε ακουγονται δελεαστικη τιμη, ισχυει για 10ωρο;

Επισης αν στις 10 μερες πχ που θα ειμαι στο μπαλι και θα πω στον οδηγο οτι τον χρειαζομαι, μια μερα απ αυτες δεν χρειαζομαι τελικα μετακινηση τι γινεται; μπορω να το πω στον οδηγο τελευταια στιγμη; ή εχει δεσμευτει εξ αρχης που θετω τις ημερομηνιες;

@frenchman θα με ενδιέφεραν τα στοιχεια του δικου σου οδηγού!!!

Την ημερα που φτανω μπαλι και θα θελω να παω απο το αεροδρομιο στο UBUD, αξίζει να πληρωσω και για εκεινη τη μερα οδηγο; ή συμφερει καλυτερα το ταξι;
Εγώ ήμουν ubud και επιστρέφω σήμερα. Από την έρευνα που είχα κάνει θυμάμαι ότι το bali family tours δεν είναι στην ubud αλλά στο denpansar και πηγσινοερχονται οπότε το θεωρώ περιττό αν μένεις ubud να πάρεις οδηγό από τόσο μακριά. Ενώ αν είναι από ubud θα μπορέσει να σε εξυπηρέτησει και σε άλλες τοπικές μεταφορές που μπορεί να χρειαστείς. Εγω θα σου πρότεινα τον Bayu. Τα στοιχεία του είναι +62 813-5349-9039. Μπορείς να του γράψεις στο whats app και να του πεις ότι σε σύστησε η Dimitra from Greece. Μέχρι σήμερα μαζί ήμασταν.
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!
Ποσο σας επαιρνε τη μερα; μιλαγε καλα αγγλικα; σας βοηθησε με το προγραμμα ωστε να προτεινει κι αυτος μερη σαν συνδυασμους εκδρομων;
Θα επικοινωνησω μαζι του :)

Πως ηταν η εμπειρία σου στο Ubud? Θα συνεχίσεις στο Μπαλί ή επιστρεφεις;
Αν θες γραψε μας δυο λογια για Ubυd, ποια μερη επελεξες πως σου φανηκαν κλπ
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!
Ποσο σας επαιρνε τη μερα; μιλαγε καλα αγγλικα; σας βοηθησε με το προγραμμα ωστε να προτεινει κι αυτος μερη σαν συνδυασμους εκδρομων;
Θα επικοινωνησω μαζι του :)

Πως ηταν η εμπειρία σου στο Ubud? Θα συνεχίσεις στο Μπαλί ή επιστρεφεις;
Αν θες γραψε μας δυο λογια για Ubυd, ποια μερη επελεξες πως σου φανηκαν κλπ
Μιλάει πολύ καλά αγγλικά και γαλλικά και έχει σπουδάσει τουριστικά. Είναι καλλιεργημενος και θα σας μεταφέρει πολλές πληροφορίες για τον τόπο του. Οι τιμές του είναι λογικές. Από αεροδρόμιο 350.000 ρουπιες, προς αεροδρόμιο 300.000 ρουπιες και γύρος περίπου 10 ώρες περίπου 600.000-650.000 ανάλογα τις αποστάσεις. Για λιγότερες ώρες προσαρμόζεται ανάλογα το ποσό. Εμείς πήγαμε 5 ημέρες και όλες μείναμε ubud. Εχθές κάναμε ένα πέρασμα από Σιγκαπούρη και τώρα back hope. Μείναμε λίγο αλλά είδαμε πολλά χωρίς να λειψει και η χαλάρωση. Μερικές προτάσεις κατά τα δικά μας γούστα... Απο ναούς το οποίο έχει να κάνει και με το όλο σκηνικό και τον περιβάλλοντα χώρο βάζω ψηλά gunung kawi sebatu, pura ulun Danu Beratan και tirta Ganga καθώς και tirta empul. Από spa φοβερή εμπειρία το ubud traditional spa. Πήγαμε και jungle fish και kayon jungle resort για πισίνα ποτό και χαλάρωση. Και τα δύο φοβερά, το δεύτερο άκρως εντυπωσιακό. Νότο δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν πήγαμε. Φοβεροί οι ορυζωνες jatiluwih. Γενικά η φύση οργιάζει. Παντού καταπράσινα. Καταρράκτες πήγαμε tucad cepung και sekumpul . Μοναδική εμπειρία στον sekumpul που κάναμε μπάνιο και ο καταρράκτης να πέφτει από δεκάδες μέτρα ψηλά. Και στους δύο μας έπιασε καταρράκτωδης βροχή... It was an adventure! Αμάξια στον δρόμο και scooter πολλά άλλα δεν κολλήσαμε πουθενά αλλά οι δρομοι είναι πολλοί στενοί και οι διαδρομές θέλουν τον χρόνο τους. Οι άνθρωποι πολύ φιλόξενοι, χαμογελαστοί, ήρεμοι... Πιο πολύ δεν πάει! Έιναι ένα ταξίδι εμπειρία ζωής. Τόσο διαφορετικό μέρος κουλτούρα, τρόπος ζωής, φύση. Όλα για αυτούς έχουν να κάνουν με την θρησκεία τους. Μην ξεχάσω... Κάθε μεσημέρι καταρράκτωδης βροχή έτυχε να βρέξει μια ώρα αλλά έτυχε και 4 ώρες συνεχόμενα. Μας άρεσε το clear cafe που πήγαμε και θα μπορούσατε μεσημέρι να πατε και στο bebek tebal sari στο tegalalang. Δεν προλάβαμε να πάμε αλλά μας το πρότειναν και φαίνεται φοβερό.

Ξέχασα να πω ότι μας άρεσε πολύ στο Cafe pomegranate και οτι στο Μπαλί είδα το πιο όμορφο ηλιοβασίλεμα της ζωής μου... Νόμιζες οτι ο ουρανός είχε πάρει φωτιά..
 
Last edited by a moderator:

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Φαινεται τοσο ωραια η εμπειρία σου κι ανυπομονω να.παω κι εγω! Σε θυμαμαι να ρωτας πληροφοριες απ τον περσινο Μάιο,ελπιζω να ηταν πραγματι ταξιδι ζωής!!!!
 
Last edited by a moderator:

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γεια σας παιδια! Σε 9 μερες θα ταξιδεψω για Μπαλί επιτέλουςςς!

Εχω κανονισει και τα του οδηγου οποτε νιωθω οτι ολα ειναι οκει!

Εχω ερωτηση ωστοσο σχετικά με τον οδηγο. Υποθετικά, εστω οτι με κατι δεν μενουμε ικανοποιημενοι ή απλα μια απ τις μερες δεν τον χρειαστουμε και προκυψει τελευταια στιγμή, μπορει να γινει αυτο και απ τις 10 μερες που τον έχουμε "δεσμεύσει" να τον αφησουμε ενδιάμεσα για 1 μερα;
Ή απαξ και "κλεισαμε" μαζι του εχουμε δεσμευτει;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γεια σας παιδια! Σε 9 μερες θα ταξιδεψω για Μπαλί επιτέλουςςς!

Εχω κανονισει και τα του οδηγου οποτε νιωθω οτι ολα ειναι οκει!

Εχω ερωτηση ωστοσο σχετικά με τον οδηγο. Υποθετικά, εστω οτι με κατι δεν μενουμε ικανοποιημενοι ή απλα μια απ τις μερες δεν τον χρειαστουμε και προκυψει τελευταια στιγμή, μπορει να γινει αυτο και απ τις 10 μερες που τον έχουμε "δεσμεύσει" να τον αφησουμε ενδιάμεσα για 1 μερα;
Ή απαξ και "κλεισαμε" μαζι του εχουμε δεσμευτει;
Εμείς το κάναμε αυτό που λες και δεν είχαμε κανένα θέμα πάντως...
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Γεια σας παιδια! Σε 9 μερες θα ταξιδεψω για Μπαλί επιτέλουςςς!

Εχω κανονισει και τα του οδηγου οποτε νιωθω οτι ολα ειναι οκει!

Εχω ερωτηση ωστοσο σχετικά με τον οδηγο. Υποθετικά, εστω οτι με κατι δεν μενουμε ικανοποιημενοι ή απλα μια απ τις μερες δεν τον χρειαστουμε και προκυψει τελευταια στιγμή, μπορει να γινει αυτο και απ τις 10 μερες που τον έχουμε "δεσμεύσει" να τον αφησουμε ενδιάμεσα για 1 μερα;
Ή απαξ και "κλεισαμε" μαζι του εχουμε δεσμευτει;
Κ εμείς είχαμε κλείσει οδηγό αλλά τελικά δεν κάναμε όλες τις εκδρομές κ δεν υπήρχε κανένα θέμα.
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ωραια, ευχαριστώ :)


Και αλλη απορια, δεν εχω κανει αναληψη ποτε απο τραπεζα σε χωρα τπυ εξωτερικου, εχω παντα μετρητά πανω μου.
Αν αφησω ενα ποσο στην καρτα μου και θελησω να κανω αναληψη εκει, γνωριζετε τι παιζει και αν κραταει προμήθεια και τι υψους;
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Ρε παιδιά τοσες ιστορίες για το Μπαλί και τόσα σχόλια και πουθενά δεν έχει αναφερθεί μετακίνηση με νοικιασμένο σκούτερ κ έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος. Θα πάω Μπαλί τέλη Ιούλη και σκοπεύω να νοικιάσω μηχανάκι(όπως έκανα και στην Ταυλανδη δύο φορές που πήγα) με σκοπό να γυρίσω όλο το νησί πιο ευέλικτα και πιο οικονομικά από το να νοικιάσω αμαξι-οδηγο. Οι τιμές για ένα μηχανάκι ημερησίως παίζουν 2-5 ευρώ.Παρολα αυτά μου έχει κάνει εντύπωση που κανένας από τα μέλη δεν έχει αναφερθεί σε αυτό τον τρόπο μετακίνησης. Είναι κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζω? (Εκτός από το ότι οδηγούν ανάποδα)
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Ρε παιδιά τοσες ιστορίες για το Μπαλί και τόσα σχόλια και πουθενά δεν έχει αναφερθεί μετακίνηση με νοικιασμένο σκούτερ κ έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος. Θα πάω Μπαλί τέλη Ιούλη και σκοπεύω να νοικιάσω μηχανάκι(όπως έκανα και στην Ταυλανδη δύο φορές που πήγα) με σκοπό να γυρίσω όλο το νησί πιο ευέλικτα και πιο οικονομικά από το να νοικιάσω αμαξι-οδηγο. Οι τιμές για ένα μηχανάκι ημερησίως παίζουν 2-5 ευρώ.Παρολα αυτά μου έχει κάνει εντύπωση που κανένας από τα μέλη δεν έχει αναφερθεί σε αυτό τον τρόπο μετακίνησης. Είναι κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζω? (Εκτός από το ότι οδηγούν ανάποδα)
Μια χαρά είναι η οδήγηση σαν την Ταϊλάνδη. Θα κερδίσεις πολύ χρόνο με το μηχανάκι οι δρόμοι είναι μια χαρά.
Βγάλε μόνο το διεθνές δίπλωμα από την ΕΛΠΑ και να φοράς κράνος γιατί η αστυνομία ψάχνει αφορμές για να γράψουν.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την εκδρομή για rafting. Όταν ξεκινάτε από το ξενοδοχείο φεύγεις με το μαγιό μόνο. Ούτε κινητό παπούτσια μπλούζα νερό διαβατήριο?. Εννοώ η βάρκα έχει κάποιο στεγανό κουτί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom