Ιταλία Νάπολη - Ακτή Αμάλφι

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Last edited by a moderator:

alexms

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα

Έχω κλείσει αεροπορικά για 5 μέρες Νάπολη. Επειδή είναι 4 βράδια η σκέψη μας είναι να μείνουμε δύο βράδια Ποζιτάνο και δύο Νάπολη (μπορεί αν γίνει και 1-3 ανάλογα). Προσανατολίζομαι στο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αν και έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρεώσεις και τους όρους. Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία? Κοιτάω κυρίως να έχει φουλ ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής ή ζημιάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο site ή εφαρμογή (εκτός gmaps) που να έχει ακριβώς δρομολόγια και συνδυασμούς λεωφορείων. Γενικά αξίζει η ενοικίαση αυτοκινήτου για να γλιτώσουμε χρόνο ή όχι? (γνωρίζω μόνο για την κίνηση και ότι θα πρέπει να έχουμε πάρκινγκ στο ξενοδοχείο ή κάποιο δημόσιο εκεί κοντά)


Επίσης στο Ποζιτάνο εφόσον θα μείνουμε δύο μέρες τι αξίζει να γυρίσουμε εκεί κοντά.

Γενικά δεκτές οι προτάσεις για παραλίες, χωριά και φαγητό σε Ποζιτάνο - Νάπολη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Εχε φερι και τρενο, καθως και για Σορεντο.
Πολλα απο τα σημεια ενδιαφεροντος καλυπτονται με αυτα τα δυο μεσα. Φυσικα το αυτοκινητο προσφερει ανεση και ταχυτητα, αλλα και περιορισμους για το παρκινγκ.

Στο rome2rio βρισκεις ολες τις πιθανες μετακινησεις.
 

alexms

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ. Το είχα τσεκάρει το rome2rio αλλά τελευταίες μέρες μου βγάζει μόνο την διαδρομή με φερυ. Anyway διαβάζοντας βρήκα τρόπο να πάμε και χωρίς αυτοκίνητο.

Για Νάπολι ποιες περιοχές να κοιτάξω για διαμονή? Από θέμα ασφάλειας κυρίως και διευκόλυνσης?
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Καλησπέρα σε όλους/όλες. Έχω κλείσει και εγώ για 5μέρες / 4 βράδια Νάπολη για μέσα Σεπτεμβρίου.

Διάβασα όλα τα μηνύματα και διάφορες ιστορίες και προσπαθώ να καταλήξω σε ένα πρόγραμμα Value for time. Τα must που έχουμε είναι Ποζιτανο και Πομπηία . Είδα το παλαιότερο ποστ του φίλου/φίλης @ser_kav και διαπίστωσα ότι ίσως μου ταιριάζει γάντι.

Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω την ενοικίαση οχήματος.

Ερωτήσεις σύμφωνα με το ποστ #47 :

1) Την 3η μέρα σκέφτομαι μήπως διανυκτερεύσω Ποζιτάνο και γυρίσω την επόμενη το απόγευμα Νάπολη, έτσι ώστε να θυσιάσω Procida - Pozzuoli . Έτσι κερδίζω μισή έξτρα μέρα Ποζιτάνο και Νάπολη αλλά και να λέμε να μην ταλαιπωρηθούμε να γυρίσουμε πίσω Νάπολη μετά από μια θεωρητικά κουραστική μέρα με πολύ ΜΜΜ και Πομπηία . Αξίζει η θυσία?

2) Θα την παλέψουμε με τα ΜΜΜ κουβαλώντας και backpack με ρούχα για διανυκτέρευση Ποζιτάνο ? Ελπίζω τις 9κιλες αποσκευές να δεχτούν να μας τις κρατήσουν στο ξενοδοχείο στη Νάπολη που θα γυρίσουμε να ξαναμείνουμε.

3) Είναι αρκετός ο χρόνος για την πόλη της Νάπολη ? Φτάνω πρωί σχετικά(11:00) την πρώτη μέρα και αναχωρώ απόγευμα την τελευταία , οπότε υπολογίζω 1 γεμάτη μέρα (1η) , και 2 μισές ( 4η,5η) .

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Positano απο Ναπολη με ΜΜΜ θελει πολλες ωρες και ειναι σχεδον αδυνατον ψαξτε καραβακια απο Ναπολη που κοστιζουν πολυ βεβαια. Το Positano δεν συνδεεται με την Πομπηια με μεσα, μονο το Σορεντο.
Γενικα δεν βγαινει αυτο που θελετε καθολου ευκολα.

Η δικη μου τακτικη οταν θελω διανυκτερευση σε μικρη πολη αντι να τη βαζω εμβολιμα ειναι να τη βαζω αμεσως στην αρχη του ταξιδιου ακριβως για να μη γινεται χαος με τα ξενοδοχεια και τις αποσκευες.
 
Last edited:

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Positano απο Ναπολη με ΜΜΜ θελει πολλες ωρες και ειναι σχεδον αδυνατον ψαξτε καραβακια απο Ναπολη που κοστιζουν πολυ βεβαια. Το Positano δεν συνδεεται με την Πομπηια με μεσα, μονο το Σορεντο.
Γενικα δεν βγαινει αυτο που θελετε καθολου ευκολα.

Η δικη μου τακτικη οταν θελω διανυκτερευση σε μικρη πολη αντι να τη βαζω εμβολιμα ειναι να τη βαζω αμεσως στην αρχη του ταξιδιου ακριβως για να μη γινεται χαος με τα ξενοδοχεια και τις αποσκευες.
Ναι εννοούσα Νάπολη -> Πομπηία -> Σορεντο(μόνο για να πάρουμε το λεωφορείο) -> Ποζιτάνο

Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα να σου, να φτάσουμε Νάπολι να φύγουμε καρφί με αμαξι για Ποζιτάνο από το αεροδρόμιο, να περάσουμε την μέρα εκεί, την επόμενη να ξυπνήσουμε να πάμε Πομπηία και μετά να γυρίσουμε Νάπολη να αφησουμε το αμαξι και να συνεχίσουμ το υπόλοιπο πρόγραμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Ναι εννοούσα Νάπολη -> Πομπηία -> Σορεντο(μόνο για να πάρουμε το λεωφορείο) -> Ποζιτάνο

Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα να σου, να φτάσουμε Νάπολι να φύγουμε καρφί με αμαξι για Ποζιτάνο από το αεροδρόμιο, να περάσουμε την μέρα εκεί, την επόμενη να ξυπνήσουμε να πάμε Πομπηία και μετά να γυρίσουμε Νάπολη να αφησουμε το αμαξι και να συνεχίσουμ το υπόλοιπο πρόγραμμα.
Το ιδανικο!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ναι εννοούσα Νάπολη -> Πομπηία -> Σορεντο(μόνο για να πάρουμε το λεωφορείο) -> Ποζιτάνο

Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα να σου, να φτάσουμε Νάπολι να φύγουμε καρφί με αμαξι για Ποζιτάνο από το αεροδρόμιο, να περάσουμε την μέρα εκεί, την επόμενη να ξυπνήσουμε να πάμε Πομπηία και μετά να γυρίσουμε Νάπολη να αφησουμε το αμαξι και να συνεχίσουμ το υπόλοιπο πρόγραμμα.
Ναι όντως, αυτό είναι πολύ καλύτερο. Και εμείς το ψάχναμε να πάμε Ποζιτανο αλλά δεν υπήρχε καλή σύνδεση με ΜΜΜ και το αφήσαμε εντελώς.
Τώρα, η αλήθεια είναι ότι οι μέρες που θα αφιερώσεις στην Νάπολη δεν είναι πολλές, θα δεις τα απολύτως βασικά. Εγώ έχω πάει δυο φορές, και τις δυο φορές έμεινα μια εβδομάδα μόνο στην Νάπολη (με επίσκεψη στην Πομπηία και στο Σορρέντο). Να ετοιμάσετε ένα καλό πρόγραμμα με τα αξιοθέατα που θέλετε να δείτε για να σας βγει πιο εύκολα. Προτείνω επίσης να αφήσετε λίγο χρόνο για να περπατήσετε και να δείτε την πόλη γιατί έχει υπέροχη ατμόσφαιρα!
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
παιδια επειδη Ποζιτανο το βλεπω δυσκολο , Σορρεντο ειναι καλη εναλλακτικη για να παρουμε μια εμπειρια παρομοια με Ποζιτανο ? Βλεπω οτι γενικα εχουν αρκετες ομοιοτητες σαν περιοχες
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
παιδια επειδη Ποζιτανο το βλεπω δυσκολο , Σορρεντο ειναι καλη εναλλακτικη για να παρουμε μια εμπειρια παρομοια με Ποζιτανο ? Βλεπω οτι γενικα εχουν αρκετες ομοιοτητες σαν περιοχες
Ωραιο ειναι το Σορρεντο. Η διαδρομή είναι όμορφη. Βέβαια το μέρος είναι πολύ τουριστικό και τολμώ να πω ότι η φύση, τα βουνά με τη θάλασσα κτλ μου θύμισαν λίγο και Ελλάδα. Σίγουρα αξίζει, προσωπικά περίμενα να εντυπωσιαστώ πιο πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom