1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Βόρεια Αμερική' που ξεκίνησε από το μέλος stefanos80, στις 19 Αυγούστου 2010.

1. WildBilly

WildBilly Member

Παιδιά και εμένα για αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό
    γιατί πριν από 9 χρόνια το iPhone 3G δούλευε κανονικά Νέα Υόρκη...
    Και αν είναι κλειδωμένο σε κάποια εταιρεία δε νομίζω πως ξεκλειδώνει/ανοίγει απλά με μια κλήση κάπου (τουλάχιστον σε iPhone που γνωρίζω).

2. Ppetran

Ppetran Member

Στην Ελλάδα ΔΕΝ κλειδώνουν τις συσκευές.

3. oasisAthens

oasisAthens Member

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν το ταξίδι μου έχει αρχίσει να παίρνει την τελική του μορφή μιας και πλέον έχουν συγκεκριμενοποηθει οι ημερομηνίες, έχει γίνει η κράτηση στα ξενοδοχεία, εντός λίγων ημερών και τα εισιτήρια :) (η χαρά μου δεν περιγράφεται!).
    Εδώ πριν προχωρήσω να ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ήταν προθυμα να απαντήσουν στις απορίες μου, καθώς και όλους που βοήθησαν μέσω των ιστοριών τους.
    Τώρα θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την ενοικίαση αυτ-του. Έχουμε σκοπό να φτάσουμε Νέα Υόρκη και να πάρουμε αυτ-το από JFK για να πάμε Ουάσιγκτον για 3 μέρες και να επιστρέψουμε Νεα Υόρκη για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας. Λοιπόν η ερώτηση μου αφορά την διαδικασία.... Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στην τιμή μέσω πχ kayak, carentals, booking κτλ από απευθείας σε avin, hertz, dollar κτλ. Γιατί αυτό? Είναι ασφαλές να προχωρήσω μέσω τέτοιων site? Τι γνώμη έχετε για Thrifty, Dollar, enterprise κτλ? Έχει νοικιάσει κάνεις για μοιραστεί την εμπειρία του?

4. Ppetran

Ppetran Member

Απευθείας. Υπάρχουν πολλές εταιρείες σε διάφορες τιμές.

5. oasisAthens

oasisAthens Member

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την απάντησή σου. Τι εννοείς? Απευθείας από Avis κτλ? Η Booking, kayak κτλ δεν είναι αξιόπιστες? Έχεις νοικιάσει καθόλου έτσι?

6. Nikos1986

Nikos1986 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αυστραλία - Καλιφόρνια
    Το booking και το kayak γενικά είναι αξιόπιστα, ίσως και το carentals (αλλά αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου). Τα site των εταιρειών ενοικίασης δίνουν τιμές μόνο με τις τελείως απαραίτητες ασφάλειες (π.χ. η Avis βλέπω για το αυτοκίνητο που έχω κρατήσει στην Ουάσινκτον μου έδινε μόνο "Cover The Car" και "Third Party Liability" - τις υπόλοιπες καλύψεις τις προσθέτεις εσύ με έξτρα χρέωση).

Τις περισσότερες φορές έχω κλείσει με Avis απευθείας από το site τους και δεν έχει υπάρξει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Απλά, όπως σου είπα, τις ασφάλειες τις πλήρωνα έξτρα στο γκισέ. Πρώτη φορά τώρα τις προσέθεσα online.

Με την Dollar είχαμε ένα θέμα στο Hilo. Είχαμε κλείσει πακέτο αεροπορικά-ξενοδοχείο-αυτοκίνητο από το site της αεροπορικής (Hawaiian) και όταν πήγαμε να πάρουμε το αμάξι μας ζητούσαν κάποιο voucher το οποίο (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) έπρεπε να μας είχε στείλει η Hawaiian όταν κάναμε την κράτηση. Τέτοιο e-mail δεν μας είχε έρθει ποτέ, οπότε μέχρι να βγάλουμε άκρη φάγαμε 1,5-2 ώρες. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα της υπαλλήλου της Dollar ή ασυνεννοησία μεταξύ Hawaiian-Dollar για τα διαδικαστικά της ενοικίασης του αυτοκινήτου...

Γενικά, επειδή έχω μείνει ευχαριστημένος με την Avis προτιμώ αυτή.

7. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Με το καλό να πας... Εάν επισκεφτείς μόνο Washington και δε σκοπεύεις να δεις και άλλα μέρη στη διαδρομή, για ποιο λόγο να νοικιάσεις αυτοκίνητο? Πόσα άτομα θα είστε?

thalia tsif likes this.
  8. oasisAthens

oasisAthens Member

Ο λόγος είναι γιατί είμαστε τρεις οπότε το κόστος θα είναι το ίδιο ίσως και χαμηλότερο του τρένου - λεωφορείου και συν ότι θα έχουμε μια άνεση του ότι θα πάμε με τις βαλίτσες μας απευθείας στο ξενοδοχείο ή ότι θα μπορέσουμε να σταματήσουμε κάπου εαν θέλουμε (έχουμε και ένα πάθος με την φωτογραφία οι 2) και δεν δεσμευομαστε με τις ώρες αναχώρησης.

9. marquis

marquis Member

Βέβαια σκεφτείτε το κόστος στάθμευσης. Ειδικά τα κεντρικά ξενοδοχεία στις μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ χρεωνουν συχνά από 40 δολλάρια και πάνω τη βραδιά.

10. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Κι αν βάλετε και κόστος καυσίμων, τυχόν επιπρόσθετων χρεώσεων παράδοσης σε διαφορετική τοποθεσία κλπ. δε θα σας βγει (και πολύ) φθηνότερα...
    Εγώ θα προτιμούσα είτε κατευθείαν πτήση JFK-Washington, είτε διαμονή 1 βράδυ Manhattan (και για ξεκούραση από την πτήση) και το επόμενο πρωί με τρένο ή λεωφορείο προς την πρωτεύουσα.

11. oasisAthens

oasisAthens Member

Εαν συγκρινεις ενοικίαση αυτ-τπυ καύσιμα κτλ με αεροπορικά εισιτήρια 3 ατόμων συν αποσκευές ή διαμονή μιας ημέρας σε τρικλινο συν εισιτήρια τρένου ή λεωφορείου πάλι πίστεψε με είναι αρκετή η διαφορά υπερ του όχηματος. Επίσης ναι υο είδα το κόστος πάρκινγκ το οποίο είναι από 35-50 ευρώ περίπου στα ξενοδοχεία αλλά έχει αρκετά πάρκινγκ εκεί γύρω με ενοικίαση θέσης μέσω ίντερνετ (προπληρωμη) απλώς το βάζεις κατά την άφιξη και το παίρνεις κατά την αναχώρηση (μια είσοδος - έξοδος) με κόστος συνολικό όχι περισσότερο από 20-30 δολάρια για όλες τις ημέρες.

12. ALEXANDRA CHRISTO

Επόμενο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΚΟΥΒΑ

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις κάρτες για τα αξιοθεατα. Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά και πως λειτουργούν??Έχω δει την ΤΗΕ ΝΥ PASS και την CITY PASS NY. Αν τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του