Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Ευχαριστώ για την πληροφορία
 

Dsrace

New Member
Μηνύματα
2
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαιρετισμούς σε όλους!! Γερμανία Το πρώτο Ταξίδι μου εκτός Ελλάδας σε ηλικια 47 άργησα πολύ... Έμεινα απο τις 21/7/16 μέχρι 28/7/16 Σε μια ξαδέρφη μου.. το αουγκσμπουργκ ήταν η βάση μου.. Έμεινα 2μέρες αουγκσμπουργκ 2 μέρες Μόναχο!! μονοημερη Νυρεμβέργη Rothenburg και την προτελευταία στο κάστρο Neuschwanstein.. Η καλύτερες μέρες τις ζωή μου... Και συγκεκριμένα Μόναχο!!! πανέμορφο αξίζει να ζεις εκεί 3 μέρες είναι οκ .. Rothenburg θα συμφωνήσω με όλους αληθινό παραμύθι μια μέρα είναι αρκετή αλλά για μένα αξιξει μια διανυχτερευση..Neuschwanstein ωραίο κάστρο σε υψόμετρο περίπου 800 μέτρων έχει λίγο περπάτημα αλλά οκ δεν γίνεται να τα έχουμε όλα στα πόδια μας ή θέα θα σε αποζημίωση έμεινα 5 ώρες μετά μπορείτε να επισκεφθείτε το fussen με την όμορφη λίμνη.. Υπογραμμιζω Την Γερμανία δεν την στα σχέδια μου για το πρώτο ταξίδι μου.. Πραγματικά έπαθα ταξιδιωτικό σοκ μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ.. Τώρα αν πάνε τα πράγματα πάνε οκ και δεν μείνω άνεργος μέχρι το επόμενο Μάιο θα κάνω και το δεύτερο.. Προορισμός Ανδαλουσία!!! Η Φλωρεντία Σιένα!! ΗΗΗΗΗΗΗ?????
20160727_181059_HDR-1.jpg
20160724_121703.jpg
20160727_213258.jpg
20160727_162722_HDR.jpg
20160725_145850.jpg
20160724_192721_HDR.jpg
20160727_212037.jpg
20160726_140831_HDR.jpg
20160727_181059_HDR-1.jpg 20160724_121703.jpg 20160727_213258.jpg 20160727_162722_HDR.jpg 20160725_145850.jpg 20160724_192721_HDR.jpg 20160727_212037.jpg 20160726_140831_HDR.jpg
20160726_123428.jpg
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που διάβασα εδώ...Έχω κλείσει εισιτήριο για Μόναχο για 31/12/2016 και διαμονή μέχρι 04/01/2016 πρωί. Δυστυχώς το ξενοδοχείο που έκλεισα δεν το λες και καράκεντρο (http://www.booking.com/hotel/de/europamu.el.html) αλλά πιστεύω αν βοηθήσει λίγο και ο καιρός δεν θα έχουμε πρόβλημα..Έχω προγραμματίσει να μείνω την πρώτη μέρα και να αλλάξω χρόνο στο Μόναχο και την 01/01 (Σαλτσμπουκ) και την 2/1 ( κάστρο Neuschwanstein) να πάω τις εκδρομές μου από το πρωί και το απόγευμα να γυρίσω πίσω.Την τελευταία μέρα θα την αφιερώσω στην πόλη μήπως προλάβω να δω και τίποτα...Θα ήθελα την βοήθεια σας σε μερικά σημεία:
1.Με ποιο μέσο προτείνετε να μετακινηθώ από το αεροδρόμιο για το κέντρο της πόλης;
2.Επειδή θα λείπω 1 κ 2 του μήνα δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω κάποια εισιτήρια 3 ή 4 ημερών για τις μετακινήσεις μέσα στο Μόναχο...
3. Κοίταξα να πάω με τουρ στο κάστρο αλλά ζητάνε 50+ ευρώ και δεν σου παρέχουν το εισιτήριο παρά μόνο το πήγαινε-έλα ενώ το ίδιο πράγμα μπορώ να το κάνω με την μπαγερν κάρτα με 28 ευρώ τα 2 άτομα. Φανταζομαι το μπαγερν τικετ θα ισχύει και για μετακινήσεις εντός της πόλης για τις 2 ημέρες που θα το πάρουμε...
4.Για να πάει κάποιος στο αλιανζ αρινα να μπει μέσα στους χώρους του και να πάρει μια ιδέα πρέπει να έχει κλείσει τουρ; και αν ναι λογικά από νετ και όχι από κοντά μήπως και δεν υπάρχουν θέσεις...
5.διάβασα πολλές ιστορίες για μαγαζιά για φαγητό και έχω σημειώσει κάποιες μπυραρίες κυρίως, αν κάποιος έχει μια καλή πρόταση ευπρόσδεκτη
6.Αν υπάρχει και κάποια καλή λύση για καφέ θα την τιμήσω...Σας ευχαριστώ......
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλησπέρα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που διάβασα εδώ...Έχω κλείσει εισιτήριο για Μόναχο για 31/12/2016 και διαμονή μέχρι 04/01/2016 πρωί. Δυστυχώς το ξενοδοχείο που έκλεισα δεν το λες και καράκεντρο (http://www.booking.com/hotel/de/europamu.el.html) αλλά πιστεύω αν βοηθήσει λίγο και ο καιρός δεν θα έχουμε πρόβλημα..Έχω προγραμματίσει να μείνω την πρώτη μέρα και να αλλάξω χρόνο στο Μόναχο και την 01/01 (Σαλτσμπουκ) και την 2/1 ( κάστρο Neuschwanstein) να πάω τις εκδρομές μου από το πρωί και το απόγευμα να γυρίσω πίσω.Την τελευταία μέρα θα την αφιερώσω στην πόλη μήπως προλάβω να δω και τίποτα...Θα ήθελα την βοήθεια σας σε μερικά σημεία:
1.Με ποιο μέσο προτείνετε να μετακινηθώ από το αεροδρόμιο για το κέντρο της πόλης;
2.Επειδή θα λείπω 1 κ 2 του μήνα δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω κάποια εισιτήρια 3 ή 4 ημερών για τις μετακινήσεις μέσα στο Μόναχο...
3. Κοίταξα να πάω με τουρ στο κάστρο αλλά ζητάνε 50+ ευρώ και δεν σου παρέχουν το εισιτήριο παρά μόνο το πήγαινε-έλα ενώ το ίδιο πράγμα μπορώ να το κάνω με την μπαγερν κάρτα με 28 ευρώ τα 2 άτομα. Φανταζομαι το μπαγερν τικετ θα ισχύει και για μετακινήσεις εντός της πόλης για τις 2 ημέρες που θα το πάρουμε...
4.Για να πάει κάποιος στο αλιανζ αρινα να μπει μέσα στους χώρους του και να πάρει μια ιδέα πρέπει να έχει κλείσει τουρ; και αν ναι λογικά από νετ και όχι από κοντά μήπως και δεν υπάρχουν θέσεις...
5.διάβασα πολλές ιστορίες για μαγαζιά για φαγητό και έχω σημειώσει κάποιες μπυραρίες κυρίως, αν κάποιος έχει μια καλή πρόταση ευπρόσδεκτη
6.Αν υπάρχει και κάποια καλή λύση για καφέ θα την τιμήσω...Σας ευχαριστώ......
Είναι κρίμα πρώτη φορά στο Μόναχο και να τρέχεις στο κάστρο του Ντίσνευ!
IMG_2747.JPG
IMG_2739.JPG
IMG_2756.JPG
IMG_2650.JPG
IMG_2853.JPG
IMG_2731.JPG
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το καστρο δεν το γλιτώνω το θέλει η γυναίκα κ αν κ δεν καίγομαι θα το δούμε :)
Αν θέλει η γυναίκα σου οπωσδήποτε να επισκεφθεί το κάστρο τότε θα πρέπει να κάνεις ηλεκτρονική κράτηση, αλλιώς το βλέπω χλωμό να βρίσκετε εισιτήριο επι τόπου. Πριν προχωρήσεις στην κράτηση, διάβασε τους όρους. Εδώ θα τα βρεις όλα: https://www.hohenschwangau.de/1307.0.html
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν θέλει η γυναίκα σου οπωσδήποτε να επισκεφθεί το κάστρο τότε θα πρέπει να κάνεις ηλεκτρονική κράτηση, αλλιώς το βλέπω χλωμό να βρίσκετε εισιτήριο επι τόπου. Πριν προχωρήσεις στην κράτηση, διάβασε τους όρους. Εδώ θα τα βρεις όλα: https://www.hohenschwangau.de/1307.0.html
Ναι το έχουμε δει ότι πρέπει 2 μέρες πριν πάμε να κάνουμε κράτηση αλλιώς θα πάμε εκεί και θα ταλαιπωρηθούμε άσκοπα...Λογικά μόλις μπει 31 πριν καν φύγουμε από Ελλάδα θα μπω και θα κάνω κρατήσεις..Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το δούμε και μέχρι το απόγευμα να έχουμε γυρίσει για να προλάβουμε να δούμε και κάτι από Μόναχο εκείνη την μέρα..

3.το bayern οντως ισχυει και για μετακινησεις στην πολη.
Αν είδα σωστά ισχύει μόνο για μετακινήσεις με τραμ λεωφορεία και τραίνο αλλά όχι μετρό...Ποιο μέσο προτείνετε για να μετακινηθώ από αεροδρόμιο προς το κέντρο της πόλης;
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν είδα σωστά ισχύει μόνο για μετακινήσεις με τραμ λεωφορεία και τραίνο αλλά όχι μετρό...
Με ολα..."Additionally the ticket allows the use of the public traffic system MVV (underground, trams, buses) in Munich and other Bavarian cities and of almost all public regional bus services beyond Munich (RVO, SEV). "
http://www.munich-touristinfo.de/Bavaria-Ticket.htm
Και εδω για μεταφορα απο αεροδρομιο...
http://www.munich-airport.de/en/general/faq/bus_bahn/index.jsp?viewType=t
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
55 ευρώ είδα το lufhansa bus για να τα κλείσεις με επιστροφή τα εισιτήρια για 2 άτομα...Φτηνά δεν τα λες όταν το δικό μας το έχουμε 20 ευρώ πήγαινε-έλα στο Βενιζέλος...
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι το έχουμε δει ότι πρέπει 2 μέρες πριν πάμε να κάνουμε κράτηση αλλιώς θα πάμε εκεί και θα ταλαιπωρηθούμε άσκοπα...
Το αργότερο 2 μέρες πριν. Θα σου 'λεγα να κάνεις κράτηση νωρίτερα. ;)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το αργότερο 2 μέρες πριν. Θα σου 'λεγα να κάνεις κράτηση νωρίτερα. ;)
Reservations are possible only at the latest two days in advance until 3 pm german time, depending on availability..έτσι όπως το γράφει λέει ότι μόνο 2 μέρες πριν μπορείς να κάνεις κράτηση και όχι νωρίτερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom