Σλοβακία Μπρατισλάβα

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Nαι σωστά αντί να πω πουλάνε έπρεπε να πω ρεζερβάρουν...

Όπως εξηγείς τη διαδικασία, συμπεραίνει κάποιος ότι αν οι ξενοδόχοι ορίζουν και την τιμή πώλησης στο booking και την προμήθεια του booking, τότε για ποιο λόγο όταν τους ζητά κάποιος απευθείας την τιμή του booking, αυτοί σε παραπέμπουν να κλείσεις από το booking, άρα να χάσουν την προμήθεια... δε βγάζει νόημα και προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι δουλεύει έτσι το σύστημα κρατήσεων, δλδ. είναι πιο περίπλοκο απ' ότι το περιγράφουμε...
Εννοειται οτι το ξενοδοχειο κανονιζει τη τιμη που θελει να πουλησει τα δωματια του. Για τη προμηθεια συμφωνουν και τα δυο μερη , συνηθως ειναι 15%.
και ναι, ειναι λογικό να σε παραπεμπουν στο booking για κρατηση , γιατι αλλοιώς ειναι σαν να "πουλανε " τον συνεργατη τους...
εξαλλου βρηκες και εμαθες για το ξενοδοχειο (συνηθως ) δια μεσου του booking ...
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Λίγα πράγματα για την Μπρατισλάβα και από εμένα.
Καταρχάς όντως δεν έχει πολλά αξιοθέατα και 1 μέρα είναι αρκέτη (αν και εγώ έμεινα παραπάνω),το πρωτάρχικο αξιοθέατο πάντως είναι οι Σλοβάκες οι οποιές είναι όντως πανέμορφες!!
Για φαί να πάτε κάπου εκτός ιστορικού κέντρου σε Σλοβάκικα εστιατόρια που είναι φθήνα και με καλο φαί!
Τέλος με τα Αγγλικά δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον εγώ όσου συνάντησα ήξεραν καλά αγγλικά)
Και φυσικά πάντα διαλέγουμε το αεροδρόμιο της Βιεννης που είναι πιο φθήνο και με πολύ καλή συγκοινωνία με τη Μπρατισλάβα!!
ps.Υπάρχουν πολλοί Έλληνες φοιτητές ιατρικής
 

vazelos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Η δική μου γνώμη είναι ότι η παλιά πόλη είναι πολύ όμορφη .Εγω βρέθηκα περαστικός πηγαίνοντας πρός πράγα και ομολογώ οτι οι 4 ώρες περίπου που έμεινα
εκεί με εντυπωσίασαν.Πάντως δεν χρειάζεται να δαπανήσεις πολύ χρόνο στήν Μπρατισλάβα.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
το πρωτάρχικο αξιοθέατο πάντως είναι οι Σλοβάκες οι οποιές είναι όντως πανέμορφες!!
Σιγά...
Καμία σχέση με αυτό που φαντάζονται οι περισσότεροι...! Άποψή μου πάντα.

Για φαί να πάτε κάπου εκτός ιστορικού κέντρου σε Σλοβάκικα εστιατόρια που είναι φθήνα και με καλο φαί!
Σωστά μιλάς. Ειδικά έχει κάτι πολύ ψαγμένα (υπόγεια, ημιυπόγεια, κτλ) που αξίζουν πραγματικά τα λεφτά τους! Πλέον, τα ευρώ τους!

Τέλος με τα Αγγλικά δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον εγώ όσου συνάντησα ήξεραν καλά αγγλικά)
Χμ... έτσι και έτσι, δε θα το έλεγα αυτό. Δε ξέρουν αρκετοί, που μάλιστα κατέχουν και τουριστικές/εμπορικές θέσεις.

ps.Υπάρχουν πολλοί Έλληνες φοιτητές ιατρικής
Όχι μόνο Ιατρικής, αλλά γενικότερα ιατρικών σχολών (βλ φαρμακευτική)

Σε λίγες μέρες θα ξαναπάω, οπότε, αν έχει αλλάξει δραματικά κάτι από τα παραπάνω θα αναθεωρήσω :haha:
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Ααα και μην ξεχάσω έχουν λίγο περιέργο ωράριο στα καταστήματα 9-6 τις καθημερινές και 9-12 :shock:το μεσημέρι το Σάβατο!
Αν και τα μεγάλα mall έχουν κανονικό ωράριο.
Σιγά...
Καμία σχέση με αυτό που φαντάζονται οι περισσότεροι...! Άποψή μου πάντα.
-1:bleh: ε οχι και σιγά τις Σλοβάκες!!!

Σωστά μιλάς. Ειδικά έχει κάτι πολύ ψαγμένα (υπόγεια, ημιυπόγεια, κτλ) που αξίζουν πραγματικά τα λεφτά τους! Πλέον, τα ευρώ τους!
+1
Σε λίγες μέρες θα ξαναπάω, οπότε, αν έχει αλλάξει δραματικά κάτι από τα παραπάνω θα αναθεωρήσω :haha:
Καλό ταξίδι και ελπίζω να ανθεώρησεις σχετικά με τις Σλοβάκες!!:D:D
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Αν και τα μεγάλα mall έχουν κανονικό ωράριο....
υπαρχη και αυτο που ενα μεγαλο μερος εινα non stop!!!24ωρες ανοικτα-εχει πλακα να το δης 3-4 τα ξημερωματα να εχει κοσμο για ψωνια!!
http://www.shoppingpalace.sk/index.php
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom