Ρωσία Μόσχα πληροφορίες

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Θερμοκρασίες μέχρι - 10 παλευονται με ζεστά ρούχα. Η Μόσχα δεν έχει υγρασία. Εμείς είχαμε πάει μέσα Μαρτίου, δεν είχαμε πρόβλημα με κρύο. Αλλά στην Αγία Πετρούπολη με την υγρασία ήταν αρκετά ζόρικα
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Καλησπέρα από το Yaroslavl, βορειοανατολικά της Μόσχας. Είμαστε εδώ με έναν δίχρονο, αν αυτό σημαίνει κάτι.
Φέτος ο χειμώνας είναι από τους πιο ζεστούς στη ρωσική ιστορία, ακόμα οι θερμοκρασίες είναι λίγο κάτω από το μηδέν, μόνο.
Αλλά, λογικά στο τέλος Φεβρουαρίου το κρύο θα είναι πολύ. Και πάλι, δεν ξέρω τι να σας πω. Πώς έχετε μάθει τα παιδιά σας, τι κάνετε τους χειμώνες; Βγαίνουν έξω;
Αν έχετε χειμερινά ρούχα, ισοθερμικά και καλές μπότες, μια χαρά θα είστε.
Γνωστοί μας ήρθαν πέρυσι αρχές Μαρτίου, έκανε κρύο μεν, αλλά περπάτησαν αρκετά, μας είπαν ότι παλευόταν.
Αν μιλάμε για θερμοκρασίες μέχρι -15, δε νομίζω ότι θα έχετε θέμα. Φυσικά, αν πέσουμε σε χρονιά τιμών -25 και β(γ)άλε, ζορίζει το ζήτημα.
Εμείς θα ερχόμασταν και πάλι, αλλά ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Βασικά έχουμε μάθει σε πολλή ζέστη καθώς ζούμε στην Κύπρο και δεν έχουν δει τα παιδιά καν ποτέ νς χιονίζει. Ισοθερμικες δεν έχουμε Αλλά έχω σκοπό να αγοράσω. Όμως φαινεται πως είναι ρίσκο η περίοδος του Φεβρουαρίου για Ρωσία.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Βασικά έχουμε μάθει σε πολλή ζέστη καθώς ζούμε στην Κύπρο και δεν έχουν δει τα παιδιά καν ποτέ νς χιονίζει. Ισοθερμικες δεν έχουμε Αλλά έχω σκοπό να αγοράσω. Όμως φαινεται πως είναι ρίσκο η περίοδος του Φεβρουαρίου για Ρωσία.
Κι εμείς στην Κρήτη ζούμε, παιδιά. Δεν εννοώ αν μένουμε κάπου όπου κάνει πολύ κρύο το χειμώνα, απαραίτητα.
Αλλά, για παράδειγμα, τον μικρό τον βγάζουμε έξω από τότε που ήταν λίγων ημερών, ανεξάρτητα από τον καιρό. Μπορεί να φυσάει και να είναι χειμώνα με 5-6 βαθμούς, ή να βρέχει κιόλας, αλλά θα ντυθούμε ανάλογα και θα βγούμε βολτιτσα, παιχνίδι κτλ.
Γι' αυτό ρωτώ αν είναι μαθημενα τα παιδιά στο έξω, όχι μόνο καλοκαίρι.
Έχεις ξέρετε καλύτερα, σε κάθε περίπτωση :)
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Ιούλιος στην Μόσχα πως φαίνεται για διακοπές 1 εβδομάδας? Είναι λογικές οι τιμές σε φαγητό και δραστηριότητες γενικά? Ακόμα είμαι στο ψάξιμο και δεν μπορώ να αποφασίσω για διακοπές
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ιούλιος στην Μόσχα πως φαίνεται για διακοπές 1 εβδομάδας? Είναι λογικές οι τιμές σε φαγητό και δραστηριότητες γενικά? Ακόμα είμαι στο ψάξιμο και δεν μπορώ να αποφασίσω για διακοπές
Το φαγητό στην Ρωσία είναι καλό και φθηνό, γενικά. Δεν ξέρω τι εννοείτε από δραστηριότητες, οι επιλογές είναι πολλές, πάρκα, παλάτια, μουσεια, εκδρομές σε κοντινές πόλεις.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Το φαγητό στην Ρωσία είναι καλό και φθηνό, γενικά. Δεν ξέρω τι εννοείτε από δραστηριότητες, οι επιλογές είναι πολλές, πάρκα, παλάτια, μουσεια, εκδρομές σε κοντινές πόλεις.
Γενικά ως διακοπές εννοώ αν είναι καλή επιλογή σε λογικό προυπολογισμό, μεταφορές, φαγητό, διαμονή, μουσεία
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γενικά ως διακοπές εννοώ αν είναι καλή επιλογή σε λογικό προυπολογισμό, μεταφορές, φαγητό, διαμονή, μουσεία
Ναι. Αεροπορικά βρίσκεις εύκολα με 200 ευρώ με προσφορές, οι μεταφορές είναι φθηνές, το φαγητό φθηνό. Φυσικά υπάρχουν κι ακριβά πράγματα να κάνεις, αλλά για μια εβδομάδα βγαίνει εύκολα ικανοποιητικό πρόγραμμα γεμάτο.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Ναι. Αεροπορικά βρίσκεις εύκολα με 200 ευρώ με προσφορές, οι μεταφορές είναι φθηνές, το φαγητό φθηνό. Φυσικά υπάρχουν κι ακριβά πράγματα να κάνεις, αλλά για μια εβδομάδα βγαίνει εύκολα ικανοποιητικό πρόγραμμα γεμάτο.
Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είμαι πολύ κοντά σε αυτόν τον προορισμό.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος για sim με δεδομένα και αν υπάρχει εφαρμογή αξιόπιστη για τα Μ.Μ.Μ. στη Μόσχα?
 

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Αγαπημένοι travelstorήτες & travelstorίτησες :)

Εκεί που κάθομαι και προγραμματίζω τις διακοπές μου για τα αγαπημένα Ιωάννινα & Μέτσοβο μπαίνω instagramm και τσουπ εμφανίζεται μπροστά μου ένα story από την Μόσχα και κάπως έτσι το ξεχασμένο μου όνειρο βγήκε πάλι στην επιφάνεια.
Δεν ήθελα και πολύ όπως αντιλαμβάνεστε, σε κλάσματα δευτερολέπτου άρχισα μανιωδώς να ψάχνω τα πάντα.
Αεροπορικά, ξενοδοχεία ταξιδιωτικά έγγραφα.
Πρώτη επιλογή φυσικά για την αναζήτηση μου όπως πάντα σε κάθε μου ταξίδι το travelstories.
Αμέσως άρχισα να διαβάζω ακατάπαυστα τις ιστορίες σας και κατέκλυσαν το μυαλό μου τεράστιος όγκος πληροφοριών.
Φυσικά απορίες ακόμα παραμένουν πολλέεες, για αυτό άλλωστε ανοίγω τώρα αυτό το θέμα.
Επειδή κάθε ταξίδι στο εξωτερικό θέλει και την ανάλογη προετοιμασία θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται και να κάνω έναν πρόχειρο προυπολογισμό.
θα αναφέρω παρακάτω κάποιες απορίες και όποιος θέλει και μπορεί ας με κατατοπίσει please:rolleyes:
Αρχικά θα ήθελα να μάθω όσοι έχετε πάει με ποια εταιρεία κάνατε ασφάλεια υγείας που είναι απαραίτητο για την βίζα και πόσο σας κόστισε.
Που Βρίσκουμε την πρόσκληση που απαιτεί η βίζα.
Τι γίνεται με την κινητή τηλεφωνία στην Μόσχα και αν μπορώ εύκολα να πάρω κάρτα sim στο αεροδρόμιο για ίντερνετ και ποιο είναι το κόστος της.
Προτάσεις για καφέ, φαγητό ψώνια.
Αξιοθέατα και σημεία ενδιαφέροντος.
και φυσικά ότι εσείς θέλετε να μοιραστείτε.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και φυσικά θα σας ανταμείψω στην επιστροφή με όσες περισσότερες φωτογραφίες γίνεται.

Υ.Γ: Το ταξίδι θα γίνει τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη με διάρκειά 5 μέρες.
😊😊😊😊
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Γεια σας και πάλι μετά από σχεδόν 2 χρόνια. Εκεί που ήμουν έτοιμη να κλείσω τις διακοπές μου για Μόσχα το καλοκαίρι του 2020 τελικά τα ανέτρεψε όλα ο κορονοϊός. Και τώρα το αποφασίσαμε πάλι και έκλεισα τα αεροπορικά για τον Αύγουστο του 2022 (πολύ νωρίς αλλά τα βρήκα φτηνά) με Αυστριακές μέσω Βιέννης. Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο και επίσης τι να κάνουμε τις 6 μέρες που έχουμε. Τι να επισκεφτούμε και τι να δούμε, που τρώμε και πως πάμε από και προς αεροδρόμιο. αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου στείλει λίγη βοήθεια θα το εκτιμούσα!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια σας και πάλι μετά από σχεδόν 2 χρόνια. Εκεί που ήμουν έτοιμη να κλείσω τις διακοπές μου για Μόσχα το καλοκαίρι του 2020 τελικά τα ανέτρεψε όλα ο κορονοϊός. Και τώρα το αποφασίσαμε πάλι και έκλεισα τα αεροπορικά για τον Αύγουστο του 2022 (πολύ νωρίς αλλά τα βρήκα φτηνά) με Αυστριακές μέσω Βιέννης. Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο και επίσης τι να κάνουμε τις 6 μέρες που έχουμε. Τι να επισκεφτούμε και τι να δούμε, που τρώμε και πως πάμε από και προς αεροδρόμιο. αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου στείλει λίγη βοήθεια θα το εκτιμούσα!
Ωραία περίοδος, λογικά ο καιρός θα είναι σύμμαχός σας!
Λοιπόν, από το αεροδρόμιο πάτε στο ξενοδοχείο σας είτε με μετρό είτε με yandex. Εμείς προτιμάμε το δεύτερο. Κατεβάζεις την εφαρμογή, συνδέεσαι στο ίντερνετ στο αεροδρόμιο, καλείς ταξί, έρχεται εκεί που στέκεσαι και το βασικό, δεν είναι ακριβά.
Ακόμα καλύτερα αν έχεις ρωσικό νούμερο, μπορείς να προμηθευτείς sim στο αεροδρόμιο με πολλά δεδομένα και χρόνο ομιλίας. Επίσης βλέπεις εκ των προτέρων την χρέωση, δεν παίζει να σε κλέψουν.

Για αξιοθέατα, οι έξι μέρες φτάνουν για πολλά, αν και η πόλη είναι τεράστια. Σίγουρα θα έβαζα μέσα το Μουσείο Κοσμοναυτικής, τα πάρκα Tsaritsyno και Ismaylovo μεταξύ άλλων.
Έχει ενδιαφέρον μουσείο με παιχνίδια από Σοβιετική Ένωση, που μπορείς να παίξεις με καπίκια κιόλας 😉
Φαγητό: Καλό, φθηνό, αρκεί να μην πας στην τυχη. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ, έχουμε δοκιμάσει σε πάμπολλα μέρη και τούτα μας αρέσουν σίγουρα.

Κι επίσης εδώ έγραψα ακόμα κάμποσα, ήταν ένα διήμερο σύντομο τότε.

Για οτιδήποτε άλλο, όσο περνάει ο καιρός, εδώ είμαστε. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom