1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Βόρεια Αμερική' που ξεκίνησε από το μέλος stefanos80, στις 19 Αυγούστου 2010.

1. Ppetran

Ppetran Member

Απευθείας στα γκισέ των εταιρειών ενοικίασης.
    Το τρένο αν το κλείσεις νωρίς είναι το καλύτερο μέσο. Τα λεωφορεία γενικά έχουν προβλήματα με τη διάρκεια του ταξιδιού.

2. oasisAthens

oasisAthens Member

Ευχαριστώ . Αν και στην αρχή το πλάνο έλεγε αεροπορικά Αθήνα (ή Θεσσαλονίκη) - Νέα Υόρκη και επιστροφή με ενοικιαση αυτ-του για μεταφορά Ουάσιγκτον, επειδή δεν συνεφερε η διαδρομή Αθήνα Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη στην Αθήνα, βρήκα μια συμφέρουσα τιμή για το δρομολόγιο Αθήνα - Ουάσιγκτον και μετά Νέα Υόρκη Αθήνα και το έκλεισα οπότε θα ταξιδέψω λογικά με τρένο ή λεωφορείο για Νέα Υόρκη από Ουάσιγκτον.

3. WildBilly

WildBilly Member

Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό. Όταν είχα πάει προ δεκαετίας πρώτη φορά είχα πάρει ένα "πάσο" από εκεί (σε κάποιο σταθμό του μετρό αν θυμάμαι καλά) γύρω στα $80, που κάλυπτε σχεδόν τα πάντα (μας μείνανε και attractions). Δεν είχε περιορισμούς στις μέρες/ώρες κλπ. Τώρα βλέπω πως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα, τόσο σε τιμές, όσο και σε περιορισμούς (συγκεκριμένες μέρες/ώρες). Και φυσικά είναι όλα μέσω internet. Κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα μπορεί να μας κατατοπίσει αν υπάρχουν ακόμα αυτά στο μέτρό και σε τι τιμές; Επίσης πλέον δεν βρίσκω αυτά που θέλω μαζεμένα σε ένα πάσο... :(
    Άρα... όποια βοήθεια/συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

4. tinas

tinas Member

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Βελιγραδίου με Air Serbia. Έχω 2 απορίες:
    1. Σχετικά με τις αποσκευές, ισχύει ότι επιτρέπεται να έχεις μαζί σου 2 παραδοτέες αποσκευές των 23kg/καθεμία χωρίς έξτρα χρέωση?
    2. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για κράτηση θέσεων, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καθίσεις δίπλα στον άλλο (2 άτομα) με online check-in ή στον γκισέ?

5. WildBilly

WildBilly Member

Με χαπάκια-φάρμακα, τι παίζει ακριβώς;
    Εννοώ εκτός από κάποια που θα έχω μαζί μου για προληπτικούς λόγους (και θα τα βάλω βαλίτσα), έχω κάποια φάρμακα που παίρνω και χρειάζομαι. Μπορώ να τα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο και αν ναι, πρέπει να είναι στο κουτί τους και όχι σε pill box δικό μου;

6. Ppetran

Ppetran Member

Δεν υπάρχει περιορισμός απο ποσό γνωρίζω.

WildBilly likes this.
  7. WildBilly

WildBilly Member

Δεν είναι θέμα ποσότητας. Απλά ρωτάω αν πρέπει να είναι στα κουτιά τους (από το φαρμακείο) ή μπορώ να τα έχω κομμένα και μοιρασμένα στο δικό μου pill box.

8. thalia tsif

thalia tsif Member

Εγώ σε κάποια είχα κουτιά σε κάποια όχι...δεν μου είπαν τίποτα...

WildBilly likes this.
  9. WildBilly

WildBilly Member

Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Μιλάμε για το backpack που θα έχω πάνω μου στην καμπίνα, έτσι;

10. thalia tsif

thalia tsif Member

Ναι. Μαζί μου τα είχα κ γω

WildBilly likes this.
  11. thalia tsif

thalia tsif Member

Εγώ ταξίδεψα με air Serbia τον 5/17.. μπορούσαμε να πάρουμε μια βαλίτσα 23κιλων κ μια χειραποσκευη 10 κιλών το κάθε άτομο.

tinas likes this.
  12. thalia tsif

thalia tsif Member

Επίσης θέση δεν πλήρωσα κ καθόμασταν δίπλα δίπλα ..δεν είχε online check-in

tinas likes this.