Κουφονήσια Νάξος Νάξος ή Κουφονήσια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας.
Τρεις μέρες είναι υπερβολικά λίγες για το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων.
Μια χαρά βγαίνει παιδιά η Δονούσα απο θέμα ακτοπλοϊκών. 'Ασε που με το bluestar μπορεί να πληρώσει και λίγα εκμεταλλευόμενος τη προσφορά. Με ένα πρόχειρο ψάξιμο 30 δευτερόλεπτα είδα ότι έχει bluestar 25 βράδυ με 29 πρωί. Και αν είναι και για ελεύθερο camping μειώνεται πολύ το κόστος.
Λέω εγώ τώρα, με το φτωχό μου σκεπτικό...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας.
Τρεις μέρες είναι υπερβολικά λίγες για το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων.
Μια χαρά βγαίνει παιδιά η Δονούσα απο θέμα ακτοπλοϊκών. 'Ασε που με το bluestar μπορεί να πληρώσει και λίγα εκμεταλλευόμενος τη προσφορά. Με ένα πρόχειρο ψάξιμο 30 δευτερόλεπτα είδα ότι έχει bluestar 25 βράδυ με 29 πρωί. Και αν είναι και για ελεύθερο camping μειώνεται πολύ το κόστος.
Λέω εγώ τώρα, με το φτωχό μου σκεπτικό...
26 με 29 έχει. Φτάνει μετά τα μεσάνυχτα, οπότε πρέπει να πληρώσεις μια διανυκτέρευση τζάμπα και φεύγει πολύ πρωί, οπότε άλλη μια ψιλοτζάμπα. Σύνολο έχεις εκεί 2 μέρες γεμάτες και πληρώνεις 3 διανυκτερεύσεις, έχοντας κάνει ταξίδι 7+7 ωρών τουλάχιστον. 30'' μου πήρε κι εμένα.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομίζω το αρχικό post λέει ότι είναι ανοικτοί και σε camping, που σημαίνει πως δεν θα δώσει φράγκο σε διαμονή. Μπορεί να διανυκτερεύσει στον Κέδρο (15 λεπτά περπάτημα ΑΚΡΙΒΩΣ από το λιμάνι) και την επόμενη μέρα να διανυκτερεύσει στο Λιβάδι, που εκεί θα πάει είτε με το λεωφορείο από Κέδρο (κόστος €1.60 για Μερσίνι και από εκεί περπάτημα/κατέβασμα για Λιβάδι) είτε θα πάει με το καραβάκι Δονούσα Μάγισσα (κόστος €3). Όρεξη να έχεις.. Επίσης, μια και φτάνει μεσάνυχτα το πλοίο, απευθείας για ποτάκι στο Borealis ή στον Σκαντζόχοιρο ή για φαγητό στις πολλές ταβέρνες το Σταυρού.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εσύ δηλαδή προτείνεις να φάει όλη αυτήν την ταλαιπωρία για 2 μέρες καθαρές και από πάνω να στήσει και να ξεστησει 2 φορές και όλο αυτό σε φρι κάμπινγκ κατάσταση? Ωραίες διακοπές θα κάνει!
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όχι, εγώ απλώς είπα την άποψη μου. Το στήσιμο ξεστήσιμο είναι αναλόγως την όρεξη αλλά και το αντίσκηνο που έχει. Υπάρχουν και αυτά που με 3 κινήσεις είναι κομπλέ. Μπορεί να μη θέλει καν σκηνή, να κοιμηθεί κάτω απ'τα αστέρια, μπορεί απλά να στήσει το πρώτο βράδυ και να πάει στις άλλες παραλίες όπως έγραψα και να επιστρέφει το βράδυ στη σκηνή του. Το είπα εξ'αρχης, όρεξη να'χει. Πάντως για 3 μέρες Νάξο προσωπικά δεν θα το έκανα.. Τι να πρωτοδεί και που να πρωτοβουτήξει... It's his choice..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η απορία μου είναι γιατί κάποιος πρέπει σε 3 μέρες να δει ένα ολόκληρο νησί ... και στην περίπτωσή μας τη Νάξο.
Με αυτή τη λογική κανένας δεν έπρεπε να πηγαίνει στο Παρίσι γιατί χρειάζεται ένας μήνας να δεις τα βασικά.
 

Martina M.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ξέρω αν κανονίσατε... πάντως εγώ έχω να πω ... να πάτε Νάξο! Πιστεύω ο πολύς κόσμος θα έχει φύγει τώρα που είναι 19 και θα περάσετε τέλεια. Υπάρχουν πολλά ζευγάρια και είναι πανέμορφο μέρος... Παρά το μέγεθος της μπορείτε άνετα μέσα σε 3 μέρες να δείτε αρκετά από το νησί.. Μην ξεχνάμε , είναι νησί , δεν είναι Αθήνα , είναι σαφώς πολύ μικρότερες οι αποστάσεις..Θα σας πρότεινα να μείνετε στην χώρα , εκτός αν θέλετε να πάτε σε καμπινγκ όπου υπάρχει στον Μάραγκα. Από χωριά αν θέλετε κάποιο κοντά στην Χώρα θα σας πρότεινα το Χαλκί για βόλτα , το Σαγκρί για φαγητό (έχει οικονομική ταβέρνα που έχει πολύ καλό φαγητό!!! Ο Τζόνυς λέγεται ) και για ποτάκι αν θέλετε κάπου δίπλα στην θάλασσα , πηγαίνετε προς την Αγία Άννα και την Πλάκα.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Δεν ξέρω αν έχετε ήδη κλείσει τις διακοπές σας τελικά. Για Κουφονήσια δεν μπορω να έχω άποψη καθώς δεν τα έχω επισκεφτεί, το μόνο που γνωρίζω απ'οτι μου έχουν πει είναι ότι έχει πολύ όμορφες παραλίες και είναι όμως λίγο ακριβά σε ότι έχει να κάνει με διαμονή.
Για τη Νάξο όμως που πήγαμε φέτος διακοπές να σου πω πως μια χαρά πας και χωρίς αυτοκίνητο.Εμείς νοικιασαμε εκεί για τις 2 από τις 4 μέρες που μέιναμε και εν τέλει τη 1 μόνο μας χρειάστηκε. Εχει πολύ καλή συγκοινωνία και πας ευκολα σε παραλίες με το λεωφορείο με 8€ πήγαινε έλα τα 2 ατομα, αντί για 40€ που μας κόστιζε την ημέρα το αυτοκινητο. Μείναμε στη χώρα όπου έχεις πρόσβαση στα πάντα, από φαγητό, βόλτες,μαγαζιά, μέρη να επισκεφτείς, κλπ. Οι παραλίες της Νάξου όλα τα λεφτά!! Για τη διαμονή επειδη είναι μεγάλο νησί και έχει πολλά καταλύματα, πιστευω θα βρεις και οικονομικές επιλογές.Με το νησί ξετρελαθήκαμε γενικά. Σαφώς και σε 3 ή 4 ή 5 μέρες δεν μπορείς να το δεις όλο, αλλά όπως είπε και παραπάνω κάποιος δεν είναι αυτός ο σκοπός στις διακοπές, εκτός αν όντως πας για 10-15 μέρες οπότε εννοείται έτσι κοιτάς να εκμεταλλευτείς το χρόνο που έχεις για να δεις όσα περισσότερα μπορείς στον τόπο που επισκέπτεσαι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom