ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Με το καλό να πας... Εάν επισκεφτείς μόνο Washington και δε σκοπεύεις να δεις και άλλα μέρη στη διαδρομή, για ποιο λόγο να νοικιάσεις αυτοκίνητο? Πόσα άτομα θα είστε?
Ο λόγος είναι γιατί είμαστε τρεις οπότε το κόστος θα είναι το ίδιο ίσως και χαμηλότερο του τρένου - λεωφορείου και συν ότι θα έχουμε μια άνεση του ότι θα πάμε με τις βαλίτσες μας απευθείας στο ξενοδοχείο ή ότι θα μπορέσουμε να σταματήσουμε κάπου εαν θέλουμε (έχουμε και ένα πάθος με την φωτογραφία οι 2) και δεν δεσμευομαστε με τις ώρες αναχώρησης.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ο λόγος είναι γιατί είμαστε τρεις οπότε το κόστος θα είναι το ίδιο ίσως και χαμηλότερο του τρένου - λεωφορείου και συν ότι θα έχουμε μια άνεση του ότι θα πάμε με τις βαλίτσες μας απευθείας στο ξενοδοχείο ή ότι θα μπορέσουμε να σταματήσουμε κάπου εαν θέλουμε (έχουμε και ένα πάθος με την φωτογραφία οι 2) και δεν δεσμευομαστε με τις ώρες αναχώρησης.
Βέβαια σκεφτείτε το κόστος στάθμευσης. Ειδικά τα κεντρικά ξενοδοχεία στις μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ χρεωνουν συχνά από 40 δολλάρια και πάνω τη βραδιά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κι αν βάλετε και κόστος καυσίμων, τυχόν επιπρόσθετων χρεώσεων παράδοσης σε διαφορετική τοποθεσία κλπ. δε θα σας βγει (και πολύ) φθηνότερα...
Εγώ θα προτιμούσα είτε κατευθείαν πτήση JFK-Washington, είτε διαμονή 1 βράδυ Manhattan (και για ξεκούραση από την πτήση) και το επόμενο πρωί με τρένο ή λεωφορείο προς την πρωτεύουσα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Κι αν βάλετε και κόστος καυσίμων, τυχόν επιπρόσθετων χρεώσεων παράδοσης σε διαφορετική τοποθεσία κλπ. δε θα σας βγει (και πολύ) φθηνότερα...
Εγώ θα προτιμούσα είτε κατευθείαν πτήση JFK-Washington, είτε διαμονή 1 βράδυ Manhattan (και για ξεκούραση από την πτήση) και το επόμενο πρωί με τρένο ή λεωφορείο προς την πρωτεύουσα.
Εαν συγκρινεις ενοικίαση αυτ-τπυ καύσιμα κτλ με αεροπορικά εισιτήρια 3 ατόμων συν αποσκευές ή διαμονή μιας ημέρας σε τρικλινο συν εισιτήρια τρένου ή λεωφορείου πάλι πίστεψε με είναι αρκετή η διαφορά υπερ του όχηματος. Επίσης ναι υο είδα το κόστος πάρκινγκ το οποίο είναι από 35-50 ευρώ περίπου στα ξενοδοχεία αλλά έχει αρκετά πάρκινγκ εκεί γύρω με ενοικίαση θέσης μέσω ίντερνετ (προπληρωμη) απλώς το βάζεις κατά την άφιξη και το παίρνεις κατά την αναχώρηση (μια είσοδος - έξοδος) με κόστος συνολικό όχι περισσότερο από 20-30 δολάρια για όλες τις ημέρες.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν το ταξίδι μου έχει αρχίσει να παίρνει την τελική του μορφή μιας και πλέον έχουν συγκεκριμενοποηθει οι ημερομηνίες, έχει γίνει η κράτηση στα ξενοδοχεία, εντός λίγων ημερών και τα εισιτήρια :) (η χαρά μου δεν περιγράφεται!).
Εδώ πριν προχωρήσω να ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ήταν προθυμα να απαντήσουν στις απορίες μου, καθώς και όλους που βοήθησαν μέσω των ιστοριών τους.
Τώρα θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την ενοικίαση αυτ-του. Έχουμε σκοπό να φτάσουμε Νέα Υόρκη και να πάρουμε αυτ-το από JFK για να πάμε Ουάσιγκτον για 3 μέρες και να επιστρέψουμε Νεα Υόρκη για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας. Λοιπόν η ερώτηση μου αφορά την διαδικασία.... Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στην τιμή μέσω πχ kayak, carentals, booking κτλ από απευθείας σε avin, hertz, dollar κτλ. Γιατί αυτό? Είναι ασφαλές να προχωρήσω μέσω τέτοιων site? Τι γνώμη έχετε για Thrifty, Dollar, enterprise κτλ? Έχει νοικιάσει κάνεις για μοιραστεί την εμπειρία του?

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις κάρτες για τα αξιοθεατα. Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά και πως λειτουργούν??Έχω δει την ΤΗΕ ΝΥ PASS και την CITY PASS NY. Αν τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Απευθείας στα γκισέ των εταιρειών ενοικίασης.
Το τρένο αν το κλείσεις νωρίς είναι το καλύτερο μέσο. Τα λεωφορεία γενικά έχουν προβλήματα με τη διάρκεια του ταξιδιού.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Απευθείας στα γκισέ των εταιρειών ενοικίασης.
Το τρένο αν το κλείσεις νωρίς είναι το καλύτερο μέσο. Τα λεωφορεία γενικά έχουν προβλήματα με τη διάρκεια του ταξιδιού.
Ευχαριστώ . Αν και στην αρχή το πλάνο έλεγε αεροπορικά Αθήνα (ή Θεσσαλονίκη) - Νέα Υόρκη και επιστροφή με ενοικιαση αυτ-του για μεταφορά Ουάσιγκτον, επειδή δεν συνεφερε η διαδρομή Αθήνα Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη στην Αθήνα, βρήκα μια συμφέρουσα τιμή για το δρομολόγιο Αθήνα - Ουάσιγκτον και μετά Νέα Υόρκη Αθήνα και το έκλεισα οπότε θα ταξιδέψω λογικά με τρένο ή λεωφορείο για Νέα Υόρκη από Ουάσιγκτον.
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις κάρτες για τα αξιοθεατα. Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά και πως λειτουργούν??Έχω δει την ΤΗΕ ΝΥ PASS και την CITY PASS NY. Αν τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό. Όταν είχα πάει προ δεκαετίας πρώτη φορά είχα πάρει ένα "πάσο" από εκεί (σε κάποιο σταθμό του μετρό αν θυμάμαι καλά) γύρω στα $80, που κάλυπτε σχεδόν τα πάντα (μας μείνανε και attractions). Δεν είχε περιορισμούς στις μέρες/ώρες κλπ. Τώρα βλέπω πως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα, τόσο σε τιμές, όσο και σε περιορισμούς (συγκεκριμένες μέρες/ώρες). Και φυσικά είναι όλα μέσω internet. Κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα μπορεί να μας κατατοπίσει αν υπάρχουν ακόμα αυτά στο μέτρό και σε τι τιμές; Επίσης πλέον δεν βρίσκω αυτά που θέλω μαζεμένα σε ένα πάσο... :(
Άρα... όποια βοήθεια/συμβουλή ευπρόσδεκτη!!
 

tinas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Βελιγραδίου με Air Serbia. Έχω 2 απορίες:
1. Σχετικά με τις αποσκευές, ισχύει ότι επιτρέπεται να έχεις μαζί σου 2 παραδοτέες αποσκευές των 23kg/καθεμία χωρίς έξτρα χρέωση?
2. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για κράτηση θέσεων, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καθίσεις δίπλα στον άλλο (2 άτομα) με online check-in ή στον γκισέ?
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Με χαπάκια-φάρμακα, τι παίζει ακριβώς;
Εννοώ εκτός από κάποια που θα έχω μαζί μου για προληπτικούς λόγους (και θα τα βάλω βαλίτσα), έχω κάποια φάρμακα που παίρνω και χρειάζομαι. Μπορώ να τα έχω μαζί μου στο αεροπλάνο και αν ναι, πρέπει να είναι στο κουτί τους και όχι σε pill box δικό μου;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom