Μπουρκίνα Φάσο Μπουρκίνα Φάσο: Στη χώρα των έντιμων

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Μπορεί στα μάτια μας να φαίνονται όλοι ίδιοι, εντούτοις η ταπεινή Μπουρκίνα ούτε λίγο ούτε πολύ αποτελείται από τουλάχιστον 60 εθνοτικές ομάδες.
Στην καρδιά της Δυτικής Αφρικής και σε αντίθεση με γειτονικές χώρες όπου οι φυλετικές διαμάχες οδήγησαν σε αιματηρές συρράξεις, οι εθνοτικές ομάδες της Μπουρκίνα Φάσο κατάφεραν ζουν αρμονικά. Όχι ότι κι εκεί δεν υπάρχει μουρμούρα, ειδικά αν η πολυπληθέστερη ομάδα διεκδικεί τα πρωτεία στην πολιτική σκηνή σε σχέση με τις υπόλοιπες. Μερικοί αθεόφοβοι φτάσανε μέχρι του σημείου να προπαγανδίζουν ότι το εμβόλιο της πολυομυελίτιδας είναι όπλο στα χέρια των κυβερνώντων για την εξόντωση των υπολοίπων.

Κυρίαρχη ομάδα είναι των Mossi που αποτελούν το 50% του πληθυσμού. Ποτέ δεν γνώρισαν κατοχή (μέχρι και στο Ισλάμ αντιστάθηκαν) και ακόμα και με την παρουσία των Γάλλων αποικιοκρατών τα βρήκαν μια χαρά. Ιεραρχική δομή: σωρεία τοπικών βασιλιάδων, συμβούλων, παρασυμβούλων. O βασιλεύς των βασιλέων Mossi όμως σήμερα ζει στο παλάτι του στην Ουαγκαντούγκου. Όσο κι αν η πολιτική του επιρροή σήμερα έχει περιοριστεί, εντούτοις αποτελεί σκιώδη σύμβουλο της εκάστοτε κυβέρνησης. Άλλωστε μπορεί ένας εκλεγμένος πρόεδρος να "αγνοήσει" ένα κληρονομικό βασιλιά;;; Σημείωση ότι το κληρονομικό χάρισμα δεν πάει από πατέρα σε γιο, αλλά από αδελφό σε αδελφό, γεγονός που οδηγεί σε ενδοοικογενειακές φαγωμάρες ενίοτε.

Μια άλλη σημαντική ομάδα είναι οι Fulani που αποτελούν το 8%, νομάδες βοσκοί που είναι διάσημοι για την ομορφιά των γυναικών τους. Ασπάστηκαν πρόωρα το Ισλάμ και γίναν το δεξί χέρι των Γάλλων επ'αμοιβή για να ξεκάνουν αντάρτες σε όλη την ευρύτερη περιοχή. Αυτό που τους χαρακτηρίζει είναι η περηφάνεια. Μάλλον ξεροκεφαλιά θα την χαρακτήριζα γιατί όλο εδαφικά προβλήματα δημιουργούν σε άλλες ομάδες.

Το πολύχρωμο μωσαϊκο της Μπουρκίνα συμπληρώνεται από τους Gourmanche (7%) στα ανατολικά. Είναι οι φτωχότεροι και οι πλέον απομονωμένοι.
Από τη κοιλάδα του Νίγηρα θα συναντήσουμε τους Bissa & Samo (6%), τους Βwaba (3%) και τους Dioula & Marka (2%).
Στο Νότο κάτω από την ταμπέλα Gourounsi θα βρεί κανείς ένα κατεβατό ομάδων (Kassena, Winye,Puguli κλπ κλπ), ακόμα νοτιότερα υπό την ταμπέλα Lobi άλλη μια ευρύτερη ομάδα (Lobi, Birifor, Dan κλπ κλπ) και τέλος νοτιοδυτικά στη χώρα Senoufou άλλη μια μακρά λίστα (Karaboro, Tusya, Gwe κλπ κλπ).
Στο βορρά θα συναντήσει κανείς παρακλάδι των γνωστών Tuareg, ενώ το παζλ συμπληρώνει μια ολιγάριθμη κοινότητα Σύριων και Λιβανέζων, καθώς και γαλλόφωνων εμιγκρέδων.

Στις μεγαλύτερες εθνοτικές ομάδες υπάρχει κοινωνική ιεράρχηση, του τύπου δεν είμαστε όλοι ίσα κι όμοια. Υπάρχει η κυβερνώσα κάστα, η κάστα των αγροτών, η κάστα των σιδηρουργών και εκείνη των griots (κάτι σαν τροβαδούροι). Εννοείται ότι γάμοι επιτρέπονται σε άτομα που ανήκουν στην ίδια κάστα, ενώ ακόμα και στα μικρότερα χωριά η κάθε κάστα έχει τη δική της συνοικία.

Προς τιμήν των κατοίκων της πολυφυλετικής Μπουρκίνα, αφιερώνω αυτό το βιντεάκι από τις φωτό μας, υπό τους ήχους του γείτονος Μαλινέζου Salif Keita (θα ακούσετε και την Cesaria στο κομμάτι αυτο).
Μόνο μη με ρωτήσετε ποιός ανήκει σε ποιά ομάδα ή κάστα.... :roll:
 

Attachments

  • 65,9 KB Προβολές: 142
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
hydronetta με εντυπωσιασες με το ταξιδι σου.Αγνοω αυτη τη χωρα και επιτοπου
μπαινω στο google για να την ανακαλυψω.
Εντυπωσιακο επισης και το κινητρο που σας εκανε να ταξιδεψετε(φεστιβαλ μουσικης στο Νιγηρα):shock:
Μακαρι να ειχα στην παρεα μου φιλους οπως τους δικους σου,σιγουρα θα πηγαινα και γω
Ουαγκαντούγκου!!!
Παντα καλα ταξιδια ναχεις και σε σπανιους προορισμους.!!!
Καλως ηρθες και στο :welcome2:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αγαπητέ μου φίλε,
Θα προσπαθήσω να βάλω και φωτογραφίες καθώς ότι και να γράψω αν δεν συνδυάζεται από εικόνες είναι λειψό. Είπα να γράψω για μέρη που συνήθως δεν θα σκεφτόταν να πάει κανείς και η Μπουρκίνα ομολογώ ότι μου πρόσφερε μια γλυκιά εμπειρία. Δυστυχώς στο site δεν μορούμε να γράψουμε στα αγγλικά τις τοποθεσίες οπόταν αν κάνεις αναζήτηση θα πρέπει να παίξεις λίγο με την ορθογραφία
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες και ευχαριστώ για την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.
Μάλλον εισαι ο μονος απ το φοορυμ που χει επισκεφτει την Μπουρκίνα Φάσο ( Ανω Βόλτα για οσους εμαθαν γεωγραφία πριν το ΄80).
Περιμένουμε και τη συνέχεια απ το Νιγηρα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εξαιρετικό ξεκίνημα! Και εις άλλα!!!

(Να περιμένουμε και συνέχεια με το φεστιβάλ στο Μάλι???:D)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Στη Μπουρκίνα Φάσο πήγα δύο φορές, το 1999 και το 2002, σαν αρχηγός σε ελληνικά γκρουπάκια.
Έκανα το δρομολόγιο από τα σύνορα του Μάλι, για Μπόμπο, μετά Γκαούα, ύστερα Ουαγκαντούγκου από κει στους Γκουρούνσι και τέλος στα σύνορα του Νίγηρα. Αγαπητή hydronetta, πήγες στα μπαράκια του Μπόμπο? Κάθε Πέμπτη νομίζω, δεν θυμάμαι ακριβώς, έχουν γιορτές εκεί και όλοι παίζουν μουσική και χορεύουν. Πήγα σε ένα πρωτόγονο μπαράκι ημιυπαίθριο, χωρούσε όλο κι όλο 10 άτομα και είχε 4 τύπους φοβερούς μου έπαιζαν μόνο κρουστά. Το άκουσμα δεν περιγράφεται. Μαζί με τοπική μπύρα, το αποτέλεσμα ήταν θεϊκό!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν θυμάμαι καλά στο Μπομπό πήγαμε στο Les Babous ή κάτι τέτοιο (τα γαλλικά μου είναι πτωχά). Ήταν κι αυτό υπάιθριο αλλά με μεγάλο χώρο και είχε ζωντανή μουσική. Σέρβιραν και φαγητό αν θυμάμαι καλά. Το βράδυ που πήγαμε έπαιζε ένα τοπικό γκρουπ.
Χαίρομαι που ελληνες ταξιδιώτες κάνουν τέτοιες διαδρομές και για να είμαι ειλικρινής ζηλεύω τρομερά τους προορισμούς που έχεις πάει. Σίγουρα δεν γλυτώνεις τις ερωτήσεις και συμβουλές για μελλοντικά ταξίδια μου (υπάρχει κάποιο ταξίδι στα σκαριά;;;):p
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Να εκφράσω κι εγώ τον θαυμασμό μου για το ταξίδι σου σε έναν από τους πιο ασυνήθιστους προορισμούς. Είχα ακουστά για αυτή τη χώρα και την πρωτεύουσά της με το περίεργο (ως αστείο για μας) όνομα και ως Άνω Βόλτα που αναφέρει ο vagantos και διάβασα προγράμματα 2-3 γνωστών ταξιδιωτικών γραφείων που επισκέπτονται την ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Αφρικής, μεταξύ αυτών και του "Κανώνα" - traveladdict με το τελευταίο πηγες σαν αρχηγός ; Η Δυτική Αφρική μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά όχι σαν άμεση προτεραιότητα - πού να πρωτοπάει κανείς ... Αν πάω κάποτε θα πάω με πρακτορείο γιατί θεωρώ ακατόρθωτη την οργάνωση από μέρους μου αλλά και την εξεύρεση παρέας.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αν θυμάμαι καλά στο Μπομπό πήγαμε στο Les Babous ή κάτι τέτοιο (τα γαλλικά μου είναι πτωχά). Ήταν κι αυτό υπάιθριο αλλά με μεγάλο χώρο και είχε ζωντανή μουσική. Σέρβιραν και φαγητό αν θυμάμαι καλά. Το βράδυ που πήγαμε έπαιζε ένα τοπικό γκρουπ.
Χαίρομαι που ελληνες ταξιδιώτες κάνουν τέτοιες διαδρομές και για να είμαι ειλικρινής ζηλεύω τρομερά τους προορισμούς που έχεις πάει. Σίγουρα δεν γλυτώνεις τις ερωτήσεις και συμβουλές για μελλοντικά ταξίδια μου (υπάρχει κάποιο ταξίδι στα σκαριά;;;):p
Όποτε θέλεις είμαι στη διάθεση σου.:)
Σκοπεύω να πάω Ν. Ζηλανδία το Πάσχα, αλλά μάλλον με βλέπω πάλι στο L.A.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να εκφράσω κι εγώ τον θαυμασμό μου για το ταξίδι σου σε έναν από τους πιο ασυνήθιστους προορισμούς. Είχα ακουστά για αυτή τη χώρα και την πρωτεύουσά της με το περίεργο (ως αστείο για μας) όνομα και ως Άνω Βόλτα που αναφέρει ο vagantos και διάβασα προγράμματα 2-3 γνωστών ταξιδιωτικών γραφείων που επισκέπτονται την ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Αφρικής, μεταξύ αυτών και του "Κανώνα" - traveladdict με το τελευταίο πηγες σαν αρχηγός ; Η Δυτική Αφρική μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά όχι σαν άμεση προτεραιότητα - πού να πρωτοπάει κανείς ... Αν πάω κάποτε θα πάω με πρακτορείο γιατί θεωρώ ακατόρθωτη την οργάνωση από μέρους μου αλλά και την εξεύρεση παρέας.
Φίλε μου ακατόρθωτο δεν είναι. Έφτιαξα με τη βοήθεια του Φιλίπ (ιδιοκτήτη της πανσιόν Μεζόν Αζααμπά στην Ουαγκαντούγκου) και με βάση τους οδηγούς Bradt & Rough guides το πρόγραμμα, Ο Φιλίπ μου έκανε όλες τις κρατήσεις σε καταλύμματα (και στο Μάλι) και μας παραχώρησε τζιπ και οδηγό. Όλα ήταν πανεύκολα. Η περιοχή είναι ασφαλέστατη και δεν είχαμε πρόβλημα να κάνουμε ξενάγηση μόνοι μας. Απλά δεν είναι να πας μόνος. Αφενός μεν το κόστος αφετέρου η μοναξιά...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όποτε θέλεις είμαι στη διάθεση σου.:)
Σκοπεύω να πάω Ν. Ζηλανδία το Πάσχα, αλλά μάλλον με βλέπω πάλι στο L.A.
Αχ μαχαιριά στη καρδιά η Νέα Ζηλανδία. Ας όψεται το κόστος των αεροπορικών αλλοιώς την έχω ψηλά στη σειρά προτεραιότητας. Για πρακτορείο δεν ξέρω τι γίνεται. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με γκρουπ, αλλά φοβάμαι ότι χρεώνουν αρκετά για τέτοια ταξίδια. Πάντως αν εργάζεσαι σε πρακτορείο και συνοδεύεις μικρά γκρούπ σε ζηλέυω...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δουλέυω πλέον περιστασιακά, γιατί δεν έχω χρόνο. Στη Μπουρκίνα θυμάμαι ότι πήγαμε σε μια λίμνη με έναν δυστυχή κροκόδειλο που του πετούσαν ζωντανά κοτόπουλα για να βγάλουμε φωτογραφίες. Έβγαινε αυτός έξω και οι τύποι καθόνταν στην πλάτη του και μας προέτρεπαν να κάνουμε και μεις το ίδιο. Δεν ήταν στη φιλοσοφία μας αυτό και πήρα το γκρουπ και έφυγα γιατί το θέαμα δεν μου άρεσε καθόλου. Θυμάμαι επίσης ότι πήγαμε σε κάτι χωριά των Λόμπι, έξω από τη Γκαούα και ότι μείναμε στο ξενοδοχείο ενός Λιβανέζου που μας σέρβιρε εξαιρετικό λιβανέζικο φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom