Σλοβακία Μπρατισλάβα

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Εκ πρώτης όψεως ο σταθμός Hlavna Stanica είναι κάτι ανάλογο του σταθμού Λαρίσης μερικά χρόνια πίσω! Εικόνες εγκατάλειψης, μυρωδιά κατουρλίλας, σκουπίδια με κυρίαρχο στοιχείο τα άδεια μπουκάλια και πολλοί άστεγοι στα σκαλιά των αφίξεων από τους οποίους οι περισσότεροι είναι λιώμα στο μεθύσι. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ο σταθμός δεν χρησιμοποιείται καθόλου αλλά αφού διανύουμε λίγα βήματα διαπιστώνω ότι δεν είναι σωστή η αρχική μου εκτίμηση και ο σταθμός σφύζει από ζωή. Μάλλον, πρέπει να υπήρχε και άλλη έξοδος από τις αποβάθρες αλλά εμείς δεν την είδαμε.

Ρωτάω την πρώτη Σλοβάκα υπάλληλο που βρίσκεται μπροστά μου από που θα μάθω πληροφορίες για τις ώρες των τρένων για Βιέννη αλλά δεν καταλαβαίνει. Πάω στα γκισέ των εισιτηρίων και ρωτάω εκεί αλλά τίποτα. Η μία με διώχνει, η άλλη δεν καταλαβαίνει, η τρίτη μου δείχνει προς κάποια κατεύθυνση στο βάθος. Πηγαίνω προς τα εκεί αλλά νομίζω ότι είναι το γραφείο τουριστικών πληροφοριών της Μπρατισλάβα και δεν μπαίνω μέσα. Λίγο πιο κάτω ξαναβρίσκω ένα άλλο γραφείο που φαίνεται καθαρά ότι είναι το ορίτζιναλ γραφείο τουρισμού της Μπρατισλάβα αλλά είναι κλειστό. Χτυπάω την πόρτα, καμιά απάντηση. Ξαναγυρίζω στο προηγούμενο γραφείο και επιτέλους βρίσκω αυτό που έψαχνα. Οργανωμένη η κυρία στις πληροφορίες μου δίνει ένα χαρτάκι που γράφει όλες τις ώρες αναχώρισης των τρένων εκείνη την ημέρα για Βιέννη. Την ευχαριστώ και ρωτάω με ποιο τρόπο θα φτάσω στο κέντρο. Αυτό δεν ήταν δική της δουλειά και με παραπέμπει στο γραφείο τουρισμού. Μα είναι κλειστό της λέω αλλά δεν πείθεται και αρνείται να μου πει λέξη παραπάνω! Ξανά στο γραφείο και αυτή τη φορά εμφανίζεται μια Σλοβάκα, ξεκλειδώνει την πόρτα και δίχως ίχνος ευγένειας με ρωτάει τι θέλω. Πληροφορίες για το πως θα φτάσω στην πόλη της λέω. Μου γράφει ένα νούμερο σε ένα χαρτάκι, μου λέει κάτι για ένα τράμ και μου κλείνει την πόρτα πριν προλάβω να αρθρώσω λέξη! Θέλω και ένα χάρτη, δηλώνω αλλά έχει ήδη εξαφανιστεί! Κοιτάω τριγύρω μήπως βρω κανά διαφημιστικό έντυπο αλλά τίποτα! Πάω να φύγω απογοητευμένη όταν απέναντι σε ένα παράθυρο, βλέπω παρατημένο έναν χάρτη της Μπρατισλάβα. Τουλάχιστον δεν θα χαθούμε μέσα στην πόλη και οι ελπίδες μου αναπτερώνονται! (Αργότερα θα μάθω ότι το γράφειο Τουρισμού της Μπρατισλάβα είναι κλειστό 2- 2:30 το μεσημέρι δηλαδή την ώρα που της χτύπαγα την πόρτα γι' αυτό ίσως ήταν τόσο αγενής η κυρία).

Το τραμ νούμερο 13 είναι αυτό που θα μας οδηγήσει στην πόλη αλλά άντε να το βρεις! Ρωτάμε, ξαναρωτάμε, περιφερόμαστε από στάση σε στάση αλλά τραμ Νο13 δεν βλέπουμε πουθενά! Θυμάμαι από κάποιο σχόλιο εδώ στο travelstories ότι στο κέντρο φτάνεις και με κάνα δεκάλεπτο περπάτημα. Να πω την αλήθεια είχα μείνει στο περπάτημα και δεν είχα φροντίσει να μάθω περισσότερα για το πως θα προσεγγίσουμε το κέντρο. Ρίχνω την πρόταση του περιπάτου αλλά το βλέμμα των κοριτσιών δηλώνει καθαρά ότι δεν είναι διατεθειμένες να μου κάνουν τη χάρη. "Ή θα βρούμε άλλο λεωφορείο να φτάσουμε στο κέντρο ή θα πληρώσεις ταξί", με απειλεί η αδελφή μου. Έτσι επιστρατεύω το χάρτη, δείχνοντας σε διάφορους περαστικούς, που θέλουμε να πάμε, και ακολουθώντας τα νεύματά τους οδηγούμαστε στο λεωφορείο Νο93 που κατά τα λεγόμενα του οδηγού και διάφορων επιβατών πήγαινε στο κέντρο.

Εισιτήρια βγάλαμε σε ένα περίπτερο που ήταν εκεί κοντά στη στάση. Η Σλοβάκα περιπτερού μας έδωσε από τρία εισιτήρια της μιας ώρας και πληρώσαμε 0,70 Ευρώ έκαστο εισιτήριο. Αργότερα πάλι, θα μαθαίναμε ότι υπάρχουν πολλών ειδών εισιτήρια και εξαρτώνται από την ώρα ταξιδιού αλλά εκείνη τη στιγμή το μόνο που θέλαμε ήταν να φτάσουμε στο κέντρο. Τελικά, ενώ περιμένουμε στη στάση να ξεκινήσει το λεωφορείο, μια κυρία που περίμενε στην αντικριστή στάση και μάλλον κατάλαβε ότι είμασταν χαμένες, μας πλησίασε και μας έδωσε όλες τις πληροφορίες για το που τελικά είναι εκείνο το τραμ το 13. Τα τραμ ξεκινούν από ένα επίπεδο χαμηλότερα του σταθμού και για να φτάσουμε εκεί έπρεπε να κατέβουμε κάτι σκάλες που είχε σε κάποιο σημείο κοντά στην κύρια είσοδο του Hlavna Stanica. Το Νο 13 είναι κάτι σαν τουριστικό τραμ, μας πληροφορεί η κυρία, πιο σύγχρονο από το λεωφορείο και περνάει από όλα τα κύρια μέρη της παλιάς πόλης. Αλλά και το λεωφορείο που στεκόμαστε ακριβώς μπροστά του θα μας οδηγήσει στο κέντρο και έτσι αποφασίζουμε να μεταβούμε με αυτό αφού πρώτα η κυρία λέει στον οδηγό που θα μας αφήσει. Την ευχαριστούμε χίλιες φορές και αφού μας εύχεται να διασκεδάσουμε την παραμονή μας στη Μπρατισλάβα, αποχαιρετιόμαστε και ο οδηγός κλείνει τις πόρτες του λεωφορείου.

(Για τα λεωφορεία και τα τραμ στη Μπρατισλάβα υπάρχει ένα κοινό εισιτήριο του οποίου οι τιμές διαφέρουν ανάλογα με την διάρκεια που ισχύουν. Υπάρχουν εισιτήρια των 15 λεπτών, της μισής ώρας, της μίας ώρας και της μιάμιση ώρας ενώ για τους τουρίστες υπάρχουν εισιτήρια της μίας ημέρας, των δύο ημερών, των τριών ημερών και της μία εβδομάδας. Εισιτήρια μπορεί κανείς να βρει σε διάφορα κιόσκια που είναι κάτι σαν τα περίπτερα τα δικά μας αλλά και από μηχανάκια που υπάρχουν συνήθως σε κεντρικές ή κύριες στάσεις. Το εισιτήριο πρέπει να ακυρωθεί αμέσως μόλις γίνει η επιβίβαση στο λεωφορείο ή στο τραμ και αν η διαδρομή ξεπεράσει τη διάρκεια που αναγράφει το εισιτήριο πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσετε να αποφύγετε το πρόστιμο των 45 Ευρώ που ισχύει. Το εισιτήριο των 15 λεπτών κοστίζει 0,50 Ευρώ ενώ το εισιτήριο της μίας ώρας είναι στα 0,70 Ευρώ. Τα δρομολόγια ξεκινούν νωρίς το πρωί και τελειώνουν περίπου στις 11 το βράδυ ενώ από τις 11μμ μέχρι την αυγή υπάρχουν και νυχτερινά λεωφορεία. Προσοχή στα εισιτήρια που θα χρησιμοποιήσετε για τα νυχτερινά λεωφορεία. Ισχύουν μόνο τα εισιτήρια των 60 λεπτών, απλά η διάρκειά τους παρατείνεται κατά 30 λεπτά επιπλέον δηλαδή μπορείτε να τριγυρνάτε στην νυχτερινή Μπρατισλάβα για 90 ολόκληρα λεπτά. Τα πάντα σχετικά με λεωφορεία και τραμ στην εξής διεύθυνση: www.imhd.zoznam.sk/ba).

 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αγχωτικό ξεκίνημα Μαίρη μας αγχωσες αλλα καλό !!!!!
το video ωραίο με υπέροχη μουσική
μπράβο σου


ΥΓ.τελικα αυτη η skyeurope εκανε μεγαλο κακό που έκλεισε !!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δυνατό και αγχωτικό το ξεκίνημα.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την πόλη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η ιστορία θα μπορούσε να έχει και τίτλο "Τρέξε Μαίρη, τρέξε"!
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
αγχωτικό ξεκίνημα Μαίρη μας αγχωσες αλλα καλό !!!!!
το video ωραίο με υπέροχη μουσική
μπράβο σου


ΥΓ.τελικα αυτη η skyeurope εκανε μεγαλο κακό που έκλεισε !!!!
Πολύ μεγάλο κακό μας έκανε άλλα όσο ζούμε ελπίζουμε ότι κάποια αντίστοιχή της θα ξεπεταχτεί!

Δυνατό και αγχωτικό το ξεκίνημα.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την πόλη.
Όσο αγχωτική ήταν η μετάβασή μας από και πρός τη Μπρατισλάβα τόσο ήρεμη ήταν η παράμονή μας εκεί.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από τη Μπρατισλάβα είναι οι καλύτερες. Μικρή αλλά όμορφη πόλη. Ιδανική για ένα ήρεμο Σαββατοκύριακο που όμως θα περιλαμβάνει τα πάντα.


Η ιστορία θα μπορούσε να έχει και τίτλο "Τρέξε Μαίρη, τρέξε"!
mariath, αυτόν τον τίτλο τον κρατάω για άλλο ταξίδι!:haha:

καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
Να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα αγενείς γιατί είχα ήδη πάρει την κρυάδα της Πράγας!:haha: Μην πω ότι τους περίμενα χειρότερους!:haha:
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, από το Sudtiroler platz μέχρι το Sudbahnhof η απόσταση είναι 500 μέτρα, ή ακριβώς μια στάση με το s-bahn ή με το τράμ '18' ή 'Ο'....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οι πρώτες εντυπώσεις μου από τη Μπρατισλάβα είναι οι καλύτερες. Μικρή αλλά όμορφη πόλη. Ιδανική για ένα ήρεμο Σαββατοκύριακο που όμως θα περιλαμβάνει τα πάντα.
Ωραία ιδέα μου βάζεις Μαιρούλα ;)

...το βιντάκι κούκλα! έχεις γίνει εξπέρ...:)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
!!!

Γιατί το λες αυτό payton;!

Διαφωνώ 100% ! Μια χαρά κόσμος, εγκάρδιος, φιλικός και ευγενικός! Έτσι τουλάχιστον μ φαίνονται εμένα :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom