Ταϊλάνδη Μπανγκογκ

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το skytrain δεν βολεύει καθόλου για τα βασικά αξιοθέατα πρώτον, και δεύτερον για μικρή διαδρομή και τρία ή τέσσερα άτομα βγαίνει πιο ακριβό από ταξί. Το παίρνεις μόνο μια-δυο φορές για να πας στα εμπορικά κέντρα άντε και στο σπίτι του Jim Thomson.
Ναι, σωστό... υπό την προϋπόθεση ότι το ταξί θα σε πάει εκεί που θες εσύ και όχι μέχρι εκεί που θα βαρεθεί ο ταξιτζής να πάει παραπέρα ή θα νομίσει ή "νομίσει" ότι θες να πας, δε θα δείχνεις να βιάζεσαι και φυσικά να δουλεύει ταξίμετρο (δεν είναι και τόσο σύνηθες). Από προσωπική εμπειρία, οι μόνες φορές που το ταξί μας πήγε και μας έφερε από/προς εκεί που θέλαμε ήταν το αεροδρόμιο-ξενοδοχείο. Τα ίδια ισχύουν και για τα τουκ-τουκ όσον αφορά τις διαθέσεις τους - συν το καυσαέριο...

Έτσι κι αλλιώς - βέβαια - δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά, σκας και κολυμπάς...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλά για τα τουκ-τουκ στην Μπανγκόγκ ούτε λόγος. Τρως απίστευτο καυσαέριο, κινδυνεύεις να σε πετάξουν έξω σε κάθε στροφή και ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους. Με τα ταξί εμείς πάντως δεν είχαμε ανάλογες εμπειρίες. Πέρναμε πάντα μιας συγκεκριμένης εταιρείας, τα σκούρα κόκκινα προς το μπορντώ (μπορδοροδοκόκκινα τα λένε; :haha:) και μόνο μια φορά ο ταξιτζής δεν έβαλε μετρητή. Του το είπαμε, αρνήθηκε να τον βάλει λέγοντας "τώρα φτάσαμε", και τον σταματήσαμε επιτόπου. Φυσικά κατεβήκαμε χωρίς να πληρώσουμε και φύγαμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Στην Damnoen Saduak πως πήγατε? Κλείσατε με πρακτορείο ή μόνοι σας με συγκοινωνία (λεωφορέίο ή τραίνο)? Δηλ δε θα μας φάει όλη τη μέρα ε? Φαντάζομαι δεν είναι κοντά με Αιγιουτάγια, ώστε να τα συνδυάσουμε την ίδια μέρα, ε? Αγχώνομαι σε 3 μέρες να τα προλάβω όλα, πράγμα δύσκολο!
Και κάτι ακόμη! Πως θα πρέπει να είμαστε ντυμένοι τον Αύγουστο που θα είμαστε στην Μπανγκόγκ, προκειμένου να μην έχουμε πρόβλημα κατά την επίσκεψη μας σε αξιοθέατα-ναούς, αλλά και να μην τα παίξουμε από τη ζέστη?
Αγιούταγια είχαμε αυτοκίνητο με οδηγό και την άλλη μέρα τον χρησιμοποιήσαμε και για Damnoen Saduak. Μας ήρθε πολύ οικονομικά και πιο ξεκούραστα από το να παίρναμε συγκοινωνία. Δεν συνδυάζονται την ίδια μέρα γιατί και για τα 2 πρέπει να ξακινήσεις πολύ πρωϊ.
Βασικά όλες τις εποχές καλό θα ήταν να έχεις καλυμμένους ώμους και πλάτη για λόγους εθιμοτυπικούς.

Και κάτι τελευταίο. Πώς σας φαίνεται η περιοχή που είναι το Lebua at State Tower? Είναι βολική όσον αφορά τις μετακινήσεις?
Η περιοχή είναι καλή αλλά όχι και η ιδανικότερη για μετακινήσεις. Πάντως κάποιο βράδυ να πάτε για ποτό στον τελευταίο όροφο του Lebua! Ειναι καταπληκτικά!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Καλά για τα τουκ-τουκ στην Μπανγκόγκ ούτε λόγος. Τρως απίστευτο καυσαέριο, κινδυνεύεις να σε πετάξουν έξω σε κάθε στροφή και ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους. Με τα ταξί εμείς πάντως δεν είχαμε ανάλογες εμπειρίες. Πέρναμε πάντα μιας συγκεκριμένης εταιρείας, τα σκούρα κόκκινα προς το μπορντώ (μπορδοροδοκόκκινα τα λένε; :haha:) και μόνο μια φορά ο ταξιτζής δεν έβαλε μετρητή. Του το είπαμε, αρνήθηκε να τον βάλει λέγοντας "τώρα φτάσαμε", και τον σταματήσαμε επιτόπου. Φυσικά κατεβήκαμε χωρίς να πληρώσουμε και φύγαμε.
Στο τουκ-τουκ πραγματικά πνιγόμουν από το καυσαέριο, αλλά θα το ξανάκανα για την εμπειρία!
 

etsakali

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καταρχήν varioAthens διάβασα το άρθρο σου για τη Μπανγκοκ και είναι πολύ κατατοπιστικό.Τελειο. Λοιπόν και εγώ θα πάω Μπανγκοκ αρχές Αυγούστου για 2 μέρες. Το ξενοδοχείο μου είναι το Dusit Thani και είναι κοντά στο Lumpini Park. Ξέρετε αν είναι κοντά στο κέντρο και γενικά αν είναι εύκολη η πρόσβαση στα σημεία ενδιαφέροντος της Μπανγκοκ? Επίσης για τις 2 μέρες που θα μείνω λέω να πάω στο παλάτι, στο Temple of Dawn, στο ξαπλωμένο Βούδα, στο σμαραγδένιο Βούδα και πλωτή βόλτα στα κανάλια. Αλήθεια σε αυτά τα μέρη είναι εύκολο να πάω με ταχι από το ξενοδοχείο μου ή χρειάζεται group με πρακτορείο να πάω και ξενάγηση? Για βράδυ λέω να πάω οποσδήποτε για ποτό στο ξενοδοχείο Lebua. Επίσης στη Siam square και Pat Pong. Σε αυτές τις περιοχές προτείνεται κάποιο ειδικά μαγαζί? Θα ήθελα επίσης να παρακολουθήσω και την παράσταση Siam Niramit αλλά μάλλον ο χρόνος δε μου φτάνει. Αλήθεια πόσο κοστίζει το εισητήριο? Δυστυχώς δεν θα πάω Σαββατοκύριακο, οπότε χάνω την καταπληκτική όπως λέτε Τσατου τσακ αγορά. Ποιες αγορές μου προείνετε να πάω, εφόσον δεν έχω και πολυ χρόνο να τις δω όλες? Επίσης θα ήθελα να πάω πολύ στην Damnoen Saduak Floating Market, αλλά δεν ξέρω αν προλαβαίνω. Διάβασα ότι μπορείς να νοικιάσεις αμάξι μαζί με τον οδηγό και να σε πάει και να σε γυρίσει? Ξέρετε από που μπορώ να το νοικίασω και πόσο θα μου κοστίσει? Αλήθεια ένα 4ωρο φτάνει για το Damnoen? Εννοώ με τις διαδρομές πήγαινε-έλα και να μείνουμε και εκεί ή να υπολογίσω περισσότερο χρόνο? Πολλές οι απορίες μου....ε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε, μην τρελλαίνεστε που δε θα δείτε και την αγορά του Τσάτουτσακ. Μια υπαίθρια αγορά είναι, στυλ Μοναστηράκι, εντάξει μεγάλη σε έκταση και ποικιλία προϊόντων, περιμετρικά σε βαράει ο ήλιος, κάτω απ'το σκέπασμα, στενά τα δρομάκια μεταξύ των μαγαζακίων, σε σημεία πνίγεσαι απ' τη ζέστη και την υγρασία. Με ψάξιμο και παζάρι μπορείς να ψωνίσεις κάποια πράγματα (κυρίως ρούχα) για καθημερινή χρήση (εγώ ψώνισα μπαχαρικά). Έχει και πλανόδιους με street food τριγύρω, δεν είναι άσχημα για καναδυό ώρες χαβαλέ αλλά, επί της ουσίας, ανάλογες αγορές (σε μικρότερη έκταση) βρίσκεις σχεδόν σε κάθε αστικό κέντρο της Ταϋλάνδης - και όχι μόνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ξενοδοχείο μου είναι το Dusit Thani και είναι κοντά στο Lumpini Park. Ξέρετε αν είναι κοντά στο κέντρο και γενικά αν είναι εύκολη η πρόσβαση στα σημεία ενδιαφέροντος της Μπανγκοκ? Επίσης για τις 2 μέρες που θα μείνω λέω να πάω στο παλάτι, στο Temple of Dawn, στο ξαπλωμένο Βούδα, στο σμαραγδένιο Βούδα και πλωτή βόλτα στα κανάλια. Αλήθεια σε αυτά τα μέρη είναι εύκολο να πάω με ταχι από το ξενοδοχείο μου ή χρειάζεται group με πρακτορείο να πάω και ξενάγηση?
κι εγώ εκεί έμεινα. στο κέντρο είναι. η Patpong είναι από την άλλη πλευρά του δρόμου. δε λέει τίποτε σαν αγορά. μαιμούδες, πορνογραφία σε αισχρό σημείο. προιόντα παιδικής πορνογραφίας σε κοινή θέα. απέναντι από το ξενοδοχείο επί της κεντρικής οδού έχει ένα noodle bar ανοικτό 24ωρο με πολύ καλά noodles.
στο παλάτι κλπ να πας με sky train και πλοιάριο μετά γιατί η κινηση είναι εφιαλτική, χωρια που με το πλοιάριο είναι πάρα πολύ ωραία η βόλτα και σταματάς όπου θέλεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
στο παλάτι κλπ να πας με sky train και πλοιάριο μετά γιατί η κινηση είναι εφιαλτική, χωρια που με το πλοιάριο είναι πάρα πολύ ωραία η βόλτα και σταματάς όπου θέλεις.
Όπως τα λέει ο Samion είναι. Αν μείνετε στη Silom, εκεί είναι και η μεγάλη σκάλα για το καραβάκι προς τα πάνω για το παλάτι. Αλλά, κι εκεί να μη μείνετε, εκεί τελειώνει η γραμμή του Skytrain. Βγαίνεις απ' το ένα και μπαίνεις στο άλλο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Kαταρχήν etsakali σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Γενικά στην Μπανγκόκ δεν υπάρχει ένα κέντρο με την έννοια που έχουμε συνηθίσει, υπάρχουν αρκετές περιοχές ενδιαφέροντος.
Η πρόσβαση στο Παλάτι και στους Ναούς που αναφέρεις είναι εύκολη, όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω, με skytrain και καραβάκι. Και εμείς έτσι πήγαμε και δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου.
Συγκεκριμένα ξεκινήσαμε πολύ πρωϊ και είδαμε πρώτα Wat Arun, μετά το Παλάτι και τα πέριξ (Σμαραγδένιο, Ξαπλωμένο κ.λ.π. βούδες), μετά κάναμε στάση για ξεκούραση και συνεχίσαμε με βόλτα με καραβάκι στα klongs. Έτσι γεμίζεις την μία ημέρα. Την επομένη μπορείς να πας στην Damnoen, αν πας μεμονωμένα 4-5 ώρες είναι εντάξει (θέλει γύρω στο 50λεπτο να πας). Οπότε έχεις και τα βράδυα σου ελεύθερα να πας στο Lebua και στην Patpong.
Για μένα η Τσάτουτσακ ήταν φοβερή αγορά, μου έβγαλε έναν πρωτόγνωρο καταναλωτισμό :haha: ειδικά σε διακοσμητικά (ξύλινους βούδες και τέτοια). Αλλά αφού δεν την προλαβαίνεις... Η Patpong δεν έχει τέτοια ποικιλία αλλά είναι μία βόλτα που πρέπει να κάνεις.
Για αμάξι και οδηγό, ξαναείπα ότι βρήκα από το Asia Direct Web.
Για παράσταση του Siam Niramit αν και είναι καταπληκτική δεν ξέρω κατά πόσο προλαβαίνεις μιας και ξεκινάει στις 20.00 και διαρκεί γύρω στα 90΄, που σημαίνει ότι σου κόβει αρκετές ώρες της μίας ημέρας.
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Kαλα με κατατρομαξατε..

Στο τουριστικό πακέτο να περιμένεις μάλλον και επίσκεψη/εις σε "τοπικά" μαγαζιά για ν'αγοράσετε πράγματα και να πάρουν οι ξεναγοί τις μίζες τους.

Η πλωτή αγορά είναι κι' αυτή μια tourist-trap εφόσον πας οργανωμένα. Φτάνουν όλα τα γκρούπ γύρω στις 8:30-9:00 π.μ. και τους την πέφτουν όλοι με τις βάρκες για ν' αγοράσουν τα προϊόντα τους. Έχει χρώμα, θα βγάλεις πολλές φωτογραφίες αλλά, κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις κάτι πιο αυθεντικό θα πας πολύ πρωί: 6:30-7:00 το αργότερο. Μπορείς μετά να φύγεις όταν πλακώνουν οι βάρβαροι και να πας στο Παλάτι το οποίο θα επισκεφθείς έτσι κι αλλιώς. Κι όταν αρχίσει να βαράει η ζέστη ή σας πιάσει καμμιά μπόρα, μπορείτε να πάτε στο Paragon (πολυκατάστημα - στα υπόγεια του οποίου - αν δεν κάνω λάθος - είναι το Aquarium και μάλλον θα σας αρέσει). Στο Paragon νομίζω (όλα τα μεγάλα πολυκαταστήματα είναι το ένα δίπλα στο άλλο και συνδέονται και μεταξύ τους) θα έχεις και την ευκαιρία να δείς να πωλούνται δίπλα-δίπλα Φερράρι με Πόρσε και Λαμποργκίνι και.. και... και δίπλα τα Ρόλεξ κλπ. Εντυπωσιακό καθότι βρίσκονται στον 3ο όροφο ! (αν κάνω λάθος στον όροφο πυροβολήστε με! :haha: ).

Τέλος, στον ποταμό Κβάι δεν πήγα και δεν θα πήγαινα γιατί κι αυτή θεωρώ ότι είναι μια ακόμη tourist trap - φαντάσου ότι η γέφυρα που σου δείχνουν είναι πρόσφατη κατασκευή! Η φύση λένε ότι είναι ωραία αλλά μόνο γι αυτό δεν πας αφού μπορείς να την βρεις κι αλλού. Αυτό που δεν μπορείς να βρεις αλλού είναι η Αγιούταγια που - για μένα - αν κάνεις μία ημερήσια εκδρομή, εκεί πρέπει να την κάνεις.

Τις 2 μέρες σου τις κάλυψα - την 3η βρες μόνη σου τι θα κάνεις (π.χ. χρησιμοποίησε την πλωτή συγκοινωνία για να επισκεφθείς περιοχές που δεν πάνε τουρίστες). :D

Καλά να περάσετε - που θα περάσετε - αν δεν ανοίξουν οι ουρανοί.


Πολύ χρήσιμα όλα αυτα θα δω πως μπορω να τα αξιοποιησω όσο γίνεται πιο σωστα.Σας ευχαριστω όλους.Ομως βρε παιδια με κατατρομαξατε με τον καιρο.Μα έχει αληθεια τόσο βροχη στην Μπανγκογκ και τα Ππουκετ αρχες Αυγούστου?Στο Μπαλι που πήγα τέλη Ιουλιου δεν υπήρχε προβλημα.Δυο μέρες από τις δέκα εριξε δυο συντομες ενος τετερτου βροχούλες και μετα ο καιρος ήταν και παλι καλος.Δυστυχως οι υποχρεώσεις πολλων απο εμας τόσο στις δουλειες μας οσο και στην οικογένεια είναι τοσες και τετοιες που μας επιτρέπουν να φύγουμε με αδεια μόνο Ιουλιο ή Αυγουστο.Ετσι αν θέλουμε να δούμε καποια μέρη μπορουμε μονο μεσα σε αυτους τους μήνες.Ελπίζω να μην απογοητευτουμε απο τον καιρο και μας χαλάσει τις μοναδικες διακοπες μας.Ανάψτε κανένα κεράκι............
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Μπαλι ειναι κατω απο τον Ισημερινο ενω η Ταυλανδη ειναι πανω. Αυτο αρκει για να κανει μεγαλη διαφορα στον καιρο. Στο Μπαλι η καλυτερη εποχη του ειναι το καλοκαιρι ενω στην Ταυλανδη δεν ειναι. Η καλυτερη εποχη της Ταυλανδης ειναι απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Φεβρουαριο περιπου (αναλογα τις περιοχες που σε ενδιαφερουν. Στα βορεια της χωρας ειναι πολυ καλα και Μαρτιο)
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Βασικά όλες τις εποχές καλό θα ήταν να έχεις καλυμμένους ώμους και πλάτη για λόγους εθιμοτυπικούς.
Πάντως κάποιο βράδυ να πάτε για ποτό στον τελευταίο όροφο του Lebua! Ειναι καταπληκτικά!
Και το παντελόνι φαντάζομαι πρέπει να είναι μακρύ ε?
Όσον αφορά το Lebua τώρα, έχει dress code για το bar? Αν ναι, τι ντύσιμο επιτρέπουν? Έστειλα mail στο ξενοδοχείο, αλλά δεν μου απάντησαν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom