Σλοβακία Μπρατισλάβα

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Η εκδρομή μας στη Μπρατισλάβα άρχισε επεισοδιακά και έμελλε να τελειώσει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Τρέχοντας! Τρέχοντας στη Βιέννη για να προλάβουμε το τρένο για Μπρατισλάβα και τρέχοντας στη Μπρατισλάβα για να προλάβουμε το τρένο για Βιέννη!

Κυριακή μεσημεράκι και τα κορίτσια δεν λένε να ξεκολλήσουν από τα σουβενιρομάγαζα. Τις περιμένω υπομονετικά σε κάθε γωνιά του μαγαζιού που μπαίνουμε γιατί έχω απογοητευτεί πολύ καθώς δεν υπάρχει ούτε μια τσιγαροθήκη της προκοπής να πάρω δώρο στον Παναγιώτη! Κάποια στιγμή έδωσε ο Θεός και τελείωσαν και ξεκινήσαμε χαρούμενες για το σταθμό Sudbahnhof, να πάρουμε το τρένο για τη πρωτεύουσα της Σλοβακίας.

Μέσα στο βαγόνι και ενώ κοιτώ από συνήθεια τον χάρτη του μετρό συνειδητοποιώ ότι ο σταθμός που θα κατέβουμε δεν είναι δίπλα στον Sudbahnhof όπως φανταζόμουν. Το επόμενο τρένο για Μπρατισλάβα αναχωρεί σε ένα τέταρτο περίπου και εμείς... και εμείς δεν έχω ιδέα πόσο χρόνο χρειαζόμαστε για να φτάσουμε στο σταθμό των τρένων! Το ανακοινώνω στις άλλες αμήχανα ενώ δεν μπορώ να κατανοήσω πως δεν είχα προσέξει αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια!

Από τη στιγμή που φτάνουμε στον Sudtiroler Platz όλα θα γίνουν σε ρυθμό fast forward. Έξω από το μετρό υπάρχει μια στάση λεωφορείου όπου μερικές γηραιές κυρίες περιμένουν στωικά το μεταφορικό τους μέσο. Αρχίζουμε να ρωτάμε προς τα που είναι ο Sudbahnohf αλλά δεν καταλαβαινόμαστε. Η απόγνωση στην προφορά της λέξης όμως Sudbahnhof πρέπει να ήταν πολύ εμφανής καθώς όλες μας δείχνουν προς ένα τεράστιο τετράγωνο κτίριο. Υπολογίζω την απόσταση περίπου ένα χιλιόμετρο και θέτω τις επιλογές: Ή θα τρέξουμε να προλάβουμε το τρένο ή θα περιμένουμε άνετες το λεωφορείο και θα πάρουμε το επόμενο (τρένο)! Και αρχίζουμε το τρέξιμο και στη Βιέννη κρατώντας έτσι ακέραιη την παράδοση που μας θέλει να τρέχουμε να προλάβουμε κάποιο μέσο μαζικής μεταφοράς σε κάθε ευρωπαϊκή πόλη που επισκεπτόμαστε



Φτάνουμε στο κτίριο μπαίνοντας από μια παράπλευρη πόρτα, εντοπίζουμε τις πληροφορίες φωνάζοντας "Tickets- train for Bratislava"! Απέναντι, μας δείχνει ο κύριος στο γκισέ του "Information", και τρέχουμε προς τα εισιτήρια. "Προλαβαίνουμε για Μπρατισλάβα?", ρωτάω την πρώτη κυρία. Μου γνέφει θετικά και τρεις διαφορετικές ταμίες κινητοποιούνται για την έκδοση των εισιτηρίων. "Πάνω", μας λένε, και δευτερόλεπτα αργότερα -και ενώ κόντεψα να σκοτωθώ στα σκαλιά- αντικρίζουμε την πλατφόρμα των τρένων. "Bratislava", αναφέρουμε το κωδικό όνομα σε έναν κύριο, και αυτός μας δείχνει το τρένο στην δεύτερη γραμμή που πράγματι αναγράφει Μπρατισλάβα. Μπαίνουμε και το τρένο αναχωρεί!

(Στον Sudbahnhof θα φτάσετε με τη γραμμή U1 του μετρό και θα κατεβείτε στη στάση Sudtiroler Platz, όπως αναφέρω και πιο πάνω. Θα χρειαστεί να περπατήσετε κάνα χιλιόμετρο ή να πάρετε το λεωφορείο που είναι ακριβώς έξω από τα σταθμό αλλά αγνοώ ποιο νούμερο είναι. Δεν πειράζει θα ρωτήσετε και θα το βρείτε εύκολα. Το ίδιο θα κάνετε και αν πρέπει να φύγετε από τον Sudbahnhof. Θα πάρετε το λεωφορείο από τη στάση που είναι λίγα βήματα μακριά, στα δεξιά σας, από την κύρια είσοδο του σιδηροδρομικού σταθμού και αυτό θα σας αφήσει έξω από τη στάση του μετρό. Βέβαια, αν δεν θέλετε να περπατάτε, να αλλάζετε μετρό- λεωφορείο και όλα αυτά που κάναμε εμείς θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τον προαστιακό που έχει στάση στον Sudbahnhof (ο προαστιακός ήταν τελικά που με μπέρδεψε και τρέχαμε). Οι γραμμές του προαστιακού που περνούν από τον Sudbahnhof είναι οι S1, S2, S3 και S15. Να πω την αλήθεια μέσα από όλη αυτή την ταλαιπωρία δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς πληρώσαμε για το ταξίδι μετ' επιστροφής. Νομίζω ότι ήταν 12 ή 14 Ευρώ αλλά για ακριβέστερες πληροφορίες καθώς και για ώρες αναχώρησης προς και από Μπρατισλάβα επισκεφθείτε τα Βιεννέζικα τρένα στην διεύθυνση: www.oebb.at.
Τώρα αν το εισιτήριο του τρένου ισχύει και για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Μπρατισλάβα, όπως αναφέρει κάποιος άλλος συμφορουμίτης, δεν το γνωρίζω και δεν πρόλαβα να ρωτήσω αλλά εσείς θα φροντίσετε να φτάσετε πολύ νωρίτερα από εμάς στον Sudbahnhof της Βιέννης και έτσι θα απαντηθούν όλες σας οι απορίες από τους ευγενικούς υπαλλήλους. Πληροφοριακά τα τρένα αναχωρούν περίπου κάθε μία ώρα και τα δρομολόγια ξεκινούν από πολύ νωρίς το πρωί για να σταματήσουν λίγο μετά τα μεσάνυχτα.
Φυσικά, πέρα από το τρένο μπορεί να πάει κανείς στη Μπρατισλάβα και με το λεωφορείο για το οποίο δεν έχω καμιά απολύτως πληροφορία, αλλά και μέσω του Δούναβη με καταμαράν της εταιρείας Twin City. Για πληροφορίες, τιμές, ώρες και σημεία αναχώρησης στο site της εταιρείας: twincityliner.com.
Απευθείας πτήσεις Αθήνα- Μπρατισλάβα προς το παρόν δεν υφίστανται και μετά την κατάρρευση της Sky Europe δεν το βλέπω να υπάρχουν ούτε και στο μέλλον.)


Το ταξίδι για Μπρατισλάβα κράτησε τόσο λίγο που δεν προλάβαμε ούτε καν να βρούμε ποιος έφταιγε γι' αυτό που τραβήξαμε λίγη ώρα πριν! Επιπλέον, είχα ξεχάσει να ρωτήσω αν έπρεπε ν' ακυρώσουμε κάπου τα εισιτήρια και αυτό μου προκάλεσε ακόμα μεγαλύτερη υπερένταση ώστε έφαγα όλο το σακουλάκι με τα σοκολατάκια Μότσαρτ που είχα αγοράσει ως εναλλακτικό δώρο στον Παναγιώτη! Και δεν μου άρεσαν και ιδιαίτερα! Ευτυχώς, κάποια στιγμή πέρασε ο ελεγκτής, του δείξαμε τα εισιτήρια και χωρίς να μας πει τίποτα απλά τα τρύπησε με το ειδικό μηχανηματάκι. Ανακούφιση και επιστροφή στην τεταμένη συζήτησή μας αφού το τοπίο απ' έξω παρόλο που ήταν ένα ατελείωτο πράσινο ήταν συνάμα τόσο βαρετό που δεν κατάφερε να μας ηρεμήσει. Πάλι καλά που στο ίδιο βαγόνι υπήρχε μια μεγάλη παρέα Ισπανών των οποίων οι ομιλίες κάλυπταν τις δικές μας φωνές και δεν μας πέταξαν εκτός τρένου οι Αυστριακοί!

Σε μια ώρα και 10 λεπτά ακριβώς αντικρίζαμε το σταθμό Hlavna Stanica της Μπρατισλάβα, τον οποίο δεν ξέρω γιατί αλλά τον μπερδεύω με τον άλλο σταθμό της Μπρατισλάβα, τον Petrzalka (Ο Hlavna Stanica είναι ουσιαστικά ο σταθμός που είναι πιο κοντά στην παλιά πόλη ενώ ο Petrzalka είναι αυτός που εξυπηρετεί καλύτερα τη νέα πόλη της Μπρατισλάβα. Πάντως, τα περισσότερα Βιεννέζικα τρένα, που μας ενδιαφέρουν σ' αυτήν την ιστορία, πηγαίνουν και στους δύο σταθμούς). Χωρίς να είμαστε σίγουρες ότι εδώ κατεβαίνουμε αποφασίζουμε να μιμηθούμε τους Ισπανούς και τους άλλους τουρίστες. "Μπρατισλάβα?", πετάω τη λέξη σε κάτι υπαλλήλους που πρωτοαντικρίζω ενώ δευτερόλεπτα αργότερα παρατηρώ ότι απέναντί μου φιγουράρει μια τεράστια πινακίδα με τη λέξη "Bratislava". Ακούω σχόλια για ξανθιές ακριβώς πίσω μου και οι υπάλληλοι μου απαντούν με ένα νεύμα που φυσικά σήμαινε "Ναι" και με αυτό τον τρόπο αυτοκαλωσοριζόμαστε στη Σλοβακία!

Να πω εδώ ότι τα νοήματα έπαιξαν σπουδαίο ρόλο στην συνεννόησή μας στην Σλοβάκικη πρωτεύουσα -εκτός τουριστικομάγαζων φυσικά-. Καλύτερα βέβαια για εμάς γιατί όσο να 'ναι λατρεύουμε τη νοηματική αφού μας δίνει την ευκαιρία να χαμογελάμε περισσότερο.

 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αγχωτικό ξεκίνημα Μαίρη μας αγχωσες αλλα καλό !!!!!
το video ωραίο με υπέροχη μουσική
μπράβο σου


ΥΓ.τελικα αυτη η skyeurope εκανε μεγαλο κακό που έκλεισε !!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Δυνατό και αγχωτικό το ξεκίνημα.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την πόλη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Η ιστορία θα μπορούσε να έχει και τίτλο "Τρέξε Μαίρη, τρέξε"!
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
αγχωτικό ξεκίνημα Μαίρη μας αγχωσες αλλα καλό !!!!!
το video ωραίο με υπέροχη μουσική
μπράβο σου


ΥΓ.τελικα αυτη η skyeurope εκανε μεγαλο κακό που έκλεισε !!!!
Πολύ μεγάλο κακό μας έκανε άλλα όσο ζούμε ελπίζουμε ότι κάποια αντίστοιχή της θα ξεπεταχτεί!

Δυνατό και αγχωτικό το ξεκίνημα.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την πόλη.
Όσο αγχωτική ήταν η μετάβασή μας από και πρός τη Μπρατισλάβα τόσο ήρεμη ήταν η παράμονή μας εκεί.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από τη Μπρατισλάβα είναι οι καλύτερες. Μικρή αλλά όμορφη πόλη. Ιδανική για ένα ήρεμο Σαββατοκύριακο που όμως θα περιλαμβάνει τα πάντα.


Η ιστορία θα μπορούσε να έχει και τίτλο "Τρέξε Μαίρη, τρέξε"!
mariath, αυτόν τον τίτλο τον κρατάω για άλλο ταξίδι!:haha:

καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
Να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα αγενείς γιατί είχα ήδη πάρει την κρυάδα της Πράγας!:haha: Μην πω ότι τους περίμενα χειρότερους!:haha:
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ε, από το Sudtiroler platz μέχρι το Sudbahnhof η απόσταση είναι 500 μέτρα, ή ακριβώς μια στάση με το s-bahn ή με το τράμ '18' ή 'Ο'....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι πρώτες εντυπώσεις μου από τη Μπρατισλάβα είναι οι καλύτερες. Μικρή αλλά όμορφη πόλη. Ιδανική για ένα ήρεμο Σαββατοκύριακο που όμως θα περιλαμβάνει τα πάντα.
Ωραία ιδέα μου βάζεις Μαιρούλα ;)

...το βιντάκι κούκλα! έχεις γίνει εξπέρ...:)
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
καλη η Μπρατισλαβα αλλα ο κοσμος της πολυ αντιπαθητικος ,ισως ο πιο αγενης που εχω συναντησει...
!!!

Γιατί το λες αυτό payton;!

Διαφωνώ 100% ! Μια χαρά κόσμος, εγκάρδιος, φιλικός και ευγενικός! Έτσι τουλάχιστον μ φαίνονται εμένα :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom