Γερμανία Μόναχο ξανά

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Dafni διαβάζοντας την ιστορία σου, διαπίστωσα ότι στο Μόναχο δεν υπάρχει περίπτωση να πεινάσω με τίποτα.:haha:Αλήθεια στο δρόμο τρως άνετα?
Αν και ξέρω ότι είναι απ τους πιο καθαρούς λαούς.

Πολύ όμορφες φωτογραφίες:p
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Σε ζηλεύω γιατί εγω δεν πρόλαβα τα χριστουγεννιάτικα σπιτάκια στην marienplatz. Ημουν στο Μόναχο αρχές Νοέμβρη και πίστευα ότι όλα θα είχαν χριστουγεννιάτικη μυρωδιά αλλά τότε τα στήναν.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
[quote=NTINA;139612Αλήθεια στο δρόμο τρως άνετα?
Αν και ξέρω ότι είναι απ τους πιο καθαρούς λαούς.


Να σου πω....από τη μια σκέφτομαι ότι η θερμοκρασίες στη Γερμανία είναι γενικά χαμηλές οπότε δεν αλλοιώνουν τα τρόφιμα και έπειτα τα λουκάνικα καταναλώνονται τόσο πολύ που δύσκολα θα....μπαγιατέψουν.Τώρα σε ότι αφορά την καθαριοτητα ...κόβω λίγο την κατάσταση και αν δε δω κάτι να με απωθεί ,αγοράζω .Γενικά θεωρώ κι εγώ καθαρό λαό τους Γερμανους ,σε αντίθεση με τους γείτονές τους(ξέρεις για ποιούς λέω...)που ενώ θέλω να πιστεύω ότι είναι μύθος αυτά που λένε για την κακή σχέση τους με την καθαριοτητα ,κάθε φορά που επισκέπτομαι τη χώρα ,πάντα κάτι γίνεται που με κάνει να αναθεωρήσω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ωραια ιστορια και εικονες! Αυτο το κουλουρι με το χοντρο αλατι ειναι το Bretzel, Bretzel ? Wikipedia, μιαμ μιαμ τρελαινομαι για αυτο το κουλουρι!

Θενκς Dafni για την ιστορια σου!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
τι γίνεται τι γίνεται? μας εξάπτεις την περιέργεια! από καθαριότητα συμφωνώ, σκίζουν οι γερμανοί. ίσως να ξεπερνούν και τους ιταλούς σ' αυτό τον τομέα μόνο.

Ε ,θα την ξαναπω την ιστορία ,αν και έπρεπε να ήσουν στη συνάντηση το Σάββατο που τα αφηγήθηκα λεπτομερώς,αλλά τέλος πάντων ...

Λοιπόν αναφέρομαι στους γάλλους φυσικά και για να μην αναφερθώ σε παλιοτερες ιστοριες θα αναφέρω την πρόσφατη από το ταξίδι μου στο Παρίσι την πρωτοχρονιά.

Εχουμε κλείσει τραπέζι στη brasserie "la coupole"την οποια προτείνουν όχι μόνο οι ταξιδιωτικοι οδηγοι αλλά και η δική μας travelpedia.To συγκεκριμένο μαγαζί αποτελουσε στέκι λόγιων και διατηρεί ιστορία(θαμώνες του, μεταξύ άλλων η Φρανσουά Σαγκάν και ο Λουι Αραγκόν).Αρχικά πολύ καλές εντυπωσεις ,προσεγμένο με στυλ καθαρά παριζιάνικο
Φτάνουμε ,καθόμαστε και μετά από λίγο παρατηρούμε έναν αναβρασμό σε μια οικογένεια αμερικανών που καθόταν λίγο πιο πέρα.Οι δύο έφηβες κόρες της οικογένειας έιχαν σηκωθεί έκπληκτες και ο πατέρας έψαχνε το σερβιτόρο.Κοιτάμε καλύτερα και εντοπίζουμε το λόγο της ταραχής:ένα ποντικάκι που έχει βγει και σουλατσάριζε πάνω στον καναπέ εκεί που κάθονταν πριν τα κορίτσια.Ο σερβιτόρος κατφθάνει και σα να μην τρέχει τίποτα αρπάζει μια πετσέτα και με επιδεξιότητα(εκπαιδευμένος μου φάνηκε)κλείνει μέσα το ποντικάκι και φεύγει.Για να μην σας τα πολυλογώ το σκηνικό επαναλήφθηκε δυο τρεις φορές ακόμα με τα αδερφάκια του ρατατουι που βγήκαν κι αυτά...Ο σερβιτόρος άλλωτε επιτυχώς και άλλωτε ανεπιτυχώς ερχόταν να εκτελέσει το καθήκον του,ενώ οι αμερικανοι είναι σοκαρισμένοι(κι εμείς ελαφρώς αλλά προσπαθούσαμε να το κρύψουμε),ενώ οι γάλλοι σα να μη τρέχει τίποτα.Ενας γάλλος λοιπόν που έτρωγε στο δίπλα τραπέζι μου λέει :μα πως κάνουν έτσι?ένα ζωάκι είναι και μάλιστα τόσο μικρό!!τόση φασαρία για το τίποτα.Ο άντρας μου με ρωτάει τι μου είπε και του μεταφράζω.Γυρίζει προς το γάλλο και του λέει στα αγγλικά:στην ελλάδα αυτό είναι απαράδεκτο ...μιλάτε αγγλικά?Και η απάντηση:
μιλάω αλλά μπορούμε να μιλάμε γαλλικά....
Την τελευταία φορά που βγήκε ένα ποντικάκι από τον καναπέ,οι αμερικάνοι έχουν σηκωθεί έχουν ζητήσει λογαρισμο και περιμένουν αλλά ο σερβιτόρος καθυστερεί ...Στο παραδίπλα τραπέζι κάθεται ένα ζευγάρι μεσήλικων γάλλων...ο άντρας εμφανώς ενοχλημένος από τις αντιδράσεις των μικρών αμερικανίδων,σηκώνεται και πιάνει το ποντικι με γυμνά χέρια και το παραδίδει σε ένα σερβιτόρο.....ε λέω,δεν μπορεί ,τώρα θα πάει στην τουαλέτα να πλυθεί....αλλά μαντέψτε...ναι ,έκατσε και συνέχισε το φαγητό του χωρίς να πάει να πλυθεί....
Θα μου πείτε έτυχε,συμβαίνουνα αυτά ...αλλά βρε παιδι μου σα πολύ συχνά να συμβαίνουν διάφορα και μόνο στη γαλλία(στη δική μου περιπτωση)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπραβο Δαφνη για την ωραια ιστορια σου ...την απολαυσα
οσο για τα φαγωσιμα με λιγωσες ...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Dafni μόλις διάβασα την ιστορία σου και πολύ πείνασα, ενθουσιάστηκα και ζήλεψα. Επίσης συγχαρητήρια για την περιεκτική και ουσιαστική αφήγηση.
 
Last edited by a moderator:

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Η γνωριμία σας με τη φαμίλια Ratatouille στο la coupole
ήταν το κερασάκι:clap:Για κάτι τέτοια άλλωστε δεν ταξιδεύουμε???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom