• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Ppetran

Member
Απευθείας στα γκισέ των εταιρειών ενοικίασης.
Το τρένο αν το κλείσεις νωρίς είναι το καλύτερο μέσο. Τα λεωφορεία γενικά έχουν προβλήματα με τη διάρκεια του ταξιδιού.

Απευθείας στα γκισέ των εταιρειών ενοικίασης.
Το τρένο αν το κλείσεις νωρίς είναι το καλύτερο μέσο. Τα λεωφορεία γενικά έχουν προβλήματα με τη διάρκεια του ταξιδιού.
Ευχαριστώ . Αν και στην αρχή το πλάνο έλεγε αεροπορικά Αθήνα (ή Θεσσαλονίκη) - Νέα Υόρκη και επιστροφή με ενοικιαση αυτ-του για μεταφορά Ουάσιγκτον, επειδή δεν συνεφερε η διαδρομή Αθήνα Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη στην Αθήνα, βρήκα μια συμφέρουσα τιμή για το δρομολόγιο Αθήνα - Ουάσιγκτον και μετά Νέα Υόρκη Αθήνα και το έκλεισα οπότε θα ταξιδέψω λογικά με τρένο ή λεωφορείο για Νέα Υόρκη από Ουάσιγκτον.

WildBilly

Member
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις κάρτες για τα αξιοθεατα. Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά και πως λειτουργούν??Έχω δει την ΤΗΕ ΝΥ PASS και την CITY PASS NY. Αν τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό. Όταν είχα πάει προ δεκαετίας πρώτη φορά είχα πάρει ένα "πάσο" από εκεί (σε κάποιο σταθμό του μετρό αν θυμάμαι καλά) γύρω στα $80, που κάλυπτε σχεδόν τα πάντα (μας μείνανε και attractions). Δεν είχε περιορισμούς στις μέρες/ώρες κλπ. Τώρα βλέπω πως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα, τόσο σε τιμές, όσο και σε περιορισμούς (συγκεκριμένες μέρες/ώρες). Και φυσικά είναι όλα μέσω internet. Κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα μπορεί να μας κατατοπίσει αν υπάρχουν ακόμα αυτά στο μέτρό και σε τι τιμές; Επίσης πλέον δεν βρίσκω αυτά που θέλω μαζεμένα σε ένα πάσο... :(
Άρα... όποια βοήθεια/συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

tinas

Member
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Βελιγραδίου με Air Serbia. Έχω 2 απορίες:
1. Σχετικά με τις αποσκευές, ισχύει ότι επιτρέπεται να έχεις μαζί σου 2 παραδοτέες αποσκευές των 23kg/καθεμία χωρίς έξτρα χρέωση?
2. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για κράτηση θέσεων, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καθίσεις δίπλα στον άλλο (2 άτομα) με online check-in ή στον γκισέ?

WildBilly

Member
Με χαπάκια-φάρμακα, τι παίζει ακριβώς;
Εννοώ εκτός από κάποια που θα έχω μαζί μου για προληπτικούς λόγους (και θα τα βάλω βαλίτσα), έχω κάποια φάρμακα που παίρνω και χρειάζομαι. Μπορώ να τα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο και αν ναι, πρέπει να είναι στο κουτί τους και όχι σε pill box δικό μου;

thalia tsif

Member
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Βελιγραδίου με Air Serbia. Έχω 2 απορίες:
1. Σχετικά με τις αποσκευές, ισχύει ότι επιτρέπεται να έχεις μαζί σου 2 παραδοτέες αποσκευές των 23kg/καθεμία χωρίς έξτρα χρέωση?
2. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για κράτηση θέσεων, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καθίσεις δίπλα στον άλλο (2 άτομα) με online check-in ή στον γκισέ?
Εγώ ταξίδεψα με air Serbia τον 5/17.. μπορούσαμε να πάρουμε μια βαλίτσα 23κιλων κ μια χειραποσκευη 10 κιλών το κάθε άτομο.

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Threads
30.107
Μέλη
34.553
Νεότερο μέλος
ONTWOWHEELS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα