Γερμανία Μόναχο ξανά

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ασε πια τα γλυκά…φρούτα περασμένα σε σουβλάκι και τυλιγμένα σε σοκολάτα,κάτι άλλα γλυκά σα μαλακιές τηγανίτες με συνοδεία σάλτσα μήλου ή δαμάσκηνου,κι ένα σωρό άλλες γλυκές αμαρτίες…

Α πα, πα!!! Τι είναι αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου βραδιάτικα;;; Μου άνοιξες την όρεξη... Τα γλυκά είναι η μεγάλη μου αδυναμία :D. Τώρα μ'έβαλες σε σκέψεις :roll: Μήπως να πεταχτώ μέχρι το Μόναχο για ένα σοκολατένιο σουβλάκι;;;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ασε πια τα γλυκά…φρούτα περασμένα σε σουβλάκι και τυλιγμένα σε σοκολάτα,κάτι άλλα γλυκά σα μαλακιές τηγανίτες με συνοδεία σάλτσα μήλου ή δαμάσκηνου,κι ένα σωρό άλλες γλυκές αμαρτίες…

Α πα, πα!!! Τι είναι αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου βραδιάτικα;;; Μου άνοιξες την όρεξη... Τα γλυκά είναι η μεγάλη μου αδυναμία :D. Τώρα μ'έβαλες σε σκέψεις :roll: Μήπως να πεταχτώ μέχρι το Μόναχο για ένα σοκολατένιο σουβλάκι;;;
και μένα τα γλυκά είναι η αδυναμία μου και το καλύτερο όταν είσαι σε ταξίδι είναι ότι έχεις τη δικαιολογία ότι δοκιμάζεις κάτι που δεν το χεις στον τόπο σου οπότε ,τρώς και το φχαρστιέσαι χωρίς πολλές τύψειςΔηλαδή αμα πας στη Βιέννη δε θα φας sacher torte?στην Βαρκελώνη δε θα φας μια κρέμα καταλάνα?κανένα στρουντελ στην Γεμανία?παγωτό στην Ιταλία?ασε είναι μακρύς ο κατάλογος αλλά είναι απενοχοποιημένη η κατανάλωση κατά τη διαρκεια του ταξιδιου.....:p
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ ωραία τα λέτε κορίτσια!Δε σκεφτήκατε και το εξής...οτι στα ταξίδια περπατάμε συνέχεια, από το πρωϊ ως το βράδυ, οπότε καίγονται τα περισσότερα! Άσε... και γω δικαιολογίες ψάχνω να βρω για να χλαπακιάζω με λιγότερες τύψεις!Δάφνη θα βάλω το Μόναχο στους επόμενους προορισμούς!Από Γερμανία έχω πάει Βερολίνο και Δρέσδη μόνο!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
και μένα τα γλυκά είναι η αδυναμία μου και το καλύτερο όταν είσαι σε ταξίδι είναι ότι έχεις τη δικαιολογία ότι δοκιμάζεις κάτι που δεν το χεις στον τόπο σου οπότε ,τρώς και το φχαρστιέσαι χωρίς πολλές τύψειςΔηλαδή αμα πας στη Βιέννη δε θα φας sacher torte?στην Βαρκελώνη δε θα φας μια κρέμα καταλάνα?κανένα στρουντελ στην Γεμανία?παγωτό στην Ιταλία?ασε είναι μακρύς ο κατάλογος αλλά είναι απενοχοποιημένη η κατανάλωση κατά τη διαρκεια του ταξιδιου.....:p
Δεν ξέρω αλλά πολύ με ανησυχεί ο ενικός που χρησιμοποιείς... Εννοείς ότι με μια κρέμα καταλάνα, ένα παγωτό κλπ είσαι οκ;;;:rolleyes: Γιατί για μένα ένα=κανένα :bleh: Ένα παγωτάκι στην Ιταλία;;; Εκτός και αν μου το βάλουν στον κουβά :haha::haha::haha:
Δίκιο έχει η Giristroula. Με τόσο περπάτημα τις καίμε τις θερμίδες. Κι έπειτα πως να αντισταθώ σε όλα αυτά τα άγνωστα και δελεαστικά γλυκάκια που περιμένουν εκεί υπομονετικά να έρθει κάποιος καλός άνθρωπος να τα γευτεί και να ευχαριστηθεί;;; :haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μάλλον να αλλάξεις τίτλο στην ιστορία :

" Μόναχο, για γαστριμαργικά όργια " ;):D

...πείνασα φιλενάδα...:bounce::bounce:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εμένα πιο πολύ με δελεάζει η ξεχωριστή μαγειρική κάθε χώρας...και όχι η ζαχαροπλαστική.Δε θα ξεχάσω τι γευστικό που ήταν το Γκούλας στη Βουδαπέστη, η παέλια στην Ισπανία και τα διάφορα με σολωμό στη Σκανδιναβία!Να φανταστείτε για πρωϊνό τρώγαμε σολωμό, οπότε είχαμε συμπληρώσει τις ημερήσιες θερμίδες από το πρωϊ!Η ζαχαροπλαστική ήταν δελεαστική στην Πόλη...εκεί έβλεπες τα σιρόπια να τρέχουν από τα γλυκά ταψιού, τα οποία εκτείνονταν σε κάτι μεγάλους πάγκους και σου τρέχανε τα σάλια!!Τι κουβέντα πιάσαμε βραδιάτικα...θα αρχίσουμε να πεινάμε σε λίγο!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Mπράβο κορίτσια ....οντως το περπάτημα είναι ένας ακόμα λόγος να καταναλώνουμε το κατιτις παραπάνω χωρίς τύψεις(δεν είναι μόνο κατιτις αλλά το λέω κάπως συμμαζεμένα....ούτε μένα με φτάνει ένα αλλά χαλάλι,αυτές οι μικρές απολαύσεις δίνουν...γεύση στα ταξίδια μας)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η ζαχαροπλαστική ήταν δελεαστική στην Πόλη...εκεί έβλεπες τα σιρόπια να τρέχουν από τα γλυκά ταψιού, τα οποία εκτείνονταν σε κάτι μεγάλους πάγκους και σου τρέχανε τα σάλια!!Τι κουβέντα πιάσαμε βραδιάτικα...θα αρχίσουμε να πεινάμε σε λίγο!
Φεύγω για την Πόλη :airplane: Καλά πως τα λες έτσι;;; Ετοιμάζομαι να πάω στο πλησιέστερο εφημερεύον ζαχαροπλαστείο:haha::haha::haha:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Kυριακή 29 Νοεμβριου


Σήμερα είπαμε να κάνουμε μια εκδρομούλα γύρω από το Μόναχο Αρχικά είχαμε σκεφτεί το Regensburg αλλά τελικά είπαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά και έτσι πήραμε το τρένο για το Landshut(πρόταση της αχινούλας)Στον κεντρικό σταθμό του Μονάχου βρίσκει κανείς μαγαζιά ανοιχτά ακόμα και την Κυριακή και μπορεί να χαζέψει τον κόσμο που παει κι έρχεται τρώγονας φυσικά ένα ….πως στην ευχή το λένε αυτό το κουλούρι με το χοντρό αλάτι? ή ότι άλλο του αρέσει από τους φούρνους και τα μαγαζιά που βρισκονται εκεί.Oι εντυπωσεις μου από τα γερμανικά τραίνα ήταν παρα πολύ θετικές.Ευρύχωρα,καθαρά,άνετα…ότι πρέπει για να πας από τη μια πόλη στην άλλη …

aimg39.imageshack.us_img39_566_landshut5.jpg


Το Landshut είναι μια όμορφη βαυαρέζικη πολη που ξυπνουσε σιγά σιγά εκείνο το Κυριακάτικο πρωινό ….Λιγος κόσμος στους δρόμους αλλά δεν αργήσαμε να ανακαλύψουμε ότι και δω το σημείο που μαζεύει τον περισσότερο κόσμο είναι η χριστουγεννιατικη αγορά…Εκανε και λίγο κρυο ακόμα και έτσι μια σούπα ζεστή ζεστή ήταν ότι έπρεπε…Επιστρέψαμε στο Μόναχο νωρίς το απογευμα …
aimg97.imageshack.us_img97_2025_landshut2.jpg



aimg39.imageshack.us_img39_4175_landshut3.jpg


Το βραδάκι περάσαμε από τη διάσημη μπυραρία Hofbrauhaus.Δεν καθίσαμε όμως….γινόταν το αδιαχώρητο,πλήθη να τρώνε στριμωγμένα η μπάντα να τραγουδά και μια μυρωδιά δυσάρεστη (θυμιζε μπύρα αλλά σε συνδυασμό με….ιδρώτα,μάλλον λόγω του χαμου που επικρατούσε).Είχε διαβάσει ότι το μέρος φημίζεται αλλά εμένα δε μου άρεσε η ατμόσφαιρα και φύγαμε..Φάγαμε λίγο πιο πάνω σε ένα άλλο εστιατόριο ,τι άλλο?κότσι φυσικά.

Δευτέρα 30 Νοεμβριου

Μέρα αφιερωμένη σε χάζεμα στα μαγαζιά και μικοψώνια…αρχικά τσάκισα κάτι σοκολάτες ,ξέρετε αυτές με τις περιεργες γεύσεις…..Η αγαπημένη μου είναι με γεύση καρύδα και κάρυ.Μετά ,μια περιήγηση στο πολυκατάστημα galeria Kaufhof.Εκτός από ρούχα,παπουτσια κ.τ.λ εμένα μου αρέσει να κοιτάζω όλα αυτά τα καλούδια στο τμήμα τροφίμων (φοβερό
Delicatessen!!!)Καφεδάκι στην Kaufingerstrasse,μια τελευταία βόλτα στην Viktualienmarkt για ένα τελευταίο γκλουβαιν,λίγα ξύλινα σκαλιστά χριστουγεννιάτικα στολιδια ως σουβενιρ από τα χριστουγεννιάτικα «σπιτάκια»και ξεκινάμε το απόγευμα γύρω στις 5.00 για το αεροδρόμιο.


aimg39.imageshack.us_img39_4553_monaxo00.jpg


Γενικά ήταν ένα ευχάριστο τριήμερο που μας έβαλε σε εορταστικό κλίμα ένα μήνα πριν τα χριστουγεννα ,χάρη στις προσφορές της lufhansa (169 ευρώ τα δυο άτομα)





Εντυπωσεις από εστιατόρια

-Όπως ανέφερα πιο πάνω η φημισμένη μπυραρία Ηοfbrauhaus,εμένα δεν μου άρεσε…Για παραδοσιακή βαυαρέζικη κουζίνα θα αντιπρότεινα το Ηackerhaus
Altes Hackerhaus, Mόnchen
ωραία πιάτα σε κλασικό γερμανικό «φολκλόρ» περιβάλλον

-παρόμοιο αλλά κατώτερο σε ατμόσφαιρα το Ηaxnbauer

www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187309-d964386-Reviews-Haxnbauer-Munich_Bavaria.html

-αν θέλετε να ξεφύγετε από το στυλ «παραδοσιακό βαβαυρέζικο»προτείνω το restaurant-bar ,brenner grill ,ένα in μέρος που προτiμούν οι Γερμανοι στη Maximilian strasse(είναι λίγο δύσκολο να εντοπιστεί γιατί ενώ η διεύθυνση είναι σε αυτό το δρόμο,όταν φτάσεις εκει πρεπει να «μπεις»λίγο μέσα στο δρόμο σε ένα άνοιγμα για να το βρεις)
brenner
αν δεν πάτε για φαγητό ,μπορείτε να πάτε για ποτό….
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπράβο Dafni. Οι γερμανικές λιχουδιές με κατέκτησαν εύκολα κι εμένα.

Όσο για τη Hofbrauhaus συμφωνώ απόλυτα. Πολύ μεγάλος χώρος, πολύ βαβούρα, πολύ τουριστική, πολύ κακό για το τίποτα. Για το μόνο λόγο που αξίζει να την επισκεφθείς έστω για λίγο, είναι οι φωτογραφίες.
Βλέπεις απίστευτους τύπους, κλασικές γερμανόφατσες, ντυμένους παραδοσιακά, να κατεβάζουν λίτρα μπύρας.
Μπήκαμε για λίγο, τραβήξαμε μερικές γρήγορες φωτογραφίες και πήγαμε αλλού :D
Σε πιο ατμοσφαιρικές μπυραρίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για τη Hofbrauhaus συμφωνώ απόλυτα. Πολύ μεγάλος χώρος, πολύ βαβούρα, πολύ τουριστική, πολύ κακό για το τίποτα. Για το μόνο λόγο που αξίζει να την επισκεφθείς έστω για λίγο, είναι οι φωτογραφίες.
αξίζει και για την ιστορία της.ειδικά του πάνω ορόφου.
http://www.thirdreichruins.com/munich.htm
πολύ ωραία η ιστορία της Dafni!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αξίζει και για την ιστορία της.ειδικά του πάνω ορόφου.
Munich
Την ξέρω την ιστορία της, αλλά δεν παύει να είναι ένα εξαιρετικά φασαριόζικο και τουριστικό μέρος.
Και στην ηλικία μου, δεν αντέχω πια την πολύ βαβούρα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom